Yalanın İcadı

(2009)

The Invention of Lying

Film 1 Saat 40 Dk. Komedi, Fantastik ABD 11 Mart 2021

6.7

296 OY
PUAN VER
5

IMDb: 6.4 (135.922 OY)

KONUSU

Politikacısınıdan reklamcısına herkesin aklındakini doğru oralarak söylediği bir gerçeklik düşünün. Ve o gerçeklikte ezik bir adam olan Mark, yalan söyleyebilmeyi keşfeder.

Ricky Gervais

Mark Bellison

Jennifer Garner

Anna McDoo...

Jonah Hill

Frank Fawcett

Louis C.K.

Greg Klein...

Jeffrey Tambor

Anthony James

Fionnula Flanagan

Martha Bel...

Rob Lowe

Brad Kessler

Tina Fey

Shelley Ba...

YORUM YAZ

SPOILER

POPÜLER YORUMLAR

YENİ YORUMLAR

Tüm Yorumlar

@samsaara

8 ay önce

4 / 10

gerçek kesit izledim sanki asdasds Şimdi bunu yapacağım bakın izleyin tarzı bir film. Hikaye olarak farklı ama olmamış.

@sapandayumurta

11 ay önce

Elindeki kıyma ile Adana kebap yapmak varken içli köfte yapıp kıymaya yazık etmişsin gibi bir film.

@zenobiaa

1 yıl önce

7.2 / 10

keyifle izlenebilir. çerezlik

@eminmenekse

1 yıl önce

8.9 / 10

beklediğimin çok üzerinde, harika bir film çıktı... spoiler veremem, ama dindarlar beğenmeyebilirler :)

@starrynight

1 yıl önce

1 / 10

Filmin mantığı acayip saçma. İnsanlar birbirlerine bakıp ağızlarına ne geliyorsa söylüyor. Buna yalan söylememek değil patavatsızlık denir. Herkes aşırı derecede karikatürize ve gerçek dışı. Robotik hareketler, yapmacık tavırlar. Özetle berbat bir film. Ayrıca bir başrolden ne kadar nefret edilirse o kadar nefret ettim.

@tambenlik

1 yıl önce

ricky gervais, filmin ilk yarısında iyi bir iş çıkarıyor ve dinleri insanların duymak istediği yalanlar olarak lanse ederek ciddi bir eleştiri yapıyor.

filmin ikinci yarısı ise oldukça zayıf. bunun nedeni senaryonun klişe bir aşk hikayesine bağlanması. bu kadar büyük imkanlar elinin altındayken tek bir kadına odaklanıp onun, aşkına karşılık vermesini beklemek ve bir kadın için kendini dağıtıp mutsuz olmak ricky gervais gibi biri için fazla basit. ikinci yarıda gökteki adama teslim olmak yerine insanın seçimlerini özgürce yapması gerektiği mesajı vermek istemiş ama bu mesajı vermenin daha yaratıcı yolları var.
D

@digeri

1 yıl önce

Ricky Gervais ateist olduğu ve bunu sürekli dillendirdiği için, inananlara neden inanmadığını anlatmaya çalışmış. Özellikle tablet olayı ve yukarıdaki adam ile ilgili soruların olduğu kısımlar keyifliydi. Bir de Coca Cola-Pepsi reklamları. Film bir noktadan sonra hangi yola gireceğini şaşırıyor. Bu yüzden biraz kekremsi bir tat ile bitiyor. Yine de izlenmeye değecek bir film. En azından fikir güzel. Uygulama mükemmel olmasa da.

@merveklc

7 yıl önce

6.9 / 10

romantizm sahneleri ayıklanmış olsa efsane olabilecek filmdir kendisi.

@tnetennba

8 yıl önce

7.1 / 10

Azılı atayiz Ricky Gervais din hakkındaki düşüncelerini bir bir açıklamış filmde. Artık neresinden kaparsanız. Bence ona göre yalanın icadı dinlerle birlikte başlamış ve en büyük yalan da etkilediği insanlara bakılacak olursa din. Tanrı hem iyi hem kötü, hem kanser verir hem kanserden kurtarır, hepimize bir malikane verir ama nasıl? Hepsi yoruma açık. O yüzden kafalar karışıyor. Yani sorguladığında kafan karışacak, bir sürü pürüz bulacaksın diyor. George Carlin stand up'ı izliyormuşum gibi hissettim. Güzeldi bence.

