7.5

109 OY
PUAN VER
5

Imdb: 7.8 (50.965 OY)

KONUSU
Hilkat garibeleriyle dolu bir sirk artistleri arasında bulunan güzel trapez sanatçısı, cüce Hansla evlenmek ister. Fakat hilkat garibeleri, bu evliliği Hansın parası için olduğunu öğrenirler.

Onlarla dalga geçen trapezcinin onlardan bir olan kocasını öldürme planları yaptığı açığa çıktığındaysa, h
... Devamı
Hilkat garibeleriyle dolu bir sirk artistleri arasında bulunan güzel trapez sanatçısı, cüce Hansla evlenmek ister. Fakat hilkat garibeleri, bu evliliği Hansın parası için olduğunu öğrenirler.

Onlarla dalga geçen trapezcinin onlardan bir olan kocasını öldürme planları yaptığı açığa çıktığındaysa, hilkat garibeleri öç alma yoluna giderler.

Yönetmenin yıllarca sirklerle yaptığı yolculuklardan edindiği deneyimlerini yansıttığı Ucubeler , dış güzellikten çok iç güzelliğin önemli olduğu vurgusu yapılmış kült etiketine sahip bir filmdir.

YORUM YAZ

SPOILER

POPÜLER YORUMLAR

YENİ YORUMLAR

Tüm Yorumlar

@furkandgn9

1 yıl önce

7.5 / 10

Ününü "aşırı rahatsız edici, ürkütücü, mide bulandırıcı" gibi betimlemelerden alan bir film ancak hakkı bu değil. Gayet iyi çekilmiş, gerçek aşkın ne olduğunu anlatan bir entrikalar bütünü izleyeceksiniz. Zira 1932 yılında değiliz ve hayatımızda bir sürü siyam ikizi de gördük, sakallı kadın da gördük, türlü türlü vücut anomalileri de. Bu yüzden ben bu filmi cesur olarak nitelendireceğim. Çünkü Tod Browning'in kariyerine epey zarar verdiği söylenir. Halk buna henüz hazır olmadığı için bir bölümünü gizlice çekmiş. Filmdeki gibi engellileri "şeytan" olarak adlandıran seyirci grubunun bir kısmı yüzünden de birden fazla yasak görmüş.

Zeka geriliği olan oyuncuların kullanılma şekli, cüce çiftin oyunculuk yetenekleri, senaryo, kurgu, her şey yerli yerindeydi. Zaten Tod Browning'in Dracula'sını izledikten sonra ondan kötü bir iş bekleyemezdim. Ürkmedim, mutlu oldum.
A

@aytug_kutuk

3 yıl önce

8.3 / 10

Yönetmenimiz filmin ismini Ucubeler’ koyarak bir nevi olta atıyor. Geçiyorsun ekranın başına görelim kimmiş bu ucubeler derken filmin sonunda Dostum ucube sizsiniz’ mesajı ile karşılaşıyoruz. 30 yıldır yasaklı kalan filmde insanlar sinemadan topuklayarak kaçmış ama neden böyle bir tepki verdiklerini anlamadım. O insanları her gördüğümde içim sıcacık oluyordu. Gerek komik sahneleri gerek sende şefkat uyandıran sahneleri gerekse romantik ve de gerekse hüzünlü sahneleriyle mükemmel bir filmdi kesinlikle izleyin. Özellikle o engelli insanların efsane performansları kendilerine bir kez daha hayran bıraktı.
G

@geceleridolasan

9 yıl önce

7 / 10

Freak insanlar olmasa izlemeye bile değmeyecek bir filmdi.

@strangelove

11 yıl önce

8 / 10

film tanımında yazan korku ibaresi çok yanıltıcı olmuş yalnız. dezenforme insanları görünce insan tiksinti ya da korku duymaktan çok acımayla karışık bir sevgi duygusu hissettim ben, bir ağlamadığım kaldı. korku denilebilecek belki tek kısmı

hans'ın zehirlenip öleceği düşüncesinin yarattığı korku.

@cemiyettepisiyo

11 yıl önce

8 / 10

klişe yorum yerine bu filmi çekmek için 1932 iyi bir sene kurtuluş savaşının etkisi tüm dünyaya yansımış şaka tabiki korku filmi diye geçse de bence tamamen katarsis var ve empati kuruyor insan böyle biri olsaydım böyle bir filmde oynama şansım ne olurdu ?

şaşkınlıkla başladım izlemeye başlangıçtaki cücelerin çocuk mu cüce mi bu ne lan oha eve bunlar şu derken filmin içine girdik
S

@setenayfb

12 yıl önce

7.4 / 10

Ne kadar doğrudur bilmem ama bu film ilk yayınlandığında hamile bir bayan korkudan bebeğini düşürmüş, gibi söylentiler var. Ama yine insanın ürktüğü ve üzüldüğü bir yapıt. Gerçek engellilerin kullanılması ne kadar etik bilinmez ama dönemine göre başarılı bir film. Önceleri yasaklanmış ama sonra değerini görmüş. Kült filmlere , eskilere merak duyanlar varsa izlesin diyorum.

