7.4

187 OY
PUAN VER
5

IMDb: 7.7 (168.559 OY)

KONUSU
Filmde Bodega sahiline saldıran farklı türlerden kuşların yol açtığı dehşet konu ediliyor. San Francisco’da bir evcil hayvan dükkanında başlayan ve bir aşk üçgeniyle ilerleyen film, bir doğumgünü esnasında kuşların saldırıya geçmesiyle devam eder.

Yönetmen Alfred Hitchcock Kuzey Kalifoniya’da tatil
... Devamı
Filmde Bodega sahiline saldıran farklı türlerden kuşların yol açtığı dehşet konu ediliyor. San Francisco’da bir evcil hayvan dükkanında başlayan ve bir aşk üçgeniyle ilerleyen film, bir doğumgünü esnasında kuşların saldırıya geçmesiyle devam eder.

Yönetmen Alfred Hitchcock Kuzey Kalifoniya’da tatil yaparken gazetede gördüğü bir haberden oldukça etkilenir. Haberde kıyı evlerine doğru saldırıya geçen deniz kuşlarından bahsedilmektedir. Bu olay ile Daphne du Maurier’in kısa bir öyküsü yönetmenin kafasında birleşince, Kuşlar filminin temelleri de atılmış olur.
Rod Taylor

Mitch Brenner

Jessica Tandy

Lydia Brenner

Suzanne Pleshette

Annie Hayw...

Tippi Hedren

Melanie Da...

Veronica Cartwright

Cathy Brenner

Ethel Griffies

Mrs. Bundy

Charles McGraw

Sebastian ...

Ruth McDevitt

Mrs. MacGr...

YORUM YAZ

SPOILER

POPÜLER YORUMLAR

YENİ YORUMLAR

Tüm Yorumlar

@filmist

7 ay önce

7.5 / 10

Alfred Hitchcock hayranı olarak izlediğim filmleri arasında biraz eh dedirtecek bir film olmuş
bazı sorular havada kaldı kuşlar neden öyle oldu?
sorusu en başta sorulan ama cevap bulunamayan bir soru yinede harika bir gerilim filmi izleyin pişman olmazsınız
Hitchcock'un eşinin de sorduğu gibi, Grace Kelly,Ingrid Bergman'la çalıştığında bile böyle olmamıştı.Bu yeni sarışında farklı olan nedir?Melanie Griffith'in annesi Tippi Hedren başrolde.

@aylakmadame

3 yıl önce

Korkmayı/gerilmeyi sevmiyorum. Fakat türünün en iyilerinden olduğu şüphesiz.

@ustilago

5 yıl önce

lanetli kadın pet şop a girerken yönetmen alfıred hitkok elinde köpekler ile çıkıyor :)

cameo manyagı bizdede var

bunuda gönül gözüyle bakanlar görebilir.

@cagdasbdy

5 yıl önce

7.6 / 10

1963 yılında En İyi Görsek Efekt Dalında Oscar'a aday gösterilen Alfred Hitchcock filmi. Bu filmi korku olarak değil de gerilim diye sınıflandırmak sanırım çok daha doğru olacaktır. Film boyunca müzik kullanılmaması ve kuş saldırıları sırasında insanların bağırmalarından ziyade kuş seslerinin baskın olarak kullanılmış olması izleyenleri geren bir unsur olmuş.

Filmin belki de en önemli noktası; kuşları demir kafeslerin içerişinde kendi zevkleri uğruna hapseden ve öldüren insanoğlunun filmin sonunda kuş saldırılarından korunmak için kendilerini evlerine hapsetmek zorunda kalması ve bir kısmının da kuşlar tarafından öldürülmesidir.

Filmin sonuna doğru restorandaki kuş bilimci yaşlı kadın, kuş türlerinin toplu saldırı düzenleyecek kadar zeki olduklarına inanmadığını çünkü beyinlerinin yeterince büyük olmadığını barmene söylerken arkadan garson "Üç kızarmış tavuk hazır. Hepsi de patatesli" diye sesl
... Devamı
1963 yılında En İyi Görsek Efekt Dalında Oscar'a aday gösterilen Alfred Hitchcock filmi. Bu filmi korku olarak değil de gerilim diye sınıflandırmak sanırım çok daha doğru olacaktır. Film boyunca müzik kullanılmaması ve kuş saldırıları sırasında insanların bağırmalarından ziyade kuş seslerinin baskın olarak kullanılmış olması izleyenleri geren bir unsur olmuş.

Filmin belki de en önemli noktası; kuşları demir kafeslerin içerişinde kendi zevkleri uğruna hapseden ve öldüren insanoğlunun filmin sonunda kuş saldırılarından korunmak için kendilerini evlerine hapsetmek zorunda kalması ve bir kısmının da kuşlar tarafından öldürülmesidir.

