Bisiklet Hırsızları

(1948)

Bicycle Thieves a.k.a Ladri di biciclette

Film 1 Saat 29 Dk. Dram İtalya 12 Aralık 1949

8.2

386 OY
PUAN VER
5

Imdb: 8.3 (163.063 OY)

KONUSU
İkinci Dünya Savaşı sonrasında geçen hikaye, fakir bir babanın ve oğlunun dramını anlatıyor. Uzun süredir işsiz olan Antonio, sonunda para kazanabileceği bir iş bulur. Bisikletle dolaşıp duvarlara film afişleri asacaktır.

İşinin ilk gününde bisikletini çaldıran Antonio, son ekmek kapısı olan bu bis
... Devamı
İkinci Dünya Savaşı sonrasında geçen hikaye, fakir bir babanın ve oğlunun dramını anlatıyor. Uzun süredir işsiz olan Antonio, sonunda para kazanabileceği bir iş bulur. Bisikletle dolaşıp duvarlara film afişleri asacaktır.

İşinin ilk gününde bisikletini çaldıran Antonio, son ekmek kapısı olan bu bisikleti bir hırsıza kaptırmayacak ve oğluyla birlikte hırsızın peşine düşecektir.

Savaş sonrası İtalya?nın ekonomik bunalımına ve geçim derdinde olan insanların çaresizliğine dikkat çeken film, Luigi Bartolini’nin romanından sinemaya uyarlandı. Dönemin sosyal koşullarını başarıyla ortaya koyan Bisiklet Hırsızları, en iyi senaryo dalında da Oscar?a aday olmuştu. Ayrıca yönetmen Vittorio De Sica, filmin tamamında amatör oyuncuları oynatmıştır.

YORUM YAZ

SPOILER

POPÜLER YORUMLAR

YENİ YORUMLAR

Tüm Yorumlar

@yigithan300

4 ay önce

8.4 / 10

Vatikan'ın insanı çaresizliğini anlamak için yapılan filmler listelerinde yer alan Bicycle Thieves bir garibanlık öyküsünü suç ve ceza denklemin de çaresizliği dibine kadar yaşatan İtalyan klasiğidir ayrıca usta western yönetmeni Sergio Leone'nin de küçük bir oyunculuk performansını görüyoruz.

@betelgeuze

9 ay önce

Dram türünün hakkını veren şahane bir film. Sade, abartısız, gerçekçi ve son derece etkileyici. Çaresizlik ve sefalet gerçekten çok can yakıcı. Bugüne kadar izlediğim en iyi çocuk oyuncu performanslarından biri de Enzo Staiola'ya ait. Mutlaka izleyin.

@superhans

1 yıl önce

10 / 10

Sinemanın zirvesi bisiklet hırsızlarıdır.

@hildegarde

1 yıl önce

8 / 10

1948 de İtalya nın savaş sonrası yoksulluğunu bir belge niteliğinde bugünün toplumlarına gösteren bir film.Şimdiki İtalya için nerden nereye dedirten bir film.İnternette tüm oyuncuların amatör olduğu yazıyor.Ancak çok başarılılar ve gerçekçi oynamışlar...Hikaye bildiğimiz bir hikaye ancak 1948 yılını düşünerek seyredince,başarılı bir film...

@kayacanism

2 yıl önce

7.5 / 10

1948 yapımı olmasına rağmen gerek kurgusu gerekse oyunculukları bugünkü çoğu filmden daha modern.

@basribabam

3 yıl önce

8.5 / 10

Bu siyah-beyaz filmde hüzün, umutsuzluk, çaresizlik, yoksulluk o kadar yoğundur ki; neredeyse beyaz denebilecek tek bir kare bile yoktur, simsiyah bir filmdir, içinizi paralar, yüreğinizi şişirir. Yönetmenin o dönemi anlatırken vermek istediği de budur zaten. Ve başarmıştır...

@ozlemmonderr

4 yıl önce

Benim için muhteşem bir filmdi. Toplumsal gerçekliği, dönemin buhranını ve bunun birey üzerindeki etkisini o kadar temiz aktarmış ki. Bireyin kendi çabalamasıyla bu gerçeklikten kaçamadığını gözler önüne sermiş. Bisikleti çalanın da aslında aynı kendisi gibi, kendi gerçekliğini yaşadığını ve toplumun genelindeki o uçsuz bucaksız çaresizliği derinden hissettirmiş. Kesinlikle izlenmeli.
E

@el_porto

4 yıl önce

Yorumlara bakinca ben acaba baska bi film mi izledim diyorum! Toplumsal gerceklik tamam da kasmaya gerek yok bence oyle vurucu bi yani yok filmin. zaman kaybi bi film benim icin.

