İşe Yarar Bir Şey

(2017)

Something Useful

Film 1 Saat 44 Dk. Dram Türkiye, Fransa 12 Nisan 2017

8.2

150 OY
PUAN VER
5

IMDb: 7.8 (2.703 OY)

KONUSU
Leyla, gece treniyle çıktığı uzun bir yolculukta manzarayı ve insanları iştahla izlerken hemşirelik öğrencisi Cananı fark eder. Bu genç kızı son istasyonda, Yavuzun evinde, çok ağır bir sorumluluk bekliyordur. Leyla, Cananın anlattıklarından ve anlatmadıklarından bir hikaye kurar, kendini kaptırır v ... Devamı
Leyla, gece treniyle çıktığı uzun bir yolculukta manzarayı ve insanları iştahla izlerken hemşirelik öğrencisi Cananı fark eder. Bu genç kızı son istasyonda, Yavuzun evinde, çok ağır bir sorumluluk bekliyordur. Leyla, Cananın anlattıklarından ve anlatmadıklarından bir hikaye kurar, kendini kaptırır ve ona eşlik etmeye karar verir. Hikayenin sonunda bir iyilik meleği mi yoksa bir katil mi olacaklarını henüz bilmiyordur.

YORUM YAZ

SPOILER

POPÜLER YORUMLAR

YENİ YORUMLAR

Tüm Yorumlar

@poormf

3 hafta önce

9 / 10

Başarılı oyuncu yönetimiyle ötanazi üzerine şiirsel bir anlatım... 9/100

@autumnleaves

2 ay önce

Sanat filmlerimizin en azından bir kısmında diyalogları yavan, karakterleri gerçeklikten kopuk bulduğum için bir de kimi filmlerde ise ağızların İstanbul Türkçesi ile karışmışlığından kaynaklanan bir samimiyetsizlik içinde verilmesinden ötürü filmle pek bir bağ kuramam. Ama bu filmi sevdim gerçekten. Hikaye, karakterlerin gerçekliği, özellikle tren sahneleri, Pelin Esmer’in üslubu ve filmin şiirselliği çok hoşuma gitti.

@koraydiyebirisi

2 ay önce

8 / 10

Karanlık bir hikaye, aydınlık bir anlatım. Muhteşem veya vasat değil. Hoş sözcüğü bu filmi tam karşılar diye düşünüyorum. İzlemenizi tavsiye ederim.

@muhammed-b

2 ay önce

benim gibi izmir’de okuyup kordon’da oturanlar ve mavi tren’i kullananlar için ayrı hoş bir film. mavi tren’i çok kullandım ve kordon’da oturup karşı apartmanlarda oturan insanların dedikodusunu çok yaptık, apartmandan da dışarının görünümü demek böyle imiş. filme gelirsek filmin bütünü için karakter özellikleri uygun olmuş. biri hayatın ince ayrıntılarını gören ve anlam veren şair diğeri henüz gençliğinin başlarında genç kız. film boyunca yönetmenin sunumunu izlerken ayrıca şairin de kendi gözünden sunumu izledik. bi yere kadar Canan karakterinin sıkıntılı hallerinden yolculuğun hikayesini merak ettik. daha sonra leyla karakterinin neden tren sonra da Canan’la gitmek istediğini. bunu da şükür ki yavuz sordu ve kendince cevap verdi sohbet sırasında. sohbette artık varoluş,hayatın anlamı ve ’’işe yarar bir şey’’ üzerinde küçük bir sohbet geçti. sohbet güzel ve tadımlıklı. ayrıca şairlik konusundaki sürpriz de güzeldi. film hayata dair so
... Devamı
benim gibi izmir’de okuyup kordon’da oturanlar ve mavi tren’i kullananlar için ayrı hoş bir film. mavi tren’i çok kullandım ve kordon’da oturup karşı apartmanlarda oturan insanların dedikodusunu çok yaptık, apartmandan da dışarının görünümü demek böyle imiş. filme gelirsek filmin bütünü için karakter özellikleri uygun olmuş. biri hayatın ince ayrıntılarını gören ve anlam veren şair diğeri henüz gençliğinin başlarında genç kız. film boyunca yönetmenin sunumunu izlerken ayrıca şairin de kendi gözünden sunumu izledik. bi yere kadar Canan karakterinin sıkıntılı hallerinden yolculuğun hikayesini merak ettik. daha sonra leyla karakterinin neden tren sonra da Canan’la gitmek istediğini. bunu da şükür ki yavuz sordu ve kendince cevap verdi sohbet sırasında. sohbette artık varoluş,hayatın anlamı ve ’’işe yarar bir şey’’ üzerinde küçük bir sohbet geçti. sohbet güzel ve tadımlıklı. ayrıca şairlik konusundaki sürpriz de güzeldi. film hayata dair soruyu sorup cevabı size bırakmış.

