Er Ryan'ı Kurtarmak

(1998)

Saving Private Ryan

Film 2 Saat 49 Dk. Dram, Savaş ABD 11 Eylül 1998

7.9

593 OY
PUAN VER
5

IMDb: 8.6 (1.173.419 OY)

KONUSU
Normandiya çıkartmasının yapıldığı 6 haziran 1944 günü küçük bir askeri birliğe farklı bir görev verilir. Düşman bölgelerine sızarak paraşütçü er James Ryan'ı kurtaracaklardır. Çünkü 4 çocuk annesi bir kadın, diğer 3 çocuğunu savaşta kaybetmiştir ve son çocuğunu da kaybetmek istemiyordur. Washington ... Devamı
Normandiya çıkartmasının yapıldığı 6 haziran 1944 günü küçük bir askeri birliğe farklı bir görev verilir. Düşman bölgelerine sızarak paraşütçü er James Ryan'ı kurtaracaklardır. Çünkü 4 çocuk annesi bir kadın, diğer 3 çocuğunu savaşta kaybetmiştir ve son çocuğunu da kaybetmek istemiyordur. Washington'ın emri kesindir. Kadının oğlu bulunacak ve sağ olarak getirilecektir.

Yüzbaşı Miller'ın askerleri bir yandan tehlikelere göğüs gererken bir yandan da emri sorgulamaktadır. Bir insanın hayatı sekiz insanın hayatını tehlikeye atmaya değer mi ?

Yapım, 1999'da aday olduğu 11 daldan, aralarında en iyi yönetim ve en iyi görüntü yönetiminin de olduğu 5 dalda Oscar ödülünü almıştı.
Tom Hanks

Captain Jo...

Matt Damon

Private Ja...

Tom Sizemore

Technical ...

Edward Burns

Private Ri...

Barry Pepper

Private Da...

Adam Goldberg

Private St...

Jeremy Davies

Corporal T...

Vin Diesel

Private Ad...

YORUM YAZ

SPOILER

POPÜLER YORUMLAR

YENİ YORUMLAR

Tüm Yorumlar

@ravenna

5 ay önce

8.5 / 10

Son derece gerçekçi, o anları gerçekten orada gibi yaşatabilen çok güzel bir savaş filmi.Oyunculuk ve senaryo çok güçlü.İzlenmesi gereken bir film.Bu tarz savaş filmi sevenlerin beğenerek seyredeceğini düşünüyorum.Bu arada kadro da ayrı bir efsane yani.

@iamgzde

1 yıl önce

Tom Hanks'ten Oscar niteliğinde bir performans, muhteşem bir savaş görseli, kan donduran bir hikaye ve kesinlikle bir insanın vatanı uğruna yada biri için ölmesi adı altında basitleştirilecek bir film değil! Filmde ordu bile karakterini ortaya koyarken bence senaryoya ve oyunculara bu konuda haksızlık yapılmamalı. Çok beklettiğim ve bir o kadar umutla izlediğim bir yapım oldu. Emeği geçenlere sonsuz teşekkürler.

@teslime-cesur

2 yıl önce

8.4 / 10

Film 1998 yapım ama görsel açıdan şuanki yapılan filmlere bin basar güzel film.

@cihan-alkan

4 yıl önce

9.7 / 10

Defalarca kez izlediğim filimler arasında hani derler ya ölmeden önce izlenmeli benim için öyle bır fılım ıste ızlemenızı şiddetle tavsiye ederim oyunculuklar ve konusu ile dikkat çeken bu filim hala en iyı 250 fılım lıstesınde yer almaktadır Savaş filimi seven arkadaşlara şimdiden iyi seyirler

@fakir

6 yıl önce

Her yorum aynı zamanda bir SPOİLER dir...

Göz boyama ve algı sanatı birkez daha karşımızda.Bir annenin en son evladını kurtarmak ince düşüncesi ve şefkati altında yatan gerçek;2.dünya savaşında 40-50 milyon evlat öldü,sadece normandiya çıkarmasında sanırım14 bin ölü 20 bin yaralı ve bilinmeyenler...

Bir anneyi hoşnut etmek isteyenler diğerlerinde canavara dönüşüyor.

Evet savaş sahneleri güzel,oyuncular anı bize hissettirmiş,kamera açısı bizi filmin içine çekiyor

ama gerçek bu değil...

