7.9

495 OY
PUAN VER
5

Imdb: 8.2 (259.333 OY)

KONUSU
Doktor Frederick Treves, 1880’lerin kasvetli Londrası’ndaki bir gezici sirkte Fil Adam adam lakaplı, çirkin ve son derece anormal bir görüntüsü olan John Merrick’e rastlar. Zalim bir adam olan sirk müdürü Bytes, annesi Merrick’e hamileyken bir filin saldırısına uğradığını anlatmaktadır. Dr. Teves, M ... Devamı
Doktor Frederick Treves, 1880’lerin kasvetli Londrası’ndaki bir gezici sirkte Fil Adam adam lakaplı, çirkin ve son derece anormal bir görüntüsü olan John Merrick’e rastlar. Zalim bir adam olan sirk müdürü Bytes, annesi Merrick’e hamileyken bir filin saldırısına uğradığını anlatmaktadır. Dr. Teves, Merrick’in bir hastaneye yatırılmasını sağlar.

Dr. Treves bir süre sonra pek zeki olduğuna ihtimal vermediği Merrick’in korkunç dış görünüşünün altında son derece duyarlı ve insancıl birinin olduğunu anlar. Hastanede ilk başta ondan korkan hemşireler de Merrick’e alışacaklardır. Talihsiz adamın görünüşüne neden olanın "multiple neurofibromatosis" isimli nörolojik bir hastalık olduğu anlaşılır.

Hastane yaşamı da kolay geçmemektedir. Gece bekçisi bilet keserek Fil Adam’ı sergilemeye ve üzerinden para kazanmaya başlar. Bu arada Bytes tekrar ortaya çıkarak onu kaçırır ve Kıta Avrupası’na getirerek onu eski kötü günlere döndürür. Merrick’in tek umudu kaçarak İngiltere’ye dönmektir. Dr. Treves belki de onu iyileştirebilecektir.

Gerçek bir hikayeden yola çıkan iki ayrı kitaptan esinlenen David Lynch, Viktorya çağının kasvetinde, ilk filmi Eraserhead’in atmosferini aratmayacak bir film yapıyor. Usta oyuncu kadrosu bu iç burkan esere eşlik ediyor.
Anthony Hopkins

Dr. Freder...

John Hurt

John Merrick

Anne Bancroft

Mrs. Kendal

John Gielgud

Carr Gomm

Wendy Hiller

Mothershead

Michael Elphick

Night Porter

Hannah Gordon

Mrs. Anne ...

YORUM YAZ

SPOILER

POPÜLER YORUMLAR

YENİ YORUMLAR

Tüm Yorumlar

@furkandgn9

1 yıl önce

7.9 / 10

Fil Adam, asıl adı Joseph Merrick olan, ancak filmde John Merrick olarak genelleştirilen bir "ucubenin" talihsiz ancak onurlu hayatını konu alıyor. Onurlu kelimesini bastırarak kullanmak istiyorum çünkü filmin fark yaratan kısmının bu olduğunu düşünüyorum. Türevi bir filmin yoğun müzik kullanımı, hüzünlü ağır çekimlerle demagoji yapıp, deforme olmuş bir vücudu veya zihinsel bir engeli yararına kullanacağı açık. David Lynch'in bu klasiğinde hiç de öyle ucuz üçkağıtçılıklar yok. Filmde nadiren çok narin, saygılı müzikler kullanılıyor mesela. En önemlisi de filmin doğal başlangıcı dışında Joseph Merrick'in deforme olmuş yüzünü bol bol görüyoruz. Sonlara doğru hedeflendiği gibi sıradan bir insanın yüzüne bakar gibi bakıyoruz ekrana. Ölümü de aynı şekilde abartısız, insancıl, gereksiz demagojiye boğmadan, onurlu bir uykuyla gösteriliyor. Çünkü tüm ucubeleri simgeleyen "John" Merrick kendisinin de belirttiği gibi bir insan.

@blackbrust

1 yıl önce

8.8 / 10

Bu iç burkan gerçek hikayeden yola çıkılarak yapılan filmin müthiş bir görüntü yönetmeni var. Sanki 1940 ların amerikan sineması özellikleri taşıyan film aslında sekanslarıyla lynch filmlerine benzemiyor. Hastalıgından dolayı uyuyamayan fil adamın odasında uyuyan bir normal insan resmi var. Hilkat garibesi ve sağlıklı ucubeler var.

@kerimapaydin

1 yıl önce

Bir David Lynch filmi olduğuna inanabiliyor musunuz?

@betelgeuze

1 yıl önce

Gözüme çokça John kaçtı :(Ağlamaktan gözlerim şişti. Çok üzdü. İnsanlık herkese nasip olmazmış.

@okumusoglu

3 yıl önce

8.5 / 10

"insan" ne demektir ? Belirli bir kalıbı veya kriteri var mıdır ? "insan" olmak için ne yapılmalıdır ?

