The Banshees of Inisherin

(2022)

Film 1 Saat 54 Dk. Komedi, Dram İrlanda, ABD 3 Şubat 2023

8.1

184 OY
PUAN VER
5

Imdb: 7.7 (251.860 OY)

KONUSU

İrlanda’nın batısında bir adadaki iki yakın arkadaşın ilişkisini konu alan film, Pádraic ve Colm isimlerindeki bu iki arkadaştan birinin bu dostluğu artık devam ettirmek istememesi üzerinden gelişen olayları aktarıyor.

Colin Farrell

Pádraic Sú...

Brendan Gleeson

Colm Doherty

Kerry Condon

Siobhán Sú...

Barry Keoghan

Dominic Ke...

Gary Lydon

Peadar Kea...

Pat Shortt

Jonjo Devine

Sheila Flitton

Mrs. McCor...

YORUM YAZ

SPOILER

POPÜLER YORUMLAR

YENİ YORUMLAR

Tüm Yorumlar

@yagcionur

5 ay önce

6 / 10

Bu filmin imdb ve sinefil puanı neden bu kadar yüksek anlam veremedim.Genelde filmlere verdigim puanlar bu platformlardaki puanlara yakın olur yani çok egsantrik bir sinema izleyicisi değilim onu belirtmek isterim.Ana konuyu anladım ama bu konuyu vurucu ve etkileyici şekilde aktaramıyor bence film.Sıradan bir anlatı var.

Filmle ilgili iyi şeylere gelelim.Sinematografi çok iyi,renkler,müzikler,atmosfer…Hepsi gayet güzeldi çoğu kişi bunlara puan verdi belki de ama benim için sinema görsellikten ve işitsellikten ibaret olmadığından mütevellit beğenmedim.Muhtemelen benim gördüğümden çok fazlası bu film ama ben beğenemedim.

Puanım 6/10

@stiff

1 yıl önce

7 / 10

İrlanda iç savaşı mesajları çok umrumda değil. Çok kafa yorarak izlemedim ve her şeyin anlamını da araştırmak istemiyorum. Muhtemelen benim gördüğümden çok daha iyi bir film. Manzaralar, anlatımın duruluğu, karakterlerin hisleri ve Padraic'in dönüşümünü izlemek beni etkiledi. Masalsı bir tarafı da var. Padraic ve Colm ekseninde geçiyor gibi gözükse de; Dominic ve Siobhan'ın (hayatımda duymadığım bu ismi son bir haftada 2.kez duydum.) da çok etkileyici anlatıldığı açık. İki ana karakterin çekişmesinde haklı bir taraf olmadığı gibi kazanan da olmuyor. Siobhan gibi bir kız kardeş, anne ya da eş çok değerli. Özellikle burada da Padraic'in arkasını hep Siobhan topluyor. Herkesin yalnızlıkla baş etme veya edememe yöntemleri farklı. Colm yalnızlıkla daha iyi baş ettiğini düşünüyor ama aslında en az Padraic kadar yalnızlıkla savaşıyor. Diyaloglar genel olarak çok başarılı. Bir samimiyet ve doğallık var. Oyunculukların etkisi de büyük. Filmde sa
... Devamı
İrlanda iç savaşı mesajları çok umrumda değil. Çok kafa yorarak izlemedim ve her şeyin anlamını da araştırmak istemiyorum. Muhtemelen benim gördüğümden çok daha iyi bir film. Manzaralar, anlatımın duruluğu, karakterlerin hisleri ve Padraic'in dönüşümünü izlemek beni etkiledi. Masalsı bir tarafı da var. Padraic ve Colm ekseninde geçiyor gibi gözükse de; Dominic ve Siobhan'ın (hayatımda duymadığım bu ismi son bir haftada 2.kez duydum.) da çok etkileyici anlatıldığı açık. İki ana karakterin çekişmesinde haklı bir taraf olmadığı gibi kazanan da olmuyor. Siobhan gibi bir kız kardeş, anne ya da eş çok değerli. Özellikle burada da Padraic'in arkasını hep Siobhan topluyor. Herkesin yalnızlıkla baş etme veya edememe yöntemleri farklı. Colm yalnızlıkla daha iyi baş ettiğini düşünüyor ama aslında en az Padraic kadar yalnızlıkla savaşıyor. Diyaloglar genel olarak çok başarılı. Bir samimiyet ve doğallık var. Oyunculukların etkisi de büyük. Filmde sadece yalnızlık değil; çaresizlik, ölümlülük, umutsuzluk da fazlasıyla var.

