7.7

312 OY
PUAN VER
5

Imdb: 7.5 (15.661 OY)

KONUSU
Martin, günlerini dairesinde web tasarımı yapmakla geçiren bir agorafobiktir. Tedavi sürecinde, yavaş yavaş şehirde küçük turlar atmaya başlar. Mariana ise uzun bir ilişkinin post travmasını yaşamaktadır. Karşılıklı dairelerde oturan bu yalnız erkek ve kadının karşılaşmalarını çaresizce bekleriz. Bu ... Devamı
Martin, günlerini dairesinde web tasarımı yapmakla geçiren bir agorafobiktir. Tedavi sürecinde, yavaş yavaş şehirde küçük turlar atmaya başlar. Mariana ise uzun bir ilişkinin post travmasını yaşamaktadır. Karşılıklı dairelerde oturan bu yalnız erkek ve kadının karşılaşmalarını çaresizce bekleriz. Buenos Aires gibi üç milyon nüfuslu bir şehrin kaosunda ise bu pek de kolay olmaz.

Yönetmenin sözleriyle filmi düşünecek olursak; Bir erkek, bir şehrin görüntüsünü yansıtırken; bir şehir de bir erkeğin dışarı uğramış iç organları gibidir. Bir şehir, bir erkeğin varoluş sebebini keşfetmesini sağlayan bir aracı iken; aynı zamanda onun varoluşunu tamamlamasının önüne geçen bir engeldir de. Modern bir kent masalı anlatan film, büyük şehirlerdeki kent yaşamının nasıl kurgulandığını da mizahi ve ironik bir dille kurmaya çalışıyor. Kolektif bir nevrozdan muzdarip, yalnız bir adam ve kadının portresini çizerken; kaotik ve kalabalık Buenos Airesin portresi de adım adım beliriyor zihnimizde.

YORUM YAZ

SPOILER

POPÜLER YORUMLAR

YENİ YORUMLAR

Tüm Yorumlar

@berat_k

3 yıl önce

7.5 / 10

Kendinizi yalnız hissettiğiniz bir gece izlemeyin derim. Yoksa duygularınız ve düşünceleriniz içinizde at koştururken, tavanla bakışıp uykuya dalmaya çalışırken bulursunuz kendinizi.

@ebus_durak

5 yıl önce

8.2 / 10

Dikkatli bir şekilde izlerseniz, filmin içindeki filmlerden tutun adamın çantasının köşesine iliştirilmiş Banksy karikatürüne kadar her şey ayrı ayrı temalarla ayrı ayrı şekillerde izleyiciye gönderme niteliğinde. Yalnız Carax, Haneke, Gaspar Noe veya Ruben Östlund gibi tektipleşme, yalnızlaşma ve modernleşmeyi sert bir şekilde yüzümüze vurmuyor.
W

@whatever

5 yıl önce

5.8 / 10

Girişi gerçekten müthişti, özellikle biz İstanbul mağdurları için. Dolayısıyla bi beklenti yarattı ama yarattığı beklentinin çok çok altında kaldı zira film bir sürü klişeyle dolu.

Kızın da adamın da depresyonu çok anlamsız. Yanlış olmasın, Buenos Aires'in çirkinliğini inkar ediyor değilim ama sabah 5'te uyuyan, evden dışarı çıkmayan, evini ıvır zıvırla doldurmuş, bilgisayardan kalkmayan ve hayatta gidecek bir hedefi olmayan adam depresyonu için Buenos Aires'i suçluyor. Kız da pek farklı değildi.

Sahne geçişleri de gereksiz uzun ve klişeydi. Kız mumu yakıyor sonra adam da yakıyor, onun yaptığını o da yapıyor, sonra o da yapıyor. Yürüyorlar da yürüyorlar. 4 saati doldurmak için çekilmiş Türk dizisi sanki.

Bu filmde böyle az kişinin bildiği şaheser dedirtecek ne var anlamadım. 6/10.
S

@skynyrd

6 yıl önce

2.5 / 10

Yüzmeyle ilgili güzel trickler var, öğretici film

@merinossi

6 yıl önce

10 / 10

Denilecek çok fazla birşey yok, yalnızca bunca zaman izlemediğime yanıyorum. Ayrıca imdb de 7.6 alması inanılır gibi değil!!! Yazık..

