Ulis'in Bakışı

(1995)

Ulysses' Gaze a.k.a To vlemma tou Odyssea

Film 2 Saat 56 Dk. Dram, Savaş Yunanistan, Fransa 27 Ekim 1995

8

76 OY
PUAN VER
5

Imdb: 7.6 (7.464 OY)

KONUSU
Yıllardır Amerika’da yaşayan Yunanlı bir yönetmen, son filminin prömiyeri için anavatanına döner. Bir yandan da Balkanlarda çekilen ilk görüntüler olarak kabul edilen Makedonyalı Manaki kardeşlerin filmlerini bulmak niyetindedir. Filmi, içerdiği dini temalar yüzünden protestolara neden olur. Yönetme ... Devamı
Yıllardır Amerika’da yaşayan Yunanlı bir yönetmen, son filminin prömiyeri için anavatanına döner. Bir yandan da Balkanlarda çekilen ilk görüntüler olarak kabul edilen Makedonyalı Manaki kardeşlerin filmlerini bulmak niyetindedir. Filmi, içerdiği dini temalar yüzünden protestolara neden olur. Yönetmen bundan sonra uzun bir yolculuğa koyularak Manaki filmlerinin izini sürmeye başlar. Angelopoulos, yüzyıllardır süren bir etnik kargaşayı ve varılan son noktayı, Bosna savaşını durgun, etkileyici bir dille anlatmayı başarmaktadır.

YORUM YAZ

SPOILER

YENİ YORUMLAR

Tüm Yorumlar

@tiamath

3 yıl önce

7.5 / 10

Çekeceğin son filmin prömiyeri için, Makedonyalı Manaki kardeşlerin kayıp üç rulo negatiflerini bulmaya karar verir. Tabi film bu şekilde çıkılan yolculukta, balkan bölgesinde yaşanan bir çok olaya da tanıklık eder. Yunanıstanlı olan yönetmen ilk olarak anavatanında başlar bu arayışına. ilk karşılaştığı unsur ise inanç kesiminin sinemaya karşı gösterdiği katı tutum olur. İkinci durağında ise komünizm üçüncü durağında ise savaş karşısına çıkar. Filmin içinde özlem giderme unsurlarından tutun da evine haciz gelse bile eğlenmeye devam edilmesi gereken topluluğa kadar çok çeşitli konulara değinilmekte. Filmde kullanılan müzikten sanatsal sunuma kadar her konuda başarılı bir film. Tek eleştirdiğim nokta ise bu kadar uzun metrajlı yapacağım diye bazen boğucu noktalara varması oldu. Ayrıca Harvey Keitel’i birkaç yıl önceki piano filminde de çırıl çıplak görmüştük. Bu filmde de görmeyi beklemiyordum. Harvey için ayrıca, 90-95 arasında oynadığı
... Devamı
Çekeceğin son filmin prömiyeri için, Makedonyalı Manaki kardeşlerin kayıp üç rulo negatiflerini bulmaya karar verir. Tabi film bu şekilde çıkılan yolculukta, balkan bölgesinde yaşanan bir çok olaya da tanıklık eder. Yunanıstanlı olan yönetmen ilk olarak anavatanında başlar bu arayışına. ilk karşılaştığı unsur ise inanç kesiminin sinemaya karşı gösterdiği katı tutum olur. İkinci durağında ise komünizm üçüncü durağında ise savaş karşısına çıkar. Filmin içinde özlem giderme unsurlarından tutun da evine haciz gelse bile eğlenmeye devam edilmesi gereken topluluğa kadar çok çeşitli konulara değinilmekte. Filmde kullanılan müzikten sanatsal sunuma kadar her konuda başarılı bir film. Tek eleştirdiğim nokta ise bu kadar uzun metrajlı yapacağım diye bazen boğucu noktalara varması oldu. Ayrıca Harvey Keitel’i birkaç yıl önceki piano filminde de çırıl çıplak görmüştük. Bu filmde de görmeyi beklemiyordum. Harvey için ayrıca, 90-95 arasında oynadığı en iyi film olmuş da diyebilirim.

