7.5

124 OY
PUAN VER
5

IMDb: 7.7 (88.337 OY)

KONUSU
Amerikan tarihinin en önemli insan hakları savunucularından ve siyahi liderlerinden biri olan Malcolm Xin hayatı, Spike Leenin yaratıcı bakış açısı ile beyazperdeye aktarılıyor. Daha önce Broadwayde tarihi lideri canlandırmış olan Denzel Washingtonun dikkate değer oyunculuğu ile Malcolm Xin hikayesi ... Devamı
Amerikan tarihinin en önemli insan hakları savunucularından ve siyahi liderlerinden biri olan Malcolm Xin hayatı, Spike Leenin yaratıcı bakış açısı ile beyazperdeye aktarılıyor. Daha önce Broadwayde tarihi lideri canlandırmış olan Denzel Washingtonun dikkate değer oyunculuğu ile Malcolm Xin hikayesi sıradan bir biyografi olmaktan çok, bir insanın hayatında devrim yapıp kendini gerçekleştirmesi şeklinde, dönemlere bölünerek anlatılmış: Babası Ku Klux Klan tarafından öldürülen Malcolm, çağdaşı bir çok zenci gibi umutsuz ve zor bir çocukluk geçirir. Neticesinde hayatı günlük yaşayan hedonist bir hırsıza dönüşür. Sonunda hapise girdiğinde İslam öğretisi kendisini yeniden tanımlamasına yardımcı olur. Burada dahil olduğu toplulukta kendini bulur ve yükselmeye başlar. Hapisten çıkınca Malcolm, adeta bir mesih işlevi yüklenir ve kendilerini birer suçlu yapan toplumsal adaletsizliğe başkaldırır.

YORUM YAZ

SPOILER

YENİ YORUMLAR

Tüm Yorumlar
H

@hamdicakir

6 ay önce

Bir iki ilginç bilgi yazayım. Üniversite kapısında Malcolm X’i çeviren beyaz genç kıza verdiği cevaptan ötürü Malcolm büyük pişmanlık duymuş. Ayrıca öldüğünde ablasına 4500 dolar borcu varken hiçbir varlığı ve sigortası olmadan, yanında sadece 150 doları varken ölmüş. (Evleri Nation of Islam mülkündeymiş ve evi geri almak için örgüt dava açıp kazanmış) Gençken revolverla ’yazı tura atma’ eyleminde mermiyi silahın içine hiç koymamış, avucunda saklamış. Ve suikaste kurban gideceğini anladıktan sonra bir keresinde Dr. King’in karısına insanlara alternatif sunuyorum, beni dinliyorlar ve sonrasında Martini seçiyorlar mealinde bir şey fısıldamış.
H