@filmist

3 yıl önce

7.7 / 10

Gerçek hayattan uyarlandığını öğrendiğimde şaşırdığım film.
İzlerken aklıma 2017 yapımı Wonder (Mucize) filmi aklıma geldi.Aşağı yukarı aynı senaryo ama anlatım tarzı ve bakış açısı birbirlerinden farklı.İnsanları dış görünüşleriyle yargılamanın nasıl bir akıl tutulması olduğunu bizlere 1980’lerde anlatıyor.Üstelik 1880’ler de gerçekleşen bir olayı beyazperdeye uyarlayarak.Filmin çekim kalitesini o döneme göre çok beğendiğimi söylemeliyim.
Tavsiye filmdir.
F

@filimdelisi

6 yıl önce

Çok hoş film, fil adamsa tam bir beyfendidir aslında..

@strawberryfield

7 yıl önce

8.6 / 10

Bütün ön yargılardan sıyrılabilir misiniz bir bakın , bir izleyin. Düşündürür. Samimiyeti sorgulatır. Ve yaşamla mücadele eden fil adamın öyksünü anlatır. İçinizden hayat ne kadar acımasız der ve sonra da hayır acımasız olan insanlar dersiniz.Ağlamaya hazır olun.

@besrix

8 yıl önce

Göz pınarlarına hücum eden film. Sen Romeo'sun John Merrick
J

@josephwhite

9 yıl önce

8.1 / 10

Ermişsin sen be adamım ! İn ruhumuzun dibine ve İYİ ile KÖTÜ yü ayır ! yaptıklarımızı neden yapıyoruz ? ego mu ? başkalarının iyiliği mi ? offf kafam karıştı ! manyak bir adam bu Lynch ! dogville deki temel dürtüler ile aynı sorgulamaları buldum...

@truelie123

9 yıl önce

Hani böyle boğazınız düğümlenir, yutkunamazsınız , karnınıza sancılar girer , diliniz tutulmuş gibidir ;konuşmak istemezsiniz hiç.

Fil adamı gördükten sonra filmin sonuna kadar bu semptomları gösteriyorsunuz bittikten sonra ise insan kavramınızı yeniden gözden geçiriyorsunuz.

Filmde bir sahne var : Fil adamımız tren istasyonunda kendini kovalayan insanlardan kaçarken lavaboya girer ve orada köşeye sıkışır. .kendini kovalayan insanlar etrafına üşüşür ve üzerine doğru gelmeye başlar ve işte orada fil adam yılların içinde biriktirdiği suskunluğu bir titreşim bombası gibi insanların üzerine bırakır. Yanlış anlamayın bomba kavramından sadece iki cümledir bu aslında:

---"Ben hayvan değilim. Ben sadece bir insanım."

ve işte o zaman anlıyorsunuz ne kadar zalim bir yapıya sahip olduğumuzu.

Bu arada yanlış anlamayın fil adama acıyla bakmıyorum ben, bu kadar yüce bir ruha sahip olan bu adam karşısında kendimize acıyorum

@normajeane

9 yıl önce

8.4 / 10

Muhteşem, muhteşe, muhteşem. Bir kere yönetmeni, oyuncuları ayakta alkışlamak gerekir diye düşünüyorum. Filmin konusuna gelince hakikaten bu adam yaşamış diyorsunuz.

Ben hayvan değilim!

diye bağırıyor John ve siz; onun, Dr. Teves'in başhemşirenin, tiyatro oyuncusunun ve John'la karşılaşan herkesin yerine koyuyorsunuz kendinizi. Filmin Dr. Teves'in iç çatışmasını vermesi bakından ayrıca başarılı buldum. Sorgulama anlamında ışık tutmuş. Kısacası izleyin, izlettirin bolca düşünün üzerine.
S

@scarletcarson

9 yıl önce

7.4 / 10

Anlattığı konu itibariyle gayet ilgi çekici bir film. Çağımızın yabancılaşma sorununa iyi bir örnek olmuş. İlk defa bir filmi izlerken bu derece zorlandım. Sanırım yönetmen insanların habisliklerini konu edinmek istemiş ve de dengelemek için de zarif insanları da kullanmış. Kafka'nın Dönüşüm ünü anımsattı bana. Dönüşüm de Samsa nın böceğe dönüşmesi gibi John'un file dönüşmesi... Böyle bir engel durumu her ne kadar doğal görünüşlü olsa da insanlar tarafından bir engele dönüştüğü açıkça belirtilmiş. Etkileyici bir film. Düşünmeye sevk eden bir olay örgüsü. Bence kesinlikle izlenmeli ve de üzerine konuşulmaya hak ediyor.

@koftepatates

10 yıl önce

9.5 / 10

bugün tam üç tane önyargılı insanlar, insalık ölmüş temalı, bol ödüllü, büyük ağbilerimizin filmlerinden izledim. gelin görün ki aralarında yaralanmama sebep olan tek film de bu oldu. sadece ben hayvan değilim sahnesi için bile bu film külttür kült kalacaktır.

@oprichnik

10 yıl önce

10 / 10

insanı cevabını veremediği, vermekten korktuğu sorgulamalara iter.

"john merrick'in yerinde olsaydım onun kadar dirençli, istekli ve umutlu olabilir miydim?"

