8.4

83 OY
PUAN VER
5

IMDb: 8.5 (28.216 OY)

KONUSU
Berlin, 1941. Beş arkadaş Avrupanın çehresini ve kendi hayatlarını değiştirecek bir macerada kahraman olmak istemektedir. Wilhelm savaştan çok edebiyata ilgi duyan hassas bir hayalperest olan küçük kardeşi Friedhelm ile doğu sınırına gider. Doğu sınırındaki Wehrmachtta çalışmayı dört gözle bekleyen ... Devamı
Berlin, 1941. Beş arkadaş Avrupanın çehresini ve kendi hayatlarını değiştirecek bir macerada kahraman olmak istemektedir. Wilhelm savaştan çok edebiyata ilgi duyan hassas bir hayalperest olan küçük kardeşi Friedhelm ile doğu sınırına gider. Doğu sınırındaki Wehrmachtta çalışmayı dört gözle bekleyen hemşire Charlotte ise Wilhelme aşıktır. Greta hayalleri olan yetenekli bir şarkıcıyken, Yahudi erkek arkadaşı Viktor ailesini Almanyadan ayrılmaya ikna edememiştir. Friedhelm zaman içinde ruhsuz bir ölüm makinesine dönüşür. Wilhelm birlğinden ayrılır. Charlotteın Nazi ideolojisi Alman ordusuna yardım eden Yahudi bir hemşireye ihanet edince yıkılır. Greta kendisini bir SS subayına satarak Viktorun kaçmasını sağlar. Milyonlarca kişi onlar gibi kahraman olmak istemiştir ama hiçbiri savaşın onlara neler yapabileceğini düşünmemiştir. Alıntılayan: burakmyalcin
Volker Bruch

Wilhelm Wi...

Tom Schilling

Friedhelm ...

Katharina Schüttler

Greta Müller

Ludwig Trepte

Viktor Gol...

Miriam Stein

Charlotte

Mark Waschke

Sturmbannf...

YORUM YAZ

SPOILER

YENİ YORUMLAR

Tüm Yorumlar
B

@batanga

4 yıl önce

10 / 10

’’ Ne sikik bir general, ne de führer var. Eğer savaşı kaybedecek olursak bizi Tanrı bile kurtaramaz’’

@film_duce

5 yıl önce

Harikulade...

@utopyalarguzeld

5 yıl önce

savaş hakkında yapılmış en güzel şey.

önce 20'li yaşlardaki gençleri alırlar askere. savaşın yakında biteceğini söyler herkes. sonra askerlerin yaşı gittikçe düşer. en sonunda 12 yaşındaki çocuklara gelir sıra. çünkü "savaş yaşlandıkça askerler gençleşir."

' üç yıl önce yola çıktığımızda amacımızın halkımızı savunmak olduğunu savunuyorduk. ama yaptığımız şey milyonlarca insana ölüm, acı ve yıkım götürmekti. o zamanlar kahramandık, şimdi ise birer katiliz.''

"savaşın başında vatanınız için savaşırsınız. daha sonra bazı şüpheleriniz olur, yüzüstü bırakmak istemediğiniz yoldaşlarınız için savaşırsınız. peki ya kimse kalmadığında? yalnız kaldığınızda. yalan söyleyebileceğiniz tek kişi kendiniz olduğunda o zaman ne için savaşırsınız?"
M

@metude

5 yıl önce

8.5 / 10

3 bölümü de sıkılmadan izlenebilecek bir güzel 2. Dünya Savaşı filmi olmuş. Kesinlikle öneririm. Olaylara Almanların gözünden bakması beni çekse de, açıkçası tarihsel gerçeklik anlamındaki zayıflıkları var. Benim görebildiğim en büyük zayıflık da AlmanlarınNazi ve Hitler hayranlığına dizide pek yer verilmemiş olması. Gerçi, her halükarda iyi işlenmiş bir konuya ve kurguya sahipken, bendeki biraz bağcı dövmek oluyor.

@poormf

5 yıl önce

2 / 10

Ekonomik, sınıfsal temelinden soyutlayıp emperyalist paylaşım savaşını kan davası gibi gören film, neden ölüyoruz, neden öldürüyoruz sorularını sormadan savaşı muhabereye indirgeyen bir anlatımla, en önemli karakter olan Friedhelm’in barış güvercini olmaktan şahinliğe dönüşmesinin psikolojisini dahi veremeyince fazla abartılmış filmler kategorisine giriyor.

Sniper savaşlarını ve sürpriz sonları sevenler için kotarılmış senaryoda, savaş koşullarında olmadık zamanda olmadık yerde karşılaşan eski dostların rolleri de sürekli değişmektedir. İyiler kötü kötüler iyi, zayıflar güçlü güçlüler zayıf olmaktadır.

