7.3

149 OY
PUAN VER
5

Imdb: 7.2 (64.978 OY)

KONUSU
İsveç yapımı Force Majeur ilk gösterimini 2014 Cannes Film Festivalinde yaptı. Film, Fransız Alplerine tatile giden iki çocuklu, İsveçli bir ailenin, bir çığ ile hayatlarının nasıl tersine döndüğünü konu alır. Aile çığdan sağ kurtulur; fakat çığın asıl zarar verdiği, olay sırasında ailesi yerine ken ... Devamı
İsveç yapımı Force Majeur ilk gösterimini 2014 Cannes Film Festivalinde yaptı. Film, Fransız Alplerine tatile giden iki çocuklu, İsveçli bir ailenin, bir çığ ile hayatlarının nasıl tersine döndüğünü konu alır. Aile çığdan sağ kurtulur; fakat çığın asıl zarar verdiği, olay sırasında ailesi yerine kendisini korumayı seçen Tomasın babalık figürü ile İsveçli çiftin evliliği olur. Mevcut ataerkil düzenin alabora oluşuna tanık olduğumuz Force Majeur, 2014 Cannes Film Festivalinde, Un Certain Regard Juri Ödülüne layık görüldü. Yönetmenin "Play" filmi ise 2011 yılında Cannes’da Yönetmenlerin 15 Günü bölümünün en tartışmalı filmlerinden biri olmuştu.

YORUM YAZ

SPOILER

POPÜLER YORUMLAR

YENİ YORUMLAR

Tüm Yorumlar

@yigithan300

2 yıl önce

8.4 / 10

Bir ailenin çöküşünü psikolojik olarak gösteren Force Majeure Ruben Östlund un diğer filmi olan The Square gibi komedi ile dramı çok iyi harmanlamış oyunculuklar ve tablo gibi kareler ve yönetmenlik ile 2014 en iyi filmlerinden olmayı başarmış. Böyle filmlerin yeniden çevrimi yapılmasına karşıyım.
Alev Alev yanıyorum buzlarım çözülüyor aşka

@fruit_fly

2 yıl önce

7.8 / 10

evlilikten ziyade erkeklerin nasıl sürekli bir çocuk gibi avutulmaya ihtiyaç duyduklarının altı çizilmiştir kadın milleti adına yine bi içim cız etmiştir. e tabi kadının da idare edilmesi gereken noktaları vardır şimdi aklıma gelmedi ama vardır heralde:) çok başarılı film 7.8
K

@katmandukavunu

3 yıl önce

Bergman’ın evlilige ve ilişkilere dair kaosu ve parçalanışı tasvirleyen üslubuna benzer bir yaklaşım kullanan İsveçli Haneke dedikleri Ruben Östlund’un yurtdisina Alplere kar tatiline giden orta sınıf bir ailenin beklenmedik bir olayla başlayan buhranını mukkemmel manzaralar esliginde izliyoruz. Filme hakim olan hava kesinlikle rahatsiz edici, sersemletici ve ayağa batan bir taş hissiyatı veriyor. Iliskilere dair bu kadar durust bir filmi en son marriage story’de izlemiştim. Otel çalışanın sigarasını yakarak olan biteni uzaktan izleyisi ve o hapsoluş, kapana kısılmışlık durumunu cok guzel ve anlaşılmaz açılarla veren ’la haine ayna sahnesine benzettim biraz’ banyo sahnelerine bayıldım.
E

@emrechik

6 yıl önce

7.8 / 10

Daha hızlı ve sinirli gibi filmlerden haz alan izleyicilerin yorumlarını tabiki de önemsemiyorum.Gördüğünüz üzere filimadamı bu konuda böyle düz mantık eleştirenlere en azından eksiyi basıyor çok şükür film uzun ama başarılı.

@poormf

8 yıl önce

3 / 10

Sinekten yağ çıkarmanın filmi. Yapay bir aile sorunu daha yapay bir çözümle son bulurken filmde dikkat çeken tek şey zenginlik ve insana hizmet eden teknoloji.

Bir evlikilkte sorun olarak görülen bir konu varsa taraflar önce kendi aralarında konuşur. İlgisiz üçüncü kişilerin önünde tartışmaya başlanmaz. Eğer böyle yapılırsa asıl konu unutulup bu biçimsizlik temel sorun olarak ortaya çıkar.

