Nerdesin Be Birader?

(2000)

O Brother, Where Art Thou?

Film 1 Saat 47 Dk. Macera, Komedi İngiltere, Fransa 5 Ocak 2001

7

262 OY
PUAN VER
5

Imdb: 7.7 (320.110 OY)

KONUSU
Missisipi Cezaevi’nde tutuklu, ağzı bozuk, haşin bir adi suçlu olan Everett Ulysses McGill (George Clooney), taş kırarak daha fazla zaman kaybetmek istemez. Kandırdığı iki zavallı mahkumla birlikte, toprağa gömülü bir hazineyi aramak için, prangalarından bile kurtulmadan hayatlarının en maceralı yol ... Devamı
Missisipi Cezaevi’nde tutuklu, ağzı bozuk, haşin bir adi suçlu olan Everett Ulysses McGill (George Clooney), taş kırarak daha fazla zaman kaybetmek istemez. Kandırdığı iki zavallı mahkumla birlikte, toprağa gömülü bir hazineyi aramak için, prangalarından bile kurtulmadan hayatlarının en maceralı yolculuğuna çıkarlar.

Üçlüyü tekrar hapisaneye tıkmak isteyen kurnaz ve esrarengiz kanun adamı Cooley ile de amansız bir kovalamacanın içine girmişlerdir.

Yol boyu birbirinden ilginç sürprizlerle karşılaşan üçlü, ünlü gangster bebek yüzlü Nelson’dan, tekrar seçilmek için çılgın bir seçim kampanyası yürüten Pappy O’Daniel’a kadar pek çok sıradışı karakterle, farklı olaylar yaşarlar.
George Clooney

Ulysses Ev...

John Turturro

Pete Hogwa...

Tim Blake Nelson

Delmar O'D...

Charles Durning

Menelaus '...

John Goodman

Daniel 'Bi...

Michael Badalucco

George 'Ba...

Holly Hunter

Penny Whar...

YORUM YAZ

SPOILER

POPÜLER YORUMLAR

YENİ YORUMLAR

Tüm Yorumlar

@filmist

2 yıl önce

7.5 / 10

Birbirinden farklı karakterlerin mecburi sebepten beraber çıktıkları yolda başlarından geçen komik ve bir o kadar trajik hikaye.Senaryo, oyunculuk ve kurgusuyla son derece güzel eğlenceli bir iş çıkmış ortaya.Müzikleride es geçmemek gerekiyor.Tam bir kara mizah filmi.
Kaçırmamanızı tavsiye ediyorum.
D

@dignity

2 yıl önce

8.4 / 10

Gerçekten süper bir kara mizah şeklinde anlatmış hayatı ve çok güzel bir film.mutlaka izlenmeli

@darkscream

2 yıl önce

zibilyon tane minimalist filmi tek seferde izleyen ben bunu 3 seferde izledim, ama güzeldi...

@aysenurl

3 yıl önce

7.6 / 10

leyla ile mecnun’dan görüp geldim. gerçekten çok renkli ve eğlenceli bir fimdi. ayrıca müzikleri de harikaydı. hep beraber sahnede şarkı söyledikleri sahne baya eğlenceliydi

@no_one

6 yıl önce

8 / 10

Coen Kardeşlerin izlediğim filmleri arasında en renkli ve en akıcı filmdi diyebilirim . Big Lebovski ile kıyaslama yapılır mı tam emin değilim , her ne kadar mizah ön plana çıksa da iki filmde ikisini de aynı kategoriye koymakta zorlandım kendi açımdan . Müzikleri ve oyunclulukları olağanüstü olan filmde esprileri anlamak veya kaçırmamak için Amerikan kültürüyle haşır neşir olmak gibi bir durum söz konusu ki filmin zayıf yanı bu olmuş gibi ,çünkü her ne kadar kaliteli bir mizaha sahip olduğu başlangıçtan itibaren aşikar olsa da bazen Fransız kalıyosunuz , tabi işin içine Fransa da girince ... Yok o kadar değil :):) Spoilerla karışık bir yazı olacak ama olsun ;

Everett 'in planına inanarak zincirlerini kırarak cezaevinden kaçan ( tabi kendilerini bağlayan zincirler hala bağlı) Pete ve Delmar'ın talih ve baht , talihsizlik ve bahtsızlıkla dolu yol hikayesi . Tabi tüm olanlar ani ve kesin bir şekilde gerçekleşmekte film boyunca , yani pey
... Devamı
Coen Kardeşlerin izlediğim filmleri arasında en renkli ve en akıcı filmdi diyebilirim . Big Lebovski ile kıyaslama yapılır mı tam emin değilim , her ne kadar mizah ön plana çıksa da iki filmde ikisini de aynı kategoriye koymakta zorlandım kendi açımdan . Müzikleri ve oyunclulukları olağanüstü olan filmde esprileri anlamak veya kaçırmamak için Amerikan kültürüyle haşır neşir olmak gibi bir durum söz konusu ki filmin zayıf yanı bu olmuş gibi ,çünkü her ne kadar kaliteli bir mizaha sahip olduğu başlangıçtan itibaren aşikar olsa da bazen Fransız kalıyosunuz , tabi işin içine Fransa da girince ... Yok o kadar değil :):) Spoilerla karışık bir yazı olacak ama olsun ;

