7.1

435 OY
PUAN VER
5

IMDb: 7.2 (495.327 OY)

KONUSU
İnsanlık tarihi savaşlarla doludur. Kimi güç için, kimi onur için, kimi de zafer için savaşmıştır. Bazıları ise aşk için savaşı göze almıştır.

Eski Yunan’da, Truva Prensi Paris ve Sparta Kraliçesi Helena arasındaki aşk, iki kabileyi savaşa sürüklemiştir. Paris’in Helena’yı baştan çıkartması, kocası
... Devamı
İnsanlık tarihi savaşlarla doludur. Kimi güç için, kimi onur için, kimi de zafer için savaşmıştır. Bazıları ise aşk için savaşı göze almıştır.

Eski Yunan’da, Truva Prensi Paris ve Sparta Kraliçesi Helena arasındaki aşk, iki kabileyi savaşa sürüklemiştir. Paris’in Helena’yı baştan çıkartması, kocası Kral Menelaus’u çok kızdırmıştır. İntikam almak ve Helena’yı Truva’dan geri getirmek niyetinde olan Menelaus, kardeşi Mikene Kralı Agamemnon’un desteğiyle tüm Yunan kabilelerini birleştirerek Truva’ya savaş açar.

Agamemnon’un kardeşini desteklemesinin esas sebebi onurunu temizlemek değil, Truva’yı ele geçirerek Ege denizini kontrolü altına almaktır. Fakat Truva kolay lokma değildir. Tarih boyunca hiçbir ordu Truva duvarlarını aşamamıştır. Kral Priam ve güçlü Prens Hector şehrin ele geçirilmeyeceğine inanmaktadır ve uzun kuşatmaya hazırlıklılardır.

Truva savaşının anahtarı ise efsanevi savaşçı Aşil’dir. Küstah, asi ve yenilmez Aşil, kimsenin komutası altına girmemekte, sadece kendi onuru için savaşmaktadır. Truva savaşına katılmasındaki tek amacı, çok ünlenmiş olan ismini, şehri ele geçirerek tarihe yazdırmaktır.

Paris’in aşkı, binlerce insanın ölümüne ve bir uygarlığın yok olmasına sebep olacaktır.

YORUM YAZ

SPOILER

POPÜLER YORUMLAR

YENİ YORUMLAR

Tüm Yorumlar

@samsaara

6 ay önce

Efsaneyi değiştirmiş olsalar bile bir efsaneyi izlemek heyecan verici. Hayal kırıklığı olmadı desem yalan olur tamamen hikayeden kaynaklı yoksa film çok akıcı gayet keyifliydi benim için.

@linquter

1 yıl önce

7.5 / 10

Film bir uyarlama olarak oldukça başarılı. Aslında İlyada’da tanrıların olaylara etkisi çok fazla, savaşa çok yön veriyorlar. Bu yüzden başta "ee, tanrılar nerede?" deseniz de sonradan ciddi bir film yapmak amacıyla bunun sırıtmasını istemedikleri için tanrıları işin içinden çıkardıklarını fark ediyorsunuz. İşin güzel kısmı bunu başarılı bir şekilde yapmışlar, senaristine ve yönetmenine tebrikler. Muhteşem müzikleri, muhteşem görselliği olmasa da tam kıvamında bir film olmuş. Uzunluğu da oldukça gerekli ve yerinde. Film’de gerçekçi olmayan tek şey Sean Bean’in filmin başında ölmeyişi.

@killer_queen

1 yıl önce

Ilyada destanını okumadan önce izleseydim belki filmi beğenebilirdim. Destanı okuduktan sonra filmi izlemek benim için büyük hayal kırıklığı oldu. 9 sene süren koca savaşı 2 saat 40 dakikaya sığdırmak kolay değil tabii, eksik kalan birçok kısım vardı bu yüzden. Değiştirilmiş kısımlar ise bu filmi beğenmememin en büyük sebebi oldu. Tarihi gerçeklerden uzak olmasının yanında garip mantık hataları da içeriyor film. Örneğin filmde lama var!?

@filmdahi

6 yıl önce

5 / 10

Muthiş bir film değil overrated.Savaş sahneleri dışında film sıkıcı akıcılık yönü az filmi izlemeden

okuyun ama savaş sahnelerinin hakkını veriyim hakkını yemiyim uğraşılmış sondaki truva atı için

pek uğraşılmamış aslında dram yüklü bir film niye olduğunu ise izleyince anlarsınız.

