7.8

201 OY
PUAN VER
5

Imdb: 8.2 (136.584 OY)

KONUSU
Shakespeare’in Kral Lear’inde, 16. yy’ın yaşlı lordu Lear krallığını üç kızı arasında paylaştırmaya karar verir. Her biri ülkenin üç farklı yerindeki kalelerde yaşayarak sadakatlarini kanıtlayacaklardır. Büyük kızları menfaatleri için sahte bir samimiyet içine girerken, babasına duyduğu bağlılıkla e ... Devamı
Shakespeare’in Kral Lear’inde, 16. yy’ın yaşlı lordu Lear krallığını üç kızı arasında paylaştırmaya karar verir. Her biri ülkenin üç farklı yerindeki kalelerde yaşayarak sadakatlarini kanıtlayacaklardır. Büyük kızları menfaatleri için sahte bir samimiyet içine girerken, babasına duyduğu bağlılıkla en küçük kızı Onun gerçekleri görmesi için uğraşır.

Ran İngiliz edebiyatına ait bu eserinin Japon uyarlaması. Orjinalindeki kız çocuklar erkek olarak değiştirilmiş ve Kral Lear karakteri de Lord Hidetora Ichimonji olarak karşımıza çıkıyor.
Tatsuya Nakadai

Lord Hidet...

Akira Terao

Taro Takat...

Jinpachi Nezu

Jiro Masat...

Daisuke Ryû

Saburo Nao...

Mieko Harada

Lady Kaede

Mansai Nomura

Tsurumaru

Hisashi Igawa

Shuri Kuro...

YORUM YAZ

SPOILER

POPÜLER YORUMLAR

YENİ YORUMLAR

Tüm Yorumlar

@yigithan300

1 yıl önce

8.9 / 10

Ölümü kabullenmiş birini ne korkuta bilir
J

@josephwhite

8 yıl önce

10 / 10

Ne yazabilirim ki... ! Japon topraklarındaki mikro dünya ve genişleyerek evrene yayılan dalga mesajlar; tüm zayıflıklarımız ile tam bir insanoğlu tanımı. Bunları nasıl bir filmde toplamış ki ! konuyu dağıtmadan herşeyden bahsedebilmiş...

@ustilago

8 yıl önce

av borusunu çalmazsan avlanan olursun.

delirmiş bir dünyada sadece delilerin aklı başındadır.

mutluluğa giden yol gerçekten cehaletten geçiyor.

insanoğlu ağlamaya doğarken başlar, yeterince ağladığında ise ölür.

bunlar güzel sözler ama savaşlar güzel sözlerle kazanılmaz.
M

@mcan543

9 yıl önce

10 / 10

Savaşlar nasıl kişilerin egolarından kaynaklı çıkıyor görüyoruz. Savaşın ne kadar saçma bir şey olduğunu da görüyoruz. Ayrıca insanın ne kadar itaat etmeye meyilli bir canlı olduğunu da görüyoruz. Bir liderin peşine takılıp gitmek... Galiba bu evrimsel olarak da işlerimizi kolaylaştıran bir adaptasyon.

@princhard

9 yıl önce

Gördüğüm en iyi iki Shakespeare uyarlamasından biri, bu film. ( Diğeri de bir çeşit, beşi bir yerde olan, Chimes at Midnight. Braveheartdaki savaş sahnelerini beğenenler, bu filme de göz atabilir. Wellesin Gibson kadar personeli de yoktu ama artık kamerayı nasıl kullanıp, çekimleri kurguladıysa, az kişi ile epik sahneler oluşturabiliyordu. Gibson da bu sahnelerin kadrajlarını ve kurgusunu incelemişti ve bu yüzden çok gerçekçi, sert muharebeleri sunabildi. Kendisine gıcığımız varsa da, işini ciddiye aldığı için takdir etmemiz gerekir. Braveheart da, kusurları olsa bile, son kertede taş gibi filmdi zaten ) Çok ilginç, çünkü Kurosawa İngilizce bilmezdi. Hatta, güvenilir kaynaklardan edinilen bilgilere göre tek kelime dahi İngilizce bilmezdi. Ona kadar bile sayamazmış yani o derece. Peki nasıl oluyor da, uyarladığı eserin evrenselliğini ve ruhunu yakalayabiliyor, asıl sorun bu. Galiba, orijinal yapıtın çizdiği kasvetli, zalim, acımasızca um
... Devamı
Gördüğüm en iyi iki Shakespeare uyarlamasından biri, bu film. ( Diğeri de bir çeşit, beşi bir yerde olan, Chimes at Midnight. Braveheartdaki savaş sahnelerini beğenenler, bu filme de göz atabilir. Wellesin Gibson kadar personeli de yoktu ama artık kamerayı nasıl kullanıp, çekimleri kurguladıysa, az kişi ile epik sahneler oluşturabiliyordu. Gibson da bu sahnelerin kadrajlarını ve kurgusunu incelemişti ve bu yüzden çok gerçekçi, sert muharebeleri sunabildi. Kendisine gıcığımız varsa da, işini ciddiye aldığı için takdir etmemiz gerekir. Braveheart da, kusurları olsa bile, son kertede taş gibi filmdi zaten ) Çok ilginç, çünkü Kurosawa İngilizce bilmezdi. Hatta, güvenilir kaynaklardan edinilen bilgilere göre tek kelime dahi İngilizce bilmezdi. Ona kadar bile sayamazmış yani o derece. Peki nasıl oluyor da, uyarladığı eserin evrenselliğini ve ruhunu yakalayabiliyor, asıl sorun bu. Galiba, orijinal yapıtın çizdiği kasvetli, zalim, acımasızca umutsuz resim ile, yönetmenin Dünyayı kavrayışı arasındaki paralellik burada belirleyici oldu. Yalan değil, hakikaten de yaşadığımız Dünya böyle bir yer. Goethenin bir sözü ile bitirelim: Her yaşlı adam, bir Kral Leardır. - Nefret ettiğimiz muğlaklığı gidermek için, ben dahil anlamak istemeyenlere seslenmek beyhude olsa da belirtelim ki, burada kast edilen biyolojik yaşın ötesinde, kuruntular ve yanılsamalardan arınmaktır. Soytarı’nın Lear’ı deliliğe iteklemesinin sebebi de yalnızca budur - Kurosawada Ranı çekerken yaşlı idi ve Kral Lear olmanın ne demek olduğunu biliyordu. Bunun ayırdına varması için, İngilizce bilmesine gerek yoktu ve Ran onun gözünde kişisel bir meydan okuyuş olduğu için başarıya kavuştu. Fırtına, Delilik ve Ölüm. Lear göklere nasıl haykırıyorsa, Akira da yeis ve ızdırabını insanlığa püskürttü. Genç kalın, umutlu olun yine de. İçim karardı şimdi... Cordelia !

