7.1

116 OY
PUAN VER
5

Imdb: 7.4 (64.183 OY)

KONUSU

İngiltere’ye Amerikan şiddetinden kaçmak için taşınmalarının ardından, astrofizikçi David Sumner ve karısı bölgedeki inşaat işçisi olan kabadayılar tarafından taciz edilirler. David karşılık verme fırsatı bulduğunda ise olay anında kanlı bir savaşa dönüşür.

YORUM YAZ

SPOILER

POPÜLER YORUMLAR

YENİ YORUMLAR

Tüm Yorumlar

@filmist

2 yıl önce

6.5 / 10

Aslında tamamen dönemine göre değerlendirilecek bir film.
O zamanki şartlarda bu filmin çok sevilmesi ve güzel bulunması tahmin ediyorum ki kaçınılmaz bir gerçek.Ama günümüzde ise bu filmin kat be kat hem şiddet olsun hem efektler olsun üzerine koyularak yol alındığından izlerken pek tatmin etimiyor.
Bunların yanı sıra filmin son yarım saate kadar aşırı ağır temposu ve gereksiz sahne uzunlukları maalesef kötü etkilemiş.Yani normal tempoda bu film daha kısa sürede bitebilirdi.
Bu görüşleri bir kenara bırakırsak sadece güzel bir nostalji film yapayım sakin sakin işlenmiş olsun diyen varsa gönül rahatlığıyla açıp izleyebilir.
R

@redmullet

8 yıl önce

8 / 10

Dustin Hoffman'a olan saygımı daha da artıran film, izledikten sonra kafasında senaryonun işlenişi hakkında(özellikle deli karakterinin filmdeki öneminin sonlara doğru iyice artması) soru işaretleri olanlar varsa şu film incelemesini okumasını tavsiye ederim:
http://www.sinematopya.com/2014/12/straw-dogs-erkeklige-cila.html
80/100

@patatesvirusu

9 yıl önce

7 / 10

kurban bayramının önemini anlatan mühim bir film.

@oprichnik

9 yıl önce

Rahatsız edici film izleme sevdasına düştüğüm bir zamanlar, `Cannibal Holocaust` filmini "Hmm..." diyerek, `Srpski Film`'i güle oynaya izlemiş beni gece gece fena halde rahatsız etmiş olan film.

Araya bir not, eğer filmi izlemeden önce bir şeyler okumak niyetindeyseniz ve bu yazı okuduğunuz ilk yazıysa; bu cümleden sonra bu filmle ilgili şeyleri okumayın; konusuna bile bakmayın. Zaten konuyu öyle bir yazmışlar ki, filmin ilerleyen bölümlerinde ne olacağı belli oluyor. Neyse ki filmleri izlemeden önce konularına bakmama gibi bir huyum var da spoiler yemeden filmi izleyebildim.

Filme dönecek olursak, dediğim gibi, büyük bir rahatsızlık oluşturdu bende. Filmin ta en başından beri kasabadaki serserilerin bir şeyler yapacağı belliydi, hep bir şeyler yapacakları anın gelmesi gerilimi ve korkusuyla izledim filmi. `Dustin Hoffman`'ın canlandırdığı david karakterini mi çok içselleştirdim, kendime yakın
... Devamı
Rahatsız edici film izleme sevdasına düştüğüm bir zamanlar, `Cannibal Holocaust` filmini "Hmm..." diyerek, `Srpski Film`'i güle oynaya izlemiş beni gece gece fena halde rahatsız etmiş olan film.

Araya bir not, eğer filmi izlemeden önce bir şeyler okumak niyetindeyseniz ve bu yazı okuduğunuz ilk yazıysa; bu cümleden sonra bu filmle ilgili şeyleri okumayın; konusuna bile bakmayın. Zaten konuyu öyle bir yazmışlar ki, filmin ilerleyen bölümlerinde ne olacağı belli oluyor. Neyse ki filmleri izlemeden önce konularına bakmama gibi bir huyum var da spoiler yemeden filmi izleyebildim.

Filme dönecek olursak, dediğim gibi, büyük bir rahatsızlık oluşturdu bende. Filmin ta en başından beri kasabadaki serserilerin bir şeyler yapacağı belliydi, hep bir şeyler yapacakları anın gelmesi gerilimi ve korkusuyla izledim filmi. `Dustin Hoffman`'ın canlandırdığı david karakterini mi çok içselleştirdim, kendime yakın buldum bilmiyorum; ama adamın başına kötü bir şeyler geleceği belliydi ve hep o anı bekleyerek izledim baştan itibaren.

David'in rahiple yaptığı konuşmada, filmin bütününü ilgilendiren şeyler olduğunu düşünüyorum.

--- `spoiler` ---

Reverend Barney Hood: Radiation. That's an unfortunate dispensation.

David Sumner: Surely is. Yes, indeed.