Böyle sıkıcı bir yerde yaşayıp yalnız olmak; şu an yaşadığımız dönemde ve toplumda yalnız olmaktan çok daha iyi hissettirmeli. Filmdeki hikayenin üzerinden 100 yıl geçmiş olsa da; böyle bir hayat yaşayıp oradan kaçamamak, kurtulmak isteyip cesaret edememek gibi duygular insan hayatında var olmaya devam ediyor. O'Riordan isimli mekan içermesi hoşuma giden detaylardan. Öte yandan film boyunca en sevdiğim birayı tüketiyorlar. Bu kadar sıkıcı bir yerde bile pub olmasına imrendim. İrlanda be kardeşim!

@naksidil

1 yıl önce

Hayatı boş ve boktan hissettiren bu sesler.. bu patlamalar.. Bu sonsuzluğa akan kan ! Parmaklarım gitmiş çok mu ? Son bestem bile bir cenaze için.. İdama keyiflenen bir baba oğlunu uğurlarken aslında ne hissediyordu.. Hiç bir şey yokmuş gibi devam ediyormuş gibi.. Ve bütün bunları seyreden sakin gözlü canım melek hayvanlar.. Evet cennet şüphesiz ki sizin ayaklarınızın altında... Bu muazzam doğanın, güzelliğin tablo gibi görüntülerin içinde Umutsuzluğun ne işi vardı ? Nasıl anlamlı ne güzel bir film. Bu nasıl bir sarsıntı. Oyuncular muhteşem.. Kaliteli ve sonuna kadar düşündürücü film. Çok iyi kalpli insanların İyi Kalpli olduklarını unutmayın..

@eymir66

1 yıl önce

8.1 / 10

Soğuk havaların bitmeden izlenmesi gerekli, kafamda bir çok soruyu kendime sordurdu. Bir daha izlenilir cinsten, finale bir trajedi daha yakışırdı sanki

@lydia

1 yıl önce

8 / 10

Beni yer yer ağlatan , düşündüren bu filmi bilseydim daha önce izlerdim.
Colin farrell çok iyi oynamış. İzlemenizi tavsiye ederim.

@poormf

1 yıl önce

7 / 10

Gerçeküstü diye değerlendirmek gerekir filmi. Bencilden iyi insan olmaz... 70/100
K

@kerimakb

1 yıl önce

Bir ebleh (alık) ancak bu kadar güzel oynanır. Tebrikler Colin Farrel. Film güzel tavsiye edilir.

@arkadas

1 yıl önce

filmin sıkıcı olacağı önyargısıyla gittim ve böyle kabız bir hikayeden 2 saaatin nasıl bittiğii anlayamadığım bir şey çıktı. filmlere böyle bakmam tabii ki ama brendan gleeson ve barry keoghan'ın çok iyi oyunculukları da filmi yukarı taşımış.

çok yönlü bir hikayesi var, adada bir yandan bir zamansızlık var. ana karadaki çatışmalarla bir gerçeklik algılanıyor ama ada yine çok hızlı bir şekilde kendi zamansızlığına dönüyor.

@sersak53

1 yıl önce

9.6 / 10

Bakın bu sinema da çığlıktır. Gerçekten çok beğendim uzun zaman sonra boyle bir film izlemek sanat açısından ruhumu doyurdu diyebilirim. Muhtemel en iyi film adayım ve kesinlikle almalıdır.
Film de sinematografi inanılmaz başarılı. O renk paletleri , mekanlar,atmosfer anlatmakla bitmez.

Yönetmen ve oyunculuklar çok başarılı özellikle dominic rolün deki Barry Keoghan yaşamış rolünü

Filme gelecek olursak çok yıkıcı ve derin bir film. Filmden sonra uzun uzun düşünüyorsun kendin de sorgulamalar yapıyorsun. Empati yapmaktan kendimi alamadım. Doğru neydi ? Nasıl olmalıydı ? Kim haklıydı ? Yaşamımızın daha anlamlı olması için gerçekten gereksiz ve boş gördüğümüz şeyleri hayatımızdan çıkarmalı mıyız ? Tüm bu soruları filmle beraber kendime sorarken buldum kendimi.

