7.2

469 OY
PUAN VER
5

Imdb: 7.3 (573.395 OY)

KONUSU
İnsanlık tarihi savaşlarla doludur. Kimi güç için, kimi onur için, kimi de zafer için savaşmıştır. Bazıları ise aşk için savaşı göze almıştır.

Eski Yunan’da, Truva Prensi Paris ve Sparta Kraliçesi Helena arasındaki aşk, iki kabileyi savaşa sürüklemiştir. Paris’in Helena’yı baştan çıkartması, kocası
... Devamı
İnsanlık tarihi savaşlarla doludur. Kimi güç için, kimi onur için, kimi de zafer için savaşmıştır. Bazıları ise aşk için savaşı göze almıştır.

Eski Yunan’da, Truva Prensi Paris ve Sparta Kraliçesi Helena arasındaki aşk, iki kabileyi savaşa sürüklemiştir. Paris’in Helena’yı baştan çıkartması, kocası Kral Menelaus’u çok kızdırmıştır. İntikam almak ve Helena’yı Truva’dan geri getirmek niyetinde olan Menelaus, kardeşi Mikene Kralı Agamemnon’un desteğiyle tüm Yunan kabilelerini birleştirerek Truva’ya savaş açar.

Agamemnon’un kardeşini desteklemesinin esas sebebi onurunu temizlemek değil, Truva’yı ele geçirerek Ege denizini kontrolü altına almaktır. Fakat Truva kolay lokma değildir. Tarih boyunca hiçbir ordu Truva duvarlarını aşamamıştır. Kral Priam ve güçlü Prens Hector şehrin ele geçirilmeyeceğine inanmaktadır ve uzun kuşatmaya hazırlıklılardır.

Truva savaşının anahtarı ise efsanevi savaşçı Aşil’dir. Küstah, asi ve yenilmez Aşil, kimsenin komutası altına girmemekte, sadece kendi onuru için savaşmaktadır. Truva savaşına katılmasındaki tek amacı, çok ünlenmiş olan ismini, şehri ele geçirerek tarihe yazdırmaktır.

Paris’in aşkı, binlerce insanın ölümüne ve bir uygarlığın yok olmasına sebep olacaktır.

YORUM YAZ

SPOILER

POPÜLER YORUMLAR

YENİ YORUMLAR

Tüm Yorumlar
K

@korkutan

1 yıl önce

10 / 10

Beklentim düşüktü açıkçası biraz ama çok çok çok etkilendim. Beni savaş sahneleri değil de savaşın sorgulandığı sahneler içine çekti. Karakterlerin gelişimini görebiliyorsunuz. Bazı karakterler de hiç gelişmiyor.

@furkandgn9

2 yıl önce

6 / 10

Devasa prodüksiyonuyla etkileyici olduğu kadar, özellikle oyuncu yönetimi olmak üzere yönetmenliği ve senaryosuyla vasat bir film Troy. Bir tarihi destanı konu alması bile sunileştirilmiş epikliğin ateşini kısamıyor. Storyboardda defalarca kez "Brad Pitt uzaklara bakar ve zoom-in" yazmışlar sanırım. Oyunculardan bu esnada iyi performans beklemek de haksızlık olur. Eric Bana dışında her isim kötü oyunculuklar sergiliyorlar. Film boyunca aynı basit görsel tekniklerin kullanılması da eseri sıkıcı bir hale getiriyor.

Yer yer savaşların aslında ne din, ne kadınlar, ne toprak ile alakalı olmayıp erkeklerin hırsından ortaya çıktığını güzelce irdelese de senaryo devamında tüm bu fikirlerin üzerine mum dökecek yerlere gidiyor.

Neticesinde Truva kült sahnelerden oluşan ama bir araya getirildiğinde ortalama bir film oluyor. Ünü de kesinlikle bu birkaç kült sahneden geliyor.
B

@bicebeyy

2 yıl önce

8.8 / 10

Kapıya dayanıp;
Hectooooorrrr
Hectoooooooorrrrr
Hectoooooooooooorrrrrr
Hectoooooooooooooooorrrrr
Hectoru çağırması...

Hectorun olayı önceden çözüp eşine nasıl kacacagini söylemesi...

Benim için Brad’e rağmen başka karakteri sevdiren film olmuştur.

@samsaara

3 yıl önce

Efsaneyi değiştirmiş olsalar bile bir efsaneyi izlemek heyecan verici. Hayal kırıklığı olmadı desem yalan olur tamamen hikayeden kaynaklı yoksa film çok akıcı gayet keyifliydi benim için.