@olanzveins

3 yıl önce

3.5 / 10

Fransızların ’’artiste manque’’ diyerek adlandırdıkları sanatçı tipi en güzel kendini bu tarz filmlerde ele veriyor. Angelopoulos’un icra ettiği bayağılık en güzel bu kavramla açıklanıyor. Otto Rank ’’artiste manque’’ kavramıyla Angelopoulos gibi sanat icra edemeyenleri ama bir şekilde prim yapanları eserlerine aktarmış.

@meyziyade

11 yıl önce

angelopolous’un diğer tüm filmleri gibi şiir bir film. ama içlerinde en ağırı belki de . ayrıca tarkovski’nin nostalghia ve sacrifice filmlerindeki erland josephson’u barındırması da ayrı güzel bir sürpriz oldu benim için,ama angelopolous’a yeni başlayanlar için sonsuzluk ve bir gün idealdir.

?kurduğumuz tüm hayallere rağmen değişmeyen dünyanın şerefine? iyi geceler? iyi geceler? öyle tatlı bir keder ki ayrılık sabaha kadar iyi geceler dileyeceğim artık?

@sinemask

11 yıl önce

8.7 / 10

Yönetmenin diğer filmlerine göre en ağır ama bir o kadar da anlatımı en kuvvetli filmiydi diye bilirim. Bulgar kadınla kayıkla filibeye gittiklerindeki kadının söylediği ağıt beni benden aldı götürdü.

Angelopoulos’un savaşın insanlar üzerinde bıraktığı etkiler işlemesi ve yaptığı başarılı sınır parodilerini dillendirmeye gerek bile yok zaten muhteşem.

@oznks

12 yıl önce

10 / 10

yugoslavya dağılıyor, insanlar üzgün.

@khresimos

13 yıl önce

7.5 / 10

yaklaşık 3 saatlik filmi aralarla 5.30 saattebitirebildim. hem konu hem de konunun işlenişi açısından oldukça ağır bir film. oldukça çarpıcı sahneler de içermekte. bu kadar ağır bir filmin bu kadar ağır bitmesi de insanın omuzundaki yükü birkaç katına çıkarmakta.

peki nasıl buldum? yönetmenin izlediğim ilk filmi olduğu için alışmam gerektiğini düşünüyorum. belki de beni birkaç beden aşan bir filmdi.
M

@mendebur

14 yıl önce

10 / 10

izlemesi zor ve ağır ilerleyen film. daha önce de belirttiğim gibi holivud filmlerine ve bol sürprizli fransız filmlerine aşina izleyici için iyi bir sabır sınavıdır böyle filmler. tam olarak anladığımı iddia etmiyorum ama gözüme çarpan noktalar aşağıdakiler.

spoiler

+ filmde çok ilginç geçişler var. mutlaka gözünüze çarpar.

+ müzikleri çok etkileyici. fazla müzik olduğunu söyleyemem ama olanlar gerçekten güzel.

+ sisin içinde çekilen sahneler çok etkileyici, özellikle de açık havada konser veren orkestra. oradaki müzik zaten bitiriyor insanı.

+ lenin heykelinin taşınması sahnesi etkiledi beni.

+ zorlu bir yolculuk sonrası iki arkadaşın birbirine kavuşması görülmeye değer sahnelerden biri.

+ filmde hiçbir savaş sahnesi yok (en azından ben öyle hatırlıyorum). ama görüntüler ve ara sıra gelen patlama sesleri daha bir ürkütücü olmuş. hiç de patlama sahnesine falan gerek kalmamış. yıkık binalar, kaçak göçek yaşayan halk, su sıkıntısı
... Devamı
izlemesi zor ve ağır ilerleyen film. daha önce de belirttiğim gibi holivud filmlerine ve bol sürprizli fransız filmlerine aşina izleyici için iyi bir sabır sınavıdır böyle filmler. tam olarak anladığımı iddia etmiyorum ama gözüme çarpan noktalar aşağıdakiler.

spoiler

+ filmde çok ilginç geçişler var. mutlaka gözünüze çarpar.

