Kutsal Geyiğin Ölümü (2017)

The Killing of a Sacred Deer

7.4

135 OY
PUAN VER
5

IMDb: 7 (83.829 OY)

Vizyon Tarihi

17 Kasım 2017

Süre

2 Saat 1 Dk.

Senaristler

Efthymis Filippou

Yönetmen / Senarist

KONUSU

Yunan yönetmen Yorgos Lanthimosun The Lobsterdan sonra İngilizce çektiği ikinci filmi, izleyicisini her zamanki gibi tekinsiz, oyunbaz ve özenle tasarlanmış yeni bir lanetli Lanthimos evrenine davet ediyor. Kutsal Geyiğin Ölümü başarılı bir cerrah ve babasının boşluğunu onunla doldurmaya çabalayan bir ergen etrafında dönüyor. Tuhaf ikili, aileleriyle tanıştığında işler daha da tuhaflaşıyor ve muzip bir tür Alacakaranlık Kuşağı hikayesi ortaya çıkıyor. Lanthimos bedensel şiddetten doğan mizahı da her daim olduğu gibi filmine tatminkar miktarda eklemeye devam ediyor. Aileye, suçluluk duygusuna ve sınıfa dair, etkisinden kurtulması çok zor bir soğuk duş bu film.

YORUMLAR

POPÜLER YORUMLAR

SPOILER

TÜM YORUMLAR (22)

@kingcool yazdı...

Cum, 23 Kas 2018, 11:36 (3 ay önce)

5 / 10

Ya Lanthimos Sinema'ya fazla ya Sinema Lanthimos'a...

@manuks yazdı...

Cum, 23 Kas 2018, 04:10 (3 ay önce)

Sanırım yorum hakkımı kullanmayı es geçeceğim bir film olmuş.

@hikmetehli yazdı...

Pzt, 08 Eki 2018, 20:33 (4 ay önce)

8.4 / 10

Senin evrenin senin kararların Yorgos.

@aphazel yazdı...

Çar, 05 Eyl 2018, 13:59 (5 ay önce)

Çocuğun aç gözlülüğü, hediyeler kesilince intikamın başlaması, annenin vurdumduymazlığı vs. Tamam Yunan mitolojisinde bir anlatı yeniden çevrilmiş ama burada yönetmen başka bir şey daha anlatıyor. Çocuk büyük ihtimalle vicdanı idi. Güzelce bi anlatan çıksa da keyfi.iz yerine gelse

@ysfcftc yazdı...

Per, 05 Nis 2018, 00:36 (11 ay önce)

8.9 / 10

BİR FİLMİN GÖRSELLİĞİ,SİNEMATOGRAFİSİ BU KADAR MI İYİ OLUR..

@olanzveins yazdı...

Çar, 28 Şub 2018, 13:49 (1 yıl önce)

4.1 / 10

Mistik yönü ağır basan bir filmdi. Sistemin insanlar üzerinde yarattığı mekanikleşme ve yabancılaşmayı kısacası burjuva ahlakını, adalet kavramı üzerinden eleştiren bir filmdi. Tek istediğim filmin daha gerçekçi bir eksende ilerlemesiydi pek onu göremedim aksine Yunan mitleri üzerinden hak yerini bulur gibisinden bir adalet anlayışı vardı. Filmin finali ve salondaki silahla dönme sahnesi ise tam bir fiyaskoydu. Sonu gelememiş bir filmdi. Materyalist bir eksende ilerlememesi ve nedensellik ekseninde olmaması filmin ana başarısızlığıydı. Cannes'te ödül almasını gereksiz buldum.
E

@emrechik yazdı...

Pzt, 12 Şub 2018, 00:39 (1 yıl önce)

7.6 / 10

tanımadığın veledi evine alma.

@maverick16 yazdı...

Sal, 06 Şub 2018, 00:44 (1 yıl önce)

7 / 10

Gerçeklerin ancak anormal yolla ortaya çıkabildiği dünyada insanlığın asıl gerçek olan bilinmeyene ulaşamayacak olması.

@monika yazdı...

Cmt, 27 Oca 2018, 18:49 (1 yıl önce)

İlk yarı oldukça durgunken ikinci yarıdan itibaren filmin sonuna kadar tüm kaslarınız kasıp,dişlerinizi sıkıp izliyorsunuz. Filmin kötü finalinden dolayı sinirler iyice bozuluyor. Ama baba rolü çok çok iyi, Martin tam bi psikopat. 8/10

@suranur yazdı...

Paz, 07 Oca 2018, 00:17 (1 yıl önce)

Sakın yorumlara aldırıp bu filmi izlemek gibi bir gaflete düşmeyin. Yine heba oldu 2 saatim. Özellikle böyle beş para etmez filmlerde ünlüleri oynatıyorlar ki izlensin.Mother! gibi buda saçmalık ötesi...

@besrix yazdı...

Cum, 29 Ara 2017, 17:02 (1 yıl önce)

Gerim gerim gerildim bitince rahat bi nefes aldım. Müthiş senaryo, görsellik,açı,ışık şahaneydi
F

@fthgzl79 yazdı...

