7.9

713 OY
PUAN VER
5

Imdb: 8.5 (1.631.020 OY)

KONUSU
General Maximus’un imparatorluk içerisinde yükselmesi karşısında kıskançlığa kapılan tahtın varisi Commodus, general ile ailesinin derhal öldürülmesi emrini çıkarır. Ölümden zor kurtulan Maximus’u artık kölelik yaşamı beklemetedir. Arenaya gönderilerek orada bir gladyatör olarak eğitilir. Yıllar son ... Devamı
General Maximus’un imparatorluk içerisinde yükselmesi karşısında kıskançlığa kapılan tahtın varisi Commodus, general ile ailesinin derhal öldürülmesi emrini çıkarır. Ölümden zor kurtulan Maximus’u artık kölelik yaşamı beklemetedir. Arenaya gönderilerek orada bir gladyatör olarak eğitilir. Yıllar sonra Roma’ya geri döndüğünde tek bir amacı vardır. Yeni İmparator Commodus’u öldürerek karısıyla oğlunun katledilmesinin intikamını almak... Maximus arenalarda geçen yılları boyunca çok önemli bir gerçeği öğrenmiştir. İmparatorun gücü ne kadar fazla olursa olsun halkın iradesi ondan çok daha güçlüdür ve intikamını alabilmenin tek yolu imparatorluğunun en büyük kahramanı olabilmekten geçmektedir. Roma’daki büyük Colloseum Arenası’nın tam ortasında durmakta olan Romalı gladyatör, bakışları imparatorun locasına dikilmiş halde kararı beklemektedir. Yaşamın ve ölümün gücünü elinde bulunduran imparatorun baş parmağı havaya kalkmış durumdadır. Ucunun aşağıya dönmesiyle birlikte imparatorluğun acımasız yasaları işleyecek ve yendiği rakibini öldürmesi için gladyatöre gerekli sinyali vermiş olacaktır. Richard Harris gibi emektar oyuncuları da bünyesinde barındıran filmin çekimleri sırasında hayatını kaybeden Oliver Reed’in eksik planları bilgisayar hileleriyle tamamlanmış.

YORUM YAZ

SPOILER

POPÜLER YORUMLAR

YENİ YORUMLAR

Tüm Yorumlar

@yagcionur

1 ay önce

9.2 / 10

Bu ne abi siz ne yapmışsınız 2000 yılında,filmin her yönü kusursuz.Tam anlamıyla bir BAŞYAPIT.

BAŞYAPIT,BAŞYAPIT,BAŞYAPIT

Düzenleme: Joaquin Phoenix ne kadar gençmiş o zaman ya o olduğunu farkedememişim :)

@mehmetm

3 yıl önce

ilk defa 2004’te daha ilkokula gittiğim zamanlarda izlemiştim, o zamandan beri bugün tekrardan ikinci defa izledim. roma tarihiyle uğraşmış biri olarak hayal kırıklığına uğradığım filmdir, tarihi karakterlerle bu kadar oynanması gerekirdi. imparatora itaatsizlik edip, dönüp gitmek sadece insanı gülümsetecek bir romantizm, başka da bir şey değil, roma şartlarında bu düşünülemezdi bile. tarantino’nun bastards, once upon a time filmlerinin meşruiyet kaynağı da belli oldu böylece ki; tarantino bile mezkur filmlerinde bu kadar eğip bükmedi olayları, böylece bir sorumun daha cevabını bulmuş oldum.

ama tabi sinematografisine hiç bir şey söylenemez, ridley scott’un ne kadar değerli bir yönetmen olduğu öteki filmlerinden de gayet anlaşılıyor.
T

@tamayrphalange

4 yıl önce

9.4 / 10

Sinemaya aşık olma sebeplerimden biridir. Gerçek tarihe dönüp de kıyaslama yapmadan yarı romantik bir bakış açısıyla izledim ne yalan söyliyim. Söylenecek çok fazla söz yok ilk 10 filmimden birisin Gladyatör "Hayatta yaptıklarımız, sonsuzlukta yankılanır"

@hrarchon

5 yıl önce

Bu hayatta yaptıklarımız sonsuzlukta yankılanır.
K

@karadenizli

7 yıl önce

Tarih, savaş, kahramanlık, aşk, tutku ve adalet.Destansı bir anlatım ve oyunculuk.Kartacalılarla yapılan savaşı canlandıran sahne tam bir liderlik öğretisi.Fragmanı bana ilk önce Ben-Hur takliti gibi gelmişti.Yanılmışım.Tarih ve savaş severler için bir baş yapıt.
L

@lucifer

10 yıl önce

10 / 10

Her seferinde o meşhur " my name is maximus decimus meridius .." kısmında hep gözlerim dolar.

Aileis için hayatını intikama adayan şeref ve onur abidesi Maximus’un dramatik ve efsanevi hayatını Russell Crowe gibi bir yaşayan efsane aktarıyor beyaz perdeye bu filmi sevmeyen gitsin ölsün araba filan çarpsın .

Bu arada Russell (kalp) ben.