+ müzikleri çok etkileyici. fazla müzik olduğunu söyleyemem ama olanlar gerçekten güzel.

+ sisin içinde çekilen sahneler çok etkileyici, özellikle de açık havada konser veren orkestra. oradaki müzik zaten bitiriyor insanı.

+ lenin heykelinin taşınması sahnesi etkiledi beni.

+ zorlu bir yolculuk sonrası iki arkadaşın birbirine kavuşması görülmeye değer sahnelerden biri.

+ filmde hiçbir savaş sahnesi yok (en azından ben öyle hatırlıyorum). ama görüntüler ve ara sıra gelen patlama sesleri daha bir ürkütücü olmuş. hiç de patlama sahnesine falan gerek kalmamış. yıkık binalar, kaçak göçek yaşayan halk, su sıkıntısı ve su bulma mücadelesi gibi durumlar zaten savaş psikolojisine sokuyor insanı yeterince.

+ adamın tüm mücadelesinin manakis kardeşlerin görücüye çıkmamış 3 bobin filmini bulmak için olması ayrıca bir enteresan zaten. yapmadığı yaşamadığı şey kalmıyor bu uğurda. manakis kardeşleri biraz inceleyince adama hak veriyorsunuz ama.

+ bir de filmin başlarında "bakın sayın izleyenler şu görüntüleri çeken adamların 3 bobin filmini arıyorum" dercesine gösterilen siyah beyaz manakis kardeşler filmi de etkiliyor izleyeni. oradaki insanlar garip bir şekilde ürküttü beni. benzer duyguyu queen’in innuendo adlı parçasının klibini izlerken de yaşıyorum. müziğin yavaşladığı bölümde o dans eden kadın ve erkekler tüylerimi diken diken ediyor.

+ ek olarak filmdeki en büyük amaç olan ulis’in bakışı filmi için de çok fazla ümitlenmeyin.

+ yazmayı unuttum. şöyle güzel bir bölümü var:

"öyle tatlı bir keder ki ayrılık, sabaha kadar iyi geceler dileyeceğim artık. gözlerinde uyku barınsın ve yüreğinde huzur.

uyku da huzur da ben olsam, gözlerine ve yüreğine yalnız ben dolsam. kimden yardım dilemeli, tanrı’ya ne kadar yakarmalı biçare yüreği. ne oldu sana, benim güzel mutlu köyüm?"

+ düşündüm de şiir gibi bir film bu ya. depresif fazlasıyla...

+ oha! şu diyalogu nasıl unuttum:

kadın: niçin ağlıyorsun?

erkek: seni sevemiyorum. o yüzden ağlıyorum.

+ bir de şunu buldum ki çok fena.

http://www.dailymotion.com/...

spoiler

not: itüsözlük’te yaptığım yorum...
SPOILER

Ulis'in Bakışı filmine Benzer Film ekliyorsun.

Arama Sonuçları

Ulis'in Bakışı filmini Kategorize ediyorsun.

Bu filmi aşağıdaki seçenekleri işaretleyerek kategorize edebilirsin.

Arama Sonuçları

Ulis'in Bakışı filmine Konu ekliyorsun.

Arama Sonuçları

FİLM İLE İLGİLİ İSTATİSTİKLER
GİRİŞ YAP
Şifremi Unuttum!

ÜYE DEĞİL MİSİNİZ?

HEMEN ÜYE OLUN
Aktivasyon Mailim Gelmedi!
ŞİFREMİ UNUTTUM
AKTİVASYON MAİLİ GÖNDER
ÜYE OL