Paris'te Son Tango

(1972)

Last Tango in Paris a.k.a Ultimo tango a Parigi

Film 2 Saat 9 Dk. Dram, Romantik Fransa, İtalya 10 Temmuz 1992

6.9

120 OY
PUAN VER
5

Imdb: 6.9 (54.231 OY)

KONUSU
Jeanne, evlilik hazırlıklarını sürdürürken bir yandan da evlenince oturmak için bir ev aramaktadır. Bir gün çok beğendiği bir evi gezerken çok ilginç ve garip bir adamla tanışır. Paul, kendinden yaşça büyük ve tanıdığı bütün erkeklerden farklı bir adamdır. Aralarındaki çekime karşı koyamaz ve birlik ... Devamı
Jeanne, evlilik hazırlıklarını sürdürürken bir yandan da evlenince oturmak için bir ev aramaktadır. Bir gün çok beğendiği bir evi gezerken çok ilginç ve garip bir adamla tanışır. Paul, kendinden yaşça büyük ve tanıdığı bütün erkeklerden farklı bir adamdır. Aralarındaki çekime karşı koyamaz ve birlikte olurlar.

Uzunca bir süre sadece birlikte olabilmek için bu evin çatısı altında buluşacak ama birbirlerinin dışarıdaki hayatlarına dair hiçbir soru sormayacak ve hiçbir şey bilmeyeceklerdir. Bu, Paul’ün ilişkilerinin devam edebilmesi için koymuş olduğu bir şarttır. Paul’ün karamsar ruhuna karşılık Jeanne’in capcanlı gençliği, koydukları bu sert kurallara dayanamayacaktır.

İtalyan yönetmen Bernardo Bertolucci’nin kült film statüsüne yükselmiş ve Marlon Brando’nun inanılmaz bir performans sergilediği Paris’te Son Tango, gösterildiği dönemde oldukça ses getirmiş ve pek çok ödül almış bir film.

YORUM YAZ

SPOILER

POPÜLER YORUMLAR

YENİ YORUMLAR

Tüm Yorumlar

@yigithan300

8 ay önce

8.6 / 10

Spesifik olarak filmi sadece tecavüz sahnesi olarak değerlendirmek bence doğru değil Kesinlikle yanlış ve yapılmaması gereken bir davranış.Maria schneider burada yaşadıkları ve travmaları intihar etmeye çalışması. Marlon Brando ile Bernardo Bertolucci hatta yaptığının kesinlikle yanlış olduğunu tartışmıyorum. Ama bir sanat eserine içindeki skandallarla mı bakmak gerekiyor yoksa filmin güzel olup olmadığına mı? Kendimce çok fazla kişileştirmeden bakmaya çalışıyorum filme baktığımızda Marlon Brando döktürüyor filmin başındaki oyunculuğu ile son 20dk katmanlı bir oyunculuk sergiliyor. Yönetmenlik ise Bernardo Bertolucci sinemayı çok seven bir adam her filmde bir sinemaya ile ilgili referanslar sinema çalışanları,yönetmenler,sinefiler kullanmayı çok seviyor Çokta iyi bir hikaye anlatıcısı ağırdan ağırdan boğarak anlatmayı seviyor. Filmin en çok katmanlı olmasını çok sevdim aşkı kendince çok iyi anlatıyor ilk başta ful cinsellik giderken son
... Devamı
Spesifik olarak filmi sadece tecavüz sahnesi olarak değerlendirmek bence doğru değil Kesinlikle yanlış ve yapılmaması gereken bir davranış.Maria schneider burada yaşadıkları ve travmaları intihar etmeye çalışması. Marlon Brando ile Bernardo Bertolucci hatta yaptığının kesinlikle yanlış olduğunu tartışmıyorum. Ama bir sanat eserine içindeki skandallarla mı bakmak gerekiyor yoksa filmin güzel olup olmadığına mı? Kendimce çok fazla kişileştirmeden bakmaya çalışıyorum filme baktığımızda Marlon Brando döktürüyor filmin başındaki oyunculuğu ile son 20dk katmanlı bir oyunculuk sergiliyor. Yönetmenlik ise Bernardo Bertolucci sinemayı çok seven bir adam her filmde bir sinemaya ile ilgili referanslar sinema çalışanları,yönetmenler,sinefiler kullanmayı çok seviyor Çokta iyi bir hikaye anlatıcısı ağırdan ağırdan boğarak anlatmayı seviyor. Filmin en çok katmanlı olmasını çok sevdim aşkı kendince çok iyi anlatıyor ilk başta ful cinsellik giderken sonra aşk başlıyor aşk başlayınca kırgınlık,üzündü,yorgunluk başlıyor ve bu Marlon Brando’nun oynadığı karakterin mimiklerine bile yansıyor yani kısacası film o sahneler olmasa bile izlene bilecek kült bir yapımdır.

