7.8

231 OY
PUAN VER
5

IMDb: 8.3 (289.043 OY)

KONUSU
Yanlışlıkla George Kaplan isminde bir casusla karıştırılan Roger O. Thornhill (Cary Grant) üçkağıtçı bir işadamıdır. Vandamm (James Mason) ve Leonard (Martin Landau) isimli yabancı casuslar tarafından kaçırılır. Vandamm’ı masum olduğuna defalarca ikna etmeye çalışsa da başarısız olan Roger nihayetin ... Devamı
Yanlışlıkla George Kaplan isminde bir casusla karıştırılan Roger O. Thornhill (Cary Grant) üçkağıtçı bir işadamıdır. Vandamm (James Mason) ve Leonard (Martin Landau) isimli yabancı casuslar tarafından kaçırılır. Vandamm’ı masum olduğuna defalarca ikna etmeye çalışsa da başarısız olan Roger nihayetinde tam öldürülecekken kaçmayı başarır. Çileden çıkan Vandamm, Roger’ı, bir Birleşmiş Milletler memurunun ölümden sorumluymuş gibi göstermeyi başarır. Şimdi Roger hem Vandamm ve işbirlikçilerinden, hem de yerel polisten kaçmaktadır. Kaçak Roger, Eve (Eva Marie Saint) isminde çok hoş bir kadınla tanışır ve aşk yaşamaya başlar. Oysa Eve göründüğünden daha farklı bir insandır. Roger kaçışı boyunca Vandamm’ın ve Amerikan hükümetinin operasyonları hakkında giderek daha fazla şey öğrenir. Şimdi hem masum olduğunu kanıtlamak hem de Vandamm ve adamlarının yürüttükleri operasyonun esrarını çözmek zorundadır. Kimilerine göre Hitchcock’un en iyi filmi olan "North by Northwest"in, büyük ustanın en başarılı "casus/masum adam" temalı filmi olduğu kuşku götürmez. Yönetmenin belki de en kişisel filmi olan "Vertigo"dan bir yıl sonra çektiği 1959 yapımı film, hem romantizmi hem de içerdiği neşeli mizah dozuyla gözalıyor. Hitchcock, çekimi sırasında yaşanan zorlukların üzerine üstelik çok da iyi eleştiriler almayan Vertigo’dan sonra yaptığı bu filmiyle, ticari başarı da dahil olmak üzere tam bir tatmin yaşamıştır.
Cary Grant

Roger O. T...

Eva Marie Saint

Eve Kendall

James Mason

Phillip Va...

Jessie Royce Landis

Clara Thor...

Leo G. Carroll

The Professor

Josephine Hutchinson

Vandamm's ...

Philip Ober

Lester Tow...

YORUM YAZ

SPOILER

YENİ YORUMLAR

Tüm Yorumlar

@fba3

6 yıl önce

9 / 10

Senaryo zekice yazılmış fakat filmin devamlılığı için olayların tesadüf eseri gerçekleşmesi etkilenilirliği düşürdü. Bir çok anlamsız şey olmasına karşılık bir film 55 yıl öncesinde çekilmesine rağmen son dakikasına kadar heyecanlandırıyorsa, o film kalitelidir. Hitchcock'unDial M for Murder'dan sonra izlediğim en iyi senaryoya sahip filmiydi.

@faj

6 yıl önce

zekice kurgulanmış senaryosu ve akıllara seza oyuncu yönetimiyle tipik bir hichchock başarısı daha. aslında oyuncu yönetimi tanımının yanına seyirci yönetimini de eklersek hiç de yanlış olmaz. biz hitchchock'un zavallı seyircileri olarak usta istediğinde geriliyoruzi istemediğinde derin bir nefes alıyoruz. bir kedi fare oyunundan farksız bir film. başarılı bir reklamcı olan roger o thornil filmin fare kadrosunda kendisine yer bulmuşken neredeyse kadronun tamamı kedi olmuştur peyniri oynamak ise güzeller güzeli eva kendala düşmüştür. sinema sanatının var olduğu her dönemde izlenebilecek ve izlenildiğine pişman olunmayacak bir başyapıt.

@lavitaebella

7 yıl önce

Hithcock başyapıtıdır kendisi.Ustanın en sevdiğim filmidir.Müthiş mizah anlayışıyla zeki ve çekici,derin devlet konusuna ince esprilerle dokunan tam bir klasik.Casusluk oynununu masaya yatırışı ve tabiki meşhur uçak sahnesi görülmeye değer.

Müzayede sahnesinde :

-Buraya sanat için mi geldiniz?

-Evet, hayatta kalma sanatı için!

@paulownia

7 yıl önce

5.9 / 10

Filmi Hitchcock ustaya saygı adına izledim genel olarak zamanına göre olsun kalitesi olsun beğendim de. Ancak filmin ilk başına takıldım ben. Hadi adama tamamen tesadüfen George Kaplan adı yapıştı ki o kısım iyiydi ama yetmemiş demişler sen bu adamın peşine düş, başka bi adama ulaş, birleşmiş milletlerin merkezinde adamı bulmuşken birisi gelsin o kadar güvenliğin olması gereken bir yerde adam sırtından bıçaklansın da kucağına düşsün, sen de çek sırtından o bıcağı hemen yanı başında duran gazeteciye poz ver, sonra da yok efendim bıçakta parmak izim kaldı diye kaçış başlasın. Ee bıçağı tutarken aklın nerdeydi kardeş? Sene 1959 da yapanın yanına herşey kar mıydı?

Velhasıl bu kısmın dışında ustadır ne yapsa yeridir, iyi filmdir=)
M

@mehmet-km

10 yıl önce

9 / 10

tum teknolojik yetersizliklere ragmen su anki uc boyutlu bes boyutlu filmlerden cok daha etkileyici

@yorgun-nihilist

11 yıl önce

9.4 / 10

hithockun en sevdiğim ve en başarılı bulduğum filmi.vertigo'dan bile kalitelidir diyebilirim.
SPOILER

Gizli Teşkilat filmine Benzer Film ekliyorsun.

Arama Sonuçları

Gizli Teşkilat filmini Kategorize ediyorsun.

Bu filmi aşağıdaki seçenekleri işaretleyerek kategorize edebilirsin.

Arama Sonuçları

Gizli Teşkilat filmine Konu ekliyorsun.

Arama Sonuçları

FİLM İLE İLGİLİ İSTATİSTİKLER
GİRİŞ YAP
Şifremi Unuttum!

ÜYE DEĞİL MİSİNİZ?

HEMEN ÜYE OLUN
ŞİFREMİ UNUTTUM
ÜYE OL