Anadolu'nun Kayıp Şarkıları

(2008)

Lost Songs of Anatolia

Film 1 Saat 36 Dk. Belgesel, Müzik Türkiye 12 Mart 2010

8.1

63 OY
PUAN VER
5

Imdb: 8.1 (822 OY)

KONUSU
Antik kültürleri, imparatorlukları, mitolojileri ve yaşanmış görkemiyle dünyada eşi benzeri olmayan Anadolunun 10 bin yılı aşan bir geçmişten kalma egzotik mekanları ve insanları arasında yaşanan bir müzikal yolculuk.

Anadolunun Kayıp Şarkıları, bir müzikal-belgesel olarak belki de türünün ilk örne
... Devamı
Antik kültürleri, imparatorlukları, mitolojileri ve yaşanmış görkemiyle dünyada eşi benzeri olmayan Anadolunun 10 bin yılı aşan bir geçmişten kalma egzotik mekanları ve insanları arasında yaşanan bir müzikal yolculuk.

Anadolunun Kayıp Şarkıları, bir müzikal-belgesel olarak belki de türünün ilk örneği: Anadolu halkının kendi mekanında ve provasız kaydedilen otantik performansları, 20 benzersiz şarkı halinde yeniden düzenlenirken bazıları ise orijinal halinde bırakıldı.

Bu yolculuk, müzik ve kültürün nasıl olup da hayat, coğrafya ve çalışma ortamından türediğini gözler önüne sererken, Anadolunun zengin kültürleri de müzik, dans ve ritüeller temelinde keşfediliyor. Bu insanları saran ve yaşam biçimlerini etkileyen büyüleyici çevre de filmin şiirsel anlatımına katkıda bulunuyor.

YORUM YAZ

SPOILER

POPÜLER YORUMLAR

YENİ YORUMLAR

Tüm Yorumlar

@kuzgunadam

4 yıl önce

7.8 / 10

izlerken bayağı keyif aldım yer yer güldüm güzel bir belgesel

@gunerakdemir

5 yıl önce

8.5 / 10

Bu zamana kadar izlemediğime pişman oldum. Gerçekten güzeldi.

@sayke1

11 yıl önce

4 / 10

İzlerken keyif verdiği gerçek ama sunulan biçimiyle Anadolu’nun Kayıp şarkılarını gün yüzüne çıkaran bir yapım olmaktan çok bu şarkılara kendince yeni bir yorum getiriyor.

Tıpkı Anadolu Ateşi dans topluluğu gibi. Çalışımış edilmiş gösteriler sunuyorlar. Sahnedeki 100 kişi aynı anda başını sağa çevirse görsel olarak çok çekici oluyor. Ama özüne uymayan giyisileri ile kareografileri ile yarattıkları ürün yozlaşmış asimile edilmiş özünden uzaklaştırılmış yeni ama başka bir şey oluyor.

Anadolu’nun Kayıp Şarkıları başlığıyla bir film, olmazsa olmaz bir çok ustanın adı anılmadan yapılıyorsa o yapıt hem eksik hem başka birşeydir. Kendi kültürüne yabancı Kültür Bakanlığı turizm tanıtım filmi gibi bir şey.

Çok kıymetli bir arşivin nasıl çarçur edildiğinin belgeseli aslında. Böyle bakınca başarılı bir belgesel...

Keşke Fatih Akın’ın "Crossing the Bridge" si kadar objektif olsaydı...
O

@ozhakikililith

11 yıl önce

izlemeye başladığım anda yüzüme yapışan gülümseme filmin -yada belgeselin- sonuna kadar benimleydi. izleyen herkesin de bir şekilde belirttiği gibi, anadolu'da doğmuş, büyümüş olmanın aslında ne de güzel bir şey olduğunu hatırlatan; sırt çantanı alıp köy köy anadolu'yu dolaşma isteği uyandıran, çok tatlıyız la biz dedirten bir belgeseldi. tek eleştirim: şarkıların pek çoğunda varolan, sonradan eklenmiş enstürman vs'ler; zaman zaman söylenenin ruhuyla uyumsuzdu, amatörceydi. gereksiz bir hareket olmuş kanımca.

@peterparker

12 yıl önce

Bu kadar güzel ses, güzel insan, güzel topraklar bir filme sığmamış. Keşke devamı çekilebilse.
B

@biberim

13 yıl önce

10 / 10

bu belgesel ne kadar geniş bir kültür mirasına sahip olduğumuzu gösteriyor.türkiyenin farklı illerinde farklı kültürler.diller ve dinler o yörelerin türküleriyle yansıtılmış bizlere. gönül istiyorki keşke imkanım olsada türkiyenin her yöresini gezip tüm o farklı kültürleri ayrı ayrı görsem ve yaşasam. o duyguyu birde ben tatsam. izlediğim çok güzel ve beni duygulandıran bir belgesel olmuş.fırsatınız olursa izlemenizi tavsiye ediyorum

@shineon

13 yıl önce

8.8 / 10

Elimdeki her bilgisayarda ve her bellekte olan, silmeye kıyamadığım, açıp açıp tekrar izlediğim harika eser.

@babelfish

15 yıl önce

8.8 / 10

arada bir açıp bakmak-dinlemek için masaüstüme koyduğum ilk film olmuştur kendisi.. bu kadar "ses"i içinde barındırıyor olmasına rağmen, kendisi sinemalara geldiği gibi sessiz sedasız çekti gitti.. evde izledikten sonra, sinemada izlemediğime pişman olduğum az sayıda filmden biri oldu.. ağlattı, güldürdü, düşündürdü.

kısaca, duymamazlıktan gelinmemesi gereken bir belgesel..
SPOILER

Anadolu'nun Kayıp Şarkıları filmine Benzer Film ekliyorsun.

Arama Sonuçları

Anadolu'nun Kayıp Şarkıları filmini Kategorize ediyorsun.

Bu filmi aşağıdaki seçenekleri işaretleyerek kategorize edebilirsin.

Arama Sonuçları

Anadolu'nun Kayıp Şarkıları filmine Konu ekliyorsun.

Arama Sonuçları

FİLM İLE İLGİLİ İSTATİSTİKLER
GİRİŞ YAP
Şifremi Unuttum!

ÜYE DEĞİL MİSİNİZ?

HEMEN ÜYE OLUN
Aktivasyon Mailim Gelmedi!
ŞİFREMİ UNUTTUM
AKTİVASYON MAİLİ GÖNDER
ÜYE OL