@whitebeard

1 yıl önce

8.3 / 10

Padriac ve Colm gibi karakterler günümüzde de yok mu? Bizlerde az da olsa kimi zaman padriac kimi zaman colm olmuyor muyuz?

Yılın kaliteli yapımlarından.

Dipnot:
Barry Keoghan'ın oyunculuğu çok iyiydi.

@spinsteinhawton

1 yıl önce

9 / 10

''Ne için kavga ediyorduk?''

Film, 1923'te İrlanda İç Savaşı sürerken, İrlanda'nın küçük adası Inisherin'de geçiyor. The Banshees of Inisherin, en iyi arkadaşı Colm ile öğleden sonraları barda geçirdiği basit, sıradan varoluşunun tadını çıkaran bir adam olan Pádraic'i konu alıyor.
Colm, bir gün Pádraic ile artık arkadaş olmaktan, hatta onunla bu konuda konuşmak istemediğine karar verdiğinde, Pádraic'in hayatı aniden paramparça olur. Film, Colm'un ani değişimi hakkında inkar, keder ve öfke arasında gidip gelen Pádraic'i takip ediyor.

Buradan itibaren başlıklara ayırarak filmin daha derinlerine bakalım.

Colm Neden Artık Pádraic ile Arkadaş Olmak İstemiyor?

Kasaba rahibiyle yaptığı konuşmalarda, Colm'un bir tür varoluşsal depresyon içinde olduğu ve zamanının ürkütücü bir şekilde tükendiğini hissettiği anlaşılıyor. Bu varoluşsal kaygının çoğunu Pádraic'e yansıtıyor. Onu "sıkıcı" ve "sönü
... Devamı
''Ne için kavga ediyorduk?''

Film, 1923'te İrlanda İç Savaşı sürerken, İrlanda'nın küçük adası Inisherin'de geçiyor. The Banshees of Inisherin, en iyi arkadaşı Colm ile öğleden sonraları barda geçirdiği basit, sıradan varoluşunun tadını çıkaran bir adam olan Pádraic'i konu alıyor.
Colm, bir gün Pádraic ile artık arkadaş olmaktan, hatta onunla bu konuda konuşmak istemediğine karar verdiğinde, Pádraic'in hayatı aniden paramparça olur. Film, Colm'un ani değişimi hakkında inkar, keder ve öfke arasında gidip gelen Pádraic'i takip ediyor.

Buradan itibaren başlıklara ayırarak filmin daha derinlerine bakalım.

Colm Neden Artık Pádraic ile Arkadaş Olmak İstemiyor?

Kasaba rahibiyle yaptığı konuşmalarda, Colm'un bir tür varoluşsal depresyon içinde olduğu ve zamanının ürkütücü bir şekilde tükendiğini hissettiği anlaşılıyor. Bu varoluşsal kaygının çoğunu Pádraic'e yansıtıyor. Onu "sıkıcı" ve "sönük" olarak görüyor ve onunla geçirdiği zamanı, müzik bestelemek ve dünyaya anlamlı bir şeyler katmak için kullanabileceği değerli enerjiyi boşa harcadığına inanıyor. Bunu düzeltmenin en iyi yolunun Pádraic ile bağlarını temelli koparmak ve hayatının geri kalanını müziğine adamak olduğuna karar veriyor.

Colm Neden Parmaklarını Koparıyor?

Colm'un parmaklarını kesmesi, müzik çalma yeteneğini de engelliyor. Pádraic ile arkadaşlığının, yapmak istediği iş olan müziğinden uzaklaşmasının bir nevi sembolik anlatımı adeta.

Bayan McCormick'e Neler Oluyor?

Film boyunca Pádraic, tüm kasaba dedikodularını bilen, siyahlar giymiş, tuhaf yaşlı bir kadınla karşılaşır. Bayan McCormick, İrlanda folklorunda bir "banshee" dir. Banshee, Kelt folklorunda doğaüstü bir yaratıktır. Geceleyin bir Banshee'nin hüzünlü yas ağlayışını işitmenin, aileden bir kişinin öleceğinin habercisi olduğuna inanılırdı.
Bayan McCormick'in filmde "banshee"yi temsil etmesi amaçlanıyor, bazı karakterlerin etrafındaki varlığı, yaklaşmakta olan bir trajediye işaret ediyor. Siobhán ve Pádraic, onu tuhaf ve ürkütücü bularak sürekli onunla karşılaşmaktan kaçınıyolar. Filmin sonuna doğru, Inisherin'den iki ölüm geleceğini tahmin ediyor. Bu ölümlerden biri Pádraic'in arkadaşı Dominic ve diğeri Pádraic'in eşeği Jenny olduğundan, Pádraic'in etrafındaki varlığı sonunda mantıklı geliyor.

