Rastlantının Böylesi

(1998)

Sliding Doors

Film 1 Saat 39 Dk. Komedi, Dram İngiltere, ABD 18 Aralık 1998

6.7

117 OY
PUAN VER
5

Imdb: 6.7 (67.967 OY)

KONUSU

Zamanlama, kader ve aşk üçgeni üzerine kurulu olan "Silding Doors", rastlantılar, zor verilen kararlar ve tekdüze yaşamların süregeldiği modern dünyada, sadece bir kaç saniyelik gecikmenin insan hayatını nasıl değiştirebileceğini sergileyen bir film.

YORUM YAZ

SPOILER

POPÜLER YORUMLAR

YENİ YORUMLAR

Tüm Yorumlar

@berkkk

4 yıl önce

sade ve güzel bir konusu var diyebilirim. aklımda kalan sahneler var hala evet. izlenilebilir.

@bird_one

4 yıl önce

7.9 / 10

İzlediğim gün içinde bulunduğum kötü ruh halini değiştirmesi sebebiyle başucumda olmaya hak kazanmış filmdir. O gün, özellikle iyi hissettirecek bir film seçmeye çalışsam bundan iyisini seçemezdim. Yaptıklarımızın ve seçimlerimizin getirdiklerini ikili ilişkiler üzerinden anlatmış ve bazı şeylerin eninde sonunda olacağını pek güzel vurgulamış.

Esas oğlan olan John Hannah’yı tanımamı sağladı. Filmlerdeki geveze karakterleri genellikle itici bulmama rağmen kendisi bana çok sempatik geldi.

@free_style

6 yıl önce

Film yapıldığı yılda bu tarz filmler pek olmadığı için zamanın iyi filmlerinden diyebilirim. Ancak metroyu kaçırsa da kaçırmasa da her şey aynı kapıya çıkıyor. Başroldeki erkek çok gıcık bir tipti. Başka adam yokmuş gibi.

@shapplin

9 yıl önce

Birkaç saniye,insan hayatını nasıl (ne kadar) değiştirir sorusunun cevabını örnekli olarak bu filmde bulabilirsiniz.Kafa karıştırmayan bir kurgusu var.

@walle

9 yıl önce

8 / 10

düzenli sıradan bir hayatı olan Helen (Gwyneth Paltrow) bir gün işinden kovulunca eve dönmek için metroyu kullanmasıyla başlıyor metro'yu kaçırıyor ve taksiyi tercih ediyor peki Helen metrou'yu yakalasaydı neler olurdu işte film burada 2'ye ayrılıyor metro'yu yakalayan ve kaçıran hali sonrasında yaşananlar drama, komedi çok güzel harmanlanmış yer yer güldürürken bir diğer sahnede hüzünlenebiliyorsunuz oyunculuklar gayet başarılı kesinlikle şans verilmesi gereken kaliteli yapımlardan Sliding Doors(1998)

8/10
G

@gurubesh

12 yıl önce

8.3 / 10

Kurgusu gayet başarılı. Kaybeden taraftaki kızı biraz abartmışlar gerçi. Garson olarak işe başlaması gibi.

@bezdim

13 yıl önce

açıkçası bundan 10 yıl evvel izlediğim bir film olmasına rağmen, nasıl olur da çoğu sahnesi hala dün izlemişim gibi aklımda kalır hiç bilemiyorum.

bu, filmin olağanüstü güzel olmasıyla da ilgili değil üstelik. sadece her günün her anında her saniyemizde verdiğimiz ufacık kararların dahası biz karar verdiğimizi bile zannetmeden hiç önemsemeden gerçekleştirdiğimiz sıradan şeylerin sonucunda ya ortaya çıkıyor gerçekler veya nasıl da kayboluyoruz yalanların içinde.