Reverend Barney Hood: As long as it's not another bomb.

Reverend Barney Hood: You're a scientist - can you deny the responsibility?

David Sumner: Can you?

David Sumner: After all, there's never been a kingdom given to so much bloodshed as that of christ.

--- `spoiler` ---

David şiddet karşıtı bir insan olduğunu filmin başından beri belli ediyor zaten. Rahibe verdiği cevapta son cümlesi önemli olan nokta; çünkü şiddet karşıtı olan david, filmin sonunda "evini" şiddet sayesinde koruyabiliyor ve işini tamamladığında ironik bir şekilde "Jesus, I got them all!" diyor. Ne kadar şiddet karşıtı olsanız da, haklı olduğunuz bir şeyler uğruna ve başka çare kalmamış bir durumda şiddete başvurmak zorunda kaldıysanız, bunu yapmak zorundasınızdır gibi bir anlam çıkarıyorum bu iki cümleden. Böylece hem İsa'nın yaptığını, Hem de David'in yaptığını haklı çıkarıyor gibi görebiliriz. David her ne kadar haklı olsa da, İsa konusunda emin olamayacağım gerçi ben. `:ehe`Belki de gereksiz bir detaydır veya saçmadır, bilemiyorum. Sadece dikkatimi çekmişti, filmin sonunda David "Jesus, I got'em all!" dediğinde.

Evin David için neler anlam ifade ettiğine ilişkin güzel şeyler yazılmış zaten, oralara fazla girmek istemiyorum. Sadece filmin sonundaki efsane repliği tekrar yazmak istiyorum:

--- `spoiler` ---

Henry Niles: I don't know my way home.

David Sumner: That's okay. I don't either.

--- `spoiler` ---

Bu cümle çok derin geldi bana, çok acıklı. Kendisinden beklemediği bir kişiliğin ortaya çıktığını gören david, tüm bu yaşanılanlardan sonra eve nasıl geri döneceğini bilmediğini söylerken, aslında biraz da yeniden eski david olup olamayacağının merakı içindeydi veya bunun cevapsızlığının farkındaydı. Karısını bir sürü cesedin arasında bırakarak gitmesi mantıksız bir hareketti belki; ama kendini kaybetmiş, zincirlerinden kurtulmuş bir haldeydi ve evini aynı zamanda eşini koruyarak bir zafer elde etmişti; karısını ve evini geride bırakıp doğasına geri dönmüştü. Ve hem eski haline, hem karısına, hem de evine nasıl döneceğini bilmiyordu; çünkü artık onun "ben buyum." dediği ev değildi.

Henüz daha dün de tiyatroda `Ellerimin Arasındaki Hayat`'ı izlemişken, üstüne bu filmi izlemek de bir garip oldu. Orada hiçbir suçun cezasının ölüm olmaması vurgulanırken, burada gerektiğinde ölüme bile başvurulabilir olduğunun gösterilmesi; zaten normalde de ikilemde kalmış olan beni üst üste iki gün içinde tekrardan bir ikileme soktu. Hangisi daha ikna ediciydi derseniz, sanırım bu film daha üst noktalarda. Yine de, suçların farklı olması vs. durumlar da var tabi ki.

Artık yavaş yavaş bitiriyorum yazıyı, çünkü uykusuzlukla da birlikte çok boş cümleler kurmaya başladım gibi hissediyorum.`:mehe`Ancak karakterleri başarılı bir şekilde karikatürize edip kabullendirmesi, gerilimi çok iyi vermesi ve "rahatsız etmesi" açısından çok başarılı buldum filmi. Aynı sene çıkmış olan A Clockwork Orange havası almamak imkansız; sanırım o dönem İngiltere'si pek güllük gülistanlık değilmiş. Bir Tarantino tadı da yok değil.

Neden Cannibal Holocoust veya Srpski Film'den rahatsız olmadığıma gelirsek, şurada (https://eksisozluk.com/entry/32380267) yazdığım gibi; "Psikolojik, duygusal konuları işleyen filmler daha ağır darbe vurur bana, böyle fiziksel bir aşınmayı gösteren filmleriyse en fazla bir hafta sonra unutursunuz. Ki eminim, bu film hakkında "çok iğrenç, ay çok kötü, pişmanım!" yorumları yapanlar da, bi hafta sonra ya filmi unutmuşlardır, ya da artık o kadar da iğrenç gelmemektedir." Yani bu film, tam olarak psikolojinize ve ruhunuza etkiyen bir rahatsızlık yaratıyor; mide kalkması değil. Özellikle kilise sahnesinde; yakın çekimler, hızlı ekran geçişleri, birbirine karışmış gürültüler ve `Susan George`'un başarılı oyunculuğuyla birlikte kendinizi baskı altında hissediyorsunuz, amy'nin o an hissettiklerinin hemen hemen aynısını yaşıyorsunuz. O sahneye zor katlandım gerçekten. Ve tabi ki filmin son 40 dakikası da, kilise sahnesi kadar rahatsız etmese de, aşırı gerilimi sebebiyle belli bir miktar rahatsızlık verdi.

