6.7

216 OY
PUAN VER
5

IMDb: 7.1 (89.899 OY)

KONUSU
1970lerin başı, Fransa Aniden ortadan kaybolan on yaşındaki Lucie, ondört ay sonra kaçarak kurtulur. Şoka girmiş bir halde bulunduğunda genç kızın vücudunda ağır işkence izleri görülür. Kendisine kimlerin işkence yaptığını bir türlü söylemeyen Lucie, kaldırıldığı hastanede kendi yaşıtı Anna ile arka ... Devamı
1970lerin başı, Fransa Aniden ortadan kaybolan on yaşındaki Lucie, ondört ay sonra kaçarak kurtulur. Şoka girmiş bir halde bulunduğunda genç kızın vücudunda ağır işkence izleri görülür. Kendisine kimlerin işkence yaptığını bir türlü söylemeyen Lucie, kaldırıldığı hastanede kendi yaşıtı Anna ile arkadaş olur.

Onbeş yıl sonra, bir gazete haberinde gördüğü fotoğraftan kendisine işkence yapan aileyi tanıyan Lucie, bir av tüfeğiyle bu ailenin evini basar. Ardından aynı evden telefonla Annayı arar. Anna, Lucieye yardım etmek için eve gittiğinde, başına geleceklerden en ufak bir fikri yoktur.

YORUM YAZ

SPOILER

POPÜLER YORUMLAR

YENİ YORUMLAR

Tüm Yorumlar

@mavimilena

10 ay önce

7 / 10

Korku değil ama gerilimin hakkını fazlasıyla vermiş bir film. İşkence sahnelerini izlemek benim için hiç kolay olmadı. Kendine güvenen izlesin çünkü bir hayli zor filmlerden..

@bozzoba

1 yıl önce

İnsan etinin kesilmesi, delinmesi sizi rahatsız ediyorsa bu filmi hiç izlememenizi öneririm. Avuç içlerim terliyor. Kendimi iyi hissetmiyorum.

@haoff

2 yıl önce

7.5 / 10

izlediğim en ilginç filmlerden biriydi. hem konusu hem konuyu işleyişi, filmi iki kısma bölüp insanı iki farklı kafaya sokması..valla beğendim.

Anna kızımıza söylemek isterdim ki;
ah be yavrum ah çiçeğim neden ambulansı arayıp kaçmadın ordan araban vardı ulan! bok yoluna gittin.

@mehmetm

4 yıl önce

7.9 / 10

etkisi altında bırakan başarılı bir film, ancak gelişme evresi ve finalde her korku-gerilim filmi gibi hayal kırıklığına uğrattı; ancak yine de güzel filmdi, özellikle sanat yönetmenliği çok iyi olan filmdi(bir de işkence tarikatı nedir ya?).

@no_one

4 yıl önce

8 / 10

Şimdiye kadar izlediğim en iyi iki New French Extremity filminden biri , diğeri de "I Stand Alone" ki bu akımın en başarılısı bana göre. İzlerken rahatsızlık duymak ya da korkmaktan çok dram yönü ağırdı ki yönetmeni ve oyuncuları tebrik etmek lazım çünkü filmin tamamına hakim olan çürütme taktiğini her yönüyle çok başarılı kullanmışlar... Filmle ilgili okuduğum yorum eleştirilerde hep 2 kısıma ayrılmış ,ilki şiddet ve vahşetin olduğu Lucie'nin , ikincisi felsefi ,psikolojik yönü ağır basan Anna'nın bölümü ama bir de en ağır basan bölüm vardır ki o da sizin bölümünüzdür filmle ilgili ;

Filmde en can alıcı sahnelerden biri Lucie'ye işkence eden ailenin doğal,olağan pazar sabahı. Çok uzatmadan söylemek gerekirse yaptıkları eylemi kutsal görme , ona inanma durumu. Bir diğer nokta Lucie'nin gördüğünü idda ettiği kadın . Üzerinde hamamböcekleri gördüğünü sanan Sarah . Ve işkence görmeye başladıktan s
... Devamı
Şimdiye kadar izlediğim en iyi iki New French Extremity filminden biri , diğeri de "I Stand Alone" ki bu akımın en başarılısı bana göre. İzlerken rahatsızlık duymak ya da korkmaktan çok dram yönü ağırdı ki yönetmeni ve oyuncuları tebrik etmek lazım çünkü filmin tamamına hakim olan çürütme taktiğini her yönüyle çok başarılı kullanmışlar... Filmle ilgili okuduğum yorum eleştirilerde hep 2 kısıma ayrılmış ,ilki şiddet ve vahşetin olduğu Lucie'nin , ikincisi felsefi ,psikolojik yönü ağır basan Anna'nın bölümü ama bir de en ağır basan bölüm vardır ki o da sizin bölümünüzdür filmle ilgili ;