@dath

6 yıl önce

8.7 / 10

spielberg farkı diyelim... yine mükemmel anlattığı, hiçbir cümlenin boşa kullanılmadığı kendi içinde sağlam bir bütünü olduğu; hele çekim tekniğinin tam savaşı anlattığı ve yaşattığı bir filmden bahsediyoruz. savaş tam da böyle bi şey sanıyorum. çekmek başka anlatmak ve duyguyu aktarmak bambaşka iki olaydır. ikisde iyi harmanlanmış gözlerimize ve kulaklarımıza sunulmuş.. iyi iş..

@darkblack

6 yıl önce

7.5 / 10

ah bir de sonunda amerikan bayrağı dalgalanmasa, demagojinin kralını yapmamış olsalar. belki adını full metal jacket'ın yanına yazacaktık. olmamış.
M

@mrvszr

7 yıl önce

bana o kadarda etkileyici gelmeyen 2 defa izleme çalışmama rağmen sıkıldığım bi film.. normalde bu tarz filmleri severim ancak bu bilmiyorum.. kurgusu o kadarda beni etlkilemedi bağlamadı beni filme.. izlemem için devam etmem için filme bi neden vermedi ve 2 defa yarım bıraktım..

@rien-toutce

7 yıl önce

8.1 / 10

Herkes aynı şeyi düşünüyor "İzlediğim en iyi savaş filmiydi." Peki neden? Kendi açımdan nedenleri şöyle; *Bugüne kadar bana bu kadar gerçekçi gelen çatışma sahneleri izlememiştim. Tüm o ateşler, silahlar, yaralanmalar, ölümler, kopan uzuvlar, deşilen organlar o denli sahiciydi ki şok içinde izledim. *Film için en uygun mekanlar seçilmiş ve sahneler çok iyi dekore edilmiş. *En baştaki çıkarma sahnesi mükemmeldi. Hem onu en başa koymaları izleyiciyi nasıl etkileyeceklerini bildiklerini gösteriyor. *Askerlerin arasındaki ilişki de önemliydi. Çok yetenekli askerler vardı, korkaklar da vardı. Yani normalde karşılaşacağınız birçok insanı seçmişlerdi. Netice itibariyle bizi etkilemesinin ortak noktası gerçekçiliği yakalaması. Bütün oyuncular -ismen ayırmak haksızlık olur- dibine kadar yaşamışlar diyebilirim. Hepsinin de performansı şahane. Gelelim klişe olan ama değinmek istediğim olumsuz meseleye. Yine amerikan milliyetçiliği kokuyordu, çok f
... Devamı
Herkes aynı şeyi düşünüyor "İzlediğim en iyi savaş filmiydi." Peki neden? Kendi açımdan nedenleri şöyle; *Bugüne kadar bana bu kadar gerçekçi gelen çatışma sahneleri izlememiştim. Tüm o ateşler, silahlar, yaralanmalar, ölümler, kopan uzuvlar, deşilen organlar o denli sahiciydi ki şok içinde izledim. *Film için en uygun mekanlar seçilmiş ve sahneler çok iyi dekore edilmiş. *En baştaki çıkarma sahnesi mükemmeldi. Hem onu en başa koymaları izleyiciyi nasıl etkileyeceklerini bildiklerini gösteriyor. *Askerlerin arasındaki ilişki de önemliydi. Çok yetenekli askerler vardı, korkaklar da vardı. Yani normalde karşılaşacağınız birçok insanı seçmişlerdi. Netice itibariyle bizi etkilemesinin ortak noktası gerçekçiliği yakalaması. Bütün oyuncular -ismen ayırmak haksızlık olur- dibine kadar yaşamışlar diyebilirim. Hepsinin de performansı şahane. Gelelim klişe olan ama değinmek istediğim olumsuz meseleye. Yine amerikan milliyetçiliği kokuyordu, çok fazla hem de. Hele filmin sonunda dalgalanan o bayrak.. Buna rağmen sinema dünyasının değerli filmlerinden biridir, izlemek lazım. İyi seyirler..
S

@setenayfb

8 yıl önce

7.1 / 10

Çok yıllar önce izlediğim aslında pek de bu tarz filmlerden hoşlanmama rağmen sevdiğim bir film. Uzun ve sürükleyici, hatta duygusal bir yapıt.