Filmin sonuna doğru restorandaki kuş bilimci yaşlı kadın, kuş türlerinin toplu saldırı düzenleyecek kadar zeki olduklarına inanmadığını çünkü beyinlerinin yeterince büyük olmadığını barmene söylerken arkadan garson "Üç kızarmış tavuk hazır. Hepsi de patatesli" diye sesleniyor. Arka planda kalan bu ayrıntı belki de film boyunca birçok defa sorulan ama kesin cevabının bulunamadığı "Kuşlar neden saldırıyor" sorusuna bir cevap olarak görülebilir.

@nezlelikelebek

6 yıl önce

7.8 / 10

Ustanın Klasiklerinden...Seyrederken tad alıyorsunuz..

@muhob

7 yıl önce

Niçin mi kuş saldırısı Melaine geldikten sonra oldu? Çünkü, lanetli. Niçin mi? Annesi olmadığı için anne yasasını bilmiyor. Lanetin sesini ise müzik kullanmadan kemandan çıkan kulak tırlamayan ses gibi kuş seslerini kullanarak göstermiş. Çatışma Mitch'in anne yasasıyla Melaine'nin yasasız oluşu. Kuşların diğer önemi gözleri oynaması. Anne yasasında göz harici duyular önemlidir. Hayworth'ün gözlerini kaybetmesi gibi.

@faj

7 yıl önce

tanıyan tanımayan herkesin saygı duymayı görev bildiği hitchocktan bir gerilim seansı daha. ama üstat bu filminde korku ögelerine de yer vermiş. doğanın onu katleden insandan aldığı intikam, görüntülerle yarartılan bir illüzyonla seyirciye aktarılıyor. korku ögeleri de kullanılmış filmde, sonuçta gerilimin nedeni insan dışındaki bir kaynağa bağlanmış fakat burada da filmin felsefesi devreye girmiş ve aslında insana saldıranın yine kendisi olduğu çıkarımı yapılmış. insan doğanın en sakin sakinlerinden kuşları her fırsatta öldürmüş şimdi de keser döner sap döner gün gelir hesap döner misali kuşlar insanları öldürmeye ve hapsetmeye başlamış. bunun nedeni filmde sadece his düzeyinde verilmiş. hitchockun filmlerinde kanımca iki imzası var, bunlardan ilki görüntülerdeki keskin mükemmellik, ikincisi ise filmin felsefesindeki bulanıklık. tıpkı hayatın kendisi gibi; bizde gözümüzün alabildiği kadar keskin görüntülere rağmen muğlak bir anlam düny
... Devamı
tanıyan tanımayan herkesin saygı duymayı görev bildiği hitchocktan bir gerilim seansı daha. ama üstat bu filminde korku ögelerine de yer vermiş. doğanın onu katleden insandan aldığı intikam, görüntülerle yarartılan bir illüzyonla seyirciye aktarılıyor. korku ögeleri de kullanılmış filmde, sonuçta gerilimin nedeni insan dışındaki bir kaynağa bağlanmış fakat burada da filmin felsefesi devreye girmiş ve aslında insana saldıranın yine kendisi olduğu çıkarımı yapılmış. insan doğanın en sakin sakinlerinden kuşları her fırsatta öldürmüş şimdi de keser döner sap döner gün gelir hesap döner misali kuşlar insanları öldürmeye ve hapsetmeye başlamış. bunun nedeni filmde sadece his düzeyinde verilmiş. hitchockun filmlerinde kanımca iki imzası var, bunlardan ilki görüntülerdeki keskin mükemmellik, ikincisi ise filmin felsefesindeki bulanıklık. tıpkı hayatın kendisi gibi; bizde gözümüzün alabildiği kadar keskin görüntülere rağmen muğlak bir anlam dünyasında hapis değilmiyiz. hitchockun sadece bir filmini izlemiş insanların bile bu üstada saygı duymasının izahı da bu çıkarımda olsa gerek. üstad bizi tam olarak anlamlandıramadığımız bir gerginliğe hapsediyor. biz de o hapishaneden çıktıktan sonra üstadın yönetmen zekasına hayranlık duyuyoruz, içten içe gıcık olsak da. hitchock renkli çektiği filmleri bile siyahbeyazmış gibi izletir bize, karşımıza çekici kadınlar ve erkekler çıkarır ama onların güzelliği içimizi açacağı yerde kapatır. film boyunca kuş gördüğünüz her yerde ürperirsiniz ama finalde muhabbet kuşlarını halen seven ve onları yanına almak isteyen kıza yürekten katılırsınız, böyle tezatlıkların efendisidir hitchock. bu film belki yönetmenin en iyi filmi değil ama sinema tarihinin en iyilerinden.

