7.9

60 OY
PUAN VER
5

IMDb: 7.6 (5.344 OY)

Vizyon Tarihi

27 Ekim 1995

Süre

2 Saat 56 Dk.

KONUSU

Yıllardır Amerika'da yaşayan Yunanlı bir yönetmen, son filminin prömiyeri için anavatanına döner. Bir yandan da Balkanlarda çekilen ilk görüntüler olarak kabul edilen Makedonyalı Manaki kardeşlerin filmlerini bulmak niyetindedir. Filmi, içerdiği dini temalar yüzünden protestolara neden olur. Yönetmen bundan sonra uzun bir yolculuğa koyularak Manaki filmlerinin izini sürmeye başlar. Angelopoulos, yüzyıllardır süren bir etnik kargaşayı ve varılan son noktayı, Bosna savaşını durgun, etkileyici bir dille anlatmayı başarmaktadır.

SPOILER

TÜM YORUMLAR (6)

F

@fatmaa yazdı...

Çar, 27 Nis 2016, 21:31 (2 yıl önce)

Filmde beni en çok etkileyen sahne Arnavutluk-Üsküp sınırına yakın yerde arabanın durmasıyla başlayan 5 dklık kısım oldu. 'Yunanistan ölüyor' diyor Angelopoulos. Filmlerinde gösterdiği tükenmişliği açıkça yüzümüze vuruyor bu defa, isyan ediyor. Filmlerindeki siyah şemsiyelere hep bi anlam yüklemeye çalışırdım, bu sahne bana siyah şemsiyelerin aslında ölümünü kabul ettiği yunanistanın yasını temsil ettiğini düşündürdü. Ağır bir film ancak kesinlikle izlenmeli.Tam olarak elbette anlamasam da Eleni Karaindrou müzikleri Angelopoulos'un muhteşem görselliğiyle birleşmiş, daha ne olsun? Tekrar tekrar izlemelik

@meyziyade yazdı...

Cum, 12 Tem 2013, 02:34 (5 yıl önce)

angelopolous'un diğer tüm filmleri gibi şiir bir film. ama içlerinde en ağırı belki de . ayrıca tarkovski'nin nostalghia ve sacrifice filmlerindeki erland josephson'u barındırması da ayrı güzel bir sürpriz oldu benim için,ama angelopolous'a yeni başlayanlar için sonsuzluk ve bir gün idealdir.

?kurduğumuz tüm hayallere rağmen değişmeyen dünyanın şerefine? iyi geceler? iyi geceler? öyle tatlı bir keder ki ayrılık sabaha kadar iyi geceler dileyeceğim artık?

@sinemask yazdı...

Cmt, 15 Haz 2013, 03:05 (5 yıl önce)

8.7 / 10

Yönetmenin diğer filmlerine göre en ağır ama bir o kadar da anlatımı en kuvvetli filmiydi diye bilirim. Bulgar kadınla kayıkla filibeye gittiklerindeki kadının söylediği ağıt beni benden aldı götürdü.

Angelopoulos'un savaşın insanlar üzerinde bıraktığı etkiler işlemesi ve yaptığı başarılı sınır parodilerini dillendirmeye gerek bile yok zaten muhteşem.

Spoiler içeren yorumlarınızda "spoiler"
butonunu kullanınız.

SPOILER

Ulis'in Bakışı filmine Benzer Film ekliyorsun.

Arama Sonuçları

Ulis'in Bakışı filmini Kategorize ediyorsun.

Bu filmi aşağıdaki seçenekleri işaretleyerek kategorize edebilirsin.

Arama Sonuçları

Ulis'in Bakışı filmine Konu ekliyorsun.

Arama Sonuçları

FİLM İLE İLGİLİ İSTATİSTİKLER
GİRİŞ YAP
Şifremi Unuttum!

ÜYE DEĞİL MİSİNİZ?

HEMEN ÜYE OLUN
ŞİFREMİ UNUTTUM
ÜYE OL