Everett 'in planına inanarak zincirlerini kırarak cezaevinden kaçan ( tabi kendilerini bağlayan zincirler hala bağlı) Pete ve Delmar'ın talih ve baht , talihsizlik ve bahtsızlıkla dolu yol hikayesi . Tabi tüm olanlar ani ve kesin bir şekilde gerçekleşmekte film boyunca , yani peyderpey kaybediş veya basamak tırmanır gibi bir hedefe ilerleme söz konusu değil . Karakterlerden Everett , daha rasyonel ve mantıklı ; Delmar , akıldan tamamen uzak , yanlış bağdaştırmaları , batıl inançları ama temiz kalbiyle ve kendinden çok çevresine olan ilgisiyle süper egosu baskın ; Pete ise tahmin edilebileceği üzere içgüdüleri en çok baskın olan karakter . Filmin açılışında karelerin köşelerinde bazı simgeler var ; ilk karede - kulak , müzik ikonu , buluttan çıkan yıldırım , çarpraz duran çekiç ve İngiliz anahtarı , ikinci karede - haç işareti , anahtar , Süleyman'ın mührü , bir kek dilimi vs.. 8 farklı kare ve her birinin köşelerine anlamlıca yerleştirilmiş simgeler var . Kısaca değinmek gerekirse , sanatı , inancı , emeği , şansı ,iletişimi , doğayı , kaderi , zaferi simgeleyen ve içlerindeki asıl maksadı da dolaylı yoldan gösteren semboller .( haç ,Süleyman'ın mührü , anahtar [tanrı veya hakikate açılan kapının sembolü] olan karede bir dilim kek size ne anlam çağrıştırır ? )

Filmde vurgu yapılan hususlardan biri cezaevinde aynı kıyafetlerle aynı ezgiyi söyleyip raylardaki taşları kıran mahkumlar ; aynı ezgi ve aynı kıyafetlerle aynı gölde vaftiz edilmeye giden topluluk ; aynı ezgi ve aynı kıyafetlerle ırkçılık denince akla gelen ilk topluluklardan olan Ku Klux Klan'ın gösterilmesi. Bir lider , bir cezalandırıcı önderliğinde benliği kaybetmiş , aynı amaca hizmet eden insanlar nerden bakılırsa bakılsın ,neye inanırsa inansın aslında zincirlerle bağlanmış kölelerdir . İster br suçlu ister bir cemaat üyesi olsun .

Filmin başında kehanetini Everett , Pete ve Delmar'a söyleyen kör adam ( demir yolunda ,sadece çizilen yoldan giden ) aslında kaderin temsilcisi .Film boyunca karşılaştıkları karakterlerle ani iniş ve çıkışlar yaşasalar da gidecekleri en son yer belliydi ,çünkü filmin son karesinde raydan giderken görülen yaşlı ve kör karakterimiz çemberin dışında kalan kişiydi . Üstten görendi , yani ne kadar dolambaçlı olursa olsun eğer hedef ve niyet belliyse girilecek yollar değişebilir ancak kesiştikleri yer ortaktır yolun sonunda. Filmde tesadüfi veya kesişmesi veya çarpışması garanti olaylar bir hayli fazla ; tam olarak neyi vurgulamak istedi film emin değilim ,üstte de dediğim gibi Amerikan kültürüyle ilgili birikim lazım biraz ( Tommy Johnson , George Nelson gibi karakterler , Kuzey - Güney savaşları sonrası toplumdaki değişimler , Büyük Buhran dönemi toplumsal ve kültürel normlar .vs.. ) belki de her karakter o zamanın büyük ülkelerinin politikalarını veya Amerika'nın siyasi , politik ,dini , sanatsal taraflarını ,daha doğrusu metalaştırılmış inanç ve siyasetini temsil ediyo olabilir . Ama kader konusunda söylemek istedikleri gayet güzeldi. Ne tamamen tesadüflerden örülü ne de tarikat öğrencilerinin " bu ne tevafuk şakirt" demesi gibi bir anlaşıyı yoktu , Everett'in sevdiğine kavuşması için kandırdığı Pete ve Delmar'ın işin içinde olması ne dostluktan ne de yetenektendi , sadece o zaman Everett'e zincirle bağlı oluşlarıydı mesela... Güzel filmdi , 2. kez izlenirse daha sağlıklı yorum yapılabilir tabi ki. 8/10