Dominic'e Ne Oldu?

Dominic, Pádraic'in Colm ile olan arkadaşlığının boşluğunu doldurmak için ona yakınlaşır, ancak hikaye ilerledikçe Dominic'in babası tarafından dövüldüğünü ve cinsel tacize uğradığını öğreniriz. Pádraic'in , babasından farklı olarak iyi kalpli olduğuna inanan Dominic, Pádraic'in Colm'un yeni arkadaşına yalan söylediğini ve ona adayı terk etmesi için babasının öldüğünü söylediğinde bozulur. Bundan kısa bir süre sonra Dominic, Siobhán'a ondan hoşlandığını söyler ve adadan ayrılmadan önce bunu nazikçe reddeder. Dominic'in intihar ederek ölüp ölmediğinden emin olmasak da, Dominic'in acımasız babasının ellerinde katlandığı zorluklar ve ardından en yakın arkadaşlarını kaybetmesi düşünüldüğünde bu sanki en olası cevap gibi duruyor.

Pádraic Neden Colm'un Evini Yıkıyor?

Filmin sonunda Siobhán, tatmin edici bir varoluş için can atarak anakarada bir kütüphane işine girmek için Inisherin'den ayrılıyor. Bu, Pádraic'i dayanılmaz derecede yalnız ve üzgün bırakır ve geriye kalan tek arkadaşı Jenny olur. Colm, Pádraic'in kapısına birkaç kopmuş parmak fırlattığında ve Jenny birinde boğulup öldüğünde, bu Pádraic için bardağı taşıran son damla olur. Filmin çoğu tek taraflı bir kan davasıydı ama bu an, Pádraic'in karakterinde büyük bir değişime işaret ediyor. Öfkeli Pádraic, Colm'a bunun aralarında bir savaşın başlangıcı olduğunu ve ertesi gün evini yakacağını söyler. Öte yandan Colm, rahibe depresyonunun geri döndüğünü söyleyerek, bu kan davasını başlattığına bile pişman görünüyor. Pádraic, Colm'un köpeğini kurtarır ama Colm'un içinde oturduğunu görünce evi yakar. Sonunda öğrendiğimiz gibi, Colm henüz ölmek istemediğine karar verir ve evden kaçar. Bu eylem, her türlü uzlaşma umudunun sona ermesi anlamına gelir, çünkü ikisi de artık birbirlerine onarılamaz zararlar vermişlerdir.

Filmin Sonu

Film boyunca, İrlanda İç Savaşı hakkında ufak tefek bilgiler alıyoruz. Bu, ara sıra uzaktan tüfek ve top sesleri duyan adalılar için havadan sudan konuşulacak bir konu aslında. Daha önce Pádraic, ne hakkında kavga ettiklerini bile bilmediğini söylüyor. Bu ifade, McDonagh'ın İrlanda İç Savaşı'nı Pádraic ve Colm'un kan davasıyla benzeştirdiği filmin sonunun habercisidir. Filmin son sahnesinde, Pádraic evini yaktıktan sonra Pádraic ve Colm kıyıda buluşur. Bu kan davasını bitirmeye hevesli olan Colm, savaşın sona ermek üzere olduğunu düşündüğünü söylüyor; hem suyun ötesinde hem de kendisi ile en iyi arkadaşı arasındaki savaşın durması için hazır. Öfkeyle kaynayan Pádraic, her şeyin bitmesine çok uzak olduğunu söylüyor.

Son çekimlerden biri, Bayan McCormick'in onları bir tepenin tepesinden izlediğini gösteriyor. Siyah pelerinli varlığı, Colm ve Pádraic arasında görsel bir ayrım yaratır ve varlığı arkadaşlıklarının öldüğünün sinyalini verir. Sonunda, Pádraic sevdiği herkesi kaybetmiştir; Colm evini ve en iyi arkadaşını kaybetmiştir. Tıpkı savaş gibi, ne için savaştıklarını bile unuttular, ancak zararlar verildi ve artık geri dönmek için çok geç...

