@olanzveins

3 ay önce

4.2 / 10

Sinematografi gerçekten çok başarılı fakat gerisi gereğinden fazla metafor kullanımı. Tüm bu abartı yetmiyormuş gibi klişe diyalog ve işleyiş içeriyordu. Yalınlıktan ziyade boşluk ve boşluğu doldurmaya çalışırken başka bir boşluğa sürüklenme hakimdi.

''Tüm kadınların sonu yalnızlık işte'' tarzında arabesk ve son derece bayağı muhteşem klişe içinde teşekkürler yönetmene.

@sersak53

3 ay önce

6.9 / 10

Alfonso cuaron 'in 'Roma" filmini izlemek henüz nasip oldu. aldığı 3 ödüle birşey diyemem gerçekten sinematografi açısından harikulade bir film. Hikaye açısından ise çok yalın buldum. Derin bir hikaye sezemiyorsun . Filmde bolca metafor var. Tek planda çekilen sahneleri başarılı.Başrol kadın oyuncunun ise abartıldığı kadar iyi oynadığını dusunmedim. Ortalama oyunculuklar.Sonucta pek siritmayan bir yönetmen filmi olmuş. Abartıldığı kadar iyi olmayan ama başarılı bir film.

@ebus-durak

4 ay önce

7.6 / 10

Sinematografisi gerçekten harika. Bolca metafor kullanılmış ayrıca sahnelerin hepsi gerçekliği çok güzel bir şekilde sağlıyor. Yalnız doğum sahnesi abartıldığı kadar da iyi sayılmaz, Yeşim Ustaoğlunun Araf filmindeki Cenin sahnesi çok daha vurucuydu.

@aglassofwine

4 ay önce

8 / 10

Euripides oyunlarında hemen hemen her zaman, etkiyi yükseltmek amacıyla sahneye bir çocuk yerleştirirdi. Alfonso Cuaron'da çocukları en doğru yerlerde oynatarak Spoiler - Özellikle bebeğin ölü doğduğu sahne- dramı, aksiyonu ve heyecanı en üst seviyeye çıkarmış. Filmde Chloe basit ve gündelik bir yaşama sahip bir hizmetçi gibi anlatılır, her şey sadedir fakat bu çok uzun sürmez. Gülenler hüzünlenir, acı çekerler ama her şeye rağmen hayat devam etmektedir. Filmin anlattığı yılında büyük etkisi vardır karakterler ve olay akışı üzerinde. Acı tatlı bir sonla da biter zaten. Ben filmi sevdim, keşke sinemada izleme fırsatım olsaydı.

@meyziyade

4 ay önce

9.4 / 10

Filmin görselliği, anlatım dili çok başarılı, sonunda edebi bir lezzet bırakıyor, çok etkilendim.

@poormf

4 ay önce

6.8 / 10

Görselliği, oyuncu yönetimi, sadeliği ile sıradanlıktan kurtulan film, işlenmiş benzer temalı filmlerin varlığı nedeniyle özgün olamamış. Evet, Başar Sabuncu'nun Vasıf Öngören'in aynı adlı tiyatro oyunundan beyaz perdeye aktardığı 1988 yapımı film çok daha etkileyici ve net idi... 70/100

@mamcici

5 ay önce

Etkileyici. Anlatım dili ile olmasa da meseleye yaklaşımı ile Vasıf Öngören'in Zengin Mutfağı oyunuyla çok benzer bir çözümlemeye sahip bence. Hizmetlinin efendisine adanmışlığı ve arka planda devam eden bir siyasi hareketin etkileri üzerine nefis bir iş. Başar Sabuncu'nun yönetmenliğindeki Zengin Mutfağı, Roma ile birlikte ard arda izlenirse çok daha iyi anlaşılır bence bu. izlendikten sonra bir de üstüne Zizek'in film hakkındaki görüşünü netden bulup okuyun derim.

@eski-takvim

5 ay önce

7.6 / 10

bolca metafor vardı, çekim teknikleri gerçekten iyiydi, ama başucu filmlerine eklenecek kıvamda değil.

@contra

5 ay önce

8 / 10

Yönetmen çok kişisel bir filme imza atmış. Kendi çocukluğuna ve yaşadıklarına belki de bir saygı duruşu. Sinema sanatı açısından bakıldığında müthiş bir deneyim.

@basribabam

6 ay önce

6 / 10

Siyah beyaz olunca birkaç ödül garanti zaten.
Overrated...
SPOILER
GİRİŞ YAP
Şifremi Unuttum!

ÜYE DEĞİL MİSİNİZ?

HEMEN ÜYE OLUN
ŞİFREMİ UNUTTUM
ÜYE OL