@contra yazdı...

Sal, 08 Oca 2019, 10:47 (1 hafta önce)

8 / 10

Yönetmen çok kişisel bir filme imza atmış. Kendi çocukluğuna ve yaşadıklarına belki de bir saygı duruşu. Sinema sanatı açısından bakıldığında müthiş bir deneyim.

@basribabam yazdı...

Paz, 30 Ara 2018, 22:35 (2 hafta önce)

6 / 10

Siyah beyaz olunca birkaç ödül garanti zaten.
Overrated...

@martiuctu yazdı...

Çar, 26 Ara 2018, 19:32 (3 hafta önce)

7 / 10

Cuaron seni seviyorum, cansın ama bu film biraz *overrated* olmamış mı?

@ayselcigerliogl yazdı...

Paz, 23 Ara 2018, 15:48 (3 hafta önce)

izlediğim hoş bir filmdi ama voav değil. tekniksek olarak bakarsak başarılı bir filmdi. ellerine sağlık.
filmimiz siyah beyaz, sanat havasını veriyor, o konuda tatmin oluyorsunuz. görüntülerin kompozisyonları güzel, sanatsal değeri yüksek. alıcısı herkes değil, seçiçi kitleye hitap eden görmemizi istediğimiz filmlerden. mesajların açık olduğu sıradan filmlere gidenlere göz kırpmıyor film.
anlatımı pek kapalı değil, sinematografisi güzel, içerik olarak güçlü bulmadım. bana bir şey katmayan filmleri genelde sevmem. bu film görsel olarak tatmin etti diyebilirim.
izlenimlerim şu şekilde:

arabanın park edildiği yerin seçimini beğendim, sanatsal bir çekim olanağı vermiş. o araba sahnelerinden, arabanın evin önüne zorla milim milim girmeye çalışmasından bir kısa film bile olabilirmiş bence. mekn ve araba üzerine ayrı ayrı hikyeler türetilebilir.

güzel ayrıntılar vardı filmde. örneğin kadın eşini yolcu ederken sokaktan bando takımı geçiyor, araba ise ilk ayrılışta düzgün adam giderken. fakat ikinci sefer yine aynı yerde kadın dönüyor oraya arabayla ama adam yok yine dönmemiş ve araba kötü bu sefer. içerik ve biçim örtüşmüş. aynı zamanda yine bando takımı geçiyor sokaktan.

fermis -uyuz çocuk- tuvalete diye gittiğinde kız uzunca bir süre aynı karede gösteriliyor, bu sahneyi yalnızlığı pekiştirmesi adına güzel ve yerinde buldum.

aynı zamanda küçük çocuk cleo'ya sarılıp ağladığında çok gerçekçiydi, duygular gerçekçi verilmiş.

@ustunkoru yazdı...

Per, 20 Ara 2018, 15:35 (3 hafta önce)

6.8 / 10

yine bir yok, yok vallahi filmcilik. yönetmen filmi ya da görüntülerin şahane olması yine bir filmi şaheser yapamamış. hesaplar kurgudan dönmüş, hatta politik endişelerden mayası tutmamış bence. buçuktan 7/10

@iorigins yazdı...

Çar, 19 Ara 2018, 19:28 (1 ay önce)

Film, Sıradan bir siyah kadının, sıradan işini, sıradan ilişkisini, sıradan hayatını özgün bir şekilde anlatır. Tüm bu sıradanlıkların filme özgün bir şekilde aktarılması filme Altın Aslan ödülünü getirir. Film hizmetçinin Cloe'nun kişisel hayatını anlatırken Cloenun hayatı üzerinden 1970lerdeki Meksikonun politik dönemini, bir aileyi, çiftlerin evliliğini de anlatır.. Yönetmenin Cleonun sıradan hayatına kendi özgün imzasıyla bizi dahil etmesi güzel bir deneyim. Sanırım Cleo'yu oynayan Yalitza Aparicio gerçekten hizmetçilik yapan bir kadın yani aslında Cleo rol yapmıyor, kendisini oynuyor. Yönetmen filmdeki gerçekliği kameranın kesintisiz çekimiyle yaratmış, kameranın kesintisiz çekimiyle doğal gerilim, dram ve gerçeklik dozu yükseltilmiştir. -Spoiler- Doğum sahnesinde gerçeklik, Deniz sahnesiyle doğal gerilim en üst seviyeye çıkarılmış. Yönetmen filmdeki oyuncu tanıtımını da diyalogdan ziyade görüntüyle yapmış. Filmde çok az gördüğümüz Dr.Antonioyu yönetmen araba park etmesiyle tanıtmış, Antonionun nasıl ince hesaplar yapan bir kişi olduğunu arabayı park edişiyle anlarız. Yönetmen Antonionun eşi Sofiayı anlatırken de arabayı park etme imgesini kullanmış. Görüntü gücünün en iyi kullanıldığı sahne ise Noel gecesinde Cleonun içkisini içeceği sahnedir. Cleo tam içecekken bir sarsılma ile Cleo ağzına getirdiği bardak düşer. Bu sahneyi hatırlayan herkes 1971 yılının Cleoya kötü şeyler getireceğini anlamıştır. Yönetmen filmde kurgudan ziyade plan-sekanslara önem vermiş.

@barista yazdı...

Sal, 18 Ara 2018, 01:04 (1 ay önce)

6.9 / 10

Çekimlerin enfes olmasına rağmen her bir sahneyi önceden tahmin edebildiğim( Fermin'in çişim geldi deyip kaçması, çocukların denizde boğulayazması...) dolayısıyla çok sıradanlaşmış bi senaryoya sahip olduğunu düşündüğüm bi filim. (Hastane sahnesi hariç.)

@korgan yazdı...

Paz, 16 Ara 2018, 23:38 (1 ay önce)

Dünyayı omuzlayan kadınların ve omzuna saman çöpü kadar yük almaktan kaçan adamların hikayesini anlatan film. Siyah beyaz aktarılan filmde sadece görüntü değil karakterler de siyah ve beyaz kadar karşıttı. Güçlü kadınlarla gurur duymak bencilliğiyle tiksindiren (söz konusu) erkeklere sövmek için gidip sinemada izlemenizi öneririm.
Tek bir kitabını o evde bırakmayıp 4 çocuğunu düşünmeden terk eden doktor bozuntusu! mutlu olamayacaksın biliyorsun değil mi!

@maverick16 yazdı...

Paz, 16 Ara 2018, 00:43 (1 ay önce)

7.8 / 10

Sinematografi enfes.

@luftmensch yazdı...

Cmt, 15 Ara 2018, 15:28 (1 ay önce)

7.8 / 10

Bir hizmetçiyi odağına alırken dünyada nelerin olup bittiğini eşit düzeyde ve aynı hüzünle bize gösterebilen bir film olmuş. Demem o ki hiçbir şeyi fazla dram haline sokmayıp hayatın akışının var olduğunu bizlere göstermeyi başaran bir 2 saat. Görsellere gelince de üzerine insanın şiir yazası ne bileyim, müzik falan besteleyesi tutar orası apayrı! Genel olarak etkileyici ve izlenmeye değer filmlerden 2018 gider ayak kendini filmleriyle hatırlatacak bir yıl olacağa benziyor.
SPOILER

Spoiler içeren yorumlarınızda "spoiler"
butonunu kullanınız.

GİRİŞ YAP
Şifremi Unuttum!

ÜYE DEĞİL MİSİNİZ?

HEMEN ÜYE OLUN
ŞİFREMİ UNUTTUM
ÜYE OL