@airking

8 yıl önce

6.9 / 10

Filmin ilk 50 dakikası ^^vayy canına^^ ne senaryo yapmışlar dedirtti. Devamında ise sıktı. İyi kurgulanmamış. Sonu ilgi çekici değildi. Ama keyifle izlenir. 69/100

@yasar

8 yıl önce

8 / 10

efsane konusu ve bi o kadar da fantastik komedi filmi yalan olmasaydı nasıl olurdu sorusuna cevap arayanlar için gerçekten izlenmesi gereken kült filmi ki bence hakettiği deger verilmiyor

@filimadam

9 yıl önce

6.5 / 10

Güzel ama...

Hem yazayım, hem yöneteyim, hemde başrol oynayayım denilince olmuyor.

İşte bir örneği daha.

Çok mükkemmel ve daha önce hiç işlenmemiş bir konu olmasına rağmen senaryoda eksiklikler mevcut, oysa çok daha güzel işlenebilecek bir synopsis’i var filmin.

Öyle daha fazla bir bütçeye ve daha kaliteli oyunculara da gerek yok, belki de başka bir yönetmen çekse sıradan bir gişe filmi olmanın çok ötesine geçip ’’kült filmler’’ arşivimizde olurdu.

Herşeye rağmen olağanüstü bir senaryo, ben yapsam daha farklı daha güzel olurdu dedirtecek türden.

- İronik.

Muhakkak izleyin diyemeyeceğim, muhafazakar kesim’in muhtemelen hoşuna gitmeyecektir. Zira Hıristiyan aleminde de büyük tepkiler almış bir film.

Ayrıca bkz: Life of Brian (1979)

@stiff

9 yıl önce

7 / 10

Sıradışı bir konusu olan, müthiş eğlenceli bir film. Ricky Gervais'i bu film için özellikle tebrik etmek gerekir. İlk dakikasından itibaren filme kapıldım gittim. Son yarım saatlik bölüme kadar müthiş eğlendiriyor. Ancak "gök" muhabbetine girdiği an; başlarda aldığım tadı alamadım. Zaten Ricky Gervais de bundan dolayı tepki görmüş. Filmin verdiği mesajlar çok iyi ve yerinde. Özellikle kadın-erkek ilişkileri konusunda müthiş bir ana fikri var. Hayatta dikkat etmediğimiz küçük detaylara dair ilginç tespitler var. Özellikle huzurevi tasvirini buna örnekleyebilirim.
M

@mavimsi

10 yıl önce

7 / 10

Filmi izlemeden önce konusunu okumamış olsaydım ilgimi bile çekmeyecek, ilk kısımlarına katlanamayacağım bir filmdi. Ancak açıklamaları okuduğum için biraz merak ettim ve izlemeye devam ettim. Film hakkında yorumlarda hep beklentileri karşılamadığından falan bahsediliyordu, onun için de pek iyi bir film ummuyordum. Ama filmi sevdim, beğendim.

Öyle defalarca izlenilebilecek olduğunu söylemiyorum. Ama sorgulayış bakımından, fikir bakımından güzeldi. Pizza Hut kutularına gökteki adamdan duyduğunu düşündürecek şeyleri yazması falan da güzeldi. Tablet falan olsaydı deyince çaktım köfteyi tabi ben ama.

Komedi kategorisi için kötüydü. Komedi filmlerinin uzağından bile geçmiyordu. Ama peygamber edasıyla performansını sergileyen baş rol oyuncusu iyiydi.

İzlenilebilecek bir film.

@raphalleon

10 yıl önce

6.7 / 10

Malzeme var,konu var ama beklenileni tam olarak veremiyor.İşte burası tuhaf,burada bir sorun var.Genel itibariyle çerezlik,10/6’lık bir film.Patlat mısırını,geç karşısına izle olay bu kadar,daha da ilerisini düşünme.Mesala yok efendim ne mesaj veriyor,yok efendim sanat nerede vs. vs.
SPOILER

Yalanın İcadı filmine Benzer Film ekliyorsun.

Arama Sonuçları

Yalanın İcadı filmini Kategorize ediyorsun.

Bu filmi aşağıdaki seçenekleri işaretleyerek kategorize edebilirsin.

Arama Sonuçları

Yalanın İcadı filmine Konu ekliyorsun.

Arama Sonuçları

FİLM İLE İLGİLİ İSTATİSTİKLER
GİRİŞ YAP
Şifremi Unuttum!

ÜYE DEĞİL MİSİNİZ?

HEMEN ÜYE OLUN
Aktivasyon Mailim Gelmedi!
ŞİFREMİ UNUTTUM
AKTİVASYON MAİLİ GÖNDER
ÜYE OL