Üçüncü Türden Yakınlaşmalar

(1977)

Close Encounters of the Third Kind

Film 2 Saat 18 Dk. Dram, Bilim Kurgu ABD, İngiltere 11 Mart 2021

6.5

130 OY
PUAN VER
5

Imdb: 7.6 (217.381 OY)

KONUSU
Amerikan sinemasının en çok para kazanan yönetmeni Steven Spielberg, "Jaws"tan sonra ikinci büyük başarısını kazandığı "Üçüncü Türden Yakınlaşmalar"da yine gözde oyuncusu Richard Dreyfuss’a başrol oynatıyor.. 1945 yılında kaybolduğu bildirilen uçaklar, yıllar sonra Mojave çölünde ortaya çıkıyorlar. ... Devamı
Amerikan sinemasının en çok para kazanan yönetmeni Steven Spielberg, "Jaws"tan sonra ikinci büyük başarısını kazandığı "Üçüncü Türden Yakınlaşmalar"da yine gözde oyuncusu Richard Dreyfuss’a başrol oynatıyor.. 1945 yılında kaybolduğu bildirilen uçaklar, yıllar sonra Mojave çölünde ortaya çıkıyorlar. Bir yolcu uçağı, pilotunun tanımıyla ’parlak’ ve ’açıklaması mümkün olmayan’ bir nesneyle karşılaşıyor.. Tüm bu garip olaylar sonucunda Amerikan Hükümeti, yabancıların inecekleri yeri tespit etmek ve insanları bu bölgeden uzaklaştırmak için harakete geçiyor. Fransız yeni dalga akımının önde gelen yönetmenlerinden François Truffaut’nun da rol aldığı "Üçüncü Türden Yakınlaşmalar", gösterime girişinden üç yıl sonra, 1980 yılında yönetmenin ilkkurgusuyla yeniden gösterime sunuldu.

YORUM YAZ

SPOILER

YENİ YORUMLAR

Tüm Yorumlar

@neuromancer

11 ay önce

Dünya dışı yaşam meraklılarını mest eden bir yapım. Kendinden sonraki filmlere de etkisi olduğunu görebiliriz. Tüm film sanki bir çocuğun taşıdığı heyecanla anlatılmış. Bu his sizi film boyunca etkisi altına alıyor.

Sinematografi mükemmel. Görsel efektler yaratıcı. Oyunculuklar etkili. Kısacası film ilham verici.

Öneri: Filmi gökyüzünün berrak olduğu bir yaz akşamı izlemenizi tavsiye ederim.
J

@josephwhite

8 yıl önce

8.1 / 10

Film çekildiğinde doğmadığıma göre, 77 de izleyenlere göre ben uzaylıydım belki de ! :)

@gaffarson

8 yıl önce

8.4 / 10

1977 yapımı bir bilim kurgu olduğu için tabi ki mükemmel bir görsel şölen beklemeyin ancak izlediğim yüzlerce bilim kurgu içinde kesinlikle ilk 5 de yer alan bir filmdir.

@empati

12 yıl önce

6.5 / 10

Sene olmuş 2013 diye bir cümle ile başlayıp kendinizi avutmaya çalışabilirsiniz. O yüzden 77 de çekilmiş bir bilim kurgudan çok beklentiniz olmasın.

@tutaste

14 yıl önce

Uzaylı filmlerine olan aşinalık yüzünden insanı sıkabilir ama türünün ilk örneklerinden olduğunu bilmek insana ara sıra "vay be" dedirtiyor. Görsel açıdan çok iyi buldum filmi. İçerik için tabi ki aynı şeyi söyleyemeyeceğim. Filmde bazı sahneler korku filmlerine taş çıkaracak şekilde. Spielberg'in ışığa bir takıntısı varmış bence o zamanlar. Gözü kör eden, tehlikeyi ardında saklayan ışıkları unutacağımı zannetmiyorum. Tipik holivud filmi işte diye yargılamamak lazım. Bilin ki, holivud stüdyo sistemine karşı çıkmış genç kuşaktandır Spielberg. Hee sonra onun yaptıkları başta kendisi tarafından olmak üzere hep taklit edilmiştir, tekrar edilmiştir.

Az kalsın unutuyordum. François Truffaut'yu oyuncu olarak görmek için muazzam bir şans=)
SPOILER

Üçüncü Türden Yakınlaşmalar filmine Benzer Film ekliyorsun.

Arama Sonuçları

Üçüncü Türden Yakınlaşmalar filmini Kategorize ediyorsun.

Bu filmi aşağıdaki seçenekleri işaretleyerek kategorize edebilirsin.

Arama Sonuçları

Üçüncü Türden Yakınlaşmalar filmine Konu ekliyorsun.

Arama Sonuçları

FİLM İLE İLGİLİ İSTATİSTİKLER
GİRİŞ YAP
Şifremi Unuttum!

ÜYE DEĞİL MİSİNİZ?

HEMEN ÜYE OLUN
Aktivasyon Mailim Gelmedi!
ŞİFREMİ UNUTTUM
AKTİVASYON MAİLİ GÖNDER
ÜYE OL