Son olarak, filmdeki "kadın"a dair yapılmış olan `pofurtt`un şu incelemesi hoşuma gitti, onu da koyayım buraya:https://eksisozluk.com/entry/37048554

Ve de, filmle ilgili olduğunu düşündüğüm, `maarri`nin şu yazıları da okunmalı diye düşünüyorum. Filmi izlerken bu yazılarda yazanlar aklımdan geçti sık sık. https://eksisozluk.com/kotuluk-problemi--518130?a=search&author=maarri https://eksisozluk.com/entry/46189389 https://eksisozluk.com/entry/46403980

@ucurumdakisoz

10 yıl önce

spoiler olabilir..sanırım...

ilkel benliğin dışavurumu diyebilirim..kendine göre kuralları ve içinde şekillendiği yaşantının kurallarıyla hareket eden bir adamın sonunda ilkel benliğini nasıl dışa vurduğunu ve bundan duyduğu hazzı gördüm.bunu mimiklerinden de anlayabiliriz.erkeğin ilkel benliğinde hep bir mücadele ve şiddet vardır.bunun nedeni ise ilkel toplumlarda kendini açığa vurur..bu da onlardan biriydi.ancak yöntemsel farkları da göz ardı etmemek gerek.

bu arada ingilterenin 90ların ortalarındaki o kasvetli ve bohem havasını da fazlasıyla soludum sanırım:)

@otlu_kek

10 yıl önce

dustin hoffman’in son sahneye yaklaşırken "hepsini hakladım" diyişi, o suratındaki erkekliğinden aldığı haz,karısını ve evini korumuş olmanın hazzı(ki aslında kendi erkekliğini karısına ispatladı bir nevi) sadece ve sadece bu sahne için bile gönlümü kzandı film.Ne güzel bir oyunculuktur o.

@poormf

10 yıl önce

3 / 10

Kan çıkmasına hizmet olsun diye baştan sona yapay bir olay örgüsü içindeki filmde bu yapaylığa uygun adam giden oyunculuklar içinde bir tek Susan George fark yaratmış. Gerilim filmi olsun istenirken sinir bozan komedi filmine dönüşmüş filmde, karakterlerin tümü karikatürize ve abartılı.

Sütyen takmama tercihini tecavüzü haklı çıkaracak kadar ilerleterek kadını aşağılayan, erkekliği şiddeti ne kadar kullanabildiğiyle ölçmeyi hedefleyen, hayvansal güdüleri kutsayan yönetmenin tercihine saygılıyız ama biraz da akılcılık olması gerekmez mi?

Amaca giden yolda her şey mübah mı? 30/100

@kaede

11 yıl önce

Genel olarak erkeklerin seveceği türden bir film.

Film bana daha çok cinnet ve otomatik portakal filmlerini anımsattı. Bilimsel çalışmalarına engel olan eşi David’i resmen çıldırtma noktasına kadar getiriyor. Kasabaya geldiği andan itibaren diğerlerinden farklı olduğunun bilincinde olan David git gide bilginin ve saygınlığın önemli olmadığını fark ediyor. Ancak erkeksi olan, vahşi olanında dışında tutmuyor kendisini, en baştan itibaren bara gidip içkisini içiyor, yol vermeyen kamyonu -ters şerit- engeline rağmen sollayıp ava gidebiliyor. Filmde kilit nokta Amy ve Charlie. Geçmişte yaşadıkları ilişkinni detaylarını tam bilmesekte Amy vurgulu bir şekilde seni korurum diyen Charlie’ye hayır korumadın diyerek tavırlı davranıyor. Sonrasında ise Charlie’nin gerçektende Amy duyduğu aşka rağmen onu son sahneye kadar korumadığını görüyoruz. Kilotu çalmalarına ya da arkadaşının tecavüz etmesine seyirci k
... Devamı
Genel olarak erkeklerin seveceği türden bir film.

