7.6

518 OY
PUAN VER
5

Imdb: 7.9 (353.245 OY)

KONUSU
Mulholland Otoyolu boyunca hiç bir şey göründüğü gibi değildir.

Mulholland Otoyolu, Hollywood’un gerçeküstü evreninde geçen karmaşık bir hikayedir.

Bu öyküde şehrin şizofrenik doğasını keşfederek, masumiyet ve ahlaksızlığın, iyilik ve kötünün, iffet ve namussuzluğun, eşine kolay rastlanmayan karış
... Devamı
Mulholland Otoyolu boyunca hiç bir şey göründüğü gibi değildir.

Mulholland Otoyolu, Hollywood’un gerçeküstü evreninde geçen karmaşık bir hikayedir.

Bu öyküde şehrin şizofrenik doğasını keşfederek, masumiyet ve ahlaksızlığın, iyilik ve kötünün, iffet ve namussuzluğun, eşine kolay rastlanmayan karışımına tanık olacaksınız.

Duygusal deneyimlerin labirentinde dolaştıran, kabuslar ve rüyalarınızı aynı uykuda buluşturan bir psikolojik hikaye...

YORUM YAZ

SPOILER

POPÜLER YORUMLAR

Daha fazla yanıt göster

YENİ YORUMLAR

Tüm Yorumlar

@yigithan300

10 ay önce

8.5 / 10

Mulholland Drive David Lynch in ustalık işi son bir Hollywood eleştirisi. David lynch Amerika’da çok sevilmeyen bir yönetmen yapıncağı filmleri yapımcılara ve yapım şirketlerine satamayan yönetmen zaten kendisi 2006 dan beri uzun metraj yapmıyor bu film ise tam bir Amerika ve Hollywood eleştirisi film ilk başta dizi formatında çekiliyor pilot bölümü beğenilmeyince proje iptal ediliyor ama Wild at Heart la 1990 yılında palme dor alan yönetmenin bu işini merak ediyor Fransızlar ve haklarını alarak filmi çekiyorlar ve en iyi yönetmeni kapıyor cannes film festivalinde.Filme dönersek filmde çoğu David Lynch filmi gibi anlattım biçimleri değişiyor 3 yaşam tarzı görüyoruz bir karakterinin hayatı,rüyası ve hayali bunlar iç içe giren bir anlatıma sahip Naomi Watts ın karakteri ilk başta herkes çok iyi davranıyor kendini Hollywood rüyasına kaptırıyor ama bir kadın olarak Hollywooda tutunması için Laura Harring film sektörünün kadınlar içinde ne k
... Devamı
Mulholland Drive David Lynch in ustalık işi son bir Hollywood eleştirisi. David lynch Amerika’da çok sevilmeyen bir yönetmen yapıncağı filmleri yapımcılara ve yapım şirketlerine satamayan yönetmen zaten kendisi 2006 dan beri uzun metraj yapmıyor bu film ise tam bir Amerika ve Hollywood eleştirisi film ilk başta dizi formatında çekiliyor pilot bölümü beğenilmeyince proje iptal ediliyor ama Wild at Heart la 1990 yılında palme dor alan yönetmenin bu işini merak ediyor Fransızlar ve haklarını alarak filmi çekiyorlar ve en iyi yönetmeni kapıyor cannes film festivalinde.Filme dönersek filmde çoğu David Lynch filmi gibi anlattım biçimleri değişiyor 3 yaşam tarzı görüyoruz bir karakterinin hayatı,rüyası ve hayali bunlar iç içe giren bir anlatıma sahip Naomi Watts ın karakteri ilk başta herkes çok iyi davranıyor kendini Hollywood rüyasına kaptırıyor ama bir kadın olarak Hollywooda tutunması için Laura Harring film sektörünün kadınlar içinde ne kadar pis bir yer olduğunu gösteriyor. Özetlemek gerekirse David Lynch in kendi tarzını anlayanlar için çok güzel eleştiri teknik anlamda ve yönetmenlik anlamında film çok iyi.
E

