8

53 OY
PUAN VER
5

Imdb: 7.8 (240.433 OY)

KONUSU

Komiser James Gordon’ın, Batman’in Gotham şehrine varmasından yıllar öncesinde geçen yükseliş hikayesi.

Ben McKenzie

Jim Gordon

Donal Logue

Harvey Bul...

David Mazouz

Bruce Wayne

Sean Pertwee

Alfred Pen...

Robin Lord Taylor

Oswald Cob...

Erin Richards

Barbara Kean

Camren Bicondova

Selina Kyle

Cory Michael Smith

Edward Nygma

YORUM YAZ

SPOILER

POPÜLER YORUMLAR

YENİ YORUMLAR

Tüm Yorumlar

@tiamath

3 yıl önce

7 / 10

Bir türlü fırsat bulup başlayamamıştım. Henüz ilk sezon bitti. DC çizgi romanlarını okurken özellikle batman ile ilgili konuların özenle yazıldığı fark edebiliyorsunuz. Bu dizi de aynı titizliğe sahip. Ortam ve şehrin zihniyeti çok başarılı yansıtılmış. Özellikle batmanin rakibi olarak tanıdığımız düşmanların gençliği ve henüz karanlık tarafa geçmemiş hallerinden hikayenin başlaması en beğendiğim nokta oldu. Neredeyse tüm karakterler yerine oturmuş. Oswald karakterinin ise oscarlık bir oyunculuk sergilediğini zaten herkes dile getirmiş. Şuan için, penguen, catwoman ve nygma’nın gelişimini ağırlıklı gördük. Harvey ve korkuluğu ise kısa süreli (ileride gelecekler) babında gördük. Devamının da aynı başarıda olduğunu düşünüyorum.

(2 sezon sonrası edit) İlk sezonun üstüne epeyi katarak devam etmiş durumda. Boş bölüm hiç yoktu ve Nigma karakterinin artık oturmuş olduğunu görüyoruz. Penguenin gelişimi oldukça zigzag şeklindeydi ama özellikle
... Devamı
Bir türlü fırsat bulup başlayamamıştım. Henüz ilk sezon bitti. DC çizgi romanlarını okurken özellikle batman ile ilgili konuların özenle yazıldığı fark edebiliyorsunuz. Bu dizi de aynı titizliğe sahip. Ortam ve şehrin zihniyeti çok başarılı yansıtılmış. Özellikle batmanin rakibi olarak tanıdığımız düşmanların gençliği ve henüz karanlık tarafa geçmemiş hallerinden hikayenin başlaması en beğendiğim nokta oldu. Neredeyse tüm karakterler yerine oturmuş. Oswald karakterinin ise oscarlık bir oyunculuk sergilediğini zaten herkes dile getirmiş. Şuan için, penguen, catwoman ve nygma’nın gelişimini ağırlıklı gördük. Harvey ve korkuluğu ise kısa süreli (ileride gelecekler) babında gördük. Devamının da aynı başarıda olduğunu düşünüyorum.

(2 sezon sonrası edit) İlk sezonun üstüne epeyi katarak devam etmiş durumda. Boş bölüm hiç yoktu ve Nigma karakterinin artık oturmuş olduğunu görüyoruz. Penguenin gelişimi oldukça zigzag şeklindeydi ama özellikle serinin dergilerinde geçen romulus karakteri (dizide azrael) ve baykuş imparatorluğu ile ilgili ilk mesajları vermesi heyecanı ciddi anlamda yükseltti. Tam anlamıyla üzerine katarak yeni bir sezon çekmişler.

(3.sezon sonrası edit) Özellikle penguen-nygma ile ilgili aşk-meşk kısımları, bayan kringle’ye benzer bir karakterin getirilmesi gibi unsurlar, bu sezonun ilk on bölümünde resmen beni soğuttu. Fakat diğer yarısında neredeyse tüm karakterlerin birbiriyle bir iç savaşa girmeye başlaması, Baykuş divanının etkin rolleri tekrar dizideki aynı keyifi yakalamamı sağladı. Fakat yine de bu divanın tek sezonda bu kadar kolay harcanması, dergilerde geçen hikayelere kıyasla çok basit bir geçiştirme oldu Ve artık sezonun kapanışıyla birlikte batman karakterinin doğmaya hazır bir noktaya geldiğini de görebiliyoruz.