@nezlelikelebek

7 yıl önce

8.6 / 10

Ustadan muhteşem bir film ...

@ulangaassaray

7 yıl önce

10 / 10

savaş filmlerine olan ilgimi başlatan filmdir. ben savaş filmlerini bu filmle sevdim. çocukken izlemiştim. anneme o haftasonu semtin pazarından kılıç kalkan aldırmıştım. :( bilmem kaç yüz kere izledim. dünyanın görüp görebileceği en büyük savaş filmlerindendir. kesinlikle.
D

@doris

7 yıl önce

En iyi savaş, tarih ve mitolojik film.

@stratdoctor

9 yıl önce

8 / 10

Filmi bugün tekrar izledim ve kaçıncı izleyişim olduğunu hatırlamıyorum. Troy çok kaliteli bir yapım. Filmin kilit ismi Prens Hector’dur. Hector filmdeki tüm karakterlerin içinde en olgun ve iyi düşünebilen kişi(krallardan ve tanrılardan bile;) Tabi Aşili’de unutmamak lazım. Aşil’in karakteri bana çok şey kattı şahsen. Adam makina gibi insan öldürüyor fakat çok çok iyi bir kişiliğe sahip. İstemeye istemeye öldürüyor adam işte elinde değil. Hector’un öldürülmesine çok çok üzüldüm ama Kral Priam’in Hector öldükten sonra Aşil’in yanına cesedini almaya gitmesi ve Aşile yaptığı şeyler bir kral için çok ezik bir durumdu. Bu olaya çok kızdım bir de abi adam oğlunu öldürüyor eyvallahta neden oğlunu ayaklarından iple bağlayıp sürüklerken engel olmadın sen Aşile? Okçularına emir versen hemen gebertirlerdi adamı oğlunun cesedi yerlerde sürünmeden ve Aşile abi ayakları çekmeden onurlu bir şekilde yapardın ce
... Devamı
Filmi bugün tekrar izledim ve kaçıncı izleyişim olduğunu hatırlamıyorum. Troy çok kaliteli bir yapım. Filmin kilit ismi Prens Hector’dur. Hector filmdeki tüm karakterlerin içinde en olgun ve iyi düşünebilen kişi(krallardan ve tanrılardan bile;) Tabi Aşili’de unutmamak lazım. Aşil’in karakteri bana çok şey kattı şahsen. Adam makina gibi insan öldürüyor fakat çok çok iyi bir kişiliğe sahip. İstemeye istemeye öldürüyor adam işte elinde değil. Hector’un öldürülmesine çok çok üzüldüm ama Kral Priam’in Hector öldükten sonra Aşil’in yanına cesedini almaya gitmesi ve Aşile yaptığı şeyler bir kral için çok ezik bir durumdu. Bu olaya çok kızdım bir de abi adam oğlunu öldürüyor eyvallahta neden oğlunu ayaklarından iple bağlayıp sürüklerken engel olmadın sen Aşile? Okçularına emir versen hemen gebertirlerdi adamı oğlunun cesedi yerlerde sürünmeden ve Aşile abi ayakları çekmeden onurlu bir şekilde yapardın cenazeni. Bir de Paris var. Ulan velet sen niye alamıyacağın şeylerin altına yatıyorsun. Kızı kaçırdın bari erkek ol geber. Keşke hector yerine sen geberseydin bi kız uğruna binlerce insan geberdi senin yüzünden! Son olarakta finish bölümünü öyle bırakıyorsan Troy 2’yide çekeceksin abi. Neyse her ne olursa olsun ben filmi beğendim ve etkilendim. Herkese izlemesini tavsiye ederim izleyen pişman olmaz.

@rinustalarin

10 yıl önce

6.6 / 10

Bu filme yorum yapmayı unutmuşum galiba.

Sadece Eric Bana’nın hatrına ve savaş sahnelerine 66 verdim yoksa ne senaryonun gerçek tarihle alakası var, ne de senaryo hoş.

Bu adamın çektiği Kusursuz Fırtına dahil şu ana kadar izlediğim tüm filmlerinde sonuna geldiğinde hep boşlukta buldum kendimi. Bir şeyler havada kalıyor ve filmin sonunda verdiğim son tepki; eee? oluyor.