@hamdicakir

6 ay önce

Film çoğu önemli noktayı veriyor ama genel çizgisini biraz daha kaydırmış olmasını dilerdim. Hapishanede yaşadığı değişim yedirilerek verilememiş, zenci ağızıyla konuşurken birden tecrübeli bir hatip gibi konuşmaya başlıyor. Fruits of Islam hiç verilmemiş. 90 günlük susturulduğu dönemde Miami’ye gitmesi orda Muhammed Ali’yi Nation of Islam örgütüne alması ve kendisiyle arkadaşlığına rağmen Muhammed Ali’nin NoI tarafında olması da hiç yok, bu kısım hayatının kırılma noktasıdır. Elijah Muhammed’e son döneminde yaptığı ağır tenkidler maalesef yok. İzleyen EM’i tam bir tarafa koyamıyor. Ama en garibime giden Senarist Alex Haley kendisini filmde işlememiş, 100.000 kelimelik otobiyografisini yazdırmak için gece gündüz Malcolm’un hayatını anlatmasını, hatta bu kitaptan aldığı gelirin özellikle son döneminde Malcolm’un tek geliri olduğunu, bunun yanında, hayatını anlatırken görüşlerinin de değiştiği döne
... Devamı
Film çoğu önemli noktayı veriyor ama genel çizgisini biraz daha kaydırmış olmasını dilerdim. Hapishanede yaşadığı değişim yedirilerek verilememiş, zenci ağızıyla konuşurken birden tecrübeli bir hatip gibi konuşmaya başlıyor. Fruits of Islam hiç verilmemiş. 90 günlük susturulduğu dönemde Miami’ye gitmesi orda Muhammed Ali’yi Nation of Islam örgütüne alması ve kendisiyle arkadaşlığına rağmen Muhammed Ali’nin NoI tarafında olması da hiç yok, bu kısım hayatının kırılma noktasıdır. Elijah Muhammed’e son döneminde yaptığı ağır tenkidler maalesef yok. İzleyen EM’i tam bir tarafa koyamıyor. Ama en garibime giden Senarist Alex Haley kendisini filmde işlememiş, 100.000 kelimelik otobiyografisini yazdırmak için gece gündüz Malcolm’un hayatını anlatmasını, hatta bu kitaptan aldığı gelirin özellikle son döneminde Malcolm’un tek geliri olduğunu, bunun yanında, hayatını anlatırken görüşlerinin de değiştiği döneme geldiği için kitabın da ekseninin değiştiğini görmek isterdim. Belki tek affedilemeyecek hataları da Malcolm’un büyük bir entelektüel olmasını verememeleri, özellikle Hacc’da yazdığı mektuplarda rahatlıkla anlaşılabileceği gibi düşüncelerinin sürekli olgunlaştığı ve kendisinin her zaman buna açık olması, kendi söylemiyle önünü alamadığı bir merakı ve içine düştüğü problemler olmasa belki de kendisinin hapishanede tanıştığı kitaplara gömmesi sadece bir ansiklopediyi taraması şeklinde verilmiş olması belki de onu tanıtanların kendi skalasında olmamasındandır.

Tüm bu eleştirilerime rağmen filmi oldukça kaliteli buluyorum. Dekorlar ve giysiler kusursuz, metinler çok iyi yazılmış. Çok zor bir iş olmasından dolayı eleştirilecek noktalar her türlü olacaktı, benim yazdıklarım sadece filmi izledikten sonra bu konuları da atlamayın diye. Esselamu aleyküm.

@tiamath

1 yıl önce

8 / 10

Son derece başarılı bir karakter biyografisi. Bu film mevcut süresinin iki katı çekilip bazı yerler daha derin işlense inanın sırıtmaz. Buna Denzel'in efsane oyunculuğunu da ekleyince geriye söyleyecek çok bir söz kalmıyor.

bir nevi özgürlükler ülkesi olarak kendini tanımlayan Amerika'nın tarıhinde yatan bir çok ayıbından sadece bir tanesi olan siyahi ayrımcılığının başarılı işlendiği filmlerden biridir.

@fthgzl79

8 yıl önce

Zihinsel olarak çökmüş birisinin İslam’a sarılması,düşündürmeli insanları..Neden hayatının en zor dönemlerinde bir insan,bir çıkış yolu olarak bir dine sarılır?!Malcolm’a birisi budizmden bahsetseydi,budizmi kabul etmeyecek miydi?!İslami bir cemaatin para/mevki/güç içinde oluşu ve çıkar savaşları yaşanması da filmde iyi izah edilmiş..Müslümanların kendileri adına ortaya koydukları bu yapım,aslında müslümanların aleyhine bir film ama tabi anlayana:)
B

@babanneminkaoti

8 yıl önce

8 / 10

Malcolm X’in hapishane öncesi yaşantısına çok yer verilmesi gibi bir kusuru var filmin, biraz magazinsel olmaya çalışmışlar; kitap değil haliyle oluyor böyle şeyler. Gene de 3 saat 13 dakikayı kolayca izletiyor.

@mryz

9 yıl önce

8.5 / 10

Hakkında tek bir yorum yapıldığını görünce şaşırdığım harika bir biyografi. Uzun bir film ama keşke daha uzun olsaydı, o değişimleri daha detaylı anlatsaydı, Malcolm X’in yaşadığı dönemi daha ince ince işleseydi, savunduğu fikirleri, yöntemlerini daha detaylı aktarsaydı izleyenlere. Malum izlemek okumaktan daha kolay bir yöntem.