@mocuishle

8 yıl önce

7.9 / 10

Bazen merak ediyorum, geri döndüğümde karımın beni tanıyamayacağı kadar çok değişmiş olabilir miyim? Saving Private Ryan 1998 yılında vizyona giren bu film Steven Spielberg tarafından yönetmenliği yapılmış , Senaryo yazarı olan Robert Rodat tarafından film ikinci dünya savaşından bir kesit ile karşımıza çıkmıştır.Beş dalda akademi ödülü alan bu film zamanında yılın en iyi filmi olarak adlandırılmıştır.Filmimizin konusu isminden de belli olduğu kadarı ile Er-Ryan ' ı kurtarmak.Filmin sadece belli bir bölümünü bile izlesekte bize yeterli olcak nitelikte.Sadece bunu hissetmek gerekiyor.Örnek vermek gerekirse Normandiye çıkartmasında o askerlerin hissetiği bir heyecan , korku , hırs ' ı içimizde ne kadar çok hissettik değil mi ? Fakat aklımıza hiç şu soru geldi mi ? 1 asker için hepimiz ölüme mi gidiyoruz ? Evet. Filmin gerçek bir hikayeden alınmış olması , oyuncuların harika perfonmansları ve bizi kendimizden alacak osavaş sahneleri ile ku
... Devamı
Bazen merak ediyorum, geri döndüğümde karımın beni tanıyamayacağı kadar çok değişmiş olabilir miyim? Saving Private Ryan 1998 yılında vizyona giren bu film Steven Spielberg tarafından yönetmenliği yapılmış , Senaryo yazarı olan Robert Rodat tarafından film ikinci dünya savaşından bir kesit ile karşımıza çıkmıştır.Beş dalda akademi ödülü alan bu film zamanında yılın en iyi filmi olarak adlandırılmıştır.Filmimizin konusu isminden de belli olduğu kadarı ile Er-Ryan ' ı kurtarmak.Filmin sadece belli bir bölümünü bile izlesekte bize yeterli olcak nitelikte.Sadece bunu hissetmek gerekiyor.Örnek vermek gerekirse Normandiye çıkartmasında o askerlerin hissetiği bir heyecan , korku , hırs ' ı içimizde ne kadar çok hissettik değil mi ? Fakat aklımıza hiç şu soru geldi mi ? 1 asker için hepimiz ölüme mi gidiyoruz ? Evet. Filmin gerçek bir hikayeden alınmış olması , oyuncuların harika perfonmansları ve bizi kendimizden alacak osavaş sahneleri ile kusursuz bir film yaptıklarını söylemek mümkündür.. En iyi savaş filmlerinden birisi olan Saving Private Er Ryan ' ı kaçırmamanızı önerir. İyi seyirler dilerim..
D

@dou

8 yıl önce

bu filmin ilk on dakikası çekilmiş ve çekilecek olan bütün savaş filmlerine bedeldir. kalan kısmı da fena değil.

@stratdoctor

8 yıl önce

9 / 10

Çok kaliteli bir film. Savaş filmleri kategorisinde favorimdir. Duygu, duygu ve duygu..

@betulkars

8 yıl önce

Çoğu savaş filminden alışık olduğumdan tamamen objektiflik aramadım filmi izlerken, bu nedenle beklentilerimi o muhteşem savaş sahneleri karşıladı.Ellerden düşmeyen sigaralar, kan rengini almış bir deniz, 'Eve gitmek istiyorum.' diye yakaran ölümü esnasında anne diye ağlayan, kendi kolunu-bacağını-organlarını elinde tutan askerler, arkadaşlarının ölümüne yanıbaşında şahit olanlar, bir yandan mermilerden kaçıp bir yandan yaralılara yardım etmeye çalışan doktorlar, çaresizlikten havada uçuşan dualar, 3 çocuğunu savaşta kaybetmiş bir anneye 4. çocuğunu göndermek için uğraşan bir manga, kendi bölüğü görmesin diye gizlice ağlayan bir yüzbaşı...

Kısacası Steven Spielberg kolaya kaçıp filmi kısa kesebilirdi ama bir savaş ortamını her açıdan ele alarak oldukça kapsamlı bir film çekmiş.
D

@dharmaproject

8 yıl önce

8.5 / 10

Hayatımda izlediğim en iyi savaş filmidir kendisi. Çok etkileyici, gerçekçi film. Defalarca izledim, izleyeceğim ve izlemekten asla bıkmayacağım. Tek kelimeyle müthiş kesinlikle herkes izlesin.
SPOILER

Er Ryan'ı Kurtarmak filmine Benzer Film ekliyorsun.

Arama Sonuçları

Er Ryan'ı Kurtarmak filmini Kategorize ediyorsun.

Bu filmi aşağıdaki seçenekleri işaretleyerek kategorize edebilirsin.

Arama Sonuçları

Er Ryan'ı Kurtarmak filmine Konu ekliyorsun.

Arama Sonuçları

FİLM İLE İLGİLİ İSTATİSTİKLER
GİRİŞ YAP
Şifremi Unuttum!

ÜYE DEĞİL MİSİNİZ?

HEMEN ÜYE OLUN
ŞİFREMİ UNUTTUM
ÜYE OL