İşe Yarar Bir Şey

(2017)

Something Useful

Film 1 Saat 44 Dk. Dram Türkiye, Fransa 27 Ekim 2017

8

218 OY
PUAN VER
5

Imdb: 7.6 (5.200 OY)

KONUSU
Leyla, gece treniyle çıktığı uzun bir yolculukta manzarayı ve insanları iştahla izlerken hemşirelik öğrencisi Cananı fark eder. Bu genç kızı son istasyonda, Yavuzun evinde, çok ağır bir sorumluluk bekliyordur. Leyla, Cananın anlattıklarından ve anlatmadıklarından bir hikaye kurar, kendini kaptırır v ... Devamı
Leyla, gece treniyle çıktığı uzun bir yolculukta manzarayı ve insanları iştahla izlerken hemşirelik öğrencisi Cananı fark eder. Bu genç kızı son istasyonda, Yavuzun evinde, çok ağır bir sorumluluk bekliyordur. Leyla, Cananın anlattıklarından ve anlatmadıklarından bir hikaye kurar, kendini kaptırır ve ona eşlik etmeye karar verir. Hikayenin sonunda bir iyilik meleği mi yoksa bir katil mi olacaklarını henüz bilmiyordur.

YORUM YAZ

SPOILER

POPÜLER YORUMLAR

YENİ YORUMLAR

Tüm Yorumlar

@serkanaydemir

4 ay önce

8 / 10

Barış Bıçakçı klasiği

Tabi yönetmen Pelin Esmer'in değerini boş geçmeyeceğim. Özellikle 11'e 10 Kala filmiyle sağlam bir giriş yapan bu kadın yönetmenin yine derin bir film çalışması. Festival filmlerinde beklediğim her şey mevcut. İzlerken seyirci hem etraftaki kamera geçişlerine hayran kalıyor hem de kameranın yakaladığı görsel derinliğe. Yönetmen olarak Pelin Esmer kendi adına bir adım yukarıya çıktı bu filmle. Bazı sahneler senaryo tıkanıyor gibi oluyor ama şu kesin ki zaman geçtikçe Pelin Esmer iyi işler yapmaya devam edecek. Tabi sadece yönetmen değil Başak Köklükaya da filmde önemli etki. Altın Koza Festivalinde en iyi kadın oyuncu ödülünü boşuna almadığını bu yapımda görüyoruz. Filmin bizdeki dokunuşunda onun profil kaydı etkiliydi. Çok fazla bir şeyden bahsetmeye gerek yok. İzlemeye değer bir Türk yapımı.

İyi seyirler.

@merodesidero

1 yıl önce

Baktım rüzgârsın sen
baktım çamaşır ipini zorluyorsun
hepimizin derdi güzel yaşlanmak sevgilim
baktım bir kitabın sayfalarını çeviriyorsun
ayağına terlik giy
bildiğimiz şeylerin taşında yalınayak geziyorsun

@fruit_fly

1 yıl önce

6.9 / 10

şiirlere edebiyata içsel yolculuklara yer veren ama bence nedense meeh bir film

@asdf_13

1 yıl önce

7 / 10

Güzel bir hikaye olabilir ama benim için güzel bir film değil. Bir kaç tiyatro skecinin kameraya alınması gibi bir şeydi bana göre. Bu arada arka plan müziği kullanmamak için karakterleri müzikli ortamda konuşturma fikrine gıcık oldum. Çok mu gerekliydi müzik gerçekten? hiç olmasa olmaz mıydı?

@korgan

1 yıl önce

7.5 / 10

Bir yazarın okunaklı bir imzası olması kadar güzel az şey vardır. Apaçık bir Barış Bıçakçı işiydi. Güzel şiiri rüyama girdi.

@poormf

2 yıl önce

9 / 10

Başarılı oyuncu yönetimiyle ötanazi üzerine şiirsel bir anlatım... 90/100

@autumnleaves

2 yıl önce

Sanat filmlerimizin en azından bir kısmında diyalogları yavan, karakterleri gerçeklikten kopuk bulduğum için bir de kimi filmlerde ise ağızların İstanbul Türkçesi ile karışmışlığından kaynaklanan bir samimiyetsizlik içinde verilmesinden ötürü filmle pek bir bağ kuramam. Ama bu filmi sevdim gerçekten. Hikaye, karakterlerin gerçekliği, özellikle tren sahneleri, Pelin Esmer’in üslubu ve filmin şiirselliği çok hoşuma gitti.

