7.1

87 OY
PUAN VER
5

Imdb: 6.7 (13.009 OY)

KONUSU
Bir kadının tehlikeli ve erotik yolculuğu... ’Turist, gezinin en başında evine ne zaman döneceğini bilir, oysa bir gezginin ne zaman geri döneceği hatta hatta dönüp dönmeyeceği bile belli değildir.’ Kit (Debra Winger) ve kocası Port (John Malkovich) New Yorkta geçen on yıllık evliliğin ardından Fası ... Devamı
Bir kadının tehlikeli ve erotik yolculuğu... ’Turist, gezinin en başında evine ne zaman döneceğini bilir, oysa bir gezginin ne zaman geri döneceği hatta hatta dönüp dönmeyeceği bile belli değildir.’ Kit (Debra Winger) ve kocası Port (John Malkovich) New Yorkta geçen on yıllık evliliğin ardından Fasın Tanca limanına gezgin olarak gelirler.

Birbirlerini derinden sevmelerine karşın artık ilişki kuramamaktadırlar. Birbirlerine ulaşma arayışlarını bu yeni coğrafyada giderek derinleştirerek dışsallaştırırlar. Yorgun evliliklerini, hatta yorgun ruhlarını canlandırmayı beklerken bu yolculuk onları trajik sonuçlara götürür.

Bertolucci, Time dergisi tarafından 1923den beri İngilizcede yazılmış en iyi 100 kitap arasında gösterilen P. Bowlesin aynı adlı eserinden uyarladığı bu filmde insan ruhunun ıssızlığını ve yalnızlığını sorgular. Bunun için seçilen mekan da bu kavramalarının maddi ifadesi olan Sahra Çölüdür. Muhteşem görüntü ve renkleriyle dikkat çeken film ayrıca özgün müziğiyle de Altın Küre ödülü almıştır.

’Çölde Çay seyircileri egzotik, erotik, ölümcül, çılgın duyusal bir merkezin derinlerine çeken’ bir filmdir.

YORUM YAZ

SPOILER

POPÜLER YORUMLAR

YENİ YORUMLAR

Tüm Yorumlar
F

@firatyasa

1 yıl önce


filmin sonunda, yolunu kaybettiğini söyleyen kit'e (debra winger) sarf edilen sözlerin film ile müthiş bir bağlantısı vardır. birbirlerine aşık olan fakat mutsuz olan çifte söylenebilecek sözlerdir bunlar ve keza her şeyi tükettiklerini düşünüp, bu atildikları amansız afrika gezilerinde bulunamayan cevaplardır, o sözler.

bahsi geçen sözler: ne zaman öleceğimizi bilmediğimiz için hayat hiç bitmeyecekmiş gibi gelir. ama hiçbir şey çok tekrarlamaz kendini. aslında çok az tekrarlar. çocukluğunuzun bir öğleden sonrasını, öyle ki hayatınızı onsuz düşünemediginiz, sizi derinden etkilemiş bir öğleden sonrayı, daha kaç kez anımsayabilirsiniz ki? belki dört, belki beş kez daha. belki o kadar bile değil. dolunayın çıkışını daha kaç kez izleyebilirsiniz? belki yirmi. ama yine de her şey sonsuzmuş gibi gelir.

@tiamath

3 yıl önce

4 / 10

Şimdi benim merak ettiğim nokta bu filmin bu kadar yüksek puan almasının tam olarak sebebi nedir? ilişkileri bitme noktasına gelmiş bir çiftin hayatlarına renk katmak amacıyla çıktıkları afrikaya yolculuklarında ne kadar çabalasalarda ilişkileri dikiş tutmuyor. Filmin yarısına kadar bu döngüyü izliyorsunuz. Sonra adam tifoya yakalanıyor ve filmin aşırı duygusal denilen kısmı başlıyor. Adamı kaybettikten sonrada kadın karakterimiz oradaki yöreden birine bir anda aşık olup doyasıya seks yapmaya başlıyorlar. Sonrada kadını ülkesine geri götürmek için elçilikten biri geliyor ve garip final. Birşeylerin değerini kaybedeceğimizi farkettiğimizde anlarız temalı bir film diyeceğim tam olarak öyle değil çünkü kadın gayet çabuk bir şekilde o dramatik halinden kurtuluyor. Bunun haricinde alakasız zamanlarda gördüğümüz seks sahneleri, ki bunlardan birinde john'
... Devamı
Şimdi benim merak ettiğim nokta bu filmin bu kadar yüksek puan almasının tam olarak sebebi nedir? ilişkileri bitme noktasına gelmiş bir çiftin hayatlarına renk katmak amacıyla çıktıkları afrikaya yolculuklarında ne kadar çabalasalarda ilişkileri dikiş tutmuyor. Filmin yarısına kadar bu döngüyü izliyorsunuz. Sonra adam tifoya yakalanıyor ve filmin aşırı duygusal denilen kısmı başlıyor. Adamı kaybettikten sonrada kadın karakterimiz oradaki yöreden birine bir anda aşık olup doyasıya seks yapmaya başlıyorlar. Sonrada kadını ülkesine geri götürmek için elçilikten biri geliyor ve garip final. Birşeylerin değerini kaybedeceğimizi farkettiğimizde anlarız temalı bir film diyeceğim tam olarak öyle değil çünkü kadın gayet çabuk bir şekilde o dramatik halinden kurtuluyor. Bunun haricinde alakasız zamanlarda gördüğümüz seks sahneleri, ki bunlardan birinde john'un kıllar içinde kaybolan cinsel organını da görmemiz şartmıydı? bölge kültürünü anlatmaya çalışan kareler derken bir çok noktada sıkılırken buluyorsunuz kendinizi. Oyunculukların sırıttığı bir çok sahneyide hesaba katarsak vasat seviyesinde bir film olduğu kanaatindeyim.

