6.3

184 OY
PUAN VER
5

IMDb: 7 (181.147 OY)

KONUSU
San Francisco polisi cinayet masasından dedektif Nick Curran, bir cinayet dosyasını araştırırken davanın şüphelisi olan Catherine Trammel’le yakınlaşır. Yazar olan ve cinsellik konusunda son derece serbest davranan Catherine, son kitabında Nick’in davasındaki cinayetin bir benzerini detaylı şekilde ... Devamı
San Francisco polisi cinayet masasından dedektif Nick Curran, bir cinayet dosyasını araştırırken davanın şüphelisi olan Catherine Trammel’le yakınlaşır. Yazar olan ve cinsellik konusunda son derece serbest davranan Catherine, son kitabında Nick’in davasındaki cinayetin bir benzerini detaylı şekilde anlatmıştır. Catherine, çekiciliğiyle Nick’i etkisi altına alır ve ikili ihtiras dolu bir ilişkinin içine sürüklenirler.

Cinayetlerin devamı geldiğinde Nick’in psikiyatristi Elisabeth ve ortağı, onu Catherine’le olan yakınlığı nedeni ile uyarırlar ancak Catherine’in kıskanç lezbiyen sevgilisi Roxy’nin onu öldürmeye çalışması bile Nick’in kadına olan tutkusunu engelleyemez..

Paul Verhoeven’ın tutku ve gerilim dolu filmi, özellikle Sharon Stone’un cömertçe sergilediği vücudu ve ünlü sorgulama sahnesiyle(!) pek çok sinemaseverin hatırlarında kalmıştır

YORUM YAZ

SPOILER

YENİ YORUMLAR

Tüm Yorumlar

@tiamath

1 yıl önce

7 / 10

Psikoloji mezunu, katil hikayeleri yazan Catherine’in partnerini öldürmesiyle başlayan filmde, bu olayın araştırma görevini yürüten dedektif Nick’in olayı çözmeye çalışırken Catherine’nin cazibesine kapılması, bir noktadan sonra neredeyse herkesten ve herşeyden şüphe etmeye başlaması ile olaylar gelişir. Günün sonunda bir suçlu yakalanır ama filmin kurgusu öyle bir yapıdadır ki, başta Catherine’nin sevgilisini öldürdüğünü gördüğümüz halde içimizde bir "acaba" oluşturur.

Kurgu ve senaryosu ortalamanın üstünde ama filmi asıl taşıyan kişinin tartışmasız Sharon Stone olduğu gerçektir. Güzelliğinin zirvesinde olduğu dönemde böylesi cesur sahnelerde oynayarak filmin adının hakkını vermiştir. Tabii onun kadar olmasa da Jeanne Tripplehorn da bu konuda başarılıydı. Film dedektiflik ve erotizmin dışında birde psikolojik manipülasyon örnekleri açısından da başarılıydı. İnsanlar nasıl yönlendirilebil
... Devamı
Psikoloji mezunu, katil hikayeleri yazan Catherine’in partnerini öldürmesiyle başlayan filmde, bu olayın araştırma görevini yürüten dedektif Nick’in olayı çözmeye çalışırken Catherine’nin cazibesine kapılması, bir noktadan sonra neredeyse herkesten ve herşeyden şüphe etmeye başlaması ile olaylar gelişir. Günün sonunda bir suçlu yakalanır ama filmin kurgusu öyle bir yapıdadır ki, başta Catherine’nin sevgilisini öldürdüğünü gördüğümüz halde içimizde bir "acaba" oluşturur.

Kurgu ve senaryosu ortalamanın üstünde ama filmi asıl taşıyan kişinin tartışmasız Sharon Stone olduğu gerçektir. Güzelliğinin zirvesinde olduğu dönemde böylesi cesur sahnelerde oynayarak filmin adının hakkını vermiştir. Tabii onun kadar olmasa da Jeanne Tripplehorn da bu konuda başarılıydı. Film dedektiflik ve erotizmin dışında birde psikolojik manipülasyon örnekleri açısından da başarılıydı. İnsanlar nasıl yönlendirilebilir? Hukuk sistemi ipuçları veya delillerle nasıl şaşırtılabilir? bunun örneklerini görebiliyoruz.

Filmde saçma bulduğum kısımsa son cinayet sahnesinde Beth’in o saatte orada ne işi olduğuydu? bu kısmında mantıklı bir şeye bağlanması gerekirdi.

@warriorpoet

2 yıl önce

Sharon Stone'un oyunculuk kariyerinin zirvesidir. Zeki ve tehlikeli kadın rolüyle efsanedir. Ve film kendi zamanını aşan bir yapıya sahiptir. Başyapıt diyebilirim.

@onur_turan

9 yıl önce

7.5 / 10

Bu filmi ister beğenin ister beğenmeyin sinema sektörünün en çok izlenen filmlerinden biri olduğu aşikar. Bunda tabii ki erotik sahnelerin yarattığı etki büyük ama nice erotik filmler var ki çok daha fazla sahneler içeren, niye bu kadar ilgi görmemiştir, neden bu kadar tutmamıştır?

Demek ki Temel İçgüdü, erotizmin yanında başka şeyleri de başarmıştır.

Erotik sahnelerin yanında film bence gerek senaryo, gerek oyuncu performansları olsun birçok konuda başarılıydı. Konunun işlenişi, filmin gidişatı ile heyecanı yüksek tutmayı başarabilmişler.

Öyle veya böyle sinema tarihine damgasını vurmuştur. Seneler geçse bile her daim izleyeni olacak, kolay kolay unutulmayacaktır.

@lowen

10 yıl önce

6.7 / 10

Klasik polis-suçlu ilişkisinden çok farklı bir yaklaşım.Uzun süre konuşulan,ve günümüzde hala yer yer gündemde olan sahnesiyle,hafızalardan silinmeyecek bir film..

@geppetto

11 yıl önce

Bu film hakkında hiç yorum yapılmaması gerçekten enteresan. Sanırım herkesin gençlik zamanında televizyonda bu filmi izleyip erotik içeriğinin çok oluşu dışında akıllarında fazlabir şeykalmamış. Oysaki final sahnesi, senaryosu, oyunculuğu ve karakterleriyle tam bir film-noir bu film. Siyah beyaz olsa sahneler sansürlense Michael Douglas'ın çenesinde ufak bir çukur açılsa kimse anlamaz bu filmin 1940 larda çekilmediğini.
SPOILER

Temel İçgüdü filmine Benzer Film ekliyorsun.

Arama Sonuçları

Temel İçgüdü filmini Kategorize ediyorsun.

Bu filmi aşağıdaki seçenekleri işaretleyerek kategorize edebilirsin.

Arama Sonuçları

Temel İçgüdü filmine Konu ekliyorsun.

Arama Sonuçları

FİLM İLE İLGİLİ İSTATİSTİKLER
GİRİŞ YAP
Şifremi Unuttum!

ÜYE DEĞİL MİSİNİZ?

HEMEN ÜYE OLUN
Aktivasyon Mailim Gelmedi!
ŞİFREMİ UNUTTUM
AKTİVASYON MAİLİ GÖNDER
ÜYE OL