Deney

(2001)

The Experiment a.k.a Das Experiment

Film 2 Saat Dram, Gerilim Almanya 21 Haziran 2002

7.5

432 OY
PUAN VER
5

Imdb: 7.7 (96.284 OY)

KONUSU
Deney, bilim adına bir oyun olarak başlar. 20 adam; iki hafta; 4000 Mark para uğruna bir oyun oynarlar. Oyun yapay olarak oluşturulmuş bir hapishanede insanın saldırgan davranışlarının araştırılmasıdır.

8 kişi gardiyan, 12 kişi mahkum olur. Mahkumlardan kurallara uymasını isteyen gardiyanlar bunu s
... Devamı
Deney, bilim adına bir oyun olarak başlar. 20 adam; iki hafta; 4000 Mark para uğruna bir oyun oynarlar. Oyun yapay olarak oluşturulmuş bir hapishanede insanın saldırgan davranışlarının araştırılmasıdır.

8 kişi gardiyan, 12 kişi mahkum olur. Mahkumlardan kurallara uymasını isteyen gardiyanlar bunu sağlamak için şiddet uygulamak dışında herşeyde serbesttir.

Oyun oynanmaya başlar ve olaylar karışık boyutlara ulaşır... Hem de çok karışık.
Moritz Bleibtreu

Tarek Fahd...

Christian Berkel

Steinhoff,...

Oliver Stokowski

Schütte, H...

Wotan Wilke Möhring

Joe, Häftl...

Stephan Szasz

Häftling N...

Andrea Sawatzki

Dr. Jutta ...

Polat Dal

Häftling N...

Danny Richter

Häftling N...

YORUM YAZ

SPOILER

POPÜLER YORUMLAR

YENİ YORUMLAR

Tüm Yorumlar

@neuromancer

1 yıl önce

Hollywood yapımında: Hikaye anlatımı, karakter derinliği, karakterler arası dinamik ve oyunculuk daha iyiydi. Hikayeye gizem ekleyerek daha etkili bir iş ortaya konmuş.

Alman yapımı bu filmde ise sinematografi daha iyiydi. Şiddet içeriği göstermede daha cesur davranmışlar. Hikayenin ağırlığına daha uygun bir film süresi tanınmış.

İki filmi de izlemek keyifliydi. Ancak ikisinde de özellikle Alman yapımında mantık çiğneniyor.

@slhyelboga

3 yıl önce

Tüm olaylara istediğimiz tepkiyi verebiliriz.

@hrarchon

4 yıl önce

4 / 10

Açıkçası o kadar da başarılı olmayan bir film. Almanca ana dillerimden biri olduğu halde keyif alamadım. Çok daha iyilerini izledim.

@detag

5 yıl önce

8 / 10

Son zamanlarda etkilendiğim filmler arasına giren Das Experiment, katılımcı gözlem tekniği ile para karşılığı bir grup gönüllüyü belirli filtrelemeler ile deneye tabi tutmakta ve elbette bu filtrelemenin başında doğal ortamı oluşturmak gelmektedir.

Film, en başından beri gardiyan olmayı umut ederek otoriteyi elinde tutmanın sarhoşluğuna kapılma isteğini göstermektedir. Kendisinin denek ve ellerinde tuttukları otoritenin yapay olduğunu bildikleri halde bu kişiler, sahip oldukları güç ile nasıl zehirlendiklerini dakikalar geçtikçe net bir şekilde bizlere göstermektedir. Dakikalar geçtikçe çünkü, denekler tıpkı sarhoşluğa giden adımlar gibi, yavaş yavaş, ilk önce aslında kim ve neden orada olduklarını unuturak zehirlenmeye başlamakta ve daha sonra bu gücü kullanmanın lezzeti onları baştan çıkarmaktadır. Tıpkı tarih sayfalarında benzerine rastladığımız siyasal rejimler gibi, bir tarafta diktatörler
... Devamı
Son zamanlarda etkilendiğim filmler arasına giren Das Experiment, katılımcı gözlem tekniği ile para karşılığı bir grup gönüllüyü belirli filtrelemeler ile deneye tabi tutmakta ve elbette bu filtrelemenin başında doğal ortamı oluşturmak gelmektedir.

Film, en başından beri gardiyan olmayı umut ederek otoriteyi elinde tutmanın sarhoşluğuna kapılma isteğini göstermektedir. Kendisinin denek ve ellerinde tuttukları otoritenin yapay olduğunu bildikleri halde bu kişiler, sahip oldukları güç ile nasıl zehirlendiklerini dakikalar geçtikçe net bir şekilde bizlere göstermektedir. Dakikalar geçtikçe çünkü, denekler tıpkı sarhoşluğa giden adımlar gibi, yavaş yavaş, ilk önce aslında kim ve neden orada olduklarını unuturak zehirlenmeye başlamakta ve daha sonra bu gücü kullanmanın lezzeti onları baştan çıkarmaktadır. Tıpkı tarih sayfalarında benzerine rastladığımız siyasal rejimler gibi, bir tarafta diktatörler ve onların gücü eline verdiği gardiyanlar, diğer tarafta ise mahkumlar...