@muhammed_b

2 yıl önce

benim gibi izmir’de okuyup kordon’da oturanlar ve mavi tren’i kullananlar için ayrı hoş bir film. mavi tren’i çok kullandım ve kordon’da oturup karşı apartmanlarda oturan insanların dedikodusunu çok yaptık, apartmandan da dışarının görünümü demek böyle imiş. filme gelirsek filmin bütünü için karakter özellikleri uygun olmuş. biri hayatın ince ayrıntılarını gören ve anlam veren şair diğeri henüz gençliğinin başlarında genç kız. film boyunca yönetmenin sunumunu izlerken ayrıca şairin de kendi gözünden sunumu izledik. bi yere kadar Canan karakterinin sıkıntılı hallerinden yolculuğun hikayesini merak ettik. daha sonra leyla karakterinin neden tren sonra da Canan’la gitmek istediğini. bunu da şükür ki yavuz sordu ve kendince cevap verdi sohbet sırasında. sohbette artık varoluş,hayatın anlamı ve ’’işe yarar bir şey’’ üzerinde küçük bir sohbet geçti. sohbet güzel ve tadımlıklı. ayrıca şairlik konusundaki sürpriz de güzeldi. film hayata dair so
... Devamı
benim gibi izmir’de okuyup kordon’da oturanlar ve mavi tren’i kullananlar için ayrı hoş bir film. mavi tren’i çok kullandım ve kordon’da oturup karşı apartmanlarda oturan insanların dedikodusunu çok yaptık, apartmandan da dışarının görünümü demek böyle imiş. filme gelirsek filmin bütünü için karakter özellikleri uygun olmuş. biri hayatın ince ayrıntılarını gören ve anlam veren şair diğeri henüz gençliğinin başlarında genç kız. film boyunca yönetmenin sunumunu izlerken ayrıca şairin de kendi gözünden sunumu izledik. bi yere kadar Canan karakterinin sıkıntılı hallerinden yolculuğun hikayesini merak ettik. daha sonra leyla karakterinin neden tren sonra da Canan’la gitmek istediğini. bunu da şükür ki yavuz sordu ve kendince cevap verdi sohbet sırasında. sohbette artık varoluş,hayatın anlamı ve ’’işe yarar bir şey’’ üzerinde küçük bir sohbet geçti. sohbet güzel ve tadımlıklı. ayrıca şairlik konusundaki sürpriz de güzeldi. film hayata dair soruyu sorup cevabı size bırakmış.

@gel_gor_ki

2 yıl önce

4 / 10

maalesef, çok geçmeden birinin pelin esmer’e gerçeği söylemesi iyi olur.
zira filmlerinin, konu olarak parlak hikayeler olsa da, sinema sanatını edebiyattan ayıran çok temel nosyonlardan yoksun bulduğumu söylemeden edemem. olay örgüsünü birbirine bağlayan eylemlerden türemiş konuşmalar yerine mecazlardaki aşırılıklara yaslanması ve diyaloglardaki ritim bozuklukları ile zincirleme tumturaklı anlam bombardimanı zaten işin baya baya acemisi olduğunu yüzeye vuruyor hemen.
sinema kalemi yok maalesef.

@thematrixhasyou

2 yıl önce

Ağır ağır ölürken zamanın içinde, ağırdan alarak yaşanan ve yaşatan bir hikayeydi bu...

@alosmanabi

2 yıl önce

6 / 10

konu güzel, replikler güzel, çekimler güzel, izmir zaten güzel.
oyuncular da kaliteliydi aslında fakat bu filmin tek eksiği yönetimi olmuş. bu filmi nuri bilge yönetseydi mesela güzel olan replikler gerçek bir diyaloğa dönüşebilirdi.
yine de herkese tavsiye ederim, sakin görünen sürükleyici bir filmdi benim için.
finaldeki şiiri çok etkileyiciydi
S

@seymaevmez

2 yıl önce

Tam şu dönemde izlenirse yer etmemesi mümkün değil..

@analogkafa

2 yıl önce

Leyla karakteri o kadar doğal ve gerçek yansıtılmış ki o trende olup Leyla ile sohbet etmek istedim.

@cokoprenses

2 yıl önce

5 / 10

Başak Köklükayanın zerafeti, Yiğit Özşenerin karizması için izlenebilecek film.

@venezue

2 yıl önce

7.8 / 10

Basarili yonetmenlik ve oyunculuklarin yaninda, adeta kitaplarindan herhangi birini okuyormuscasina tat birakan senarist Baris Bicakci ve neredeyse her karesinin ayri guzellikte bir fotograf gibi oldugu son yillardaki tum filmlerde imzasi olan goruntu yonetmeni Gokhan Tiryaki’nin dokunuslarinin guclu bir sekilde hissedildigi, son donemdeki en basarili yerli yapimlardan biri. Muhakkak izleyiniz.
SPOILER

İşe Yarar Bir Şey filmine Benzer Film ekliyorsun.

Arama Sonuçları

İşe Yarar Bir Şey filmini Kategorize ediyorsun.

Bu filmi aşağıdaki seçenekleri işaretleyerek kategorize edebilirsin.

Arama Sonuçları

İşe Yarar Bir Şey filmine Konu ekliyorsun.

Arama Sonuçları

FİLM İLE İLGİLİ İSTATİSTİKLER
GİRİŞ YAP
Şifremi Unuttum!

ÜYE DEĞİL MİSİNİZ?

HEMEN ÜYE OLUN
Aktivasyon Mailim Gelmedi!
ŞİFREMİ UNUTTUM
AKTİVASYON MAİLİ GÖNDER
ÜYE OL