6.5

155 OY
PUAN VER
5

Imdb: 6.6 (3.214 OY)

KONUSU
Zeki Demirkubuz, Nahit Sırrı Örikin 1946 yılında yazdığı aynı adlı romanından uyarladığı filmini Çirkin bir kadının bir gün fırsatını bulunca ne gibi trajedilere yol açabileceğini merak ettim. şeklinde özetliyor. Alımlı ve güzel bir kadınla, fiziksel olarak kendini pek de beğenmeyen Seniha’nın mücad ... Devamı
Zeki Demirkubuz, Nahit Sırrı Örikin 1946 yılında yazdığı aynı adlı romanından uyarladığı filmini Çirkin bir kadının bir gün fırsatını bulunca ne gibi trajedilere yol açabileceğini merak ettim. şeklinde özetliyor. Alımlı ve güzel bir kadınla, fiziksel olarak kendini pek de beğenmeyen Seniha’nın mücadelesini anlatan film, kitapla aynı adı taşıyor.

YORUM YAZ

SPOILER

POPÜLER YORUMLAR

YENİ YORUMLAR

Tüm Yorumlar
A

@asdaswas

2 yıl önce

7.7 / 10

Filmin replikleri, Nergis Öztürk’ün oyunculuğu ve filmdeki karakteri beni resmen kendine hayran bıraktı. Nergis Öztürk’ün bakireliğini teslim edip evleneceği kişiyi abisinin asker kaçağı diye ihbar etmesi, sonra da bir daha görememesine sebep olan abisine mustehak olmuş.
S

@slevin23

8 yıl önce

5.3 / 10

Zeki Demirkubuz filmlerine aşina biri değilim açıkçası hatta biraz daha ileri giderek söylüyorum bu filmin ona ait olduğunu bilerekte izlemedim ama şunu söylemeliyim Z.D. filmlerinde genel itibariyle insan doğası üzerine yaklaşımlar yapan bir yönetmen ve bu yüzden bu filmi dönem filmi olarak nitelendirmek son derece yanlış bir bakış açısı olur. Film insanoğlunun en karanlık taraflarından biri olan "kıskançlık" üzerine ve bu hissi irdeleyerek yapılmış. Neyse filme gelelim. Nergis Öztürk'ün oyunculuğu muhteşem o dönemde ödül almış mıdır bilmem ama almadıysa hata edilmiştir. Yine de bu kaliteye rağmen filmin ortaları oldukça sıkıntılıydı film öyle bir başlangıç yaptı ki adeta insanı diken üzerinde tuttu ki zaten türk toplumunda çarpık aile ilişkileri her zaman rahatsız edici olmuştur. Film bu konuları iyi bir şekilde işlemiş.

@cazsever

8 yıl önce

7 / 10

Bu filmi de izleyerek şimdilik yönetmenin filmografisini tamamlamış bulunuyorum ve şunu söyleyebilirim: Bu film ne bir Masumiyet, ne bir Kader ne 3. Sayfa ne de yönetmenin ilk izlediğim filmi Yeraltı. Ama bu demek değil ki bu film kötü. Bu film de iyi ama diğerleri kadar iyi değil. Yine sebebini tam olarak anlayamadığımız davranışlar söz konusu bu filmde de, daha doğrusu insanın doğasında olması dolayısıyla yansıtılan davranışlar.

Nergis Öztürk'ün başarılı bir şekilde canlandırdığı karakterin davranışlarının sebebi filmin ismiyle özetlenmiş ama neden o kadar kıskanç olduğunu bilmiyoruz. "İnsanlar böyle" evet biliyoruz ama bunu kontrol altına almak da yine insan iradesiyle mümkün. Tabii yönetmenin bizi ters köşe eden bir kurgusu da söz konusu filmde. Önceleri eşini kıskanan koca nedeniyle filme "Kıskanmak" ismi verildiğini zannederken sonraları aslında abisini kıskanan bir kızkardeşin, isimde baş
... Devamı
Bu filmi de izleyerek şimdilik yönetmenin filmografisini tamamlamış bulunuyorum ve şunu söyleyebilirim: Bu film ne bir Masumiyet, ne bir Kader ne 3. Sayfa ne de yönetmenin ilk izlediğim filmi Yeraltı. Ama bu demek değil ki bu film kötü. Bu film de iyi ama diğerleri kadar iyi değil. Yine sebebini tam olarak anlayamadığımız davranışlar söz konusu bu filmde de, daha doğrusu insanın doğasında olması dolayısıyla yansıtılan davranışlar.

Nergis Öztürk'ün başarılı bir şekilde canlandırdığı karakterin davranışlarının sebebi filmin ismiyle özetlenmiş ama neden o kadar kıskanç olduğunu bilmiyoruz. "İnsanlar böyle" evet biliyoruz ama bunu kontrol altına almak da yine insan iradesiyle mümkün. Tabii yönetmenin bizi ters köşe eden bir kurgusu da söz konusu filmde. Önceleri eşini kıskanan koca nedeniyle filme "Kıskanmak" ismi verildiğini zannederken sonraları aslında abisini kıskanan bir kızkardeşin, isimde başat rol oynadığını görüyoruz.