@naksidil

5 yıl önce

Mutsuzluğuyla ve yanlızlığıyla çevresinde daima birileri olmasına rağmen esasında kendi kendisiyle mücadele etmesi kadar gerçektir bir kadının çekilmezliği .. akıl erdirilemeyen dünyası.. Şahane oyunculuklara ve görselliğe sahip zaman zaman , çöl gibi savuran yakan bir film .
N

@niyazi130610

7 yıl önce

S.a öncelikle filmden etkilenmiş arkadaşlarım kusuruma bakmasın biraz olumsuz konuşacağım, ben bu filmi yakın bir arkadaşımın "aşırı dramatik, duygusu yoğun" gibi yorumları üzere izlemeye karar verdim o arkadaşımda teomanın en sevdiği filmlerinden olduğu için izlemiş. Buradan arkadaşıma, teomana ve aşşağıda olumlu yorum yapan arkadaşlara sesleniyorum gelin bir gün cihangirde bir kahve ısmarlıyım bana yeterki şu filmde ne bulduğunuzu sizi bu duygulara itelen şeyin ne olduğunu bana anlatın, çünkü ben gram duygusallaşmadım (halbü ki filmlerde duygulanan bir kişiliğim vardır) mesajlarınızı bekliyorum..

Teomanın cihangirdeki apartmanının girişinde sadece iki adet zil butonu bulunyor..

@enik_kral

8 yıl önce

'' birlikte ama yalnız iki yabancı ''

@inuit

8 yıl önce

Kaç kez daha hatırlayacaksın çocukken seni etkileyen o öğleden sonrayı.. Dolunaylardaki kayboluşların çöl sıcaklığındaki ruhani titreşimlerle birleşmesi.. Tutku asla bitmez bir ten için kayboluşun dibindeyken bile.. Sevmek dediği gibi belkide sadece birini sevmek demek... Keyifli izlemeler...

@ozanozcan

9 yıl önce

ruhani bir göç gibiydi

@gizelda

9 yıl önce

8 / 10

Film bittiğinde aklımda sadece şu dize vardı "dönmeyeceğimiz bir yer beğen başka türlüsü güç".

İlişkiler, yalnızlaşmak, yabancılaşmak ve kayboluş üzerine etkileyici bir film. İzlerken kum tanelerini ve sinekleri üzerinizde hissedebiliyorsunuz. Ayrıca oyunculuklar aşırı iyi.

@ebru_karabulut

11 yıl önce

7.7 / 10

İlişkiler ve yanlızlık üzerine mutlaka izlenmesi gereken bir film.

Port'un en başından beri farkında olduğu şeyi,Kit bir sürü olay yaşayıp Port'u kaybedince keşfetti.O yüzden son sahnede kafeye dönmesi ve yüz ifadesi benim için çok manidar ve güzel bir sahnedir.Ne demişti Port : Biliyorsun,benim için sevmek,seni sevmek demek...

@khresimos

11 yıl önce

8 / 10

uzun zamandır bu kadar etkileyici bir film izlemediğimi bana hatırlatan film olmuştur. birbirine yabancı bir çiftin kendilerini bulma çabalarını anlatır. adam kadının peşinden koşar sürekli ama ulaşamaz kadına bir türlü. ilerleyen zor zamanlarda kadın da kendini adar adama ama artık çok geçtir. sonrası ise kadın için tam bir kayboluştur. bu nedenle de çıldırmıştır.

@ganja

11 yıl önce

10 / 10

Rüya fİlmdir. Ya içindesinizdir rüyanın, kapılır gidersiniz, ya da dışında kalır uyumaya devam edersiniz.

Her karesi güzeldir, her replik anlamlıdır, içinize işler.

İsminin türkçeye neden "çölde çay" diye çevrildiği konusunda ise hiç bir fikrim yok.
O

@oxygen

14 yıl önce

!--SPOILER--!!--SPOILER--!!--SPOILER--!

bernardo Bertoluccinin filmidir, bir kadının ihtiraslarını dile getirir, kadının filmin sonunda bir arapla beraber evine gitmesi ve onun kadını olması güzeldir. sonunda ayaklarını göstererek çıldırışına bi anlam verememiştim.

!--SPOILER--!!--SPOILER--!!--SPOILER--!
SPOILER

Çölde Çay filmine Benzer Film ekliyorsun.

Arama Sonuçları

Çölde Çay filmini Kategorize ediyorsun.

Bu filmi aşağıdaki seçenekleri işaretleyerek kategorize edebilirsin.

Arama Sonuçları

Çölde Çay filmine Konu ekliyorsun.

Arama Sonuçları

FİLM İLE İLGİLİ İSTATİSTİKLER
GİRİŞ YAP
Şifremi Unuttum!

ÜYE DEĞİL MİSİNİZ?

HEMEN ÜYE OLUN
Aktivasyon Mailim Gelmedi!
ŞİFREMİ UNUTTUM
AKTİVASYON MAİLİ GÖNDER
ÜYE OL