@godot

6 yıl önce

8.5 / 10

7-8 kez izledim. coenlerin en karakteristik filmi. kusursuz bir eser.
Z

@zaferaltintas

6 yıl önce

müzikleri şahane,keyifle izledim :')

@bscglclk

10 yıl önce

8.5 / 10

müzikler için bile izlenir

@ness

10 yıl önce

7.4 / 10

Karakterler mi oyunculara yazılmış yoksa oyuncular çok aşırı mı başarılı, neden oldu nasıl oldu da böyle güzel karakterler ortaya çıktı merak ettiren iflm. Müzikleri de ayrıca güzel. Tarihi karakterlerle olaylar da mükemmeldi, hele ki Crossroads Blues :)
T

@teksenben44

10 yıl önce

6.9 / 10

filmi nerden izliycez ?

@smaug

11 yıl önce

Dönemi çok iyi yansıtan, izlerken eğleneceğiniz hoş bir film. Müzikler de en az film kadar başarılı. Hatta filmin önüne geçmiş diyebilirim. İzlemeye değer.

@benkendimveben

11 yıl önce

coen kardeşlerin klasik başarısız erkek tiplemesini bu kez de : george clooney in rolünde gördüğümüz film .

hayatını büyük işlere adayan ama bunda umduğunu bulamayıp rezil rüsva olan karakterler coen kardeşlerin sinemasının ayırt edici özelliğidir ve bunu bu filmde göstermişler. filin genelde coen kardeşlerin tarzı olmadığı ve sıkıcı , bayıcı olduğu yönündeki eleştriler komedi olmasına mı dayanıyor bilemiyorum . sanki coen kardeşler komedi yapamazmış gibi bir izlenim hakim izleyenler arasında. filmde çok fazla olay , çok fazla karakter olması belki ana temayı kaybedip arada geçen olayları takip etmeye sebep olduğundan kafalarda sürekli bir alt metin arama isteği de depreşiyor ve acaba burada kime gönderme var soruları ile oturunca filmin başına işin içinden çıkılmaz bir hal alabilir.

frank caprasaygısı ve öykünmesi belirgin bir şekilde görülür filmde. zeki bir adamın yanında aklıevvel bir kaç yan karakter olmazsa olmazlardandır.

@lowen

13 yıl önce

7.9 / 10

Coen kardeşler yine döktürmüş..Eğer Coen kardeşlerin tarzını biliyor ve seviyorsanız bu filmden kesinlikle çok zevk alacaksınız..George Clooney,John Goodman ve tabii ki vazgeçilmezleri John Turturro oyunculuklarıyla resmen izleyici farklı bir dünyaya sokuyor..Özellikle ayin sahnesi çok hoşuma gitti..Birde filmin soundtracklarından bahsetmeden edemiyeceğim..Sanırım ilk kez bir filmin albümü Grammy'de en iyi albüm ödülü almıştı..Özellikle film bittikten sonra 'i am a man of constant sorrow' u defalarca dinlediğimi çok iyi hatırlıyorum..

Bir de Cem Yılmaz'ın G.O.R.A filminde ki 'Komutan Logar bir cisim yaklaşıyo' repliğini ve bu karakteri,Coen kardeşlerin bu filminden esinlenerek yarattığını düşünüyorum,çünkü bu filmde de buna benzer bir karakter var...
I

@inhiraf

13 yıl önce

Filmde müthiş göndermeler var. Ve hiç sıkmıyor sizi. Çok eğlenceli, müzikleri harika. Sadece bunları söylüyorum. Coen kardeşler ne yapacağını biliyorlar.

@kraker

14 yıl önce

9 / 10

İnceden inceye sisteme göndermeler,zekice diyaloglar,birbirinden oldukça farklı karakterler ve eğlenceli bir macera.
Komediyim diye geçinen birçok filmden daha çok güldüğüm bir gerçek.
SPOILER

Nerdesin Be Birader? filmine Benzer Film ekliyorsun.

Arama Sonuçları

Nerdesin Be Birader? filmini Kategorize ediyorsun.

Bu filmi aşağıdaki seçenekleri işaretleyerek kategorize edebilirsin.

Arama Sonuçları

Nerdesin Be Birader? filmine Konu ekliyorsun.

Arama Sonuçları

FİLM İLE İLGİLİ İSTATİSTİKLER
GİRİŞ YAP
Şifremi Unuttum!

ÜYE DEĞİL MİSİNİZ?

HEMEN ÜYE OLUN
Aktivasyon Mailim Gelmedi!
ŞİFREMİ UNUTTUM
AKTİVASYON MAİLİ GÖNDER
ÜYE OL