(4.sezon sonrası edit) Bir nevi batırma sezonu olmuş. Bir çok karakter ve bir çok hikaye hızlı bir şekilde senaryoya sokulup, aynı hızda harcanıp kenara atılıyor. Neredeyse herkes bir şekilde ölümden geri dönüyor. Böyle bir kendini tekrar olabilir mi? Sezon boyunca herkes bir şekilde gothamı yok etmeye çalışıyor. Bu sezona sadece Jerom karakterinin kattığı bir renk parçası dışında takdire değer hiçbirşey bulamadım.

(beşinci sezon sonrası edit) Dizinin ilk iki sezonunda sekiz puanlık bir dizi derdim ama diziyi bitirince yedi puanı bile ancak hak eder diyorum. Son sezon resmen hikaye ve fikirlerin hızlı bir şekilde harcanıp tüketilme bölümü olmuş. Birçok karakter bir bölümde oluşturulup diğer bölümde yok ediliyor. Bir çok taraf değiştirme gerçekleşiyor ve bir önceki bölümde olan biten o kadar çabuk geçilmiş oluyor ki sanki o olaylar hiç yaşanmamış zannedersiniz. Ölüp geri gelenler için "bi bitmediniz ****" demeden edemiyorsunuz. Son sezonu sadece bitirmiş olmak için izledim.
S

@sonofneptune

7 yıl önce

9.1 / 10

Bence efsane bir dizi. Hakkında ne yorum yapılsa az. Keşke Batman filmerini bu dizi onların öncesi olacak şekilde kurgulasalardı dedirtecek cinsten.

@rinustalarin

8 yıl önce

9 / 10

Dizi 3. sezonunun ortasında resmen şaha kalktı.

Her sezon başı bir afallama yaşasa da, ilerledikçe müthiş bir hal alıyor. Tartışmasız bir şekilde "Gotham" şehir isminin geldiği "gotik" kelimesinin gerçek anlamını bugüne kadar en başarılı şekilde görselleştiren yapıt bu oldu ve her geçen bölüm daha da vurguluyor bunu.

Batman, catwoman, penguin, riddle karakterlerinin gelişimi müthişken, senaryoya serpiştirilmiş yan karakterler de hakkını fazlasıyla veriyor.

Soruyu sormadan edemeyeceğim: Westworld dizisi de göz önünde bulundurularak, Gotham filminin, tarihte gelmiş geçmiş en iyi ilk 3 (hatta en iyi) spin-off hikayeleri arasına girmiş olabilir mi?

Umarım dizi bu özelliklerini yücelterek devam ettirir ve o şekilde de sonlanır.

90/100

Saygılar

@amip

9 yıl önce

7.8 / 10

Gotham ikinci sezona da bomba gibi başladı. Karakterlerin ne kadar yerli yerinde olduğundan bahsetmeyeceğim. Gerçekten beklemeye değer bir dizi olmuş. Batman in çizgi filmlerinin severi olarak, her karakteri merakla izlemek epey memnun edici. Harvey nin Penguen in Enigma nın yükselişlerini, Gotham ı böyle izlemek gerçekten iyi. Umarım bozulmadan devam eder.
B

@blitzkrieg

10 yıl önce

8 / 10

90’lı yıllarda tim Burton on yapma uğruna yerin dibine soktuğu Batman i 2000’lerin ortalarında Christopher nolan kucaklamış ve sonunda hak ettiği yere çıkarmıştı. Bir Batman fanı olarak dizisini görmeyi istiyordum her hafta Batman izlemek bence Heyecanlı olurdu, ve dizisi yapıldı.

Öncelikle güzel bir kurgusu var, oyunculuklar genel olarak iyi ve dizi şuan için iyi gidiyor. Ancak Aaron Eckhart ın gösterdiği müthiş performanstan mıdır bilinmez yeni harvey dent e ısınamadım. Bir de Bruce un çok genç olması var. 20 sezon dizi yapamayacaklarına göre zaman aralığını nasıl ayarlayacaklar merakla bekliyorum.