Sözüm ona özgürlük ve demokrasi ülkesi Amerikada sırf renginin koyu olmasından dolayı aşağılanmış, hor görülmüş, kıtalarından zorla sökülüp getirilmiş, soyunun nereden geldiğini bilmeyen, hizmetkarlık dışında bir işle uğraşmalarına izin verilmemiş hatta hizmet ettikleri insanların soyadlarını kullanmak zorunda bırakılmış, ucuz iş gücü olarak sömürüldükten sonra 29 buhranında ilk göze batanlar haline gelip, beyazların ekmeğini çaldıkları için şiddete, tecavüze, toplumsal lince maruz kalmış, hatta siyah olduklarından dolayı utandırılmaya çalışılmış sınırları afrika kıtası
... Devamı
Hakkında tek bir yorum yapıldığını görünce şaşırdığım harika bir biyografi. Uzun bir film ama keşke daha uzun olsaydı, o değişimleri daha detaylı anlatsaydı, Malcolm X’in yaşadığı dönemi daha ince ince işleseydi, savunduğu fikirleri, yöntemlerini daha detaylı aktarsaydı izleyenlere. Malum izlemek okumaktan daha kolay bir yöntem.

Sözüm ona özgürlük ve demokrasi ülkesi Amerikada sırf renginin koyu olmasından dolayı aşağılanmış, hor görülmüş, kıtalarından zorla sökülüp getirilmiş, soyunun nereden geldiğini bilmeyen, hizmetkarlık dışında bir işle uğraşmalarına izin verilmemiş hatta hizmet ettikleri insanların soyadlarını kullanmak zorunda bırakılmış, ucuz iş gücü olarak sömürüldükten sonra 29 buhranında ilk göze batanlar haline gelip, beyazların ekmeğini çaldıkları için şiddete, tecavüze, toplumsal lince maruz kalmış, hatta siyah olduklarından dolayı utandırılmaya çalışılmış sınırları afrika kıtası olan kocaman bir vatana ait bir milletin var olma hikayesinde bayrak tutan önemli bir şahsiyet Malcolm X.

Babası Ku Klux Klan tarafından öldürüldükten sonra yıllarca beyazlar tarafından aşındırılmış kişiliğinden ve hiç sayılmasından kaynaklanan muazzam bir öfkeye esir olup gençlik yıllarında tam bir suç makinesi haline dönüşmesi, dibe vuruşu, hapse düşüşü, hapisteyken İslamla tanışması, öfkesini bastırmak için suç işlemek yerine onu hakkını aramak için itici bir güce dönüştürmesi, ardından tam bir teslimiyet ve sadakat ile siyahların haklarını elde etmek için vargücüyle çalışması, kişiliğinde meydana gelen inanılmaz değişim, sonra kendisini İslamla tanıştıran Elijah Muhammed’in gerçek yüzünü görmesi, kendi başına doğruyu araması, gerçek İslamla tanışması, CIA ve Nation of Islam örgütünün paniğe düşmesi, bir anda kötü adam ilan edilmesi ve en sonunda sözlerinin silah sesleriyle susturulması. Kocaman bir "Yazık!" elde kalan.


Neticede Barack Obama’nın başkanlığa seçilmesiyle gazı alınmış bir topluluğun mücadelesi.
B

@bavitsole

12 yıl önce

9.1 / 10

Denzel Washington güzel oynuyor...
SPOILER

Malcolm X filmine Benzer Film ekliyorsun.

Arama Sonuçları

Malcolm X filmini Kategorize ediyorsun.

Bu filmi aşağıdaki seçenekleri işaretleyerek kategorize edebilirsin.

Arama Sonuçları

Malcolm X filmine Konu ekliyorsun.

Arama Sonuçları

FİLM İLE İLGİLİ İSTATİSTİKLER
GİRİŞ YAP
Şifremi Unuttum!

ÜYE DEĞİL MİSİNİZ?

HEMEN ÜYE OLUN
Aktivasyon Mailim Gelmedi!
ŞİFREMİ UNUTTUM
AKTİVASYON MAİLİ GÖNDER
ÜYE OL