"onu gören, onunla konuşan alelade bir insan olsam ne düşünürdüm onun hakkında?"

öyle etkiledi ki beni john merrick, her konuşmasında gözlerim doldu, hatta çoğunda gözyaşı döktüm. "onca yaşadığı şeye rağmen bir insan nasıl böyle kibar ve centilmen kalabilir lan?" diye sormaktan alamadım kendimi. öyle masum ve iyi niyetli olamaz bir insan. ama ancak dinginleşmeye başlayınca sorabildim kendime neden ağladığımı. ona mı acıyordum? o da bir insan, hem de senden daha insancıl. acıma değildi bu duygu, ama neydi anlayamadım. bazı yerlerde kızdım ona "lan tamam bu kadar masum olma, arkadaşım deme ona buna!" diye, her arkadaşım dediğinde gözüm doluyordu çünkü.

bi yerden sonra öyle sıradan geldi ki bana joseph merrick... onun isteği de buyd
... Devamı
insanı cevabını veremediği, vermekten korktuğu sorgulamalara iter.

"john merrick'in yerinde olsaydım onun kadar dirençli, istekli ve umutlu olabilir miydim?"

"onu gören, onunla konuşan alelade bir insan olsam ne düşünürdüm onun hakkında?"

öyle etkiledi ki beni john merrick, her konuşmasında gözlerim doldu, hatta çoğunda gözyaşı döktüm. "onca yaşadığı şeye rağmen bir insan nasıl böyle kibar ve centilmen kalabilir lan?" diye sormaktan alamadım kendimi. öyle masum ve iyi niyetli olamaz bir insan. ama ancak dinginleşmeye başlayınca sorabildim kendime neden ağladığımı. ona mı acıyordum? o da bir insan, hem de senden daha insancıl. acıma değildi bu duygu, ama neydi anlayamadım. bazı yerlerde kızdım ona "lan tamam bu kadar masum olma, arkadaşım deme ona buna!" diye, her arkadaşım dediğinde gözüm doluyordu çünkü.

bi yerden sonra öyle sıradan geldi ki bana joseph merrick... onun isteği de buydu zaten, yalnızca sıradan olmak.

sıradan bir insan gibi uyurken öldü.

edit: ikinci kez izledim bu gece. bu sonda söylediğim "bir yerden sonra öyle sıradan geldi ki" kısmı hakkında, david lynch'i övmeden geçemeyeceğim. filmin başından beri, john merrick'e karşı öyle iyi hazırlıyor ki seyirciyi. başlarda "nasıl bir şey çıkacak lan acaba?" diye merak ediyorsunuz, yavaş yavaş bu düşünce yerini acıma ve onun için üzülme duygusuna salıyor bizi yönetmen daha john merrick'i tam olarak göstermeden ve tanıtmadan. bunu bilerek yapıyor, herkesin düşeceği hataya bizi de düşürüyor; farklı olanla ya dalga geçeriz, ya da ona üzülürüz. önce bize üzülmemizi aşılıyor, sonra doktoru örnek göstererek kendimize kızmamız gerektiğini gösteriyor. yardım etme isteğinin ve birisine acımanın dozajını artırdığımızda, aslında kendi vicdanımızı rahatlatmaya başladığımızı anlatıyor bizlere(öncelikle karşı tarafı düşünmeden).

ayrıca bir de, filmde john merrick aynada kendisini görünce bağırıyor ve kendisinin farklılığını daha iyi hissediyor. ancak aslına bakarsanız bu kendisini ilk görüşü değil; filmde daha öncelerde bir sahnede odasının camında kendisini görüyor.(bakmıyor gerçi, ama görebilir sonuçta.) ancak bunun teknik bir hata olduğu veya yönetmenin önceki bir sahnede de kendisini görebileceğini gözden kaçırdığı konusunda emin değilim; belki de bilerek yapılmış bir şeydir. çünkü halihazırda, hastahaneden önceki hayatında da kendisine aynadan bakmıştır mutlaka. aklımda orada anlatılmakla istenenler hakkında bir şeyler dönüyor, ancak toparlayamıyorum ve yazıya dökemiyorum, bir sonraki edit'te belki toparlayıp yazarım. :)


siz siz olun, ilk izleyişinizse eğer yalnız izleyin bu filmi. daha rahat empati kurabilmek ve daha rahat ağlayabilmek için.
SPOILER

Fil Adam filmine Benzer Film ekliyorsun.

Arama Sonuçları

Fil Adam filmini Kategorize ediyorsun.

Bu filmi aşağıdaki seçenekleri işaretleyerek kategorize edebilirsin.

Arama Sonuçları

Fil Adam filmine Konu ekliyorsun.

Arama Sonuçları

FİLM İLE İLGİLİ İSTATİSTİKLER
GİRİŞ YAP
Şifremi Unuttum!

ÜYE DEĞİL MİSİNİZ?

HEMEN ÜYE OLUN
Aktivasyon Mailim Gelmedi!
ŞİFREMİ UNUTTUM
AKTİVASYON MAİLİ GÖNDER
ÜYE OL