Cum, 22 Ara 2017, 22:06 (1 yıl önce)

6.1 / 10

İzlemesi son derece keyifli bir film ama filmin sonu berbat..Martin rolündekiBarry Keoghan şov yapmış bence..Bir psikopat ergen,ancak bu kadar iyi canlandırılabilir..İnanılmaz sinir bozucu bir karakter..Bir şey daha deyip,spoilere geçeceğim..En tepedesiniz..Zirvede..Bir çocuk hayatınızı mahvedebilir..10/6

Martin'in ne yaptığını anlamadan film bitti..Acayip bir şey bu..Film boyunca bir şey merak ediyorsunuz ama film bu merakınızı sonlandırmadan bitiyor..Final çok çok kötü..İyi bir final olsaydı,yılın en iyileri arasına rahatlıkla girerdi..

@masue yazdı...

Sal, 19 Ara 2017, 10:36 (1 yıl önce)

Bana göre kefaret (diyet) temalı bir film olmuş.bu kefaret olgusu da isevi inanç bazlı oluşmuş sanırım.yönetmenin kendi tarzını oluşturduğunu düşünüyorum.kendine has bir anlatım dili var.sadece bu yüzden bile olsa takip edilmesi gereken bir yönetmen.

@fatmakhrmn yazdı...

Pzt, 18 Ara 2017, 11:20 (1 yıl önce)

Çoğu kişi filme ilgili hayal kırıklıklarından bahsetmiş. Film esnasında ben de zaman zaman benzer hislere kapıldım ama sonradan ayrıntılar üzerine düşününce o hayal kırıklıkları büyük ölçüde dağıldı diyebilirim. Kendi evrenini yaratma kriteri açısından yönetmenin diğer filmleri ile karşılaştırma yapmak, biraz hakkının yenmesine neden oluyor. Yönetmenin hayata gelir gelmez içine düştüğümüz ve güç dengelerini anlamaya çalıştığımız ilk yapı olarak aile ile büyük dertleri olduğu doğru. Filmde babanın otoritesi altında kusursuz işler gibi görünen bir yapı olarak ailenin, dışarıdan başka bir güç müdahale ettiğinde (bu dış güç filmde adalet arayan Martin), bu yapının pek de istendiği gibi işlemediği anlaşılıyor ve bütünlüğü tehlike altına giriyor. Güç dengeleri değişirken ise gücünü kaybeden kadar gücü elde etmeye çalışan figürler de acı çekiyor. Kişilerin kendine verdiği fiziksel acı sahnelerinin neredeyse her filmde tutarlı şekilde tekrarlandığını söyleyebiliriz.

Bence aile teması aslında toplumdaki güçlü ve güçsüzler arasındaki ilişkinin bir prototipi. Bu gruplar arasındaki temas ise adaletsizliğin göz ardı edilemeyecek kadar somut olduğu noktada başlıyor (Bunun anlaşıldığı an ise bence spagetti diyaloğunda). Güçlünün suçluluk duygusu ile vicdanını rahatlatma çabalarının adaleti ikame edemeyeceği fark edildiğinde ise intikam alma ve eşitliği sağlama çabaları başlıyor.

Donuk oyunculuk ve mekanik konuşmaların da bu filmin atmosferine yakışmadığını düşünmüyorum. Bu iletişim tarzı bana kişilerin günlük hayattaki rolleri içinde uymaya çalıştıkları sosyal normlar ve oto sansür nedeni ile yaşadıkları duraksamaları çağrıştırıyor. Filmde belki bu duraksamanın olmadığı tek sahne Martin'in derdini hızlı hızlı ve hiç de mekanik olmayan bir tonda anlattığı sahneydi.

Bir de filmin hikayesinin İphigenia mitine dayandığı söyleniyor. Anlaşılmayan referansları merak edenler için faydalı olabilir.

---spoiler---

Ayrıca babanın sorumluluk almamakla ilgili çabasıydı önemliydi. Gidip lise öğretmenine sordu hangisi daha iyi diye. Yine de ben son noktada işi şansa bırakmanın göstermelik olduğunu düşündüm. Adamın sırrını bilen kişinin seçilmiş olması muhtemel.

Hastalığın kadını etkilememesinin nedeni ise kadının gerçeği arayan ve adamın suçluluğundan emin olan tek kişi olması olabilir.

---spoiler---

@heybender yazdı...

Cum, 08 Ara 2017, 20:22 (1 yıl önce)

Kim ne anladı gerçekten bu filmden çok merak ediyorum. Alegorilerin allahı ama yani ee sonra? Makarnayı -en iyi replik olabilir kendisi- daha güzel yiyenler biliriz. bkz: Gummo

Spoiler içeren yorumlarınızda "spoiler"
butonunu kullanınız.

SPOILER

Kutsal Geyiğin Ölümü filmine Benzer Film ekliyorsun.

Arama Sonuçları

Kutsal Geyiğin Ölümü filmini Kategorize ediyorsun.

Bu filmi aşağıdaki seçenekleri işaretleyerek kategorize edebilirsin.

Arama Sonuçları

Kutsal Geyiğin Ölümü filmine Konu ekliyorsun.

Arama Sonuçları

FİLM İLE İLGİLİ İSTATİSTİKLER
GİRİŞ YAP
Şifremi Unuttum!

ÜYE DEĞİL MİSİNİZ?

HEMEN ÜYE OLUN
ŞİFREMİ UNUTTUM
ÜYE OL