@ustilago

6 yıl önce

melatonin ile testesteronu karıştıran, duvarına kimin sıçtıgı belli olmayan paris gettosundaki bir evi kendince mabet yapmaya çalışan bir bohemin aklına uyan, rakı bardagında viski içen zavallı bir kızınaşırı acıklı pornografik hikayesi. sponsoruda tereyagdır neyse yagmurlu paris sokaklarında hemen hemen herkesin psikolojisi böyle. şarap içip felsefe yaparsanız varacagınız sonuç rakınızı için sayısal oynayın mangal yapın cocugun sınav sonuçlarını sorun bence en iyisi bu

@otlu_kek

8 yıl önce

7.3 / 10

uzun zaman erteledikten sonra izlediğim için biraz hayalkırıklığına uğradım ve ikinci üçüncü seferde tadının çıkarılıcağını düşünüyorum bu filmin.İlk seferde pek çok ayrıntıyı kaçırdım çünkü çok fazla dikkat çekici unsur bir arada kullanılmıştı o yüzden birazdan tekrar izleyeceğim.Marlon Brando’nun aşmış seksiliği bile yeterli sanırım

@kagemushas

8 yıl önce

Dönemin orta üst sınıf eleştirisi gibi yaratılmaya çalışıldıysa da başarılı olamamış. Paul , içinde olduğu burjuva yaşamından kaçma arayışındadır. Fakat filmin sürecibu arayışı cinsel anarşiye yaklaştırır. Sonucu da erkek fantezisi ve yitirişi olur.

@eliferen

10 yıl önce

kafamda io e te ve the dreamerstan sonra, en alt sırada yer verdiğim bertolucci filmidir.

@benkendimveben

11 yıl önce

7 / 10

senarist , yapımcı, yönetmen ve hiç umulmadık bir şekilde oyunculuk yapmış bir usta : bernardo bertolucci nin elinden çıkan bir karşı devrim filmi.

marksist siyaseti savunan, açık şekilde cinselliği gösterebilen kamerası ile ve freudcu analizleri ile şekillendirdiği filmlerinin kaymağı ise : estetik kaygı güden sanat filmleri dir. komformist te olduğu gibi burada da burjuva eleştrisi yapmaktan geri durmaz. marlon brando nun erkeksi ve eril kişiliğinin zirvesi baba dan sonra bu rolde genç bir kadınla yaptıkları şaklar ile brando'yu farklı bir kimliğe büründürmesi ile ne denli büyük bir iş yaptığı ortada.orta yaşları devirmek için gün sayan amerikalı zengin ;paul ve genç parisli; jeanne nin mükemmel bir sanatsallıkla işlendiği harikulade bir eser.brando otele gelen kadının müsterisini geri getirmek için dışarı çıkıyor ve adamı buluyor , bulunca zorla geri getirmeye çalışıyor lakin adam gelmeyince brando şiddete başvuruyor. bu arada adamı
... Devamı
senarist , yapımcı, yönetmen ve hiç umulmadık bir şekilde oyunculuk yapmış bir usta : bernardo bertolucci nin elinden çıkan bir karşı devrim filmi.

marksist siyaseti savunan, açık şekilde cinselliği gösterebilen kamerası ile ve freudcu analizleri ile şekillendirdiği filmlerinin kaymağı ise : estetik kaygı güden sanat filmleri dir. komformist te olduğu gibi burada da burjuva eleştrisi yapmaktan geri durmaz. marlon brando nun erkeksi ve eril kişiliğinin zirvesi baba dan sonra bu rolde genç bir kadınla yaptıkları şaklar ile brando'yu farklı bir kimliğe büründürmesi ile ne denli büyük bir iş yaptığı ortada.orta yaşları devirmek için gün sayan amerikalı zengin ;paul ve genç parisli; jeanne nin mükemmel bir sanatsallıkla işlendiği harikulade bir eser.brando otele gelen kadının müsterisini geri getirmek için dışarı çıkıyor ve adamı buluyor , bulunca zorla geri getirmeye çalışıyor lakin adam gelmeyince brando şiddete başvuruyor. bu arada adamın kaçtığı mekanı tepeden gösteriyor kamera bize : la boheme

adı konulmamış bir ilişkinin iki karakteri bir şeylerin anlatılmaya başlandığı anda ters tepen hikayesi. mutlu son aramadığımız onun yerine genç jeanne nin evlenme aşamasındayken neden brando yu tercih ettiği? yada brando nun neden isimleri gü yüzüne çıkardığı ise tam bi muamma..isimler çok mu önemli peki?

sanatsal kusursuzluk arayan üstad bertolucci nin filmde bir sahnede tepeden bakan mikrofunu ise kocaman pastada ufak bir toz zerreciği gibi kalıyor.

@darkscream

12 yıl önce

8 / 10

Marlon Brando bir röportajında filmdeki "tereyağlı anal seks" fikrini çekimler sırasında kendisinin ortaya attığını söylemişşş!
SPOILER

Paris'te Son Tango filmine Benzer Film ekliyorsun.

Arama Sonuçları

Paris'te Son Tango filmini Kategorize ediyorsun.

Bu filmi aşağıdaki seçenekleri işaretleyerek kategorize edebilirsin.

Arama Sonuçları

Paris'te Son Tango filmine Konu ekliyorsun.

Arama Sonuçları

FİLM İLE İLGİLİ İSTATİSTİKLER
GİRİŞ YAP
Şifremi Unuttum!

ÜYE DEĞİL MİSİNİZ?

HEMEN ÜYE OLUN
Aktivasyon Mailim Gelmedi!
ŞİFREMİ UNUTTUM
AKTİVASYON MAİLİ GÖNDER
ÜYE OL