7.1

145 OY
PUAN VER
5

Imdb: 8 (139.209 OY)

KONUSU
uzun Avrupa turu esnasında Roma’ya gelir. Kariyerinin henüz başındaki çiçeği burnunda Audrey Hepburn’ün hayat verdiği genç prenses, mecburen tabi olduğu tüm protokollerden, sosyal rollerden ve süs köpeği gibi davranılmaktan son derece sıkılmış ve hayattan bezmiş durumdadır. Nihayetinde o, altın kafe ... Devamı
uzun Avrupa turu esnasında Roma’ya gelir. Kariyerinin henüz başındaki çiçeği burnunda Audrey Hepburn’ün hayat verdiği genç prenses, mecburen tabi olduğu tüm protokollerden, sosyal rollerden ve süs köpeği gibi davranılmaktan son derece sıkılmış ve hayattan bezmiş durumdadır. Nihayetinde o, altın kafesteki bir bülbüldür. Bir akşam, isyan ettiğinde sakinleşmesi için saray doktoru tarafından önerilip, nedimesi tarafından verilen bir sakinleştirici ilacı içtikten sonra, uyumak yerine kaçıp, şehirde küçük bir tur atmaya karar verir. Kaderin bir oyunu sonucu ilaç etkisini, genç, güzel ve tecrübesiz prenses şehre inmeyi başardığında gösterir.

Bir bankta sızan Ann’ın yolu, şehrin kötü şöhretli ve çulsuz paparazzilerinden biri olan fırsatçı Joe Bradley ile kesişir. Aslında naif biri olan, Gregory Peck’in canlandırdığı yakışıklı gazeteci, sarhoş sandığı genç kadını gayet asil duygularla, sokakta kalmaması için kendi evine getirmek zorunda kaldığında, hayatının "atlatma haber"inin de ayağına geldiğinden habersizdir.

Ertesi sabah Ann, gerçek kimliğini gizler. Tüm şehir genç prensesi aramaya başladığında, geç de olsa gerçeğin farkına varan ama durumu genç kadına çaktırmayan Bradley, yakın dostu ve anasının gözü bir foto-muhabir olan Irving ile birlikte bir plan yapar: halkın arasına karışıp sıradan bir insan olmanın keyfini çıkartmak isteyen Ann’a, Roma’yı gezdirecek, bol bol fotoğraf çekecek ve Avrupa’nın en erişilmez şahsiyetlerinden biriyle, ona farkettirmeden müthiş bir röportaj yapmış olacaklardır. Böylece Joe, müthiş hikayesi sayesinde memleketi Amerika’ya dönebilecektir. Plan işlemeye başlar. Ama naif ve güzel prenses ile yakışıklı gazeteci arasında gelişecek olan elektrik, kimsenin planında yoktur!

İlk başta klişe gibi görünen bir öyküye sahip bu film, William Wyler’ın yönetiminde ve iki müthiş başrol oyuncusunun unutulmaz performanslarıyla klasikler arasına girmeş ve 3 Oscar ödülünün de sahibi olmuştur. O zamana dek adı duyulmamış olan Audrey Hepburn, prenses Ann rolüyle En İyi Kadın Oyuncu Oscarı’na uzanırken, bir anda tüm dünya tarafından hayran olunan uluslararası bir yıldıza dönüşmüştür.

Filmin gerçekten de kaotik Roma sokaklarında çekilmiş olmasının, sadece 1953’te değil bugün bile altından kolay kalkılamayacak bir iş olduğu aşikar...
Gregory Peck

Joe Bradley

Audrey Hepburn

Princess Ann

Eddie Albert

Irving Rad...

Hartley Power

Mr. Hennessy

Margaret Rawlings

Countess V...

Tullio Carminati

Gen. Provno

Paolo Carlini

Mario Delani

YORUM YAZ

SPOILER

YENİ YORUMLAR

Tüm Yorumlar

@ravenna

2 yıl önce

Audrey Hepburn, zerafetin diğer adı gibi. Filmde kendisi gibi oldukça tatlıydı. Mimikleri, o etkileyici tebessümü aşık olunur :) Siyah beyaz olması ve Roma'nın büyülü görselleri. Hepsi birbirinden şahane sahneler. Klasik filmlerden hoşlanıyorsanız mutlaka izlemelisiniz !

@asdf_13

8 yıl önce

9 / 10

Filmin en güzel yanı toz pembe bir hikayeyi daha da toz pembe yapmak için kasmaması. Biraz zorlama ile zaten zaafları olan bu senaryo ele yüze bulaşabilirdi. Özellikle de final tam olması gerektiği gibi.

Senaryo eksiği maalesef klişeler... Zaten hikayenin temeli Capra'nın Bir Gecede Oldu'su ile aşırı benzerlik gösteriyor; centilmen gazeteci ve zengin kız.

Tabi daha gerçekçi bir final ile Roma Tatili klişe senaryosunu güzel bir boyuta taşıyor. İzlerken çok eğlendim ben. Top250'deki klasik sinema filmleri arasında daha iyi bir sıralama hak ediyor. Bu sırada olmasının en büyük sebebi bahsettiğim klişe heralde...

Roma'ya ve Audrey'e zaten laf yok! Birbirlerinden güzeller...

@xserax

12 yıl önce

10 / 10

Audrey Hepburn e Oscar kazandıran çok tatlı bir romantik-komedi filmidir... Sıcak gülümseten biraz hüzünlendiren , tatlı vakit geçirmek için izlenecek bir film..Roma şehrinin güzelliğinin filmi gölgelememesi için Siyah&Beyaz çekilmiştir , ayrıca Audrey Hepburn ün Roma sokaklarında dolaştığı sahneler insanı şehre hayran bırakır..
SPOILER

Roma Tatili filmine Benzer Film ekliyorsun.

Arama Sonuçları

Roma Tatili filmini Kategorize ediyorsun.

Bu filmi aşağıdaki seçenekleri işaretleyerek kategorize edebilirsin.

Arama Sonuçları

Roma Tatili filmine Konu ekliyorsun.

Arama Sonuçları

FİLM İLE İLGİLİ İSTATİSTİKLER
GİRİŞ YAP
Şifremi Unuttum!

ÜYE DEĞİL MİSİNİZ?

HEMEN ÜYE OLUN
Aktivasyon Mailim Gelmedi!
ŞİFREMİ UNUTTUM
AKTİVASYON MAİLİ GÖNDER
ÜYE OL