7.2

142 OY
PUAN VER
5

Imdb: 8 (264.609 OY)

KONUSU
Teğmen John Dunbar, Amerikan İç Savaşı’nda önemli yararlılıklar göstermiştir. 1865 yılında, batıdaki terkedilmiş bir sınır karakoluna atanmak istediğinde bu isteği hemen yerine getirilir. Görevi, bölgeye getirilecek askerleri beklemek olacaktır.

Dunbar, doğanın ve yalnızlığın tadını çıkarırken tanı
... Devamı
Teğmen John Dunbar, Amerikan İç Savaşı’nda önemli yararlılıklar göstermiştir. 1865 yılında, batıdaki terkedilmiş bir sınır karakoluna atanmak istediğinde bu isteği hemen yerine getirilir. Görevi, bölgeye getirilecek askerleri beklemek olacaktır.

Dunbar, doğanın ve yalnızlığın tadını çıkarırken tanıştığı Lakota Siularıyla yakınlaşır. Zaman içinde bu barışçıl kızılderilileri daha yakından tanıyarak dostluğunu ilerletir. Onlardan biri gibi davranmaya başladığında, aslında kızılderililerin büyüttüğü bir beyaz olan Tek Yumrukla Direnen’e aşık olacak ve gelen tehlikeleri de birlikte göğüsleyecektir.

Kevin Costner’in ilk yönetmenlik denemesi olan Kurtlarla Dans, gösterildiği 1990 yılında büyük bir coşkuyla karşılanmış, gişede çok iyi bir başarı göstermiş ve 12 dalda aday olduğu Oscar’ların 7 tanesini -En İyi Film ve En İyi Yönetmen dahil- kazanmayı bilmişti.

YORUM YAZ

SPOILER

YENİ YORUMLAR

Tüm Yorumlar

@tiamath

3 yıl önce

3 / 10

Malesef gereksiz uzatılmış olan sahneler yüzünden filmden iyi bir tad alamadım. Evet kızılderililerin anlatılan genel görüden farklı olduğunu anlatmaya çalışan bir amerikan eleştirisi içreikli film ama film boyunca tam ısınamadım. herkese hitap eden bir film olmadığı kanaatindeyim.
Z

@zair

7 yıl önce

8.4 / 10

kesinlikle süresinin uzun olması sizin gözünüzü korkutmasın.. Unutulmaz eserlerdendir..

@dr_hugo_strange

8 yıl önce

Bu filmde bilgelikten kırıntılar var insanlık var dostluk var

@mryz

10 yıl önce

8.1 / 10

Oyuncuların sadece insanlar olmadığı, atların, buffaloların ve bir adet kurdun da döktürdüğü bir film olmuş açıkcası. 4 saatlik versiyonunu izleyen birisi olarak hiç sıkıldığımı hatırlamıyorum, John Dunbar(kurtlarla danseden)'in günlüğünü yazarken kurduğu cümleler ve içsesleri mükemmeldi.

Amerikanın kuruluşunda Sioux ve diğer kızılderili kabilelerinin maruz kaldığı sıkıntılar başarılı bir şekilde anlatılmış, tabii ki özür dilenmemiş sanki bu süreç normalmiş gibi gösterilmiş, olması gereken buymuş gibi anlatılmış buna rağmen yine de kızılderililerin yok edilişi ile ilgili bir fikir edinmek açısından bu filmi izlemek olumlu olacaktır.

Kısaca filmi anlatacak olursak ; doğayla uyum içinde yaşayanların doğayla mücadele edenlere karşı direnişi denilebilir herhalde.

@carpathia

10 yıl önce

8.7 / 10

Kızılderilileri western filmlerinde hep aşırı amerikan milliyetçiliği çerçevesiyle sadece kafa derisi yüzen barbarlar olarak izlerdik.Halbuki aslında öyle olmadığını anlatan mitleri ters yüz eden bu yapımdaha önce kızılderilileri hiçbir şekilde bu denli işlememişti. Amerikanın gerçek sahiplerine saygı duruşu niteliğinde olan 7 OSCARLI bir Başyapıt...

Filmde Costner'ın yerli dilini konuşması ve amerikalı seyircilerin 1,5 saatini altyazılı izlemesi hollywood için nadir görülen bir örnek.
K

@kaskal

13 yıl önce

8.2 / 10

harikulede bir kadro zaten oyuncuların arasında kevin costner varsa her filmi izlemeye değer...roobin hoodu saymıyorum kendimle çeliştim :D

filmin neden bu kadar çok oscar aldığını söyleyim çünkü ilk kez işlenen bir konu ve mükemmel zaten dikkat ettiyseniz bundan sonra çıkan çoğu film bu filme benzetilmeye çalışılmıştır... hadi o zaman örnek verde görelim diğenleri mors etmek için söyleyeyim :D... son samuray...düşünün :))
T

@turan_sert

13 yıl önce

6 / 10

bu filmi izledim. neden bu kadar çok oscar aldığını anlamadım. herhangi bir kowboy-kızılderili filmiydi. iyi bir hikayeydi. iyi bir kadroydu. Ayrıntılar iyiydi.En gerilimli ve en iyi bulduğum iki sahne şunlardı: Reaksiyonlarında diğerlerinden farklı olan o kurda ilk yiyecek verdiği sahne bir. yerlilerden birinin çadırda Onun ne demek istediğini çözmeye başladığı ve diğerlerini susturup" Bu mu? bunu mu demek istedin?" dercesine kendi dilinde ilk anlaştıkları kelimeyi söylediği an, iki. peki bu ilgi niyeydi? Çünkü Oscar onların ödülü ve bu da onların tarihiydi. Bu film onların tarihi ile ilgiliydi. Bizim İstanbul'un Fethi gibi yani. Bu yüzden ödülleri topladı.

@babelfish

14 yıl önce

8.4 / 10

çok uzun olmasına rağmen, hiç sıkılmadan izlenebilen, muhteşem doğa manzaraları bile yeterli olabilecek bir film.. "günah çıkarma" diyenler olabilir, fakat çok farklı bir yerden, "insan" odaklı bir film esasen.. filmdeki oyunculardan bazıları, gerçekten de adı geçen Sioux kabilesindenmiş.. ve yerlilerin kendi dillerinde konuşması güzel bir ayrıntı olmuş kanımca.. dil konusunda takıntılı bir insan olarak, filmin en önem arzeden öğesinin dil olduğunu düşündüm.. zira, filmde iki dili de konuşabilen bir aracı bulunmasaydı, hikaye bambaşka bir şekilde ilerleyebilirdi.. mutlaka izlenmesi gereken bir film kısaca.
SPOILER

Kurtlarla Dans filmine Benzer Film ekliyorsun.

Arama Sonuçları

Kurtlarla Dans filmini Kategorize ediyorsun.

Bu filmi aşağıdaki seçenekleri işaretleyerek kategorize edebilirsin.

Arama Sonuçları

Kurtlarla Dans filmine Konu ekliyorsun.

Arama Sonuçları

FİLM İLE İLGİLİ İSTATİSTİKLER
GİRİŞ YAP
Şifremi Unuttum!

ÜYE DEĞİL MİSİNİZ?

HEMEN ÜYE OLUN
Aktivasyon Mailim Gelmedi!
ŞİFREMİ UNUTTUM
AKTİVASYON MAİLİ GÖNDER
ÜYE OL