@fruit_fly

8 yıl önce

7.3 / 10

demırkubuzun bu filmi ’pek’ beğenilmez sanki kaderdeki oyunculuklar cuk oturmus gibi oyuncu seçimi çok yanlıştı, inandırıcılıktan uzaktı denir oysa fılmde nergis öztürk şahaneler yaratmıstır, kurgu kusursuzca bizi gerçeklikten koparmıştır falandır. kabullenilmiş ezbercilik gibi geliyor o ne demekse. bence başarılı filmdir zeki demırkubuz sinemasında.

@lowen

8 yıl önce

5.8 / 10

Filmin en büyük eksisi, rollere oturmamış oyuncu seçimleri şüphesiz. Onun dışında dönem filmi olarak, bir iki falsosu dışında başarılı bir iş çıkmış ortaya. Yalnız ben Zeki Demirkubuz'u bu tip işlerde görmeyi pek istemiyorum, herhangi bir uyarlamanın içinde olmasın, kendi dünyasından yansıyan, kendi içinden çıkanlar çok daha etkili geliyor bana.

@macbeth

10 yıl önce

Nergis Öztürk dün bir talkshow programında altın portakal ödülünü aldıktan sonra hayatında değişen bir şey olmadığını söyledi.Buna da ödülün çok biilinmediğin falan filan dedi.Ama filmin yarılarına geldiğim de anladım.Asıl sebep belki de bu filme tutalacak başka herhangi göz dolduran oyunculuk yok.Senaryo vasat. Herkes anladığı işi yapsın arkadaş!Neyine senin 1930lar modern çağın ruhsal bunalımı neyine yetmiyor.

Dakika 83 masa lambası 2000ler

@barine

11 yıl önce

zeki demirkubuz'un olduğunu bilmesem daha tahammül edilir bir film olabilirdi, yakıştırmadığımdan söylüyorum. berrak tüzünataç yerine oynayabilecek bi sürü seçenek geliyor aklıma ve herhangi biri olsaydı film çok daha sağlam olabilirdi. ayrıca 1930larda kimsenin bu kadar kasıntı ve yapmacık bi uslupla konuştuğunu da sanmıyorum.

@ustunkoru

13 yıl önce

6.1 / 10

hevesli, romantik genç bir yönetmenin ilk filmi olsaymış, bu hayal kırıklığıyla karışık öfke peydahlanmazdı içimde kuşkusuz..
K

@karlar_kralices

13 yıl önce

yönetmenini bilmeden izleseymişim,sonuna kadar beklemek içinmetanetli olamayabilirdim gibi geliyor..

@paez

13 yıl önce

6.6 / 10

filmin 1930'larda geçtiğini gözümüze sokmak için kurgulanan ağdalı diyaloglar filmi resmen 2-3 kademe aşağı çekmiş. he tamam ağdalı diyaloglar yaparsın da bunları vurgulayabilecek, insanın gözünün içine sokmadan yansıtabilecek kalitede oyuncuların vardır, sırıtmazlar. berrak tüzünataç'la olmamış haliyle, bazı diyaloglar ortaokul piyesi gibiydi. senaryonun içine giremedim bi türlü (sadece kitabı okuyanlar girebilmiştir herhalde), zaten akıllarda kalacak bi diyalogu bi sahnesi yok. izledikten 2 gün sonra unutulur gider. unuttum bile şahsen.
I

@ir10

13 yıl önce

7 / 10

Tam Demirkubuz filmi gibi olmasada kasveti gece çekimleri hoştu,zonguldak da tam şehri gibi görünüyor.. Berrak tüzünataç ve sarı çocuk filmi aşağı çeken faktörler, berrak hanımın cümlelerinin sonu gelene kadar hem ben sıkıldım hem de berrak hanım "hık" diyip son nefesini verecek sandım.

!--SPOILER--!!--SPOILER--!!--SPOILER--!

ayrıca, savcıya ifade verirken seniha'nın parmakları güzel bi şekilde ön plana çıkarılmış.(sevdim)

!--SPOILER--!!--SPOILER--!!--SPOILER--!

@lady_ling

14 yıl önce

Dönem filmi,

Edebiyat uyarlaması,

Bu filmdeki rolüyle altın portakal kazanmış bir kadın oyuncu...

Tüm bunlar iyi, hoş gibi gözükse de bu kez olmamış Zeki Bey!

Bazı oyuncuların yanlış seçilmiş olmaları, eski Türkçe' nin o ağızlara hiç yakışmaması..vs..

Tamam dan diye biten filmlere alışkınız, çok da severiz ama bu denli de değil...Hikayenin içine bile giremeden dan diye kaldık..

Ukala yeni yetme rolünün o ifadesiz çocuğa verilmiş olması da çok yanlış bir seçim olmuş...O çocuk mu yani görenlerin yüreğini yakan, Zonguldak' ın tüm kadınlarının ağzından sular akıtan?! Olmuş mu hiç? Olmamış...
SPOILER

Kıskanmak filmine Benzer Film ekliyorsun.

Arama Sonuçları

Kıskanmak filmini Kategorize ediyorsun.

Bu filmi aşağıdaki seçenekleri işaretleyerek kategorize edebilirsin.

Arama Sonuçları

Kıskanmak filmine Konu ekliyorsun.

Arama Sonuçları

FİLM İLE İLGİLİ İSTATİSTİKLER
GİRİŞ YAP
Şifremi Unuttum!

ÜYE DEĞİL MİSİNİZ?

HEMEN ÜYE OLUN
Aktivasyon Mailim Gelmedi!
ŞİFREMİ UNUTTUM
AKTİVASYON MAİLİ GÖNDER
ÜYE OL