@seko

10 yıl önce

İzlemek için çok geç kaldığım filmlerden maalesef. Film boyunca keşke daha önceleri izleseydim dedim. Sevgi den yoksun büyüyen bir çocuğun nasıl kibrinin esiri olduğu şahane anlatılmış. Ayrıca insanları yönetmek için yarışan insanlardan sakınmak gerek herhalde.

Puanım: 8
N

@nezlelikelebek

10 yıl önce

8 / 10

Yönetmeni Ridley Scott olunca insanı cezbediyor ister istemez..Yine de insanları sürüklüyor film..Kaliteli bir film..
A

@amok

11 yıl önce

Klasik amerikan savaş filmlerini bilirsiniz arkadaşlar. Amerikalılar yaptıklarını hep kendi trajedileri üzerinden veririler. biz de o askerlere acır onlarla özdeşir karşı tarafı düşman ilan ederiz. bir şeyler canlandı kafanızda değil mi. haa demeyin sırası değil. şimdi gladyatör amerikanvari bir roma, russell de amerikanvari bir roma kumandanı değil midir? romantizimden mi hoşlanıyosunuz anlamadım ki! Romalılar kartacaları katlediyorlardı sizin de hüloooğ hadi katledelim dediğiniz duyar gibiyim. Aynı şey king Arturda d vardı. ayrıca maximilyus gerçek bir roma kumandanıdır. kendi krallığını ilan etmiş sert cezalar yapmasıyla bilinen bir kumandandır. iş romantikleştirilmiş anlayacağınız. gerçek kişilikle özdeşleştirilmemiş. Avruplalır bize yine bi idea veriyorlar 'roma bir amaç' palavraları ile içimizden bize sokuluyorlar. bu numarayı cennetin krallığında yemedim, kızılderililer katledilirken aynı filmler çekildi yemedim. john rambo öldür
... Devamı
Klasik amerikan savaş filmlerini bilirsiniz arkadaşlar. Amerikalılar yaptıklarını hep kendi trajedileri üzerinden veririler. biz de o askerlere acır onlarla özdeşir karşı tarafı düşman ilan ederiz. bir şeyler canlandı kafanızda değil mi. haa demeyin sırası değil. şimdi gladyatör amerikanvari bir roma, russell de amerikanvari bir roma kumandanı değil midir? romantizimden mi hoşlanıyosunuz anlamadım ki! Romalılar kartacaları katlediyorlardı sizin de hüloooğ hadi katledelim dediğiniz duyar gibiyim. Aynı şey king Arturda d vardı. ayrıca maximilyus gerçek bir roma kumandanıdır. kendi krallığını ilan etmiş sert cezalar yapmasıyla bilinen bir kumandandır. iş romantikleştirilmiş anlayacağınız. gerçek kişilikle özdeşleştirilmemiş. Avruplalır bize yine bi idea veriyorlar 'roma bir amaç' palavraları ile içimizden bize sokuluyorlar. bu numarayı cennetin krallığında yemedim, kızılderililer katledilirken aynı filmler çekildi yemedim. john rambo öldürürken vietnamlıları yemedim. nebeeeer:)

@birkan250

12 yıl önce

8.7 / 10

Müthiş repliklere sahip olan arkadaşlarımın hergün belirli sahneleri izlemesi vesilesi ile beni de kendine bağlayan film,hergün de izlenmez diye isyan edesimdir
T

@the_se7en

12 yıl önce

ben bu filmi izlediğimde yaklasık 10-11 yaşındaydım ve bu film benim sinema sevdamı başlatan film olmuştur, baş ucuna konulması gereken filmlerdendir ve benim için ilk sırada gelir.Oyunculuk,konu,sunuş herşey mükemmeldi.russell crowe bence en iyi filmidir.

@stratdoctor

12 yıl önce

Başarılı bir yapım olmuş.

@lowen

14 yıl önce

8.1 / 10

Tüm zamanların en iyilerinden,kesinlikle aldığı puanı ve gösterilen ilgiyi hakediyor...
L

@lemasque

14 yıl önce

sanırım ruh hastası olduğumdanmıdır nedir bir ara canım sıkıldıkça ilk savaş sahnesini izler dururdum.

!---spoiler---!
hold the line stay with me !!!
!---spoiler---!

crowe sanki, şu filmde döktüreyimde oscarıda alayım demiş :)
SPOILER

Gladyatör filmine Benzer Film ekliyorsun.

Arama Sonuçları

Gladyatör filmini Kategorize ediyorsun.

Bu filmi aşağıdaki seçenekleri işaretleyerek kategorize edebilirsin.

Arama Sonuçları

Gladyatör filmine Konu ekliyorsun.

Arama Sonuçları

FİLM İLE İLGİLİ İSTATİSTİKLER
GİRİŞ YAP
Şifremi Unuttum!

ÜYE DEĞİL MİSİNİZ?

HEMEN ÜYE OLUN
Aktivasyon Mailim Gelmedi!
ŞİFREMİ UNUTTUM
AKTİVASYON MAİLİ GÖNDER
ÜYE OL