@enes146

1 yıl önce

9.6 / 10

Kusursuz bir film. Bir filmde ne olmasını istiyorsanız her şey var ve bazı şeyler ise maksimum derecede iyi. Mesela senaryo; Lineal senaryoyu bölüp parçalayıp her bir yana dağıtmış David Lynch. Ve bunu da yaparken bir birbirine girmiş bir yapboz gibi, karanlık ama bir o kadar da çarpıcı bir evren yaratarak sürrealist bir hikaye kuruyor. Kurgusunu da örnek verebiliriz; karmaşık bir hikayeyi çok iyi bir araya getirmiş ve o gerilimi çok iyi kurmuş yönetmen David Lynch. Aynı zamanda da renkleri de çok aktif ve başarılı kullanarak görsel olarak da zıtlıkları anlatmayı çok iyi başarmıştır. Oyunculuklar konusunda da gayet yeterli ve başarılı bir görüntü veriyor. Özellikle de Naomi Watts en iyi oyunculuğunu göstermiş olabilir. Yeniden filme dönmek gerekirse de, bu film çok tepki çekebilcek konuları 20 yıl önceden işliyor (LGBT, hollywood’un pis arkaplanı...) İşte aynı zamanda da devrimsel bir post
... Devamı
Kusursuz bir film. Bir filmde ne olmasını istiyorsanız her şey var ve bazı şeyler ise maksimum derecede iyi. Mesela senaryo; Lineal senaryoyu bölüp parçalayıp her bir yana dağıtmış David Lynch. Ve bunu da yaparken bir birbirine girmiş bir yapboz gibi, karanlık ama bir o kadar da çarpıcı bir evren yaratarak sürrealist bir hikaye kuruyor. Kurgusunu da örnek verebiliriz; karmaşık bir hikayeyi çok iyi bir araya getirmiş ve o gerilimi çok iyi kurmuş yönetmen David Lynch. Aynı zamanda da renkleri de çok aktif ve başarılı kullanarak görsel olarak da zıtlıkları anlatmayı çok iyi başarmıştır. Oyunculuklar konusunda da gayet yeterli ve başarılı bir görüntü veriyor. Özellikle de Naomi Watts en iyi oyunculuğunu göstermiş olabilir. Yeniden filme dönmek gerekirse de, bu film çok tepki çekebilcek konuları 20 yıl önceden işliyor (LGBT, hollywood’un pis arkaplanı...) İşte aynı zamanda da devrimsel bir postmodernist film. E öyle olmasa zaten eleştirmenlerin çoğu film listelerinde en yukarılarda olmazdı. Uzun lafın kısası daha bahsedilcek çok şey var da buraya sığmaz, kesinlikle gidin izleyin. Ama ilk izleyişte anlamayı da beklemeyin, dikkat gerektiren gereken ağır bir film kesinlikle!

@denihiszionlevi

1 yıl önce

10 / 10

Bu filmi önceden bilmiyordum. Yani izlediğim türe yakın ama gözümden kaçırmışım. Dün yine İmbd listesinden rastgele bir film seçerken denk geldim ve izlerken bu filmin çoğu insanın anlayamadığı bir film olduğunu falan bilmiyordum. Tamamen bu bilinçle filme başladığımda her şey normal ve benim sevdiğim türde bir film gibiydi. Ben bu görsellerin , müziklerin olduğu filmlere hayranım. Mutlu mutlu filmimi izlerken son 20 dk hızla beynimi becermeye başladı. Evet. ilk izlememde şuna kesinlikle karar verdim. Hepsi Betty’di. Yoksa Camilla kendisini öldürecek parayı nereden bilebilirdi? Ve küllük Diane’e ait. İlk izlemede anlamış olmanın gururunu yaşıyorum tabi ayrıntılar için tekrar izleyeceğim çünkü beynimi zorlayan nokta Betty ve Rita olarak Diane’i ölü görüyorlar. bu kısmı anlamadım. kızımız öldükten sonra bile hep bir hayalin içinde vicdan azabı mı çekiyor?
M

