Köy Enstitüleri 2000

8.5

4 OY
PUAN VER
5

IMDb: 7.5 (11 OY)

Süre

1 Saat 2 Dk.

Ülke

Türkiye

KONUSU

Harap olup yıkılmış Osmanlı İmparatorluğu'nun küllerinden doğmuş Türkiye Cumhuriyeti; iki dünya savaşının arasında, M. Kemal'in "Köylü milletin efendisidir." sözü üzerinde yükselecek eşsiz ve ilerici bir eğitim hamlesini gerçekleştirip ilerlemeyi ve refahı -tabana yani kırsala- yaymak amacıyla ilk köy enstitülerini kurdu. Enstitülere kabul edilen köy çocukları, bugünküne hiç benzemeyen ve bugünkünden çok daha ilerici bir eğitim sürecinden geçerek köylerine kalkınma ve refahın ışığını taşıyan aydın bireyler olarak döneceklerdi. Böylece kalkınma tabandan tavana yükselecek, Türk milleti muassır medeniyetler seviyesine ulaşabilecekti. Ne varki iç ve dış siyasi gelişmeler karşısında bu düşünce çok iyimser kalacaktı.

SPOILER

TÜM YORUMLAR (3)

@alosmanabi yazdı...

Sal, 20 Haz 2017, 00:15 (11 ay önce)

Köylüyü köyünde tutacak ve millettin efendisi oldurmaya devam ettirecek, çarpık kentleşmeyi ve yozlaşmayı engelleyecek,üretimin sanayinin kalkınmanın adil bölüşümün önünü açacak olan mükemmel bir idealin sağdan soldan gelen baskılarla gerçekleşemeyişini anlatan bir belgesel.

@anonim yazdı...

Pzt, 13 Şub 2017, 01:04 (1 yıl önce)

10 / 10

köy enstitüleri nedir? dünyada örnek bir eğitim denemesidir,eğitim alanında kırsal kalkınmaya yönelik en sistemli yaklaşımdır,çayla içilen sigaradır,eğitimde fırsat eşitliğidir,uygulamalı eğitimdir,''kır kökenli çocukların başta öğretmenlik olmak üzere köy için gerekli ve geçerli mesleki bilgilerle donatılıp yeniden köye gönderilmesidir,böylece tabanın değişmesini sağlamaktır.'' peki günümüze kadar hükümet politikalarının dayattığı eğitim sistemi yerine,köy enstitüleri eğitimini almış nesiller olsaydık  ''neler olurdu???''  sorusunu izlerken sorgulamanızı ve kesinlikle izlemenizi tavsiye ettiğim belgesel. izleyelim,izlettirelim 

@act yazdı...

Çar, 16 Eyl 2015, 21:25 (2 yıl önce)

7.2 / 10

Köy enstitüsünden kalma bir binada geçirdiğim 15 dakikayı(saatler ile mukayese pek orantısızdı) hiçbir yazıya, hiçbir fotoğrafa, hiçbir belgesele değişmem. Hepsine sonsuz saygı duyuyorum ancak zihnime işlenen hatıra elbette daha gerçek, daha özel. Bu yapımın da tesir ettiği bir dönem olmuştur ama konumuz başka. Değinilmesi gerekenlerin baskısına rağmen; şartların izin vermemesinden ötürü -şimdilik- bir alıntıya yer veriyorum, hislere tercüman:   enstitü müdürlerine gönderdiği 2 ekim 1940 tarihli mektupta tonguç baba: ''...sizlere kanunlarla verilmiş yetkilerden başka birçok idari selâhiyet ve imkânlar da verilmiş bulunmaktadır. bunların hepsinden amaç; cemiyete, vefakâr, yeni, diri, çalışkan, dürüst, cesur, becerikli, meşakkate tahammül edebilen, müşkül ne olursa olsun onu yenebilen, tuttuğunu koparan, sosyal hayatın her safhasına nüfuz edebilen, hayat şartlarını değiştirebilen, toprağa bağlı, köklü, hayattan zevk alan, yaşamaya doymayan, insanları ve hayatı seven, ölümü tanımayan vatandaşlar yetiştirmeniz içindir...'' demiştir.     köy enstitüleri işte bu ilkelerle kurulmuş, bu ilkeler nedeniyle kapatılmıştır.    otur, şimdiki milli eğitime bak ve katılana kadar ağla anadolu çocuğu. ne olacaktın, ne oldun. @siyahbeyaznegatif (Ekşi Sözlük)   Bozkırda Açan Gül... Kıymeti bilinmeyen mühim şeylerden sadece biri. Buruk.

Spoiler içeren yorumlarınızda "spoiler"
butonunu kullanınız.

SPOILER

Köy Enstitüleri filmine Benzer Film ekliyorsun.

Arama Sonuçları

Köy Enstitüleri filmini Kategorize ediyorsun.

Bu filmi aşağıdaki seçenekleri işaretleyerek kategorize edebilirsin.

Arama Sonuçları

Köy Enstitüleri filmine Konu ekliyorsun.

Arama Sonuçları

FİLM İLE İLGİLİ İSTATİSTİKLER

SİNEROBOT

BUGÜN NE İZLEMEK İSTERSİN?

YILI

SÜRESİ

PUANI