Sessizliğin Bakışı 2014

The Look Of Silence

8.2

19 OY
PUAN VER
5

IMDb: 8.3 (8.340 OY)

KONUSU

Joshua Oppenheimer, Sessizliğin Bakışı’nda bizi abisini kaybetmiş Adi ile tanıştırıyor. Ağabeyinin ölümünün detaylarını Öldürme Eylemi’nin çekimleri sırasında öğrenen Adi, bugün hâlâ iktidarda olan katillerle yüzleşmeye karar veriyor. Kuşkusuz çok cesur bir karar bu. Bazı sorular nasıl sorulur ki? Ama bir o kadar da sessiz bir onur var Adi’nin yüzleşmelerinde. Amacı suçlamak değil, anlamak. Adi, söze gelmeyecek kadar korkunç bir travmaya bir kapanış cümlesi arayan, kolektif bir kabusun özrünün ve dolayısıyla şifasının peşine düşmüş bir savaşçı.

Adi Rukun

Himself, bro...

M.Y. Basrun

Himself, for...

Amir Hasan

Himself, for...

 Inong

Himself, for...

 Kemat

Himself, sur...

Joshua Oppenheimer

Himself (voi...

Amir Siahaan

Himself, for...

Ted Yates

Himself, rep...

SPOILER

TÜM YORUMLAR (2)

@olanzveins yazdı...

Sal, 21 Şub 2017, 20:47 (1 yıl önce)

7.9 / 10

    Endonezya'daki 1 milyon  komünistin vahşice öldirilmesini işleyen yapım. Bunu işlerken propoganda yapıcı yada ajite edici, eyleme geçirici şeyler yapmayan sadece olayları mağdurların gözünden değil katillerin gözünden anlatan bir yapım. Çarpıcı ve çoğunlukla  rahatsız edici. Bir siyasi hegemonyayı yansıtmak yerine İnsanlık dersi veriyor.   Sanatsal anlamda da ismindeki sessizliği resmen görüntüye işliyor. Puanım 79/100

@basribabam yazdı...

Cmt, 06 Şub 2016, 09:59 (2 yıl önce)

Endonezya Komünist partisinin (neredeyse seçimlerle iktidara gelebilecek kadar) büyümesi, sadece ulusal değil uluslararası burjuvaziyi de oldukça kaygılandırmaya başlamıştı. Vietnam'ın zaten tehlikede olduğu bir sırada Endonezya'yı da kaybetmek, ABD emperyalizmi için tüm Güneydoğu Asya'yı kaybetmek ve hatta Hindistan'ın da tehlikeye girmesi anlamına geliyordu. Bu nedenle CIA, sonradan ortaya çıkan bilgilerden de anlaşıldığı üzere, en az iki yıl süren karmaşık ve detaylı bir darbe hazırlığı sürecine girdi. 30 Eylül 1965'te CIA emrindeki bir grup orta düzey subay komünist partiye kaydoldu ve bir müddet sonra Endonezya genelkurmay başkanıyla birlikte 5 üst düzey generali tutuklayıp öldürdüler. Ardından "Devrimci Konsey"in kurulduğunu ilan ettiler. Nedense bu "sözde darbe"yi yürüten ekip o sıralar Stratejik Yedek Kuvvetler komutanı general Suharto'ya hiç dokunmamıştı! Tabii bu, "komünistler seçilmiş hükümete darbe yapıyor" süsü vermek üzere kurgulanmış bir düzmeceydi. Komünistler darbe yapıyor gerekçesiyle bir kahraman gibi sahneye çıkan Suharto da hükümetten aldığı geniş yetkiyle haftalarca sürecek bir komünist katliamını başlattı. Ortaya çıkan belgelerden anlaşıldığı kadarıyla 1 milyona yakın insan komünist oldukları gerekçesiyle yargısız infaza kurban gitmiştir. Hem de işkenceyle, hem de komşu komşusunu, hatta akraba akrabasını!.. İşte bu film bu olayları bir belgesel niteliğinde rahaysız edici görüntüler ve konuşmalar eşliğinde ucundan anlatmaya çalışıyor.

Spoiler içeren yorumlarınızda "spoiler"
butonunu kullanınız.

SPOILER

Sessizliğin Bakışı filmine Benzer Film ekliyorsun.

Arama Sonuçları

Sessizliğin Bakışı filmini Kategorize ediyorsun.

Bu filmi aşağıdaki seçenekleri işaretleyerek kategorize edebilirsin.

Arama Sonuçları

Sessizliğin Bakışı filmine Konu ekliyorsun.

Arama Sonuçları

FİLM İLE İLGİLİ İSTATİSTİKLER

SİNEROBOT

BUGÜN NE İZLEMEK İSTERSİN?

YILI

SÜRESİ

PUANI