Amerikan Güzeli

(1999)

American Beauty

Film 2 Saat 2 Dk. Dram ABD 18 Şubat 2000

7.7

780 OY
PUAN VER
5

IMDb: 8.3 (1.083.657 OY)

KONUSU
Lester Burnham, çevresindeki insanlar tarafından sevilmediğini ve horgörüldüğünü düşünmektedir. Karısı Carolyn, bunca yıllık evliliklerinden sonra sanki ondan nefret eder gibi davranmaktadır. Kızı Jane, onu küçük görmektedir. Patronu ise sürekli onun girişimlerini baltalamaktadır.

Yıllardır gizleme
... Devamı
Lester Burnham, çevresindeki insanlar tarafından sevilmediğini ve horgörüldüğünü düşünmektedir. Karısı Carolyn, bunca yıllık evliliklerinden sonra sanki ondan nefret eder gibi davranmaktadır. Kızı Jane, onu küçük görmektedir. Patronu ise sürekli onun girişimlerini baltalamaktadır.

Yıllardır gizlemekte olduğu tutkuları sonucunda Lester, hayatında birkaç küçük değişiklik yapmaya karar verir. Böylelikle orta yaş krizini de kolaylıkla atlatabileceğine inanmaktadır. Aldığı kararlar sonucunda giderek özgürleştikçe ve mutlu olmaya başladıkça karısıyla kızını daha çok sinirlendirmeye başlar.

1999 yılında En İyi Film ve En İyi Yönetmen dahil beş Oscar kazanan Amerikan Güzeli, Amerikan aile yapısına getirdiği eleştiriler ve peşinde koşulan Amerikan rüyası hayalinin aslında görünüşten ibaret bir yanılsama olduğunu ortaya koyan Sam Mendes imzalı bir çalışma.
Kevin Spacey

Lester Bur...

Annette Bening

Carolyn Bu...

Thora Birch

Jane Burnham

Wes Bentley

Ricky Fitts

Mena Suvari

Angela Hayes

Chris Cooper

Colonel Fr...

Allison Janney

Barbara Fitts

YORUM YAZ

SPOILER

POPÜLER YORUMLAR

YENİ YORUMLAR

Tüm Yorumlar
G

@gwaihir0

3 ay önce

9 / 10

Aile kavramı, uyuşturucu bağımlılığı,ebeveyn şiddeti,cinsel yönelim gibi bir çok konuya değinmiş mükemmel ötesi bir filmdir.

@warriorpoet

2 yıl önce

Hala kendinizi şaşırtma yeteneğinizin olduğunu fark etmek harika bir şey.

(It's a great thing when you realize you still have the ability to surprise yourself.)

@stiff

3 yıl önce

7.4 / 10

Kaliteli bir film olmakla beraber biraz da hakettiğinden fazla değer gördüğünü düşünüyorum. American Beauty'nin bu kadar sevilmesinde mutlaka Spacey'in de payı var. Benim ise Kevin Spacey'e karşı bir mesafem var. Ne kadar iyi oynarsa oynasın sevemiyorum. Filmi bu kadar özel kılan; kimsenin göründüğü gibi olmadığı temasının hala güncelliğini koruması olabilir. 20 yıllık bir film, pek çoğumuzun etrafında benzer hikayeler hala var. Sonunda gerçekten şok etkisi de yaratıyor. Mutsuzluk temalı filmleri seven biri olarak American Beauty'yi de sevdiğimi söyleyebilirim. 90'lara ait olmasının da payı büyük tabi, seviyoruz 90s dönemini.

@wersolame

4 yıl önce

Klasik amerikan abartması konusu olan bir film.
Abi sıradan olmak niye millete korkunç geliyor ben de sıradanım kalkıp birilerini vurmak istemiyorum ama.
Mutlu olmayı bilmiyorlar abi net.

@naksidil

5 yıl önce

Mutsuzluk temalı ve mutsuzluğu aynı evin içinde yaşayan insanların , zaman içinde bibirlerini birer eşya gibi görmesi , diyalog kurmanın empatinin yok olması ! Aynı evin içinde birbirinden kopmalar ve sonunda mutluluğu dışarıda arama çabası.. Ve bir babanın kendi evladına ailesine saçma disiplin ve ceza uygulamalarıyla asla veremediği sevgisi.. Aileler içinde yaşanan mutsuzluğa ayna tutan başarılı bir film.