@denizdibicini

1 yıl önce

irlanda iç savaşının küçük çapta,insan ilişkileri üzerinden anlatıldığı güzel film. colm-kuzey, irlanda ulusal ordusu,anglo-irlanda antlaşması yanlısı,daha iyi ve zeki olduğunu sanan, dramatik, dışa dönük,global kültür yanlısı ve ada dışından arkadaş edinmeye çalışan(kendini gordugu ve distan gorunen) ve padraic, güney, irlanda cumhuriyet ordusu,tam bağımsızlık isteyen,basit,donuk,sıkıcı,kör taraf, içe dönük, karısı ve arkadaşı olmayan,hayvanları ile yaşamaya çalışan(distan gorunen).
bir de filme sadece ilişkiler açısıdan bakarsak, bence colm'un parmaklarını kesmesi sadece padraic'in onunla ilişki kurmasını engellemek ve onu cezalandırmak için değildi sadece, aslında o kendini de cezalandırıyordu. çünkü içinde bir yerlerde biliyordu ki, o da arkadaşıyla konuşmak istiyor,ama kendini engelliyor,onun hakkında böyle aşağılayıcı düşünüp kendini yücelttiği için vicdan azabı çekiyor ve bunu engelleyemediği için de kendine acı vermeyi seçiyord
... Devamı
irlanda iç savaşının küçük çapta,insan ilişkileri üzerinden anlatıldığı güzel film. colm-kuzey, irlanda ulusal ordusu,anglo-irlanda antlaşması yanlısı,daha iyi ve zeki olduğunu sanan, dramatik, dışa dönük,global kültür yanlısı ve ada dışından arkadaş edinmeye çalışan(kendini gordugu ve distan gorunen) ve padraic, güney, irlanda cumhuriyet ordusu,tam bağımsızlık isteyen,basit,donuk,sıkıcı,kör taraf, içe dönük, karısı ve arkadaşı olmayan,hayvanları ile yaşamaya çalışan(distan gorunen).
bir de filme sadece ilişkiler açısıdan bakarsak, bence colm'un parmaklarını kesmesi sadece padraic'in onunla ilişki kurmasını engellemek ve onu cezalandırmak için değildi sadece, aslında o kendini de cezalandırıyordu. çünkü içinde bir yerlerde biliyordu ki, o da arkadaşıyla konuşmak istiyor,ama kendini engelliyor,onun hakkında böyle aşağılayıcı düşünüp kendini yücelttiği için vicdan azabı çekiyor ve bunu engelleyemediği için de kendine acı vermeyi seçiyordu.

@busranuryilmaaz

1 yıl önce

8.7 / 10

Uzun zamandır beni bu kadar düşündüren bir film izlememiştim ta ki bu filme kadar.”Kaçınılmaz olanı ertelerken kendimi oyalıyor olmamdan endişe duyuyorum bazen.” .Farklı bir şeyler yapalım mesela parmak kesmek gibi yeter ki artık bir şeyler yapalım...

@berat_k

1 yıl önce

7.8 / 10

Boş boş sohbet edeceğimize işe yarar bir şeyler yapalım... Mesela beste yapalım, dalgaları dinleyelim veya parmaklarımızı keselim' diyen bir film. Bir anda yaşadığı hayatın, monotonluğun, umutsuzluğun "farkına varan" bir adamla her şeyden habersiz, sadece "yaşayan" bir adamın hikayesi.

Coğrafya çok güzel, kamerayı nereye koysan bir tablo...

@jessamina

1 yıl önce

Gönlümü kazanan muhteşem bir filmdi. Sanırım doyamadım ki içimden bir kere daha izlemek geçiyor. Ve bunu severek yapacağım.
SPOILER

The Banshees of Inisherin filmine Benzer Film ekliyorsun.

Arama Sonuçları

The Banshees of Inisherin filmini Kategorize ediyorsun.

Bu filmi aşağıdaki seçenekleri işaretleyerek kategorize edebilirsin.

Arama Sonuçları

The Banshees of Inisherin filmine Konu ekliyorsun.

Arama Sonuçları

FİLM İLE İLGİLİ İSTATİSTİKLER
GİRİŞ YAP
Şifremi Unuttum!

ÜYE DEĞİL MİSİNİZ?

HEMEN ÜYE OLUN
Aktivasyon Mailim Gelmedi!
ŞİFREMİ UNUTTUM
AKTİVASYON MAİLİ GÖNDER
ÜYE OL