@tamara

14 yıl önce

7.1 / 10

Her fiLmde mutLaka birkaç saniye iLe kahramanımızın birini gördüğü ya da görmediği ve bu durumun onun hayatını zora soktuğu ya da koLayLaştırdığı bir durum oLan "şans, tesadüf" oLgusu üzerine çok güzeL bir yapım oLduğunu düşünüyorum... Birçok insan gibi ben de saniyeLik fark iLe otobüsü ya da metroyu kaçırdığımda düşünürüm "acaba buna binseydim hayatımı nasıL etkiLerdi" Şans ve tesadüf çok basit gibi görünse de asLında karmaşık konuLar... Hiç tanımadığınız bir insanın hir davranışı biLe tüm hayatınızı değiştirmenize neden oLabiLir... Ve buna tesadüf ya da şans diyebiLir miyiz.. Yoksa bu durum bizim için beLirLenmiş bir pLanın parçası mı? FiLm tam oLarak bunLara cevap vermese de güzeL bir örnek iLe düşünmemizi sağLıyor.. FiLmde de karakterimizin başına bu geLiyor, hiç tanımadığı birisi saniyeLik bir zamanLa HeLeni engeLLiyor ve oLayLar 2 farkLı boyutta geLişiyor.. bu 2 saniyeLik engeLLemem oLsaydı ya da oLmasaydı başLığı aLtında inceLiye
... Devamı
Her fiLmde mutLaka birkaç saniye iLe kahramanımızın birini gördüğü ya da görmediği ve bu durumun onun hayatını zora soktuğu ya da koLayLaştırdığı bir durum oLan "şans, tesadüf" oLgusu üzerine çok güzeL bir yapım oLduğunu düşünüyorum... Birçok insan gibi ben de saniyeLik fark iLe otobüsü ya da metroyu kaçırdığımda düşünürüm "acaba buna binseydim hayatımı nasıL etkiLerdi" Şans ve tesadüf çok basit gibi görünse de asLında karmaşık konuLar... Hiç tanımadığınız bir insanın hir davranışı biLe tüm hayatınızı değiştirmenize neden oLabiLir... Ve buna tesadüf ya da şans diyebiLir miyiz.. Yoksa bu durum bizim için beLirLenmiş bir pLanın parçası mı? FiLm tam oLarak bunLara cevap vermese de güzeL bir örnek iLe düşünmemizi sağLıyor.. FiLmde de karakterimizin başına bu geLiyor, hiç tanımadığı birisi saniyeLik bir zamanLa HeLeni engeLLiyor ve oLayLar 2 farkLı boyutta geLişiyor.. bu 2 saniyeLik engeLLemem oLsaydı ya da oLmasaydı başLığı aLtında inceLiyeceğimiz 2 farkLı yöne ayrıLan hayat... sonunda kesin birşey söyLemese de (fiLmin bakış açısına göre değişen bir sonu oLduğunu düşünüyorum) bence izLenmesi gereken yapımLardan..
R

@rocktuel

14 yıl önce

7 / 10

iyi vakit geçirebileceğiniz; süresi açısından da beğenmeseniz dahi vakit kaybı olarak görmeyeceğiniz güzel kurgulanmış bir film, bende iyi bir izlenim bıraktı...

@havlayankuzu

14 yıl önce

7.3 / 10

Keşke demeyi seviyorsanız sanırım bu filmden de zevk alabilirsiniz. Hayat çizgisindeki saniyelik sapmaların böyle sonuçlar ortaya çıkarabilmesi mümkün mü bilmem ama paralel gerçeklik çizgilerine ilişkin ilginç bir fantezi.
S

@schizoidman

14 yıl önce

Hayat kısa süreli değişse de yine aynı sonuca varılıyor bu filme göre, kendini izlettiren bir film.
SPOILER

Rastlantının Böylesi filmine Benzer Film ekliyorsun.

Arama Sonuçları

Rastlantının Böylesi filmini Kategorize ediyorsun.

Bu filmi aşağıdaki seçenekleri işaretleyerek kategorize edebilirsin.

Arama Sonuçları

Rastlantının Böylesi filmine Konu ekliyorsun.

Arama Sonuçları

FİLM İLE İLGİLİ İSTATİSTİKLER
GİRİŞ YAP
Şifremi Unuttum!

ÜYE DEĞİL MİSİNİZ?

HEMEN ÜYE OLUN
Aktivasyon Mailim Gelmedi!
ŞİFREMİ UNUTTUM
AKTİVASYON MAİLİ GÖNDER
ÜYE OL