@hamlet

16 yıl önce

kimi zaman güldüren (ikizler) kimi zaman dramatik bir havaya bürüyen biraz tırstıran hava verir film. küçük başlı insanlar tuhaf görünümler v.s .vs. ama bu normal diye adlandırdığımız bizler tarafından verilen isimdir.

karakterler gerçek hayatta sirkte halka arzı endam edilirlerken, setin geri kalan oyuncuların dışlanmışlığını bertaraf edememişlerdir. onları kötü görmek aşağılamak o yıllarda normal gibi görünür. onlar dışlanmış, bizler ise normal olanlarızdır, hor görülmüşlerdir. işte bu esnada tod browning'e iş düşer. o zamanlarda hiç kimsenin cesaret edemediği dışlanmışlık hor görme gibi konuları bu kült filminde toplar. işi için de aslında sonunu hazırlamış olur. bu filminden sonra 4 film daha çeker ve ölene kadar bir daha film çekemez, hiç bir film yapımcısı bu dışlanmış adamla çalışmak istemez.oyuncu kadrosu buradan görülebilir;http://www.anthropologieenligne.com/images/browning_and_freaks_6.jpg2007 yılında Drew Bel
... Devamı
kimi zaman güldüren (ikizler) kimi zaman dramatik bir havaya bürüyen biraz tırstıran hava verir film. küçük başlı insanlar tuhaf görünümler v.s .vs. ama bu normal diye adlandırdığımız bizler tarafından verilen isimdir.

karakterler gerçek hayatta sirkte halka arzı endam edilirlerken, setin geri kalan oyuncuların dışlanmışlığını bertaraf edememişlerdir. onları kötü görmek aşağılamak o yıllarda normal gibi görünür. onlar dışlanmış, bizler ise normal olanlarızdır, hor görülmüşlerdir. işte bu esnada tod browning'e iş düşer. o zamanlarda hiç kimsenin cesaret edemediği dışlanmışlık hor görme gibi konuları bu kült filminde toplar. işi için de aslında sonunu hazırlamış olur. bu filminden sonra 4 film daha çeker ve ölene kadar bir daha film çekemez, hiç bir film yapımcısı bu dışlanmış adamla çalışmak istemez.oyuncu kadrosu buradan görülebilir;http://www.anthropologieenligne.com/images/browning_and_freaks_6.jpg2007 yılında Drew Bell'in Freakshow'u bu filmden esinlenmedir, bu yeni versiyonunda daha çok kan ve et vardır. ama tavsiye edilmez.
Z

@zeynep1972

16 yıl önce

En baştan söyleyebileceğimiz ; 3O yıl yasaklanmış film olduğu...Film, grotesk ve sömürgen yönleriyle öyle ağır eleştiriler aldı ki, Browning bir daha yükselişe geçemedi. İngilterede 30 yıl boyunca sansüre uğradı.
S

@sumukluben

16 yıl önce

Filmin orijinal halini izleyemeyecek olmamız kötü bir şey. Filmde oynayan \"ucubeler\" gerçek insanlardır, hatta filmin çekildiği zamanlarda, \"başka filmlerde oynayan\" MGM oyuncuları, kendilerinden rahatsız olduklarını dile getirmiş ve farklı zamanlarda yemek yemek istediklerini belirtmişlerdir. Film gösterime çıktıktan sonra da çok fazla tepki almıştır, MGM de bunun üzerine filmin 33 dakikasını kesmiştir. Şimdi piyasada dönen versiyon, kesilmiş halidir. Tod Browning de, bu filmin yapımından sonra bir nevi karalisteye alınmıştır. Filmin kıymeti (normal olarak) çok sonra anlaşılmıştır. Olan yönetmene olmuş diyorum, bence kaçırılmaması gereken bir film, iyi seyirler.
SPOILER

Ucubeler filmine Benzer Film ekliyorsun.

Arama Sonuçları

Ucubeler filmini Kategorize ediyorsun.

Bu filmi aşağıdaki seçenekleri işaretleyerek kategorize edebilirsin.

Arama Sonuçları

Ucubeler filmine Konu ekliyorsun.

Arama Sonuçları

FİLM İLE İLGİLİ İSTATİSTİKLER
GİRİŞ YAP
Şifremi Unuttum!

ÜYE DEĞİL MİSİNİZ?

HEMEN ÜYE OLUN
Aktivasyon Mailim Gelmedi!
ŞİFREMİ UNUTTUM
AKTİVASYON MAİLİ GÖNDER
ÜYE OL