@vfv

8 yıl önce

Alfred Hitchcock Ustanın ilginç gerilim filmlerinden biri. Ama Arka Pencere ve Trendeki yabancı filmlerinden aldıgım keyfi alamadım filmden. Ki zaten filmde birkaç problem var. Mesela Kuşlar neden bu insanlara saldırıyorlar ? Veya neden o kadın kasabaya gelince saldırmaya başladılar ? Yönetmen bunları bence açıklamalıydı.Çünkü filmde Yönetmen Gerilimin yanında Gizemi filmin sosu niyetiyle kullanmıştır ama filmin bir anda o şekilde son bulması ile bu gizem havada kalmıştır. Genelde korku gerilim tarzı bu tip filmler Kurtlar, yılanlar gibi korkutucu hayvanları konu alarak yapılırdı. Bu filmde yönetmenin aklına Kuşları kullanmak nerden gelmiş. Bizim sevimli olarak gördüğümüz zararsız kuşlar üzerine gerilim yaratmayı başarmış. Bu da Alfred Hitchcock farkı olsa gerek. Yönetmen yine mükemmel çekimleri ve dönemin ilerisinde çektiği bu filmle ne kadar büyük bir insan oldugunu göstermiştir. Ayrıca Alfred Hitchcock Trendeki yabancı filminde oldug
... Devamı
Alfred Hitchcock Ustanın ilginç gerilim filmlerinden biri. Ama Arka Pencere ve Trendeki yabancı filmlerinden aldıgım keyfi alamadım filmden. Ki zaten filmde birkaç problem var. Mesela Kuşlar neden bu insanlara saldırıyorlar ? Veya neden o kadın kasabaya gelince saldırmaya başladılar ? Yönetmen bunları bence açıklamalıydı.Çünkü filmde Yönetmen Gerilimin yanında Gizemi filmin sosu niyetiyle kullanmıştır ama filmin bir anda o şekilde son bulması ile bu gizem havada kalmıştır. Genelde korku gerilim tarzı bu tip filmler Kurtlar, yılanlar gibi korkutucu hayvanları konu alarak yapılırdı. Bu filmde yönetmenin aklına Kuşları kullanmak nerden gelmiş. Bizim sevimli olarak gördüğümüz zararsız kuşlar üzerine gerilim yaratmayı başarmış. Bu da Alfred Hitchcock farkı olsa gerek. Yönetmen yine mükemmel çekimleri ve dönemin ilerisinde çektiği bu filmle ne kadar büyük bir insan oldugunu göstermiştir. Ayrıca Alfred Hitchcock Trendeki yabancı filminde oldugu gibi kendisini birkaç saniyeliğine bize kendisini göstermiştir.Belki gözden kaçıranlar olabilir.Trendeki Yabancıda Trene binerken bu filmde ise kuş dükkanından çıkarken görme fırsatımız oluyor. Tippi Hedrenin güzelliğiyle büyülediği bir film. Efectleriyle zamanın ötesinde bir film. Ama bu etkenlere ragmen Alfred Hitchcock un izlediğim diğer filmlerinin çok uzağında bir film.Finali ise bu filme yakışmamış, olmamış .10 / 7.5
N

@noumenon

8 yıl önce

Bu film kesinlikle kuşlardan korkmama sebep olmuştur. Öyle dengesiz uçan her kuşun gözüme gireceğini düşündürmüştür. O derece etkileyici bir korku filmidir. Arşivliktir..

@barine

9 yıl önce

bazı sahnelerdeki diyaloglar sıkıcı derecede aynı şeyin etrafında döndüğü için uzun hatta komik gelebiliyor. genelde de şu aşk üçgeninden kurtulsak da bi yerlerden kuşlar çıksa gerilmeye başlasak diye bekliyor insan. yine de az sayıda da olsa kuşların saldırıya geçtiği sahneler hakikaten geriyor. özellikle en son sahne, mitch'in kapıyı açtığında karşılaştığı manzara çok iyi ürkütüyor insanı. melanie'nin kuşlar ortaya çıkana kadar suratından hiç eksilmeyen itici gülümsemesi de ayrıca gıcık etti beni. filmin son bir dakikasına kadar çok acayip bir şey olacak diye de çok bekledim hatta arabaya bindiklerinde muhabbet kuşları ortalığı karıştırsa gibi fantastik ve saçma düşünceler bile oluştu kafamda ama maalesef işte.
SPOILER

Kuşlar filmine Benzer Film ekliyorsun.

Arama Sonuçları

Kuşlar filmini Kategorize ediyorsun.

Bu filmi aşağıdaki seçenekleri işaretleyerek kategorize edebilirsin.

Arama Sonuçları

Kuşlar filmine Konu ekliyorsun.

Arama Sonuçları

FİLM İLE İLGİLİ İSTATİSTİKLER
GİRİŞ YAP
Şifremi Unuttum!

ÜYE DEĞİL MİSİNİZ?

HEMEN ÜYE OLUN
ŞİFREMİ UNUTTUM
ÜYE OL