7.5

288 OY
PUAN VER
5

Imdb: 8.2 (469.378 OY)

KONUSU
Kuzey Kutbu’ndayız. Norveçli 2 araştırmacı, tuhaf bir şekilde bir Haski kurdunu çılgınca avlamaya çalışırken Amerikalıların üssüne kadar gelir ve ölürler. Kurt kampa sığınır. Pilot MacReady ve doktor Copper durumu araştırmak için helikopterle Norveçlilerin kampına giderler. Açıklanamayan olayların i ... Devamı
Kuzey Kutbu’ndayız. Norveçli 2 araştırmacı, tuhaf bir şekilde bir Haski kurdunu çılgınca avlamaya çalışırken Amerikalıların üssüne kadar gelir ve ölürler. Kurt kampa sığınır. Pilot MacReady ve doktor Copper durumu araştırmak için helikopterle Norveçlilerin kampına giderler. Açıklanamayan olayların izini taşıyan kamp yerle bir olmuştur. Etrafta ölüler ve donmuş bir buz blokun içinde tuhaf bir nesne vardır. MacReady ve Copper kendi üslerine döndüklerinde dehşet başlar. Masum kurt köpeği, öldürdüğü herkesin şekline bürünebilen "şey"e dönüşmüştür. 1951 tarihli Howard Hawks filminin John Carpenter imzalı bu tekrar yapımı, John W. Campbell Jr.’ın esin kaynağı olan öyküsü Who Goes There?’e daha sadık bir uyarlama. Carpenter New York’tan Kaçış yıldızı Kurt Russell’a bir kez daha şans vererek ne kadar yerinde bir seçim yaptığını kanıtlıyor. İlk vizyona girdiği sırada gişede çuvallayan gerilim dolu film, giderek kültleşerek hakettiği kült mertebesine kısa sürede ulaştı ve yeni bir bilim kurgu / fantastik janrının da öncülüğünü yaptı.

YORUM YAZ

SPOILER

POPÜLER YORUMLAR

YENİ YORUMLAR

Tüm Yorumlar

@yokitosama

4 ay önce

8.1 / 10

Hala beni germeyi başaran ve sonunun muamma kalması ile tahmin sınırlarımı zorlayan çok iyi bir bilim kurgu filmidir. Atmosferin gerginliği o kadar fazla ki bir süre sonra lütfen bitsin film diye dua eder halde buluyor insan kendini

Köpeğin dönüşüm sahnesinde çok gerildim.

@acemiseyirci

5 yıl önce

Müziğin önemini insanlara hatırlatan film.
3 tane jump-scare sayabildim ben

@dilarakrkmz

6 yıl önce

Özellikle yapım yılına göre çok kaliteli bir film olmuş. Korkudan ziyade benim için gerilim ön plandaydı.

@beyzakkoyunlu

7 yıl önce

Çoğu bilim kurgu filminde olduğu gibi uzmanlardan oluşmuş ancak eylemlerinin sonucu hakkında çıkarım yapamayan insanlar var. Başlangıçta bu sorun çok sinirimi bozsa da sonlara doğru farklı ölüm sahneleri ilgimi çekti. Ancak yine de overrated.

Çok tehlikeli olduğuna inandığınız şeyi BEZE sararak doğru düzgün izole edilmemiş odaya koyuyorsunuz. (otopsi sahnesinden bahsetmiyorum bile) Bunu da "birileri nobel alacak bunun için" diyerek açıklıyorsunuz, çünkü dışarıda organizmanın inaktif olabileceği, daha koruyucu buz kütleleri yok. Karakterler genel olarak iyi işlenmişti ancak her şeyin boka sarmasını sağlamak için arada saçmalamışlar bu da senaryonun zayıf yanı. (sen köpekle miydin" dendiğinde enfeksiyon hava yoluyla bulaşamayacakmış gibi NE DEMEK İSTİYORSUN? diye çıkışması)
S

@sikinti_var

7 yıl önce

6 / 10

gereğinden fazla abartılmış ortalama bir film.

@lemonya

7 yıl önce

8.5 / 10

Carpenter'ın kesinlikle en iyi film. Seyirci filmin sonuna kadar diken üstünde izliyor filmi. Filmin çekildiği 80'lerin ABD'sindeki siyasi-sosyal konuları ve senaryoyu (tamamı erkeklerden oluşan tesiste bir virüs bulaşıyor) paralel düşününce seyir zevki iki katına çıkıyor. Final sahnesi ise olağanüstü.

@sinemapuan

9 yıl önce

Çok kötü olmasa da IMDB listesine girebilmesine şaşırdığım normal film. Tam 7.0 alması gereken ortalamanın biraz üzeri filmler vardır ya onlardan. Sadece 1982 yılından günümüzün bilimkurgu-gerilim filmlerine ışık tutabildiği için ve hiç 1982 filmi havası olmadığı için yüksek puanlar verilmiş olabilir. Onun dışında pek bir artısını göremedim.

@dr_hugo_strange

10 yıl önce

Ne varsa eskilerde var diye boşuna dememişler tadımlık korku filmi çok da güzel
D

@doris

11 yıl önce

2011 versiyonunu izlemiştim ve çok beğendim. Esas filmini de izleyecekler arasına koydum, bakalım esası nasılmış.

@vaultboy_0000

2 yıl önce

nasılmış?
P

@pekipis

11 yıl önce

7.5 / 10

açılış sahnesiyle mest eden film

@gundula

12 yıl önce

Onu bunu bilmem... yalnız izleyince tırstım...

@vfv

12 yıl önce

carpenterin en iyi filmidir bana göre.

@poormf

12 yıl önce

4 / 10

Efektler güzel ama, iki cümle ile özetlenebilecek basitlikte bir konu. İçki firmalarının sponsorluğundan olsa gerek göze sokulan markalarla içkiler...Overrated...

4/10
M

@marnus

12 yıl önce

1 / 10

korku listelerinin üst sıralarında yer alan film buysa korku filmi denilen bir şey yok demektir

@yorgun_nihilist

15 yıl önce

9 / 10

tam bir gizem filmi, konusunu öylesine ilginç ki anlamaya çalışana kadar bir bakıyorsunuz film bitmiş. sıcak yaz günlerinde antartikanın buzullarından içinizi serinleten bir film.
SPOILER

Şey filmine Benzer Film ekliyorsun.

Arama Sonuçları

Şey filmini Kategorize ediyorsun.

Bu filmi aşağıdaki seçenekleri işaretleyerek kategorize edebilirsin.

Arama Sonuçları

Şey filmine Konu ekliyorsun.

Arama Sonuçları

FİLM İLE İLGİLİ İSTATİSTİKLER
GİRİŞ YAP
Şifremi Unuttum!

ÜYE DEĞİL MİSİNİZ?

HEMEN ÜYE OLUN
Aktivasyon Mailim Gelmedi!
ŞİFREMİ UNUTTUM
AKTİVASYON MAİLİ GÖNDER
ÜYE OL