7.3

180 OY
PUAN VER
5

Imdb: 7.4 (42.671 OY)

KONUSU
Korku sinemasının yeni ustasını müjdeleyen, şok edici bir tez! İspanya’da bir üniversitede sinemada şiddet konulu bir tez hazırlayan Angela, tezine yardımcı olması için, korku filmlerine ilgi duyan Chema ile iletişim kurar. İkili proje için çalışırlarken ellerine, gerçek cinayet görüntülerinin olduğ ... Devamı
Korku sinemasının yeni ustasını müjdeleyen, şok edici bir tez! İspanya’da bir üniversitede sinemada şiddet konulu bir tez hazırlayan Angela, tezine yardımcı olması için, korku filmlerine ilgi duyan Chema ile iletişim kurar. İkili proje için çalışırlarken ellerine, gerçek cinayet görüntülerinin olduğu bir snuff film geçer. Filmin kaynağını araştırmaya başladıklarında, okulda kütüphanenin arkasında gizli bir bölme ve farklı filmlere ilgi duyan bir grubun varlığını keşfederler... Diğerleri ve Aç Gözlerini gibi filmlerle, kısa sürede korku sinemasının hatırı sayılır isimlerinden birine dönüşen Alejandro Amenabar’ın 24 yaşında çektiği film, 1996 tarihli bir başyapıt.

YORUM YAZ

SPOILER

POPÜLER YORUMLAR

YENİ YORUMLAR

Tüm Yorumlar

@tiamath

2 yıl önce

7.6 / 10

Oldukça zengin bir film. Hollywood eleştirisi yaparak giriş yaptığı film - ki bu eleştiri birçok ülke için son derece yerindedir. Sinemaya gerekli özeni ve önemi göstermeme sonucu geride kalmış olan milletlere iyi bir gönderme niteliğinde - ardından Angela'nın tezi adı altında şiddet ile ilgili göndermelerini yapmaktadır. Her ne kadar işin özünden şiddet eleştirisi olsa da, söz konusu konu şiddet olunca içerikte şiddetin olmamasının imkansız olduğunu göstermektedir.

Angela, şiddet ile ilgili tezini hazırlarken şiddeti en iyi şekilde yansıtan filme ulaşmaya çalışır. Bu esnada eline geçen bir kaset işlenmiş sapkın bir cinayeti barındırmaktadır. Bu kaseti beraber izlemiş olduğu Chema ile birlikte olayı çözmeye çalışırlar fakat işler iyice çığırından çıkar. Potansiyel şüpheli katil sürekli yer değiştirir. Sonuna kadar gizemini önemli ölçüde koruyor olması ayrı bir başarıydı.

@tambenlik

8 yıl önce

aslında gerilim, verilmek istenen mesajın gerisinde. ya da ben hep mesaja odaklanıyorum, bilmiyorum.

----------------spoiler----------------

filmde yalnızca bir endüstrileşmiş sinema eleştirisi yok. yönetmen bizzat eleştirdiği türde film yaparak kendi çelişkisini de eleştiriyor. dahası bu eleştiriyi, şiddetin sinema ve televizyondan uzaklaştırılması gibi bir amaçla, şiddet üzerinetez yazmaya çalışırken, şiddet dolu kasetlerin televizyonda olduğu gibi yayınlanmasına neden olan bir karakterüzerinden yapıyor. ve şiddet karşıtı olan seyirci de, şiddet eleştirisi yapan bir filmi, şiddet içeren görüntülere maruz kalarak izliyor. şiddet kavramının kendisi, beraberinde şiddet getiriyor. ilginç.

-----------------spoiler-----------------
D

@doris

10 yıl önce

Katil konusunda çoğu kez yanıldım. Sevdim bu filmi!

@senseiahe

11 yıl önce

7.5 / 10

İzlerken olayı çözmeye çalıştığımız filmlerden biri, genelde çözerim ama bu film sonuna kadar merakla izletti, tavsiye edeceğim sıkılmadan izleyeceğiniz bir film.

@onur_turan

12 yıl önce

6.5 / 10

Başarılı genç yönetmen Alejandro Amenabar'ın uzun metrajlı ilk yapımı.

Kendisinin en önemli özelliği filmlerinde gerçekten özgün içerikler olması...

Tez filminde de enterasan bir hikaye ve olay örgüsü var, izledikçe insanı zaman zaman meraklandıran, geren bölümler mevcut.

İzleyiciyi bunaltmadan seyrettiren filmlerden biri... Sonuçta eski bir yapım ve Amenabar'ın ilk denemesi olduğundan diğer filmlerine nazaran daha aşağıda kalması normal bence.

Yalnız filmde korku unsuru yok daha çok gerilim diyebiliriz.

@lazare_carnot

14 yıl önce

Aşırı gergin bir film, en iyi korku filmlerinden. Amenabar’ın filmlerine hastayım zaten.
D

@damage

16 yıl önce

Kesinlikle bu derece orjinal konulu bi film zor bulunur oldu.İzlenmesi gereken filmlerden..

@bestreaction

16 yıl önce

Tesis, gerilim severlerin mutlaka izlemesi gereken bir film. gerilim filmlerinin kısır bir döngüye girdiğini ve kısıtlı sayıda özgün senaryonun olduğunu düşünüyorum. bu yüzden filmin gerilim severleri kesinlikle memnun edecek bir tatta olduğunu söyleyebilirim.

@dehsett

16 yıl önce

7.9 / 10

Evet gerçekten sıkı bir film, hele sonu hele sonu!
SPOILER

Tez filmine Benzer Film ekliyorsun.

Arama Sonuçları

Tez filmini Kategorize ediyorsun.

Bu filmi aşağıdaki seçenekleri işaretleyerek kategorize edebilirsin.

Arama Sonuçları

Tez filmine Konu ekliyorsun.

Arama Sonuçları

FİLM İLE İLGİLİ İSTATİSTİKLER
GİRİŞ YAP
Şifremi Unuttum!

ÜYE DEĞİL MİSİNİZ?

HEMEN ÜYE OLUN
Aktivasyon Mailim Gelmedi!
ŞİFREMİ UNUTTUM
AKTİVASYON MAİLİ GÖNDER
ÜYE OL