@asdf_13

10 yıl önce

7.7 / 10

Kurısawa'nın filmlerini popüler olanlar başta olmak üzere izliyorum.Şu ana kadar beğenmediğim bir filmi çıkmadı. Dersu Uzala ile Yedi Samuray ise açık ara favorilerim. Sinemasındaki farkı, karakterleri ile gösteren bir yönetmen. Bunu Ran'da daha net görebilirsiniz.

Süresini uzun bulmama rağmen filmi genel olarak beğendim. İki eksiği olduğunu düşünüyorum. Birisi zaten süresi, diğeri ise Saburo'yu çok az izlememiz. Filmde seyircinin arkasını yaslayabileceği zaten bir Saburo var.Keşke bu karakteri daha çok izleme imkanı sunulsaydı. Üstelik senaryonun temelini bu karakter oluştururken. Filmin uzun tutulan süresi bu karaktere harcansa çok daha harika olurdu.

Onun dışında klasik dede öğütleri ile başlayan senaryonun olağan dışı ilerlemesi film en vurucu noktası. Daha öncede belirttiğim, filmin pek sevgi-saygı duyulacak bir karakter barındırmaması seyir zevkini düşürse de gerçeğin bir tokadı olarak düşünülüp usta yönetmene duyduğunuz saygını
... Devamı
Kurısawa'nın filmlerini popüler olanlar başta olmak üzere izliyorum.Şu ana kadar beğenmediğim bir filmi çıkmadı. Dersu Uzala ile Yedi Samuray ise açık ara favorilerim. Sinemasındaki farkı, karakterleri ile gösteren bir yönetmen. Bunu Ran'da daha net görebilirsiniz.

Süresini uzun bulmama rağmen filmi genel olarak beğendim. İki eksiği olduğunu düşünüyorum. Birisi zaten süresi, diğeri ise Saburo'yu çok az izlememiz. Filmde seyircinin arkasını yaslayabileceği zaten bir Saburo var.Keşke bu karakteri daha çok izleme imkanı sunulsaydı. Üstelik senaryonun temelini bu karakter oluştururken. Filmin uzun tutulan süresi bu karaktere harcansa çok daha harika olurdu.

Onun dışında klasik dede öğütleri ile başlayan senaryonun olağan dışı ilerlemesi film en vurucu noktası. Daha öncede belirttiğim, filmin pek sevgi-saygı duyulacak bir karakter barındırmaması seyir zevkini düşürse de gerçeğin bir tokadı olarak düşünülüp usta yönetmene duyduğunuz saygının artmasına da sebep olabilir.

Kurosawa'nın tüm filmlerini bitirdiğim zaman Ran'ı bir kez daha izleyip değerlendirmeyi düşünüyorum.

@cemcan9798

10 yıl önce

8.7 / 10

akira kurosawa’nın tüm filmleri gibi bu film de oldukça etkileyici. savaş sahneleri iyi işlenmiş.

filmin beğendiğim kısımlarından birisi ise kale kuşatıldığında kralın çağresizce ama gururlu bir şekilde dışarı çıkışı ve askerlerin saygı-korku karışık duygularla hafiften tırsarak yol açtıkları sahne.
S

@serendipity

12 yıl önce

8.5 / 10

Filim biraz yavas akiyor ama sonunda izlediginize, sabriniza degiyor. Bir Kral Lear uyarlamasi oldugunu bilerek izlemek filmi anlamanizi kolaylastiracaktir. Bir Kurosawa gelenegi olarak dogal gorselligin on plana ciktigi, az diyalogun cok dusundurdugu unutulmaz bir klasik.
SPOILER

Ran filmine Benzer Film ekliyorsun.

Arama Sonuçları

Ran filmini Kategorize ediyorsun.

Bu filmi aşağıdaki seçenekleri işaretleyerek kategorize edebilirsin.

Arama Sonuçları

Ran filmine Konu ekliyorsun.

Arama Sonuçları

FİLM İLE İLGİLİ İSTATİSTİKLER
GİRİŞ YAP
Şifremi Unuttum!

ÜYE DEĞİL MİSİNİZ?

HEMEN ÜYE OLUN
Aktivasyon Mailim Gelmedi!
ŞİFREMİ UNUTTUM
AKTİVASYON MAİLİ GÖNDER
ÜYE OL