Troy’da neden farklı olmasını bekledim ki...

İzlemek ’zorunda’ olduğumuz filmerden biri ve Holywood’un Dünya tarihini işlerken ne de güzel yanlışlar, yıldız oyuncuyu sonuna kadar oynatacam diye hata üstüne hata yapılmasına da tanıklık etmenizin kaçınılmaz olduğu bir film.

Saygılar.

@maroia

10 yıl önce

8.7 / 10

Koca bir dönem boyunca okulda Troy’u işledikten sonra final dönemi izlemiştim bu filmi. Mis gibi de yardımı oldu. Filmlerin sadece eğlendirici yanı yoktur beyler, öğretici yanı da vardır. Upuzun İngilizce destanı okumaktansa direk Troy’u izledim, beyin bedava attım hafızaya. Niye hamallık yapayım ki, gerekeni yaptım. :D Sana puanım dohuz.

@killer_queen

1 yıl önce

Filmin "eğlendirici" yanını geçtim ama "öğretici" yanı neresi? Tarihi gerçeklerden çok uzak. Belki senaryo gereği böyle işlenmiştir orasını anlarım, tamamen Ilyada destanını takip etmesi gerekmez çünkü filmde sadece bu destandan esinlenildiği yazıyor. Fakat destanı okumayıp bu filmi kaynak alarak ders çalışmak büyük bir cehalettir. Destandaki gerçeklerle bu film arasındaki farkı yazmaya kalksak ortaya başka bir destan çıkardı.
Homeros’un ölümsüz eseri güzelim Ilyada destanını okuma keyfinin binde birini veremez bu film. Destanı okumayı kendinize yük olarak, hamallık olarak görmenize de şaşırdım.

@lowen

10 yıl önce

7.3 / 10

İzlediğim en iyi tarihi filmlerden biridir..Brad Pitt’in en çok yakıştığı karakterdir Aşil..

@raphalleon

11 yıl önce

8.2 / 10

Mitolojinin bir parçasına can veren filmler listesinde yerini almış güzel bir film var karşımızda. Karakterlerden Achilles’e hayat veren Brad Pitt’den daha iyi bir aday düşünülemezdi herhalde. Orlando Bloom’un oyunculuğunu bu filmde pek beğendiğimi söyleyemesem de gene de idare eder. Bununla beraber filmin savaş sahneleri ve görsel efektleri harikülade. Açıkcası eli bol IMDB Troy’a üvey evlat muamelesi göstermiş puan bakımından. 10 / 8.5

@tamara

12 yıl önce

7.3 / 10

Tam anLamıyLa bir dönem ve savaş fiLmi... Hikayenin etkiLeyiciLiğinin yanında asLında çok da büyük bir prodüksüyon... ve bu prosüksiyonun Türkiyede oLmamasına fiLmin asıL toprakLarında çekiLememesine o kadar hayıfLanıyorum ki.. Sanırım brokratik işLenLer yüzünden fiLm Türkiyede çekiLememişti, böyLe güçLü bir yapımın kağıt işLeri yüzünden kabuL ediLememesine, getiriLerinin önceden tahmin ediLememesini akLım aLmıyor doğrusu..

Neyse fiLme dönersek, bence kaLiteLi bir yapım.. Her bir karakterin fiLmde yeri çok ayrı.. KraLLar, prensLer, savaşçıLar ve aşıkLar hepsinin önemi çok farkLı fiLmde..

!--SPOILER--!!--SPOILER--!!--SPOILER--!

Hepsi temeLde insan oLduğu için fiLm iLginç iLerLiyor, bi bakıyorsunuz bir kraL yaLvarıyor, bir bakıyorsunuz tutsak bir kadın bir kraLı öLdürüyor, bir bakıyorsunuz korkak bir adam en büyük savaşçıyı yeniyor... Yani hikaye bence çok iyi kurguLanmış... Senaryosu da kuvvetLi, repLikLer kaLiteLi ve fazLasıyLa dikk
... Devamı
Tam anLamıyLa bir dönem ve savaş fiLmi... Hikayenin etkiLeyiciLiğinin yanında asLında çok da büyük bir prodüksüyon... ve bu prosüksiyonun Türkiyede oLmamasına fiLmin asıL toprakLarında çekiLememesine o kadar hayıfLanıyorum ki.. Sanırım brokratik işLenLer yüzünden fiLm Türkiyede çekiLememişti, böyLe güçLü bir yapımın kağıt işLeri yüzünden kabuL ediLememesine, getiriLerinin önceden tahmin ediLememesini akLım aLmıyor doğrusu..

