7.6

241 OY
PUAN VER
5

Imdb: 7.7 (163.636 OY)

KONUSU
Cuarn, kendi çocukluğundan ilhamla 1970’ler siyasi ortamında geçen, sosyal hiyerarşi ve aile içi çatışmaları konu edinen bir filme imza atıyor. Meksika’da orta sınıftan ailelerin yaşadığı Roma mahallesinde, bir evde hizmetçi olarak çalışan genç Cleo’yu (Yalitza Aparicio) odağına alan film, zaman ve ... Devamı
Cuarn, kendi çocukluğundan ilhamla 1970’ler siyasi ortamında geçen, sosyal hiyerarşi ve aile içi çatışmaları konu edinen bir filme imza atıyor. Meksika’da orta sınıftan ailelerin yaşadığı Roma mahallesinde, bir evde hizmetçi olarak çalışan genç Cleo’yu (Yalitza Aparicio) odağına alan film, zaman ve mekanın insanlar üzerindeki gücü ve etkisini konu ediniyor.

FRAGMAN

YORUM YAZ

SPOILER

POPÜLER YORUMLAR

YENİ YORUMLAR

Tüm Yorumlar

@hicbilemezsin

11 ay önce

7.6 / 10

çok büyük beklentilerle başlayıp aradığımı bulamadım ama kötü değildi. kadın dayanışması üstüne iç ısıtan bir film çıkmış ortaya

@yigithan300

1 yıl önce

8.6 / 10

Roma bir teknik şov gördüğüm en iyi görsellikle sahip olan filmlerden biri. Alfonso Cuarón Tuhaf bir yönetmen ana akım işlerde de kendini gösteriyor bağımsız da işler yapan bu filmi ise zaten sonda ki yazıda da gördüğümüz gibi çok kişisel bir hikaye. Hiç bir zaman kalabalık bir aile de yaşamadım kalabalık aileler de bir kargaşa olur bir aile buluşmaları da çocukken önemli şeyler konuşulur o aile buluşmaların da ama sen pek anlamazsın çocuk olduğun için o kargaşaya götürüyor Roma o kadar iyi hazırlanmış bir film ki sakin bir anlatımla evde ki kargaşayı izliyorsunuz. O kargaşaya bide 1970lerin Meksika iş savaşı devreye giriyor. Ustaca görselliği ile dönem ve zamanı olan üstü şekilde yansıtmasıyla Roma modern bir klasik kategorimside izlediğim en iyi filmlerden olmayı başarıyor.
H

@handecengizoglu

1 yıl önce

1 / 10

Yabancı sanat filmleri bize hitap etmiyor. Çok kötü çok sıkıldım izlerken. Nedense bazı filmler çok şişiriliyor.

@sagaris

3 yıl önce

7.5 / 10

Roma, yere göğe sığdırılamadığı için, insan filmden tatmin olmayınca, kendinden şüphe duyuyor.

@sonuncuadam

3 yıl önce

9.4 / 10

Yarısına kadar neler oluyor ulan dedirten, yarısından sonra muhteşem bir şekilde kadının gücünü icraatle anlatan film gibi film, çok sevdim.

@olanzveins

4 yıl önce

4.2 / 10

Sinematografi gerçekten çok başarılı fakat gerisi gereğinden fazla metafor kullanımı. Tüm bu abartı yetmiyormuş gibi klişe diyalog ve işleyiş içeriyordu. Yalınlıktan ziyade boşluk ve boşluğu doldurmaya çalışırken başka bir boşluğa sürüklenme hakimdi.

’’Tüm kadınların sonu yalnızlık işte’’ tarzında arabesk ve son derece bayağı muhteşem klişe içinde teşekkürler yönetmene.

@sersak53

4 yıl önce

6.9 / 10

Alfonso cuaron 'in 'Roma" filmini izlemek henüz nasip oldu. aldığı 3 ödüle birşey diyemem gerçekten sinematografi açısından harikulade bir film. Hikaye açısından ise çok yalın buldum. Derin bir hikaye sezemiyorsun . Filmde bolca metafor var. Tek planda çekilen sahneleri başarılı.Başrol kadın oyuncunun ise abartıldığı kadar iyi oynadığını dusunmedim. Ortalama oyunculuklar.Sonucta pek siritmayan bir yönetmen filmi olmuş. Abartıldığı kadar iyi olmayan ama başarılı bir film.

@ebus_durak

4 yıl önce

7.6 / 10

Sinematografisi gerçekten harika. Bolca metafor kullanılmış ayrıca sahnelerin hepsi gerçekliği çok güzel bir şekilde sağlıyor. Yalnız doğum sahnesi abartıldığı kadar da iyi sayılmaz, Yeşim Ustaoğlunun Araf filmindeki Cenin sahnesi çok daha vurucuydu.

@meyziyade

4 yıl önce

9.4 / 10

Filmin görselliği, anlatım dili çok başarılı, sonunda edebi bir lezzet bırakıyor, çok etkilendim.

@poormf

4 yıl önce

6.8 / 10

Görselliği, oyuncu yönetimi, sadeliği ile sıradanlıktan kurtulan film, işlenmiş benzer temalı filmlerin varlığı nedeniyle özgün olamamış. Evet, Başar Sabuncu'nun Vasıf Öngören'in aynı adlı tiyatro oyunundan beyaz perdeye aktardığı 1988 yapımı film çok daha etkileyici ve net idi... 70/100

@mamcici

4 yıl önce

Etkileyici. Anlatım dili ile olmasa da meseleye yaklaşımı ile Vasıf Öngören'in Zengin Mutfağı oyunuyla çok benzer bir çözümlemeye sahip bence. Hizmetlinin efendisine adanmışlığı ve arka planda devam eden bir siyasi hareketin etkileri üzerine nefis bir iş. Başar Sabuncu'nun yönetmenliğindeki Zengin Mutfağı, Roma ile birlikte ard arda izlenirse çok daha iyi anlaşılır bence bu. izlendikten sonra bir de üstüne Zizek'in film hakkındaki görüşünü netden bulup okuyun derim.

@eski_takvim

4 yıl önce

7.6 / 10

bolca metafor vardı, çekim teknikleri gerçekten iyiydi, ama başucu filmlerine eklenecek kıvamda değil.

@contra

4 yıl önce

8 / 10

Yönetmen çok kişisel bir filme imza atmış. Kendi çocukluğuna ve yaşadıklarına belki de bir saygı duruşu. Sinema sanatı açısından bakıldığında müthiş bir deneyim.

@basribabam

4 yıl önce

6 / 10

Siyah beyaz olunca birkaç ödül garanti zaten.
Overrated...

@martiuctu

4 yıl önce

7 / 10

Cuaron seni seviyorum, cansın ama bu film biraz *overrated* olmamış mı?
SPOILER

Roma filmine Benzer Film ekliyorsun.

Arama Sonuçları

Roma filmini Kategorize ediyorsun.

Bu filmi aşağıdaki seçenekleri işaretleyerek kategorize edebilirsin.

Arama Sonuçları

Roma filmine Konu ekliyorsun.

Arama Sonuçları

FİLM İLE İLGİLİ İSTATİSTİKLER
GİRİŞ YAP
Şifremi Unuttum!

ÜYE DEĞİL MİSİNİZ?

HEMEN ÜYE OLUN
Aktivasyon Mailim Gelmedi!
ŞİFREMİ UNUTTUM
AKTİVASYON MAİLİ GÖNDER
ÜYE OL