Filmde sorunun ortaya çıkışı ile getirilen yapay ve inandırıcılıktan uzak çözümle birlikte, demonte satılıp, alan kişinin saatlerce uğraşıp ayağa kaldırdığı basit mobilya ürünü önünde kendini bişey sanma hazzını yaşaması gibi bunun bir orgazm sigarası ile süslenmesi iyice komik olmuş.

Olabilecek en basit haliyle ailenin kutsandığı kendisi de bir o kadar basit bir film... 30/100
C

@cagdasbdy

8 yıl önce

7.4 / 10

Ruben Östlund’ın yönettiği 2014 isveç yapımı film. Filmde kadın erkek ilişkileri, kadın ile erkeğin aile ve evlilik içerisinde üstlendikleri ya da üstlenmesi beklenen rolleri güven ve kuşku ekseninde irdeleniyor. Film içerisindeki birçok diyalogta bakış açısı ve algı kavramları sorgulanıyor. Film süre olarak biraz daha kısa olsaydı çok daha iyi olabilirmiş. İronik bir biçimde kış filmi olmasına rağmen film boyunca tekrarlanan müzik, Antonio Vivaldi’nin Yaz Konçertosu’dur.

Çığ düşerken eşini ve 2 çocuğunu bırakıp, iphone cep telefonunu ve eldivenlerini alarak kaçıp giden ve bu davranışıyla yüzleşemeyen bir baba. siz olsanız ne yapardınız? Hiçbir şey olmamış gibi hayatınıza kaldığı yerden devam mı edersiniz?

Dikkat, yasal uyarı: Evliyseniz eşiniz ile değilseniz sevgilinizle izlediğinizde film sonunda "öyle bir durumda sen olsaydın ne yapardın?" sorusuyla karşılaşmama olasılığınız yüzde sıfır.
M

@muslumduralmaz

8 yıl önce

7 / 10

daha çok vivaldi’nin yaz’ıyla aklımda kalan,

"aileni yeteri kadar değerli göremiyorsan pişman ol" mottosuyla yola çıkıp bu düşüncenin ne kadar komik ve gereksiz olduğunu anlatan iskandinav yapımı çok güzel kar manzaralarıyla dolu bir film.

gevezeliğin biraz azaltılıp film süresinin kısaltılmasıyla daha izlenebilir olabilirmiş sadece, yer yer sıkabiliyor.

@delahoya

9 yıl önce

7 / 10

Evlilik ve aile kavramları hakkında sizi bol bol sorgulamalar yapmanızı sağlayacak son dönem iskandinav sinemasının yükselen değerlerinden biri bu film...Sinek küçüktür mide bulandırır örneğine de cuk diye oturmuştur...Böyle durağan bir filmin bu kadar güzel görselliğe sahip olmasıda cabası...

@cruachan

9 yıl önce

1 / 10

Sıkıcı ve amaçsız bir film, Basit bir aile tatilini detaylarıyla ağır ve sıkıcı bir şekilde işleyen İsveç yapımı bir saçmalık! bom boş bir film anlattığı önemli birşey olduğunuda düşünmüyorum yorumlara aldanıp izledim ve izlediğime bin pişman oldum hayatımdan 2 saat boş yere akıp gitti bol bol kar gördük sadece.
B

@budha

9 yıl önce

Konuya baktıktan sonra: "oow, bıçak sırtı bir hikaye.."

İzledikten sonra: "bu ne lan, hemen sil.."

(vay bea, bir iki kıytırık mesaj için neler yapılıyor..)

..

"2014 sinema açısından kara bir yıldır;

sektör can çekişmektedir, çırpınmaktadır; yakında zaten ölümünü ilan edecektir..."
B

@babanneminkaoti

9 yıl önce

7.1 / 10

iskandinav coğrafyasının beyaz hayatındaki dertsizliğini derdini anlatan film. izlenesi fakat şart değil.
SPOILER

Force Majeure filmine Benzer Film ekliyorsun.

Arama Sonuçları

Force Majeure filmini Kategorize ediyorsun.

Bu filmi aşağıdaki seçenekleri işaretleyerek kategorize edebilirsin.

Arama Sonuçları

Force Majeure filmine Konu ekliyorsun.

Arama Sonuçları

FİLM İLE İLGİLİ İSTATİSTİKLER
GİRİŞ YAP
Şifremi Unuttum!

ÜYE DEĞİL MİSİNİZ?

HEMEN ÜYE OLUN
Aktivasyon Mailim Gelmedi!
ŞİFREMİ UNUTTUM
AKTİVASYON MAİLİ GÖNDER
ÜYE OL