Film bana daha çok cinnet ve otomatik portakal filmlerini anımsattı. Bilimsel çalışmalarına engel olan eşi David’i resmen çıldırtma noktasına kadar getiriyor. Kasabaya geldiği andan itibaren diğerlerinden farklı olduğunun bilincinde olan David git gide bilginin ve saygınlığın önemli olmadığını fark ediyor. Ancak erkeksi olan, vahşi olanında dışında tutmuyor kendisini, en baştan itibaren bara gidip içkisini içiyor, yol vermeyen kamyonu -ters şerit- engeline rağmen sollayıp ava gidebiliyor. Filmde kilit nokta Amy ve Charlie. Geçmişte yaşadıkları ilişkinni detaylarını tam bilmesekte Amy vurgulu bir şekilde seni korurum diyen Charlie’ye hayır korumadın diyerek tavırlı davranıyor. Sonrasında ise Charlie’nin gerçektende Amy duyduğu aşka rağmen onu son sahneye kadar korumadığını görüyoruz. Kilotu çalmalarına ya da arkadaşının tecavüz etmesine seyirci kalıyor. Ancak son sahnede Amy Charlie’nin ismiyle yardım istemesi filmdeki kritik sahnelerden çünkü bu olaydan sonra Charlie tecavüz etmesine yardımcı olduğu arkadaşını vuruyor. Charlie ve Amy’nin arasındaki ilişki Henry ve babasının ilişkisine benziyor. Şiddet ve itaate dayanan bir saygı-sevgi söz konusu. Hatta bu söz geçirme olayı David’in Henry’i sakinleştirmek için tokatladığı sahnede açıkca belli oluyor. Panikten kontrolünü kaybeden Henry’nin, Amy’e saldırdığı yer) David kedinin ölümüne üzülmediği, hatta bu yaygaradan kurtulduğu için bu vahşetin üstüne gitmediğini tahmin ediyorum. Amy’nin duygularının kaba güçten yana duran Charlie’ye dönük olduğunun farkından olan David ilk önce gitmeyi, kaçmayı reddediyor. Av davetini kabul etmesi de kendini Amy’nin yanında daha da küçük düşürmemek için. Kendisine sürekli gülündüğünün farkında olan David için ev de inanılmaz bir güven duygusu veren bir metafor. Evin kilitli tutulduğu taktirde girilemeyecek bir kale sağlamlığında olduğunu başından beri vurguluyor. Amy buna rağmen eşini göstermek için getirdiği eski kasabasında, david’i dönüştürmeye çalıştığı, sınadığı ve başlarını belaya sokacak kadar cüretkar davranması kaçınılmaz sonu hazırlıyor. En başta David Amy’e onları sen işe aldın demesine rağmen Amy sürekli rahatsızlığın nedeni olarak David’in alışık olmadığı maço tavırlardan yoksunluğundan dem vuruyor. Ayrıca tecavüz sahnesinde kapıyı kibarca açıp Charlie’yi de davet eden kendisi. Yine de filmde olanların hepsi kadınların suçuydu deyip kestirip atmak istemiyorum. Ayrıca evlerine 2 defa kaça giren "fareler" ilkinde Amy’nin mahreminden bir parça çalarken diğerinde ise mala olduğu kadar cana da kast edebileceklerin bir uyarısını yapıyor (ki bu farelerden en ses çıkartan ve itici olanı filmde bu fareler olmadan yaşayamadığını vurgulayıp, farelerle ne kadar özdeşleştiğini de görebiliyoruz, hatta ölüm şekli, burnundaki parçayla aynı bir fare) Filmin son sahnelerinde bile David, tüm şiddettin içinde düzgün konuşamaması aslında eylem insanı olduğunda göstergesi olmuş. Sonuçta ördek avında da bocalasa bile sonunda avını vurup kendisini ispatlayabiliyor. Filmin sonunda Charlie’nin ölümü sırasında Amy’nin Charlie’ye bakışları ya da Charlie’nin kapıyı aç aşkım demesi üzerine Amy’nin kapıyı açmaya çalışması gibi nedenlerden sonra David, kapıyı çekip sislerin içinde kaybolur ve geri nasıl dönüleceğini de bilmemektedir.

@smaug

12 yıl önce

Konu çok yavaş ileriliyor ve her şey son 30 dakikaya sığdırılmış. Dustin Hoffman’ın performansı dışında bahsedilecek pek bir şey yok.

@yorgun_nihilist

12 yıl önce

6.7 / 10

bu filmi beğenenlerin muhakkak 2011 yapımı uyarlamasını da izlemesini tavsiye ederim,en az bunun kadar başarılı ve detaylar daha güzel birleştirilmiş.
R

@riman1729

13 yıl önce

7.8 / 10

DUSTİN HOFFMAN ! ! !
SPOILER

Köpekler filmine Benzer Film ekliyorsun.

Arama Sonuçları

Köpekler filmini Kategorize ediyorsun.

Bu filmi aşağıdaki seçenekleri işaretleyerek kategorize edebilirsin.

Arama Sonuçları

Köpekler filmine Konu ekliyorsun.

Arama Sonuçları

FİLM İLE İLGİLİ İSTATİSTİKLER
GİRİŞ YAP
Şifremi Unuttum!

ÜYE DEĞİL MİSİNİZ?

HEMEN ÜYE OLUN
Aktivasyon Mailim Gelmedi!
ŞİFREMİ UNUTTUM
AKTİVASYON MAİLİ GÖNDER
ÜYE OL