Not: Gözlük sanırım uçuyor. Bir orada bir burada :)

@coreality

6 yıl önce

8.5 / 10

İzleyiciyi filmin içindeymiş gibi bir anksiyeteye sokabilen, çarpıcı ve tokat gibi bir film..

@ogunberat

6 yıl önce

saçma bir gerilim filmi yapmak yerine gerçekten deneyin anlatıldığı psikolojik-sosyolojik bir film yapılsaymış çok çok daha iyi olurmuş çünkü bu resmen rezalet. Klasik olarak eldeki konuyu mundar etmişler. Hayır tüm bunlarla kadının yatakta mastürbasyon yapmasının ne alakası var lütfen biri bana açıklasın?

@rien_toutce

7 yıl önce

Yönetmen daha iyi olsaymış, şu konsaymış, bu çıkarılsaymış demiyorum. Kendi çapında oldukça iyi bir filmdi. Ne psikolojik gerilim filmleri izledim beni bu kadar germedi. Ben bile oturduğum yerde "dur bu bir film sinirlenme" dedim kendi kendime.

Ve şiddettin her türlüsüne lanet olsun. Bir kez daha iğrendim, bir kez daha eskaza hayattayız dedim kendi kendime...

Lütfen bu kadar vahşi olmayın...
E

@elifcanan

7 yıl önce

oldu mu?olmadı bence bu film.
T

@tonystark

8 yıl önce

6.6 / 10

Filmin teması ilgi çekici daha izlemeden etkisi altına alıyor .Fakat bazı filmler vardır keşke şu şuyönetmenin eli değseymiş dediğimiz.(1984 buna örnek.)Bufilm de kesinlikle öyle bir film.Senaryo özgün ancak işleniş başarısız.Ne diyelim yazık olmuş harcanmış bir senaryo.
S

@scarletcarson

8 yıl önce

8 / 10

Oyuna girdikten belli bir zaman sonra oyun sizi oynamaya başlar diye bir söz vardır. Heh o söz bu film için söylenmiş işte. İzlerken çıldımamak elde değil. Gardiyanların başındakine etmediğim küfür kalmadı. Acayip bir film izleyin bunu.
D

@daradevil_304

9 yıl önce

8.5 / 10

Senaryosu ve oyuncu performansı ile seyirciyi izlerken kendisine bağlayabilecek, psikolojik-gerilim tarzında güzel bir Alman filmi.Başroldeki karakterler iyi seçilmiş ve güzel bir performans sergilemişler.Özellikle suçlulara verilen rakamlarla bazı yerlere gönderme yapılmış......

8/10 puan alabilecek izlerken bıktırmayan bazı sahnelerde kaygıya kapılmanıza sebep olan sürükleyici bir film.

@snmsnm

9 yıl önce

3.9 / 10

Film güzel olabilirmiş ki Moritz Bleibtreu nun oyunculuğuna diyecek lafım yok. Ama filmde özellikle sinir bozucu olan kısım filmle alakası olmamasına rağmen işin içine aşk hikayesi eklenmesi ve hatta dikkat çekmek adına Moritzin sevgilisi diye araya sıkıştırılan kadının üzerinden işlenen cinsellik. Gereksiz bu sahneleri arada kaybolan ayrıntılatı -Tarekin deneye giriş amacı gibi - çıkarırsak ki konusu dışında çok da bişey kalmadı sanırım, film fena değil.
T

@the_gunners

10 yıl önce

Son derece etkileyici bi film. Öyleki sizi insanlıktan utandırtacak ve birçok sahnede bu kadarını da yapmazlar artık diyeceksiniz. İnsanların yeri gelince ne kadar da aşağılık varlıklar haline gelebileceğini anlatıyor film son derece başarılı bir şekilde...
N

@necdet_kediseve

10 yıl önce

6 / 10

adrien brody'nin 77'yi canlandırdığı 2010yapımı "the experiment"da yine aynı romandan uyarlama olup senaryo filmin yönetmenine ait. ikisini de izlemiş biri olarak alman yapımının daha başarılı olduğunu söyleyebilirim. ayrıca böyle bir deney yanılmıyorsam 1971 yılında amerika'da yapılmış ve daha sonra ise belgesel olarak sunulmuş. linkini de şöyle bırakıvereyim.http://www.imdb.com/...
R

@robertbresson

10 yıl önce

berbat bir film, gereksiz bir şekilde etrafta dolaşıp duran kadın sinir bozuyordu doğrusu.
SPOILER

Deney filmine Benzer Film ekliyorsun.

Arama Sonuçları

Deney filmini Kategorize ediyorsun.

Bu filmi aşağıdaki seçenekleri işaretleyerek kategorize edebilirsin.

Arama Sonuçları

Deney filmine Konu ekliyorsun.

Arama Sonuçları

FİLM İLE İLGİLİ İSTATİSTİKLER
GİRİŞ YAP
Şifremi Unuttum!

ÜYE DEĞİL MİSİNİZ?

HEMEN ÜYE OLUN
Aktivasyon Mailim Gelmedi!
ŞİFREMİ UNUTTUM
AKTİVASYON MAİLİ GÖNDER
ÜYE OL