@utopiainmyhead

7 yıl önce

9 / 10

Basit bir senaryoyu özgün bir yapıma çevirmek bu olsa gerek. Şehir üzerinden yapılan çözümlemeler de ayrı güzel ve renk katmış filme. Betonların arasındaki iki farklı fakat soluk hayatı yeterince hissedebiliyorsunuz. Şu sahnede (https://www.youtube.com/watch?v=xiLPaW2TYHU), ''true love will find you in the end'' şarkısını çalmaları da hoşuma gitti, izlerken sanki dinlendim ve yalnızlığı hissettim.

Önemli not:

Filme sadece romantik bir film olarak bakmamak gerek.

Şayet, filmde eleştirilen birçok nokta var.

@mulderstruth

8 yıl önce

5 / 10

Bir milyonuncusu çekilen ruh ikizini bulmalı ergen romantiği.

Orjinal olacağım, imgeleme yapacağım diye kastıkça kasmış klişe mi klişe sıkıcı bir film.

Uzak durun derim.

@unutkan_suflor

8 yıl önce

7 / 10

İzlemek yerine altyazısını indirip okumak daha iyi. Boşa gitmemesi gereken sağlam replikler barındıran bir film. Bu anlamda epey hoşuma gitti. Bu arada, düşük çözünürlükle izlediğim için filmin genel olarak basık havası daha bir rahatsız etmiş olabilir. Bazı ferahlama verebilecek sahneler benim için boşa gitmiş olabilir.
S

@starbuck

8 yıl önce

9 / 10

Filmin ilk 5 dksı bile başucuna alıması için yeterli bir sebep oldu benim için.

izlenmeli.

---- Spoiler----

Bu ara çok sorguladığım için mi her ayrıntısı hoşuma gitti bilemiyorum, şehir hayatında yalnızlığımıza çare olarak beslediğimiz hayvanların sonunun bile intihar, çocukların oyun alanının 2-3 metrekarelik balkon olması, iletişimsizlik ve kurulan gündelik ilişkiler, arayışlarımız üzerine yapılan göndermeler iç burkuyor biraz tabi ama çok iyiydi.

"hiçbir mantığı olmayan bu binalar kötü planlamanın eseri. tıpkı hayatlarımız gibi. nasıl yaşamak istediğimize dair hiçbir fikrimiz yok."

---- Spoiler----
F

@filmkaresi

9 yıl önce

9.4 / 10

Çok eğlenceli aynı zamanda hüzün getiren bir film. Aşkı bambaşka boyutlara taşıyor. Şehir hayatını, statüyü, binalara sıkılmışlığıyla film çok etkileyici mesajlar taşıyor.

@innuendo

9 yıl önce

güzel mesajlar ve çıkarımlar vardı fakat sanki bir yerden sonra uff artık sadede gelelim demişler gibiydi.

@wenda

10 yıl önce

7.1 / 10

Şehir, toplum ve bireye dair çıkarımlarıyla başta özgün ve felsefik bir film intibası uyandırsa da holywood romantik komedi klişelerinden sıyrılmayı ne yazık ki başaramamış, söylenildiği üzere, üstüne bir de o final tüy dikmiş. Karakterlerle hemhal olmus güzel güzel izliyorduk biz halbuki. Ne gerek vardı "bu bir kurmacadır" dercesine bizi uyandırıp gerçeklerden uzaklaştırmana?
P

@pegapega

10 yıl önce

9.8 / 10

mimarlar bu filmi izlemeden mimarlık yapmasınlar.

@yasar

10 yıl önce

8 / 10

dehşet replikleri olan klişe aşk filmlerinin ötesinde özgün bi senaryosu olan gerçekten şahaser film tam başuculuk :)

@erdi23

10 yıl önce

bayıldım filme, hoş bir film.
SPOILER

Yan Pencere filmine Benzer Film ekliyorsun.

Arama Sonuçları

Yan Pencere filmini Kategorize ediyorsun.

Bu filmi aşağıdaki seçenekleri işaretleyerek kategorize edebilirsin.

Arama Sonuçları

Yan Pencere filmine Konu ekliyorsun.

Arama Sonuçları

FİLM İLE İLGİLİ İSTATİSTİKLER
GİRİŞ YAP
Şifremi Unuttum!

ÜYE DEĞİL MİSİNİZ?

HEMEN ÜYE OLUN
Aktivasyon Mailim Gelmedi!
ŞİFREMİ UNUTTUM
AKTİVASYON MAİLİ GÖNDER
ÜYE OL