@linquter

4 yıl önce

7.5 / 10

Film bir uyarlama olarak oldukça başarılı. Aslında İlyada’da tanrıların olaylara etkisi çok fazla, savaşa çok yön veriyorlar. Bu yüzden başta "ee, tanrılar nerede?" deseniz de sonradan ciddi bir film yapmak amacıyla bunun sırıtmasını istemedikleri için tanrıları işin içinden çıkardıklarını fark ediyorsunuz. İşin güzel kısmı bunu başarılı bir şekilde yapmışlar, senaristine ve yönetmenine tebrikler. Muhteşem müzikleri, muhteşem görselliği olmasa da tam kıvamında bir film olmuş. Uzunluğu da oldukça gerekli ve yerinde. Film’de gerçekçi olmayan tek şey Sean Bean’in filmin başında ölmeyişi.

@killer_queen

4 yıl önce

Ilyada destanını okumadan önce izleseydim belki filmi beğenebilirdim. Destanı okuduktan sonra filmi izlemek benim için büyük hayal kırıklığı oldu. 9 sene süren koca savaşı 2 saat 40 dakikaya sığdırmak kolay değil tabii, eksik kalan birçok kısım vardı bu yüzden. Değiştirilmiş kısımlar ise bu filmi beğenmememin en büyük sebebi oldu. Tarihi gerçeklerden uzak olmasının yanında garip mantık hataları da içeriyor film. Örneğin filmde lama var!?
F

@filmdahi

9 yıl önce

5 / 10

Muthiş bir film değil overrated.Savaş sahneleri dışında film sıkıcı akıcılık yönü az filmi izlemeden

okuyun ama savaş sahnelerinin hakkını veriyim hakkını yemiyim uğraşılmış sondaki truva atı için

pek uğraşılmamış aslında dram yüklü bir film niye olduğunu ise izleyince anlarsınız.
N

@nezlelikelebek

10 yıl önce

8.6 / 10

Ustadan muhteşem bir film ...
U

@ulangaassaray

10 yıl önce

10 / 10

savaş filmlerine olan ilgimi başlatan filmdir. ben savaş filmlerini bu filmle sevdim. çocukken izlemiştim. anneme o haftasonu semtin pazarından kılıç kalkan aldırmıştım. :( bilmem kaç yüz kere izledim. dünyanın görüp görebileceği en büyük savaş filmlerindendir. kesinlikle.
D

@doris

11 yıl önce

En iyi savaş, tarih ve mitolojik film.

@stratdoctor

12 yıl önce

8 / 10

Filmi bugün tekrar izledim ve kaçıncı izleyişim olduğunu hatırlamıyorum. Troy çok kaliteli bir yapım. Filmin kilit ismi Prens Hector’dur. Hector filmdeki tüm karakterlerin içinde en olgun ve iyi düşünebilen kişi(krallardan ve tanrılardan bile;) Tabi Aşili’de unutmamak lazım. Aşil’in karakteri bana çok şey kattı şahsen. Adam makina gibi insan öldürüyor fakat çok çok iyi bir kişiliğe sahip. İstemeye istemeye öldürüyor adam işte elinde değil. Hector’un öldürülmesine çok çok üzüldüm ama Kral Priam’in Hector öldükten sonra Aşil’in yanına cesedini almaya gitmesi ve Aşile yaptığı şeyler bir kral için çok ezik bir durumdu. Bu olaya çok kızdım bir de abi adam oğlunu öldürüyor eyvallahta neden oğlunu ayaklarından iple bağlayıp sürüklerken engel olmadın sen Aşile? Okçularına emir versen hemen gebertirlerdi adamı oğlunun cesedi yerlerde sürünmeden ve Aşile abi ayakları çekmeden onurlu bir şekilde yapardın ce
... Devamı
Filmi bugün tekrar izledim ve kaçıncı izleyişim olduğunu hatırlamıyorum. Troy çok kaliteli bir yapım. Filmin kilit ismi Prens Hector’dur. Hector filmdeki tüm karakterlerin içinde en olgun ve iyi düşünebilen kişi(krallardan ve tanrılardan bile;) Tabi Aşili’de unutmamak lazım. Aşil’in karakteri bana çok şey kattı şahsen. Adam makina gibi insan öldürüyor fakat çok çok iyi bir kişiliğe sahip. İstemeye istemeye öldürüyor adam işte elinde değil. Hector’un öldürülmesine çok çok üzüldüm ama Kral Priam’in Hector öldükten sonra Aşil’in yanına cesedini almaya gitmesi ve Aşile yaptığı şeyler bir kral için çok ezik bir durumdu. Bu olaya çok kızdım bir de abi adam oğlunu öldürüyor eyvallahta neden oğlunu ayaklarından iple bağlayıp sürüklerken engel olmadın sen Aşile? Okçularına emir versen hemen gebertirlerdi adamı oğlunun cesedi yerlerde sürünmeden ve Aşile abi ayakları çekmeden onurlu bir şekilde yapardın cenazeni. Bir de Paris var. Ulan velet sen niye alamıyacağın şeylerin altına yatıyorsun. Kızı kaçırdın bari erkek ol geber. Keşke hector yerine sen geberseydin bi kız uğruna binlerce insan geberdi senin yüzünden! Son olarakta finish bölümünü öyle bırakıyorsan Troy 2’yide çekeceksin abi. Neyse her ne olursa olsun ben filmi beğendim ve etkilendim. Herkese izlemesini tavsiye ederim izleyen pişman olmaz.