Neyse fiLme dönersek, bence kaLiteLi bir yapım.. Her bir karakterin fiLmde yeri çok ayrı.. KraLLar, prensLer, savaşçıLar ve aşıkLar hepsinin önemi çok farkLı fiLmde..

!--SPOILER--!!--SPOILER--!!--SPOILER--!

Hepsi temeLde insan oLduğu için fiLm iLginç iLerLiyor, bi bakıyorsunuz bir kraL yaLvarıyor, bir bakıyorsunuz tutsak bir kadın bir kraLı öLdürüyor, bir bakıyorsunuz korkak bir adam en büyük savaşçıyı yeniyor... Yani hikaye bence çok iyi kurguLanmış... Senaryosu da kuvvetLi, repLikLer kaLiteLi ve fazLasıyLa dikkate değer... Hikayenin ne kadarı gerçeğe dayanıyor biLemiyorum ama fiLmdeki kurgu hoşuma gitti... AsLında fiLmi çıktığı sene izLemiştim ama bazı kısımLarını unutmuşum, yine de bazı kısımLarı beni şaşırttı.. Gerçekten görüLmeye değer hikayeLer var fiLmde... İnsanı fazLasıyLa düşündürüyor.. İsminin asırLarca hatırLanması için öLümü göze aLabiLir misin? Aşkın için ne kadar cesur oLabiLirsin? Kardeşin için savaşı göze aLabiLir misin?...

!--SPOILER--!!--SPOILER--!!--SPOILER--!

Empati kurabiLenLerin fazLasıyLa etkiLeneceğini düşünüyorum..

PerformansLar ise başLı başına görüLmeye değerdi bence.. Brad Pitt tabiri caizse "yakıyo" :) ArchiLLes karakteri için biçiLmiş kaftan oLduğunu düşünüyorum.. AsLında her bir karakter için oyuncuLar çok yerinde tercihLer yapıLmış.. OrLando BLoom tam bir acemi prens (Paris), Eric Bana tam bir cezur savaşçı prens (Hector), Diane Kruger tam bir aşık prenses (HeLen) ve Rose Byrne ise ürkek ama bir o kadar da cesur bir tutsak (Briseis) gibiydi... Bence performansLar için biLe izLenebiLecek bir yapım oLmuş... En dikkat çeken kişi Brad Pitt oLmakLa birLikte, Eric Bana'nın da ondan aşağı kaLır yanı yoktu ve Brad Pitt-Rose Byrne uyumu gayet iyiydi..

Bunun dışında ise (söyLemeye gerek var mı biLmem ama) görseL efektLeri çok iyi.. görüLmeye değer manzaraLarın yanı sıra, savaş sahneLerindeki inandırıcıLık ve görseLLik gayet iyi hazırLanmış... FiLmin müzikLeri de fazLasıyLa dikkate değerdi bence.. ÖzeLLikLe son savaş sahnesinin üzerine giriLen müzik muhteşem bir etki yaratıyor izLeyicide.. EtkiLenmemek imkansız sanırım...

Savaş fiLmLerinden, dönem fiLmLerinden yani tarihi dramLardan hoşLanıyorsanız kaçırmayın derim.. görüLmye değer bir yapım..
SPOILER

Truva filmine Benzer Film ekliyorsun.

Arama Sonuçları

Truva filmini Kategorize ediyorsun.

Bu filmi aşağıdaki seçenekleri işaretleyerek kategorize edebilirsin.

Arama Sonuçları

Truva filmine Konu ekliyorsun.

Arama Sonuçları

FİLM İLE İLGİLİ İSTATİSTİKLER
GİRİŞ YAP
Şifremi Unuttum!

ÜYE DEĞİL MİSİNİZ?

HEMEN ÜYE OLUN
Aktivasyon Mailim Gelmedi!
ŞİFREMİ UNUTTUM
AKTİVASYON MAİLİ GÖNDER
ÜYE OL