Filmde en can alıcı sahnelerden biri Lucie'ye işkence eden ailenin doğal,olağan pazar sabahı. Çok uzatmadan söylemek gerekirse yaptıkları eylemi kutsal görme , ona inanma durumu. Bir diğer nokta Lucie'nin gördüğünü idda ettiği kadın . Üzerinde hamamböcekleri gördüğünü sanan Sarah . Ve işkence görmeye başladıktan sonra Lucie'yle konuşan Anna... Anna'nın geçtiği aşamalar ise ; önce özgürlüğünün fiziki olarak zincirlerle elinden alınması daha doğrusu uğruna kurban edildiği davanın ilk aşamanın kendisine verilmesi. Sonrasında yenilemeyecek kadar kötü yemekler ve gün geçtikçe deforme olan dış görünüş ,kısalan saçlar ,Luci'nin sesleri...Daha sonra Anna'nın durumu kabul edişi görülmekte ,şiddete ,acıya karşı koymayan , iğrenç bir lapayı yiyen ve son aşamada derisi yüzülen. Burdan iki farklı anlam veya çözülmemiş sorun çıkmakta.Birincisi seçilen kurbanların kadın olması ; yani toplumsal bir sorun , acı eşiği daha yüksek olduğuna inanılan ,daha fazla sorumluluk ,kutsallık ve dini baskı uygulanan kadınların değişmeyen yazgısı ve doğum sancısı ; bir insana hayat verebilmek için çekilen acı ölümden sonrasının bilinebilmesi adına hakikat için de çekilir anlayışı... İkinci olarak ise tamamen içsel ,bireysel bir sorun ; varoluşsal acılar.. Sarah hamamböceklerini , Lucie Sarah'ı ve Anna Lucie'yi gördü .. Aslında herkes fiziksel ve zihinsel şiddete maruz kaldığında ,kendinden ayrılan üstbenliği yaratmak zorunda kaldığında vicdanlarını oluşturdular ki vicdanları geçmişte yardım edemedikleri ,inanamadıkları veya acı verdikleri şeyler ,kişiler oldu. Diğer bir nokta dış görünüşteki değişim ki alegorik olarak deri yüzülse de en son nokta tamamen üryan olan birey . Aslında ölmeden ölme , ego yoketme , hiçliğe varma durumu. Bunu Matmazel'in ölümden sonrasını öğrenmek için yanına gittiğinde Anna'nın gözlerinden anlayabiliriz aslında . Anna'nın gördükleri ve söyledikleri aslında aynı gözden gördüğümüz ve aynı gözden tekrar çıkan gerçekler. Yani ölmeden ölmeyi başarmış birinin hakikati . Zaten can alıcı olan sahnelerden biri de tüm makyajını silip silahla beynini dağıtan Matmazel'in bu sırrı tarikatıyla paylaşmaması ( ölümden korkan ve hepsi yaşlı olan grup). Farkına vardığı ,aslında ölümden korkan tüm bu insanların ve kendisinin asla Anna'nın muvaffak olduğu sırra varamayacağı...

Atmosferi bayağı etki altında bırakan bir film , soundtrackları da keza öyle... 8/10

@heisenberg

4 yıl önce

10 / 10

fransız vahşet sinemasının en başarılı bulduğum filmi. bunu seven şunları da sevecektir diye bir kaç film eklemek isterim.

a l'interieur

haute tension

frontiere(s)

bu filmlerin her birinde benzer tatları aldım. fransız gerilimlerinin yanında haneke'nin funny games filmleri de rahatsız edicilikte tepe noktadadır bana göre.

@pyaprak

4 yıl önce

7.8 / 10

tam bir sağ gösterip soldan vuran filmlerden. öylesine işkence sahneleri olan psikopatvari filmler arasında sayılmamalı bence. sonunu çok çok açık uçlu bırakmış olmaları sinir bozucuydu ama onun dışında beni gerçekten etkileyen filmlerden biri kesinlikle. izlenmeli mi? dayanabilirseniz eğer evet kesinlikle
K

@kahramansmt

6 yıl önce

5.6 / 10

Filmi boş zaman aktivitesi olarak kullanabilirsiniz .. Sonunda soru işaretleriyle gidiyor ... Biraz aceleye gelmiş bir film... Senaryoda eksik diyaloglar olduğu açık ve net ... Ama bu yarım senaryo ile güzel iş çıkarmışlar .. 6/10

@naksidil

6 yıl önce

8.3 / 10

Rastlanabilecek en şaşırtıcı senaryolar arasında. Biraz daha derin düşünmeye sevk eden , bir insan kaç insanı kurtarabilir ?sorusunu kendinize de sordurtan etkileyici bir film..
O

@onrfilm

6 yıl önce

8.5 / 10

Muhteşem bir film... İlk dakikasından itibaren özellikle ilk 40 dk. beni bu kadar etkileyen bir gerilim filmi olmamıştı. Birçok "UÇ" film izledim, ama bu çok farklıydı. Çok derindi... Bir defa inanılmaz bir senaryo... Film sizi baştan sona şaşırtabilen sahnelerle dolu. Yatakta tüylerin uçması, ve sonrasında kuşların uçması çok estetikti. Yani klişelerle dolu sığ bir film değil karşınızdaki.