@sersak53

4 yıl önce

Lütfen gidip recep ivedik falan izleyin . Burayı kirletmeyin

@poormf

5 yıl önce

7 / 10

Toplumsal gerçekçilik adına akılcılığın çokça kurban edildiği film, türünün ilk örneklerinden biri olduğu için sinema tarihinde yer edinmiştir... 70/100

@truelie123

6 yıl önce

Başroldeki herifi al yerine Yılmaz Güney'i koy , al sana Türk filmi. Aynı acılar, aynı tiplemeler, gurur ,onur, baba ve çevre

Filmin sonunda etkisi uzun sürecek şiddetli bir yumruk yiyebilirsiniz, Dikkat edin!
G

@gaspar_noe

7 yıl önce

belki de dünyanın en güzel filmi.
B

@burcubb

7 yıl önce

7.6 / 10

eski türk filmleri tadında olmuş harika bir film
D

@dikkon

7 yıl önce

9 / 10

Film yapıldığı dönem İtalya'sını yansıtıyor.Çocuğun göz yaşları içerisinde babasının tartaklanması sahnesi hala aklımda kalmış.Kesinlikle izlenmesi gereken bir başyapıt.

@requiem_1

8 yıl önce

8 / 10

Geç izlediğimi düşündüğüm samimiyet ve gerçeklik ötesi bir film. Öykünün yarattığı sıkıntı ve buhran insanı derinden etkilemekte. Bir dönemin çekildiği yıl itibariyle aynası, bir bisiklet imgesinin peşinde dönemin özeti. İşsizliğin kanayan bir yara ve umudun sadece bir yara bandının peşinde koşmak olduğu bir şehir. Filmde oynayanlar sanki film bittiğinde, aynı filmde olduğu gibi hayatlarına devam edecekler gibi. Belki de birçoğu devam etmiştir, o derece samimiydi. Bruno ise başlı başına bir şaheser çocuk. Yine de aklımda kalan sahneler:

Babasının yanına yağmurda koşarken düşmesi, yemek masasında mozerallalı ekmeği hüzünle bırakması. Yağmur altında ıslandıkları sahnede ise ben umudumu yitirdim izlerken, sıkıntıya girdim.
2. dünya savaşı sonrası toplumun özellikle işçi sınıfının durumunu anlatması, oyunculukların gerçekliği ve hikayenin hüznü ile saygıyı hak eden önemli bir filmdir.

@alone

9 yıl önce

8.6 / 10

Her on kişiden beş, altısının işsiz olduğu bölgelerde, çarpıklığın, açlığın, sefaletin oluşturduğu kötüleri(!) seyircinin alkışlayacağı şekilde yok eden süper kahraman ya da anti kahraman -nasıl diyorsanız- aşıklarının sevmediği, nefret ettiği, tiksindiği filmdir, çok düşük puan verenler, yerin dibine sokanlar gördüm filmi. Aynı kişiler, Gogol'un Palto'sundan da nefret etmişler, korkunç bulmuşlar, sonunu okurken kalplerinin çarptığını söylemişlerdi. Öyle açık ki, Gogol seviyorsanız Bisiklet Hırsızları'nı, Bisiklet Hırsızları'nı seviyorsanız Gogol'u seversiniz. Kelimenin tam anlamıyla başyapıt, 66 yıllık, hepimizden büyük bir başyapıt. Özellikle değişim koşullarını bu denli net ortaya koyabilmesi ile filmden çok daha fazlası olmayı hakediyor.

İzlemelisiniz.
SPOILER

Bisiklet Hırsızları filmine Benzer Film ekliyorsun.

Arama Sonuçları

Bisiklet Hırsızları filmini Kategorize ediyorsun.

Bu filmi aşağıdaki seçenekleri işaretleyerek kategorize edebilirsin.

Arama Sonuçları

Bisiklet Hırsızları filmine Konu ekliyorsun.

Arama Sonuçları

FİLM İLE İLGİLİ İSTATİSTİKLER
GİRİŞ YAP
Şifremi Unuttum!

ÜYE DEĞİL MİSİNİZ?

HEMEN ÜYE OLUN
Aktivasyon Mailim Gelmedi!
ŞİFREMİ UNUTTUM
AKTİVASYON MAİLİ GÖNDER
ÜYE OL