Retfærdighedens ryttere

(2020)

a.k.a Riders of Justice

Film 1 Saat 56 Dk. Aksiyon, Komedi Danimarka, İsveç

7.7

28 OY
PUAN VER
5

IMDb: 7.6 (37.409 OY)

KONUSU
Asker olan Markus, karısının trajik bir tren kazasında ölmesiyle büyük bir yıkıma uğrar. Karısının kaybetmesinin ardından Danimarka’ya dönen Markus artık genç kızı Mathilde ile tek başına ilgilenmek zorunda kalır. Yeni hayatına alışmaya çalışan Markus kısa bir süre sonra, karısının ölümüne neden ola ... Devamı
Asker olan Markus, karısının trajik bir tren kazasında ölmesiyle büyük bir yıkıma uğrar. Karısının kaybetmesinin ardından Danimarka’ya dönen Markus artık genç kızı Mathilde ile tek başına ilgilenmek zorunda kalır. Yeni hayatına alışmaya çalışan Markus kısa bir süre sonra, karısının ölümüne neden olan tren kazasının altında farklı gerçekler olduğunu keşfeder. Bunun üzerine Markus, karısının intikamını almak için harekete geçer.

YORUM YAZ

SPOILER

YENİ YORUMLAR

Tüm Yorumlar

@warriorpoet

3 gün önce

7.9 / 10

Tam da bugün konuştuğumuz konu üzerine. Şöyle diyor film: Hiçbir süperbilgisayarın dahi hesaplayamayacağı sonsuz olasıkları hesaplayan bir üst bilinç var. Ve hiçbir şey öylesine yada tesadüfi değil. Tavsiye ederim. İzlenmeye değer.

@jackrai

9 ay önce

Mikkelsen’in neredeyse mimiksiz oynadığı harika bir kara komedi.

Lennart, Otto ve Emmenthaler ile ayrı film çekilse severek izlerdim sanırım.

Unutmadan; Carl Mrck karakteriyle tanıdığım Nikolaj Lie Kaas’ın performansı çok etkileyiciydi. Suratsız, içine kapanık Carl’dan yerinde duramayan Otto’ya...müthiş!