@mavi_kelebek

2 yıl önce

Bugün ikinci kere izledim ben bu filmi, ilk seferi geçtim ikinci kere de izleyip tam olarak anlayan bordo berelidir net söylüyorum. David Lynch dışında bence kimse tam olarak anlayamaz, anlatamaz. Hayalle gerçek o kadar iç içe geçmiş ki, olayların bir de kronolojik sırada geçmemesi filmi iyice zorlaştırmış, ama gerçekten bir başyapıt. İnsanın bilinçaltında yatan kişisel trajedileri, içinde gizlice saklanan arzuları çok güzel işlemiş, filmi bitirdiğinizde koca bir hüzün ve karışıklık bırakıyor.
En merak ettiğim film,3-4 aydır ne zaman izleyeceğim diye merak ediyorum.

@cigilipab

5 yıl önce

6.5 / 10

Derin anlamları olan, dikkatli izlenmesi gereken bir film. Çok kafa yorucu, beyin yakıyor. Ama izlemedim demem artık.

@tendopain

6 yıl önce

1 / 10

Berbat bir film.Filmi özetlemek gerekirse yönetmen arkadaş filmi tuvalette bir güzel yazmış sonra demiş ki nasıl olsa enteller bu filmi yorumlar ve anlam çıkarırlar bir şekilde.

@khaleesiii

6 yıl önce

Film abartıldığı kadar var arkadaşlar.

Ve yönetmene hayran üstüne hayran olmama sebep olan o dehaca fikir:

spoiler

"gizemli kovboy?a dair

yönetmenin seyirciye çaktığı güzel bir mesaj:

rüyada kovboy, adam’la konuşurken diyor ki; ?ukalalıkla o kadar meşgulsün ki düşünmüyorsun.?

aslında seyirciye mesaj çakıyor, filmi anlamaya çalışması için.

?ben sürrealist bir david lynch filmi izliyorum, entelim? falan ayaklarını boşver, dikkat et diyor. otur ve düşünerek izle diyor, eğer işini iyi yaparsan beni bir kere daha göreceksin. kötü yaparsan iki kere daha göreceksin diyor. ilginçtir ki adam onu aslında bir daha hiç görmüyor. ama seyirciye iki kere görünüyor; 1) kızı uyandırırken, 2) partide arkadan geçiyor.

seyirci iki kere gördüğüne göre kötü mü yaptı seyirici işini? evet, sayılır...

ve işte bomba; iki defa görünüyor ama biri rüya karakteri diğeri gerçek. eğer fark edersen, ilk göründüğünde (ağılda) rüya karakteri olan koyboy bir kere
... Devamı
Film abartıldığı kadar var arkadaşlar.

Ve yönetmene hayran üstüne hayran olmama sebep olan o dehaca fikir:

spoiler

"gizemli kovboy?a dair

yönetmenin seyirciye çaktığı güzel bir mesaj:

rüyada kovboy, adam’la konuşurken diyor ki; ?ukalalıkla o kadar meşgulsün ki düşünmüyorsun.?

aslında seyirciye mesaj çakıyor, filmi anlamaya çalışması için.

?ben sürrealist bir david lynch filmi izliyorum, entelim? falan ayaklarını boşver, dikkat et diyor. otur ve düşünerek izle diyor, eğer işini iyi yaparsan beni bir kere daha göreceksin. kötü yaparsan iki kere daha göreceksin diyor. ilginçtir ki adam onu aslında bir daha hiç görmüyor. ama seyirciye iki kere görünüyor; 1) kızı uyandırırken, 2) partide arkadan geçiyor.

seyirci iki kere gördüğüne göre kötü mü yaptı seyirici işini? evet, sayılır...

ve işte bomba; iki defa görünüyor ama biri rüya karakteri diğeri gerçek. eğer fark edersen, ilk göründüğünde (ağılda) rüya karakteri olan koyboy bir kere daha rüya karakteri olarak görünüyor (yatak odasında). ikinci görünmesinde (partide) aslında o rüyada konuşan kovboy değil, haberi bile yok bir şeyden, sadece partideki biri.