Filmde gizliden gizliye yenilgiyi hazmedememiş Nazi artığı Almanların bakışını da görmek olası...

Polonyalılar kötü, Sovyet’ler hasta sedyesindeki yaralıları bile öldürecek kadar cani, faşist Almanlar da kader kurbanı. Yok yaa... 20/100

@parfenrogojin

7 yıl önce

Ben de "Annelerimiz, Babalarımız" adlı bu mini dizinin bir başyapıt olduğunu düşünüyorum. Diziyi 3 hafta içinde bölüm bölüm izledim ve son bölüm interstellar'ı izledikten sonra oldu , büyük eserlerin insan ruhunu en iyi anlatabilen eserler olduğunu düşündürdü bana, edebiyat eserleri gibi. Ayrıca interstellar'ı neden sevmediğimi daha iyi anlamış oldum. Burada da 5 arkadaşın hayatından yola çıkarak 2. dünya savaşına bakıyor ve genelde 2. dünya savaşı'nı anlatan filmlerdeki milliyetçi, mitçi övgü ve yüceltmelerin yerine insan psikolojisine dikkat çeken bir çizgiye çekiliyoruz:. Çok iyi bir senaryoya sahip olan eser aynı zamanda çok iyi oyunculukları, görüntü yönetmenliği ve müziğiyle de dikkat çekiyor.

@gwynbld

8 yıl önce

8.8 / 10

Evet alman tarafı ağırlıklı ama savaşı tek bi tarafın gözünden değil, savaştaki bir çok tarafın gözünden anlatmış. Büyükler planlar, taktik teknik yaparlar akıllarınca; olan ortada kalan, savaşmak zorunda olan askerlere ve savaşın kalleşliğine kurban giden masum sivillere olur. Propaganda gibi yorum pek görmedim ama bu yorumu yapan varsa anlamamış muhtemelen izlediğini.

Çok başarılı bi yapım olmuş, izleyin.
S

@super_tramp

8 yıl önce

8.2 / 10

2. dünya savaşına dair her şeyden etkilendiğim için doğru bir analiz yapma şansım sanırım yok. yalnız bu mini dizide 2. dünya savaşını almanların gözünden anlatıldığını anlayamacağım anlamına gelmiyor. evet dizi almanları anlatıyor ama bence daha çok insanları anlatıyor. kimin için savaşırsan savaş ne için savaşırsan savaş bir şekilde savaşın acımasız yüzü ile karşılaşıyorsun ve savaşı kazansan da kaybediyorsun.

bu dizi yahudiler veya diğer kesimler tatmin olsun diye yapılmamış, belli. karakterler ve onların yaşadıkları üzerine kurulu bir senaryo. bence savaşı bir de bu taraftan izlemek farklı duygular beslememize neden oldu. ayrıca kızıl ordu ile ilgili ne bulacağım diye düşünürken kadın bir rütbelinin çıkışı beni tatmin etti açıkçası.

@max_manus

9 yıl önce

8.5 / 10

2. Dünya Savaşıyla ilgili pek çok yapım var ama dönemi genelde müttefiklerin bakış açısıyla izliyorduk. Bu Alman yapımında ise Almanların gözünden o döneme bakmamızı sağlamışlar. Belli eleştiriler gördüm nette ama bence pek bi' propaganda ya da günah çıkarma yapmadan yeri geldiğinde özeleştirisini de yaparak hikayeyi sunmuşlar.

Kostümler, mekanlar yarattıkları atmosfer ile yeniden yaşatmayı başarmışlar o günleri. Savaşın yarattığı etkiyi abartmadan işlemişler ve gerçekten ortaya etkileyici, kaliteli, 3 bölümlük bi' seri çıkmış.
SPOILER

Unsere Mütter, unsere Väter dizisine Benzer Dizi ekliyorsun.

Arama Sonuçları

Unsere Mütter, unsere Väter dizisini Kategorize ediyorsun.

Bu diziyi aşağıdaki seçenekleri işaretleyerek kategorize edebilirsin.

Arama Sonuçları

Unsere Mütter, unsere Väter dizisine Konu ekliyorsun.

Arama Sonuçları

DİZİ İLE İLGİLİ İSTATİSTİKLER
GİRİŞ YAP
Şifremi Unuttum!

ÜYE DEĞİL MİSİNİZ?

HEMEN ÜYE OLUN
Aktivasyon Mailim Gelmedi!
ŞİFREMİ UNUTTUM
AKTİVASYON MAİLİ GÖNDER
ÜYE OL