Ancak herkesin kaldırabileceği bir film değil, beni sarstı baya ki kolay kolay etkilenmem...filmin atmosferi de bunda etken. Tavsiye edebileceğim bir film değil, psikolojinizi bozabilir. Ama kendine güvenenlerin de mutlaka izlemesi gerekir diye düşünüyorum. 85/100
P

@philocine

7 yıl önce

her ne kadar mideyi zorlayacak derecede başarılı şiddet sahneleri içerse de; fikirin güzelliği ve orijinalliği için bu sahnelere katlanılabilir. muadilleri arasında iyidir.

@fight_club_ile

7 yıl önce

10 / 10

Öyle felsefi bir şeyden bahsediyor ki aslında...

Şahsen korku filmlerinden pek hoşlanmam ama bu başka, çok başka bir şeydi. Film bittikten sonra, "ay aman çok kanlıydı" falan gibi bir yorum yaptıysanız eğer kusura bakmayın ama pek bir şey anlamadığınızı düşünürüm sadece. çok çok derin bir film.

@ekopyen

8 yıl önce

---Film İçeriği---

Açıkçası 15 sene yanında bulunduğum ve beraber intikamını almasına yardım edecek kadar yakınsadığım, maruz kaldığı işkencelerin nasıl bir sonuç ortaya çıkardığına her gün tanık olduğum bir arkadaşım olacak; üstüne muhtemelen hayatımdaki tek insan olan bu arkadaşın intiharını izleyeceğim, bu da yetmezmiş gibi bu arkadaşın başından geçenleri yaşadığı işkence odasını bulacağım ve hatta orada da halihazırda işkenceye maruz kalmakta olan bir başka mağdura denk geleceğim; bu sürecin aşamalarının katedilmesiyle mağdurun nasıl içler açısı bir şekle büründüğünü nasıl ıstıraplar içerisinde bırakıldığını gözlerimle göreceğim de; sonra beni yakaladıklarında tıpış tıpış başıma gelecekleri bekleyeceğim, öyle mi? I-ıh, zincire vurdukları saniye kendimi o zincirlerle asar, intihar ederdim.

---Film İçeriği---
U

@umutocgdr7

8 yıl önce

8 / 10

içim dışıma çıktı gerçi en azından içimi görmüş oldum tanıştık sohpet muhabbet filan böyle filmler izleme kuzum tamammı dedi ve gitti :D

@tenekteplaz

8 yıl önce

Aklımda kalan sorular şudur ki:

Neden polisi veya ambulansı aramayı denemiyorsun? Cesetleri oradan oraya taşımak için en az 2-3 saat zaman lazım. Hadi kız arkadaşını korumak için ilk etapta aramadın, kız öldükten sonra neden hala elinde fener bodrum katlarda dolaşıyorsun. Şimdi daha mı iyi oldu? Derin yüzülünce hoşuna mı gitti? Ve sevgili yaşlı teyze, açıklayıcı replik gördüm çok, Türk sineması baştan sona açıklayıcı replik zaten, sen derisini soyacağın kıza ne diye tarikatı anlatma gereği duydun? Ve derisi yüzülen güzel kız, ne gördüğünü azcık ucundan da olsa bizede söyleseydin olmaz mıydı?

Özetle felsefe yapayım derken eline yüzüne bulaştımış bir filmdir efendim. Saw serisini yemiş yutmuş benim gibi elemanlar için kan sineması ayakları yemiyor malesef.
SPOILER

İşkence Tarikatı filmine Benzer Film ekliyorsun.

Arama Sonuçları

İşkence Tarikatı filmini Kategorize ediyorsun.

Bu filmi aşağıdaki seçenekleri işaretleyerek kategorize edebilirsin.

Arama Sonuçları

İşkence Tarikatı filmine Konu ekliyorsun.

Arama Sonuçları

FILM İLE İLGİLİ İSTATİSTİKLER
GİRİŞ YAP
Şifremi Unuttum!

ÜYE DEĞİL MİSİNİZ?

HEMEN ÜYE OLUN
Aktivasyon Mailim Gelmedi!
ŞİFREMİ UNUTTUM
AKTİVASYON MAİLİ GÖNDER
ÜYE OL