bir başka bakış açısı da şu; film zihinlerde doğrusal-lineer olarak birleştirilebilirse, kovboy, ?beni x kere göreceksin? dedikten sonra sadece 1 kere görünebilir, partide görünmesi rüyadan önce, bu sayılmaz böylece. yani önce parti, sonra kesher ile konuşma, son olarak uyandırma...

kovboy’u burada biraz yönetmeni de simgeliyor. yönetmen seyirciye vereceği mesajı doğrudan kovboy’un ağzından veriyor. bir at arabası örneği veriyor; david’e soruyor "bir at arabasını kaç kişi kullanır?" diye. david bu basit soruya azıcık şaşırıp "e biir" gibi bir cevap veriyor. at arabası çok özel bir seçim. aslında at arabasını bir kişi de kullanabilir iki kişi de. at arabası, burada filmi, kullanan bir kişi ise yönetmeni simgeliyor. "eğer kafanı çalıştırıp sana verdiğim fırsatı iyi değerlendirirsen sen de benimle beraber bu arabayı kullanabilirsin" diyor adam’a (aslında bize). yani eğer görmeyi, çözmeyi ve hatta hayal kurmayı becerirsen filmin ikinci yönetmeni olursun diyor seyirciye."

alıntıdır.

spoiler
T

@tonystark

6 yıl önce

1 / 10

Da Vinci'nin Mona Lisa'ya aktardığı mistik rüzgarıDavid Lynchde sanki bu filme aktarmış.Film bittikten sonra eğer hemen anlamalıyım telaşına kapılmayıp yorumlara bakılmaz, üzerine düşünülüecek olursa karşınıza müthiş bi bulmaca çıkıyor.Tabii en sonunda yine ayrıntılı açıklamalara bakmaktan kendinizi alamayabilirsiniz.

@selmass

6 yıl önce

7.4 / 10

film karmaşıklığıyla etkileyici, soru işaretleriyle dolu, sonu cevapsız, üzerine düşünülmeden hakkı verilemeyecek bir fiilm. izlenmeli.

@ozturkkursat

7 yıl önce

7.9 / 10

Beyin yakıyor.

@wenda

7 yıl önce

9.5 / 10

Pür zeka ürünü.
J

@josephwhite

8 yıl önce

9.2 / 10

Stanley Kubrick in psikopat ve daha da şizofren hali olan David Lynch ten ve Freud un bilinçaltısı ile harmanlanmış efsane bir film ! Benim de rüyalarım yaşamımdan daha uzun

@mezzaluna

8 yıl önce

7.5 / 10

Çekimleri ve kurgusuyla sıradışı bir filmdi... film sonunda biriyle konuşmak ve ne anladığınızı paylaşma ihtiyacı hissediyorsunuz, o yüzden bence tek başınıza izlemeyin. Yine de işin içinden çıkamayıp arayışa girenler için güzel bir eleştiri yazısı http://www.sanatlog.com/sanat/mulholland-drive-2001-david-lynch-1-bolum/

@chewing

8 yıl önce

7.5 / 10

Bu filmle black swan filmi bir çok yönden benzerlik taşımıyor mu yoksa bana mı öyle geliyor. Tabi ki bu film çok daha kompleks ve anlaşılması zor. Bazı yönetmenlerin kafasına ulaşmak oldukça güç. 7.5/10 iyi seyirler.
SPOILER

Mulholland Çıkmazı filmine Benzer Film ekliyorsun.

Arama Sonuçları

Mulholland Çıkmazı filmini Kategorize ediyorsun.

Bu filmi aşağıdaki seçenekleri işaretleyerek kategorize edebilirsin.

Arama Sonuçları

Mulholland Çıkmazı filmine Konu ekliyorsun.

Arama Sonuçları

FİLM İLE İLGİLİ İSTATİSTİKLER
GİRİŞ YAP
Şifremi Unuttum!

ÜYE DEĞİL MİSİNİZ?

HEMEN ÜYE OLUN
Aktivasyon Mailim Gelmedi!
ŞİFREMİ UNUTTUM
AKTİVASYON MAİLİ GÖNDER
ÜYE OL