@rinustalarin

13 yıl önce

6.6 / 10

Bu filme yorum yapmayı unutmuşum galiba.

Sadece Eric Bana’nın hatrına ve savaş sahnelerine 66 verdim yoksa ne senaryonun gerçek tarihle alakası var, ne de senaryo hoş.

Bu adamın çektiği Kusursuz Fırtına dahil şu ana kadar izlediğim tüm filmlerinde sonuna geldiğinde hep boşlukta buldum kendimi. Bir şeyler havada kalıyor ve filmin sonunda verdiğim son tepki; eee? oluyor.

Troy’da neden farklı olmasını bekledim ki...

İzlemek ’zorunda’ olduğumuz filmerden biri ve Holywood’un Dünya tarihini işlerken ne de güzel yanlışlar, yıldız oyuncuyu sonuna kadar oynatacam diye hata üstüne hata yapılmasına da tanıklık etmenizin kaçınılmaz olduğu bir film.

Saygılar.

@maroia

14 yıl önce

8.7 / 10

Koca bir dönem boyunca okulda Troy’u işledikten sonra final dönemi izlemiştim bu filmi. Mis gibi de yardımı oldu. Filmlerin sadece eğlendirici yanı yoktur beyler, öğretici yanı da vardır. Upuzun İngilizce destanı okumaktansa direk Troy’u izledim, beyin bedava attım hafızaya. Niye hamallık yapayım ki, gerekeni yaptım. :D Sana puanım dohuz.

@killer_queen

4 yıl önce

Filmin "eğlendirici" yanını geçtim ama "öğretici" yanı neresi? Tarihi gerçeklerden çok uzak. Belki senaryo gereği böyle işlenmiştir orasını anlarım, tamamen Ilyada destanını takip etmesi gerekmez çünkü filmde sadece bu destandan esinlenildiği yazıyor. Fakat destanı okumayıp bu filmi kaynak alarak ders çalışmak büyük bir cehalettir. Destandaki gerçeklerle bu film arasındaki farkı yazmaya kalksak ortaya başka bir destan çıkardı.
Homeros’un ölümsüz eseri güzelim Ilyada destanını okuma keyfinin binde birini veremez bu film. Destanı okumayı kendinize yük olarak, hamallık olarak görmenize de şaşırdım.

@lowen

14 yıl önce

7.3 / 10

İzlediğim en iyi tarihi filmlerden biridir..Brad Pitt’in en çok yakıştığı karakterdir Aşil..

@raphalleon

14 yıl önce

8.2 / 10

Mitolojinin bir parçasına can veren filmler listesinde yerini almış güzel bir film var karşımızda. Karakterlerden Achilles’e hayat veren Brad Pitt’den daha iyi bir aday düşünülemezdi herhalde. Orlando Bloom’un oyunculuğunu bu filmde pek beğendiğimi söyleyemesem de gene de idare eder. Bununla beraber filmin savaş sahneleri ve görsel efektleri harikülade. Açıkcası eli bol IMDB Troy’a üvey evlat muamelesi göstermiş puan bakımından. 10 / 8.5
SPOILER

Truva filmine Benzer Film ekliyorsun.

Arama Sonuçları

Truva filmini Kategorize ediyorsun.

Bu filmi aşağıdaki seçenekleri işaretleyerek kategorize edebilirsin.

Arama Sonuçları

Truva filmine Konu ekliyorsun.

Arama Sonuçları

FİLM İLE İLGİLİ İSTATİSTİKLER
GİRİŞ YAP
Şifremi Unuttum!

ÜYE DEĞİL MİSİNİZ?

HEMEN ÜYE OLUN
Aktivasyon Mailim Gelmedi!
ŞİFREMİ UNUTTUM
AKTİVASYON MAİLİ GÖNDER
ÜYE OL