7.1

312 OY
PUAN VER
5

IMDb: 8.2 (562.342 OY)

Süre

1 Saat 57 Dk.

Yönetmen

KONUSU

Deckard bir Blade Runner'dır, yani kaçak replikant'ları (yapay insan/android) avlayan bir polis. Artık kovalamacadan sıkıldığı için ayrılmayı düşündüğü bir sırada, çaldıkları bir uzay gemisiyle dünyaya 5 replikant'ın geldiğini öğrenir. Milyonlarca insanın yaşadığı dev bir şehirde bu 5 kaçağı bulmak zorundadır. Ünlü yönetmen Ridley Scott'ın, bilimkurgu dünyasının büyük ismi Philip K. Dick'in kitabından sinemaya aktardığı yapım, 1983 yılında en iyi görsel efekt ve en iyi sanat yönetimi konusunda Akademi Ödülleri'ne aday olmuş ancak ödül alamamıştı.

POPÜLER YORUMLAR

SPOILER

TÜM YORUMLAR (22)

@korgan yazdı...

Paz, 05 Kas 2017, 20:42 (9 ay önce)

Filmi izledikten sonra derli toplu şahane bir analizini şu linkten izleyebilirsiniz. https://youtu.be/ZWxqQ7MZM7Y   (daha evvel değinen oldu mu bilmiyorum ama) Dechart'ın bir replikant olduğu son sahnedeki origamiyle açıklanmıyor aslında. fimin en başlarında asi replikant Leon'u izlerken ve ilerleyen dakikalarda Rachel'le konuşurken Dechart'ın göz bebekleri tıpkı diğer replikantlarınki gibi sarıya dönüyor. Ancak yönetmen kullandığı açıyla ve görüntüyü bulanıklaştırarak gerçeğin sadece ipucunu veriyor. Diğer bir ipucuysa Rachel'in Dechart'a sorduğu soruda gizli: "şu senin Voight-Kampff testin... hiç o testi kendine yaptın mı?" köleliği reddedenlere Sevgiyle...

@mhakannn yazdı...

Per, 12 Eki 2017, 02:32 (10 ay önce)

7.8 / 10

Blade Runner temasıyla, görselliğiyle hep ilgimi çeken bir film olmuştu. Yeni film çıkmak üzereyken izlemeye karar verdim. Muazzam bir görselliği var. 2000'de çekilmiş denilse şaşılmayacağım bir görsel kaliteye sahip. Filmin konusu ve dünyası da gayet ilgi çekici. Ağır ilerleyen filmleri severim ama izlediğim diğer ağır filmlere göre film kendini daha az açıklıyor ve film biraz kopuk geliyor. Sanki özellikle seyircinin filmi tam anlayamaması istenmiş ve özellikle kısa diyaloglara önem verilmiş gibi. Filmin hikayesiyle değil, sahne ve diyaloglarla akılda kalınması istenmiş gibi geldi bana. Fakat bu tarzı sevmedim. İzlerken sıkılmadım ama aşırı merakla da takip etmedim. Görselliğiyle ve dünyasıyla muazzam, hikaye işlenişi açısından herkese hitap etmeyen bir film. 

@quijote yazdı...

Sal, 10 Eki 2017, 09:54 (10 ay önce)

bazı filmler  zamanda yolculuk olduğuna beni inandırıyor. bu nasıl bir ileri görüşlülüktür nasıl bir bilimsel öngörüdür. zamanının ötesinde bir film.

Spoiler içeren yorumlarınızda "spoiler"
butonunu kullanınız.

SPOILER

Bıçak Sırtı filmine Benzer Film ekliyorsun.

Arama Sonuçları

Bıçak Sırtı filmini Kategorize ediyorsun.

Bu filmi aşağıdaki seçenekleri işaretleyerek kategorize edebilirsin.

Arama Sonuçları

Bıçak Sırtı filmine Konu ekliyorsun.

Arama Sonuçları

FİLM İLE İLGİLİ İSTATİSTİKLER