@mckurkcu

9 ay önce

8.2 / 10

Anders Thomas Jensen küllüyatından nadide bir eser daha. Her yönetmenin takık olduğu, filmlerinde sürekli görülen adeta imzası gibi olan konular vardır. Çocukluk travmaları, inanç ve inançsızlık meselesi, çekilen acılara direnmek için başka biri gibi davranan insanlar, başımıza gelen şeylerin bir anlamı var mı sorusu gibi meseleler de Jensen’in kafasında sürekli geziniyor olmalı. Bu filmde de yine bu konulara dalmış ancak Jensen’in en önemli özelliği böylesine ağır meseleri oldukça hafif bir biçimde anlatması. Büyük nutuklar ve diyaloglar yerine ince bir mizahla anlatır anlatacaklarını. İnsan inanca neden ihtiyaç duyar çünkü başına gelenleri anlamlandırmak ister. Bir tren kazasında sağ tarafta olanların ölüp solda duranların yaşamasını tesadüf deyip geçebilir miyiz? Üstelik kazadan hemen önce elindeki yiyecekleri bırakıp inen bir adamın olmasını ve trende ölenlerden birinin bir hafta sonra mahkemede bir mafya lideri aleyhine tanıklık ya
... Devamı
Anders Thomas Jensen küllüyatından nadide bir eser daha. Her yönetmenin takık olduğu, filmlerinde sürekli görülen adeta imzası gibi olan konular vardır. Çocukluk travmaları, inanç ve inançsızlık meselesi, çekilen acılara direnmek için başka biri gibi davranan insanlar, başımıza gelen şeylerin bir anlamı var mı sorusu gibi meseleler de Jensen’in kafasında sürekli geziniyor olmalı. Bu filmde de yine bu konulara dalmış ancak Jensen’in en önemli özelliği böylesine ağır meseleri oldukça hafif bir biçimde anlatması. Büyük nutuklar ve diyaloglar yerine ince bir mizahla anlatır anlatacaklarını. İnsan inanca neden ihtiyaç duyar çünkü başına gelenleri anlamlandırmak ister. Bir tren kazasında sağ tarafta olanların ölüp solda duranların yaşamasını tesadüf deyip geçebilir miyiz? Üstelik kazadan hemen önce elindeki yiyecekleri bırakıp inen bir adamın olmasını ve trende ölenlerden birinin bir hafta sonra mahkemede bir mafya lideri aleyhine tanıklık yapacağını düşünürsek. Elbette böyle bir durumda insan zihni tesadüfü bir kenara bırakıp anlamlandırma sürecine girer. Adem’in Elmaları filminde bu anlamlandırma bir rahibin inancı üzerinden yapılıyordu bu filmde ise 3 dahi bilim adamının oldukça rasyonel olasılık hesaplamalarıyla yani bilimle. Her iki filmde de bu anlamlandırmalar yanlış bile olsa karakterlerin hayata tutunmasını ve iyileşmelerini sağlıyor. Olasılıklar ve hayattaki seçimlerimiz üzerine düşündürürken aynı zamanda 3 bilim adamının geçmişleri ve travmalarıyla da yüzleştiriyor film bizi. Filmin bir sahnesindeki absürdlüğe gülerken başka bir sahnesindeki drama ağlayabilirsiniz. Yaralı olanı yarası olan iyileştirebilir ancak. Diğer Jensen filmlerinde olduğu gibi bunda da karakterler yüzleşmelerini kendileri gibi sorunlu bir başka karakter aracılığıyla sağlıyor ve birbirlerini iyileştiriyorlar. Filmin sonunda yani her şeyin sebebi küçük bir kızın mızmızlık yapıp mavi bisiklet yerine kırmızı bisiklet istemesi miydi diyebiliyoruz ancak bu da bizim anlamlandırmamız olarak kalıyor, çünkü hiçbir şey tek bir nedene bağlanamaz, her olayı etkileyen milyarlarca farklı değişken vardır. Filmde yaşanan tüm olaylara kötü bir tesadüf deyip geçebiliriz ama tüm yaşananlar o suç çetesinin tüm üyelerinin ölmesine, üç bilim adamının travmalarından biraz olsun kurtulmalarına,Markus’ un taş kalbinin yumuşamasına, istismara uğrayan ukraynalı gencin rahata ermesine de sebep oluyor. Hayat bu kadar karmaşık olduğu için yaşananları tesadüf veya büyük bir planın parçası olarak görmek bize kalmış.

@fthgzl79

9 ay önce

7.4 / 10

Mads Mikkelsen çok iyiydi. Film de öyle.
Keşke Mads’in inançsızlığı vurgulanmasaydı. Sanki ’inançsız’ olmak kötü bir şeymiş gibi lanse edilmiş.

@endaksiorea

9 ay önce

10 / 10

Riders of Justice... muhteşemdi. gözlerimden yaşlar geldi dram olduğu halde gülerken

@mavimilena

9 ay önce

8.8 / 10

Tür çeşitliği bol olan, senaryosu ve oyuncukları oldukça iyi bir filmdi. Özellikle Mads Mikkelsen bi harikaydı. Dram, suç, aksiyon karışımı çok lezzetli bir harman oluşturmuş. Kara mizahını da unutmak olmaz. Çok keyifle izledim. İki saatlik süresine rağmen de son derece sürükleyici. İzlemenizi tavsiye ederim.
SPOILER

Retfærdighedens ryttere filmine Benzer Film ekliyorsun.

Arama Sonuçları

Retfærdighedens ryttere filmini Kategorize ediyorsun.

Bu filmi aşağıdaki seçenekleri işaretleyerek kategorize edebilirsin.

Arama Sonuçları

Retfærdighedens ryttere filmine Konu ekliyorsun.

Arama Sonuçları

FILM İLE İLGİLİ İSTATİSTİKLER
GİRİŞ YAP
Şifremi Unuttum!

ÜYE DEĞİL MİSİNİZ?

HEMEN ÜYE OLUN
Aktivasyon Mailim Gelmedi!
ŞİFREMİ UNUTTUM
AKTİVASYON MAİLİ GÖNDER
ÜYE OL