@whitebeard

10 yıl önce

8 / 10

Olumsuz eleştirilere rağmen baya beğendiğim bir yapım oldu. Zira gotham’ın sisli, karanlık vegotik arka sokaklarını görmek diziye fazlasıyla izlenebilirlik katmış. James Gordon’u oynayan karakteri de başarılı bulduğumu söyleyebilirim. Gordon karakterinin yanında ise Harvey Bullock karakteri iyi bir seçim olmuş, zira penguen karakteri ile diziye fazlasıyla renk katmış durumda. Diziden ileriye dönük beklentim, senaryonun daha da bir derinlik kazanması bunu bu diziden fazlasıyla istiyorum ve bekliyorum, Umarım dizi ilerledikçe kendi derinselliğini oluşturabilir. En azından bu dizinin bunu hakettiğini düşünüyorum!

@havlayankuzu

10 yıl önce

Gotham, ülkemize çok benziyor. Tek farkla bizim zenginlerimiz siyah taytlar giyip suçla savaşmak yerine toplu sünnet törenleri düzenlemekle yetiniyorlar.

Zorla ütületcekler siyah picamalarımı.

@rinustalarin

10 yıl önce

9 / 10

Emin değilim.

Penguen cuk oturmuş. Gordon başarılı, ortağı ondan da başarılı. Az görünen büyük karakter seçimleri de başarılı, ancak 3 bölümde sürekli aynı diyaloglar dönegeldi. Hele bazı diyaloglar o kadar çocukça ki, senaristin +18’i geçtim, 12 yaşında olduğuna bile şüpheliyim.

Mckenzie’yi uzun bir aradan sonra dolgun bir rolde görmek çok hoş oldu, ancak bu gidişle fazla ömrü olamaz. Atmosfer ve karakterler ’iyi’ olabilir, ancak bir takım klişelerden arındırılması da gerekiyor.

Bu şekilde devam ederse yazık olur. Remake değil, bişi değil. Artık biraz özen gösterin şu senaryolara.

@tanjusengun

10 yıl önce

8.5 / 10

Harika gidiyor.Sanırım beklemeye değer bi dizi daha buldum :)

@dr_hugo_strange

10 yıl önce

Penguen karakteri cuk oturmuş tamam bu dizi

Tek eksik joker

@dr_hugo_strange

10 yıl önce

Hadi başlıyorum ben de hayırlısı.Batman favorimdi her zaman ama ondan da öncesi varmış Gotham

@asdf_13

10 yıl önce

7 / 10

Dizinin bir anlatım tarzına sahip olması lazım. İlk bölüm itibari ile daha çok Gotham’ın karanlık havasından yararlanarak şehir atmosferinin arkasına sığınmış bir yapım izledim. Yinede bu ilk bölümün karakterleri tanıtma amacıyla böyle olduğuna inanmak istiyorum.

Game of Thrones , Breaking Bad, True Detective gibi sağlam diziler kendilerine özgü anlatım tarzları ile bu başarıyı yakaladılar...

Klasik amerikan TV seyircisine hitap edebilecekleri basit bir düzeyde kalmaktansa kendi düzeylerini belirlediler ve seyircinin bunu yakalamasını,anlamasını yada daha doğru bir tabirle "keşfetmesini" beklediler. Umarım ilerleyen bölümlerde Gotham’ da bunların arasına katılır çünkü gothik atmosfere sahip kaliteli bir dizinin tadından yenmez...

Özetlemek gerekirse Danny Cannon gibi bir TV yönetmenini postalayıp daha kaliteli bir isim ile işbirliğine gidilmeli...
SPOILER

Gotham dizisine Benzer Dizi ekliyorsun.

Arama Sonuçları

Gotham dizisini Kategorize ediyorsun.

Bu diziyi aşağıdaki seçenekleri işaretleyerek kategorize edebilirsin.

Arama Sonuçları

Gotham dizisine Konu ekliyorsun.

Arama Sonuçları

DİZİ İLE İLGİLİ İSTATİSTİKLER
GİRİŞ YAP
Şifremi Unuttum!

ÜYE DEĞİL MİSİNİZ?

HEMEN ÜYE OLUN
Aktivasyon Mailim Gelmedi!
ŞİFREMİ UNUTTUM
AKTİVASYON MAİLİ GÖNDER
ÜYE OL