@filmdahi

6 yıl önce

8 / 10

Filmde Olağan Şüphelilerden tanıdığımız Kevin Spacey oynuyor oyunculuğuda ayrı bir mükemmel film aslında Fight Club o yıl oscar konusunda baya bidüşmüş. Fight Club hiç oscar almadan sadece adaylıkla dönmüşken bu film oscar aldı fight club'dan daha iyi derseniz ayıp olurfight club benzer seneryoya sahip diyolarama ben çok benzetemedim diyebilirim.Sonu suprizli filmlerin başında gelir.Kesinlikle Kesinlikle filmi dikkatli izleyin derim.Felsefefik yanıda var dikkatli izlemesenizsapık bir fransız filmi izlemiş olursunuz diyorum.Filmde bolca Flashforward var Flashback'tebaşındaki sahneyi ilerde görebilirsiniz.Film neyimi anlatıyor bunuda izleyince anlarsınız.Poşet sahnesine dikkatli izleyin bir nevi birazcıkta olsa sır orda saklıdır.Filmi tek sefer izlersenizrahat rahat anlamazsınız diye düşünüyorum baya bir karışık bidaha izleyebilirim karışık DonnieDarko'dan bile karışık düşünün artık kısaca güzel,zevkli,fransız filmi kıvamında genç güzel h
... Devamı
Filmde Olağan Şüphelilerden tanıdığımız Kevin Spacey oynuyor oyunculuğuda ayrı bir mükemmel film aslında Fight Club o yıl oscar konusunda baya bidüşmüş. Fight Club hiç oscar almadan sadece adaylıkla dönmüşken bu film oscar aldı fight club'dan daha iyi derseniz ayıp olurfight club benzer seneryoya sahip diyolarama ben çok benzetemedim diyebilirim.Sonu suprizli filmlerin başında gelir.Kesinlikle Kesinlikle filmi dikkatli izleyin derim.Felsefefik yanıda var dikkatli izlemesenizsapık bir fransız filmi izlemiş olursunuz diyorum.Filmde bolca Flashforward var Flashback'tebaşındaki sahneyi ilerde görebilirsiniz.Film neyimi anlatıyor bunuda izleyince anlarsınız.Poşet sahnesine dikkatli izleyin bir nevi birazcıkta olsa sır orda saklıdır.Filmi tek sefer izlersenizrahat rahat anlamazsınız diye düşünüyorum baya bir karışık bidaha izleyebilirim karışık DonnieDarko'dan bile karışık düşünün artık kısaca güzel,zevkli,fransız filmi kıvamında genç güzel hatırlattıbana birazcıkta olsa Dreamworks ama kesinlikle çocuk filmi değil çocukların izlemesinikesinlikle önermem.Böyle Birşeyle Bitirelim------"Ölmeden önceki son saniyede tüm hayatın gözünün önünden geçermiş.Herşeyden önce o bir saniye felan değil bir zaman okyanusu gibi sonsuza dek uzayıp gidiyor"----------

Puanım:80

@acikdeniz

6 yıl önce

7.7 / 10

Aman diyim hazırlıklı olun sonunda ağzınız açık kalacak çünkü. Lütfen film esnasında telefonunuzu kurcalamayın.

@cessiebalik

6 yıl önce

10 / 10

pekala ne yazacağım hakkında çok fazla fikrim olmadığı için, tedbiri elden bırakmayayım. izlediğim en etkileyici filmlerden biriydi sanırım. poşetin rüzgarda dans edişi, Thora Birch'in güzelliği, Ricky'nin sakin, kendinden emin ve hakim tavrı, her bir detay muazzamdı.

@dexmach

6 yıl önce

9.5 / 10

PERFECT

@mertaksu

7 yıl önce

8.6 / 10

Sonunda adamın **** çıkmasıyla şaşkınlıktan ağzımı açık bırakmış film. Hiç beklemiyordum delikanlı abimizden.
D

@doris

7 yıl önce

Hiç kimse gözüktüğü, dışarıya yansıttığı kişiliği barındırmıyor aslında. Güzel filmdi, Kevin Spacey’nin oyunculuğunu çok sevdim.

@lavn

7 yıl önce

filmi izlememin üzerinden oldukça zaman geçti ama aklımda hep aynı sahne kevin spacey nin o sarışın kızı gördüğü sahne tribünden kıza bakışı :)

filmin zaten kalitesi ortada,söyleyeceklerim bu kadar.

@oksijen

7 yıl önce

Filmde yer yer tereddütte kalıyor insan. Öyle ki filmin hangi karakterin etrafında döndüğü üzerine düşündüm.. Çünkü her biri başlı başlına birer tip, her biri sıradanlıktan uzak, her biri birbirinin ötekisi.. Kevin Spacey'in oyunculuğuna ve filmin müziklerine sağlık..

Yalnız sorun şu ki; filmin afişi ve adı; filmi anlatmakta yetersiz kalıyor.

@cayvemandalina

7 yıl önce

anlıyorum ama anlatamıyorum. öyle bi' film.
K

@karpuz

8 yıl önce

bu film yıllardır gözüme çarpan ama hiç izlemek istemediğim filmlerdendi. afişinden olacak güzel bir film olduğu aklımın ucundan geçmemişti, hatta oyuncularını bile bilmiyordum. benim gözümde saçma sapan amerikan filmlerinden biriydi. sonra baktım kevin spacey oynuyor, hadi izleyeyim dedim. sanırım bu filmden beklentimle filmin kendisi ancak bu kadar zıt olabilirdi. filmi bitirdikten sonra tek düşündüğüm "keşke izlemek için bu kadar beklemeseymişim" oldu.
SPOILER

Amerikan Güzeli filmine Benzer Film ekliyorsun.

Arama Sonuçları

Amerikan Güzeli filmini Kategorize ediyorsun.

Bu filmi aşağıdaki seçenekleri işaretleyerek kategorize edebilirsin.

Arama Sonuçları

Amerikan Güzeli filmine Konu ekliyorsun.

Arama Sonuçları

FİLM İLE İLGİLİ İSTATİSTİKLER
GİRİŞ YAP
Şifremi Unuttum!

ÜYE DEĞİL MİSİNİZ?

HEMEN ÜYE OLUN
Aktivasyon Mailim Gelmedi!
ŞİFREMİ UNUTTUM
AKTİVASYON MAİLİ GÖNDER
ÜYE OL