@gel-gor-ki

2 ay önce

4 / 10

maalesef, çok geçmeden birinin pelin esmer’e gerçeği söylemesi iyi olur.
zira filmlerinin, konu olarak parlak hikayeler olsa da, sinema sanatını edebiyattan ayıran çok temel nosyonlardan yoksun bulduğumu söylemeden edemem. olay örgüsünü birbirine bağlayan eylemlerden türemiş konuşmalar yerine mecazlardaki aşırılıklara yaslanması ve diyaloglardaki ritim bozuklukları ile zincirleme tumturaklı anlam bombardimanı zaten işin baya baya acemisi olduğunu yüzeye vuruyor hemen.
sinema kalemi yok maalesef.
Ağır ağır ölürken zamanın içinde, ağırdan alarak yaşanan ve yaşatan bir hikayeydi bu...

@alosmanabi

2 ay önce

konu güzel, replikler güzel, çekimler güzel, izmir zaten güzel.
oyuncular da kaliteliydi aslında fakat bu filmin tek eksiği yönetimi olmuş. bu filmi nuri bilge yönetseydi mesela güzel olan replikler gerçek bir diyaloğa dönüşebilirdi.
yine de herkese tavsiye ederim, sakin görünen sürükleyici bir filmdi benim için.
finaldeki şiiri çok etkileyiciydi

@seymaevmez

2 ay önce

Tam şu dönemde izlenirse yer etmemesi mümkün değil..

@analogkafa

3 ay önce

Leyla karakteri o kadar doğal ve gerçek yansıtılmış ki o trende olup Leyla ile sohbet etmek istedim.

@cokoprenses

3 ay önce

5 / 10

Başak Köklükayanın zerafeti, Yiğit Özşenerin karizması için izlenebilecek film.

@venezue

3 ay önce

7.8 / 10

Basarili yonetmenlik ve oyunculuklarin yaninda, adeta kitaplarindan herhangi birini okuyormuscasina tat birakan senarist Baris Bicakci ve neredeyse her karesinin ayri guzellikte bir fotograf gibi oldugu son yillardaki tum filmlerde imzasi olan goruntu yonetmeni Gokhan Tiryaki’nin dokunuslarinin guclu bir sekilde hissedildigi, son donemdeki en basarili yerli yapimlardan biri. Muhakkak izleyiniz.

@gunerakdemir

5 ay önce

8.2 / 10

Türk sineması açısından gayet başarılı bir film olmuş. Görüntü açısından gayet başarılı trende kullanılan teknikler iyi düşünülmüş ve başarıyla uygulanmış. Filmde kahvehane sahnesi direk Bir Zamanlar Anadolu’da filmine göz kırpmış.

@berat-k

6 ay önce

7.8 / 10

Bir yazarla beraber kaleme alınan senaryo, çok konuşan geveze bir film çıkarmış ortaya. Diyaloglar doğal. Oyunculuklar güzel. Ana karakterin yanına yanaşan / muhatap olduğu tipler başarılı. Trendeki uzun planları ve kimi zaman anlamlandıramadığım geçişleri çok beğenmesem de Türkiye sineması adına başarılı bir film.

@cevat

7 ay önce

Başak Köklükayanın doğal oyunculuğu yine göze çarpıyor. Öykü Karayel de aşağı kalır değil. Bir tren yolculuğunda geçen, hayata dair sorgulamalar yaşatan bir film. Müzik ve şiirlerle geçen bir hikaye. Sıkmayan anlatımı izlenebilir kılıyor. Ödülleri haketmiş...

@ozan-taylan

1 yıl önce

Pelin Esmer’in diğer filmlerine nazaran daha kendine has bir üslup oturttuğu, izleyiciyle daha çok etkileşim kurabilen ve daha keyifli diyebileceğimiz bir film. Son kertede Javier Bardem’in "İçimdeki Deniz"i hatırlatsa da bu film nevi şahsına münhasır olduğunu söyleyebiliriz.

Başak Köklükaya’nın trenle seyahat ederken bir yandan da hayata tanıklığı çok hoş bir anlatı olmuş. Fakat dışarıdaki insan görüntüleri daha doğal çekilebilirdi zira kurgu olduğu izlenimi bence çok aşikar. Grafiti yapan oğlanı ilk seferde görmemiz ve Başak K. ile göz göze gelmesi film için hoş bir enstantane olmakla beraber ikinci ve üçüncü kez tekrarlarının filme bir şey kattığı bence pek söylenemez. Öykü Karayel’in son sahnelerdeki bu ağır durumu soğukkanlılıkla kabullenişi ve bir an önce nihayete erdirmek istemesi fazla abartılı oynanmış ya da yazılmış bir ruh halini düşündürüyor.
SPOILER

İşe Yarar Bir Şey filmine Benzer Film ekliyorsun.

Arama Sonuçları

İşe Yarar Bir Şey filmini Kategorize ediyorsun.

Bu filmi aşağıdaki seçenekleri işaretleyerek kategorize edebilirsin.

Arama Sonuçları

İşe Yarar Bir Şey filmine Konu ekliyorsun.

Arama Sonuçları

FİLM İLE İLGİLİ İSTATİSTİKLER
GİRİŞ YAP
Şifremi Unuttum!

ÜYE DEĞİL MİSİNİZ?

HEMEN ÜYE OLUN
ŞİFREMİ UNUTTUM
ÜYE OL