7.7

148 OY
PUAN VER
5

Imdb: 7.7 (134.663 OY)

KONUSU
Kuzey İngiltere’de 1984 yılında yaşanan madenci grevinin sosyal bir zemin olarak karşımıza çıktığı film, ağabeyi ve babası greve katılan 11 yaşındaki bir çocuğun tek başına ayakta durma savaşını ve içsel mücadelesini anlatıyor. Box ringini terkedip bale dersleri almaya başlayan Billy Elliot’un seçim ... Devamı
Kuzey İngiltere’de 1984 yılında yaşanan madenci grevinin sosyal bir zemin olarak karşımıza çıktığı film, ağabeyi ve babası greve katılan 11 yaşındaki bir çocuğun tek başına ayakta durma savaşını ve içsel mücadelesini anlatıyor. Box ringini terkedip bale dersleri almaya başlayan Billy Elliot’un seçimi ailesi tarafından yadırgansa da, bale hocası Bayan Wilkinson ona arka çıkacaktır.

Hoş ve kendine özgü bir mizah duygusu taşıyan dram niteliğindeki yapım, İngiliz Sinema Akademisi’nden 3 dalda ödül alırken, Oscar adaylıkları ödülle sonuçlanmadı.
Jamie Bell

Billy Elliot

Gary Lewis

Jackie Elliot

Julie Walters

Mrs Wilkinson

Jean Heywood

Büyükanne

Jamie Draven

Tony Elliot

Stuart Wells

Michael Ca...

Mike Elliot

George Watson

Billy Fane

Mr Braithw...

YORUM YAZ

SPOILER

YENİ YORUMLAR

Tüm Yorumlar

@happyfeet

1 yıl önce

8 / 10

Bazı yetenekler doğru yerde doğru insanlarla karşılaştıklarında açığa çıkar dedirten bir film oldu benim için . Yeterli sürede sıkmadan keyifle izlettirdi.
G

@gargamell

2 yıl önce

8.1 / 10

Gercekten çok tatlı bir film muzikleri harika ayrıca izlerken kalkıp dans etme isteği geliyo sürekli

@sinemaseyircisi

4 yıl önce

10 / 10

Son sahne olmasaydı karantinaya alacaktım.

@deniztayfun

8 yıl önce

Yeşilçam filmlerini özleyenler için muhteşem. Özlemeyenler için de muhteşem :)

@no_education

9 yıl önce

Çok hoş bir film ama bence bu filme daha vurucu bir final yakışırdı. Bu haliyle de güzel film.

@eski_takvim

9 yıl önce

8.6 / 10

Bill’yin sokakta dans ettiği sahneler çok etkileyici, hele dansın sonunda duvarla karşılaşması çok manidar.

yine babasının karşısında dans edişi diğer güzel sahnelerden biri.

filmi seyrederken kendi kendime "şu çocuk kadar istikrarlı olamadım:)" diye hayıflandım.

@sagaris

10 yıl önce

8.7 / 10

müzikleriyle, mütevazı insani hikayesi, sınırlı imkanlarla da büyük işler yapılabileceğini gösteren şahane bir film..
D

@desosa

10 yıl önce

7.9 / 10

Billy Elliot hep aklımın bir köşesinde duran, sonra izlerim sonra izlerim dediğim bir filmdi. Her filmi hemen sırayla izleyemiyorsunuz çünkü, o havaya uygun olmuyorsunuz, film o anki havanıza uygun olmayabiliyor..vb Billy Elliot’u yağmurlu bir havada izlemek belki de daha iyi oldu. Sessiz, dingin bir öğleden sonrada. Billy, ailesi, aile kavramı, küçük yaştayken kaybedilen genç bir anneye özlem, baba ve ağabeyin kömür madeninde işçi oluşları ve filmin arka planında yer alan grev mücadelesi, grevden görüntüler de arada sahneye giriyor, büyükanneyle diyalog ve filmin ilk yarısının manidar arka fonu; polisler... :) Özellikle birkaç sahne var ki, dikkatli izleyici, izlerken sinsi sinsi gülümsüyor... Örneğin Debbie ile Billy’nin ilk kez birlikte yürüyüş sahnelerinde Debbie’nin elindeki tahta sopayı duvarlara sürterken artık o yöre halkının günlük hayatına karışmış olan polisler ve plastik koruma kalkanlarının önünden geçerken aynı bir duvarmı
... Devamı
Billy Elliot hep aklımın bir köşesinde duran, sonra izlerim sonra izlerim dediğim bir filmdi. Her filmi hemen sırayla izleyemiyorsunuz çünkü, o havaya uygun olmuyorsunuz, film o anki havanıza uygun olmayabiliyor..vb Billy Elliot’u yağmurlu bir havada izlemek belki de daha iyi oldu. Sessiz, dingin bir öğleden sonrada. Billy, ailesi, aile kavramı, küçük yaştayken kaybedilen genç bir anneye özlem, baba ve ağabeyin kömür madeninde işçi oluşları ve filmin arka planında yer alan grev mücadelesi, grevden görüntüler de arada sahneye giriyor, büyükanneyle diyalog ve filmin ilk yarısının manidar arka fonu; polisler... :) Özellikle birkaç sahne var ki, dikkatli izleyici, izlerken sinsi sinsi gülümsüyor... Örneğin Debbie ile Billy’nin ilk kez birlikte yürüyüş sahnelerinde Debbie’nin elindeki tahta sopayı duvarlara sürterken artık o yöre halkının günlük hayatına karışmış olan polisler ve plastik koruma kalkanlarının önünden geçerken aynı bir duvarmışçasına, elindeki tahtayı kesintisiz olarak plastik kalkanlara sürterek yürümeye devam etmesi ve iki çocuğun da bunu farketmeyişi. Polislere çok ince taşlamalar vardı ve bu harika bir zekanın eseriydi diye düşünüyorum. Senarist ve yönetmen her detayı düşünmüş.

Filmin türü komedi görünüyor; fakat dram daha ağırlıklı bence. Sahneler, renkler ve duygular iç içe geçirilmiş; özetle, çok başarılı bir film.
A

@asyagurgun

12 yıl önce

Zarif film . Sade içten rahat . Oldugu gibi olabilen insanlar gibi ...
SPOILER

Billy Elliot filmine Benzer Film ekliyorsun.

Arama Sonuçları

Billy Elliot filmini Kategorize ediyorsun.

Bu filmi aşağıdaki seçenekleri işaretleyerek kategorize edebilirsin.

Arama Sonuçları

Billy Elliot filmine Konu ekliyorsun.

Arama Sonuçları

FİLM İLE İLGİLİ İSTATİSTİKLER
GİRİŞ YAP
Şifremi Unuttum!

ÜYE DEĞİL MİSİNİZ?

HEMEN ÜYE OLUN
Aktivasyon Mailim Gelmedi!
ŞİFREMİ UNUTTUM
AKTİVASYON MAİLİ GÖNDER
ÜYE OL