7.6

256 OY
PUAN VER
5

Imdb: 8.4 (225.110 OY)

KONUSU
Film genç senarist Joe Gillis’in bir havuzda kanlar içinde yüzüstü yatarken görüntüsü eşliğinde, anlatıcı Joe’nun bizi altı ay öncesine götürmesiyle açılır. Yazdığı senaryoları satamadığı ve kimseden ödünç para bulamadığı için maddi durumu kötüleşen Joe’nun başı eski borçlarıyla derttedir. Arabasını ... Devamı
Film genç senarist Joe Gillis’in bir havuzda kanlar içinde yüzüstü yatarken görüntüsü eşliğinde, anlatıcı Joe’nun bizi altı ay öncesine götürmesiyle açılır. Yazdığı senaryoları satamadığı ve kimseden ödünç para bulamadığı için maddi durumu kötüleşen Joe’nun başı eski borçlarıyla derttedir. Arabasını borçlarına karşılık geri almak isteyen alacaklılarından kaçarken Sunset Bulvarı’ndaki bir eve sığınır.

Evin sahibi sessiz filmler zamanının ünlü aktrislerinden Norma Desmond’dır. Eski ününü hemen geri kazanabileceğini sanan Norma, kendi yazdığı bir senaryoyla sinema dünyasına geri dönmeye hazırlanmaktadır. Joe kendisine senaryo yazımı konusunda yardım edebileceğini söyleyince Norma onun evde yaşamasına izin verir, ve bir süre sonra ona aşık olur...
William Holden

Joe Gillis

Gloria Swanson

Norma Desmond

Erich von Stroheim

Max von Ma...

Nancy Olson

Betty Scha...

Fred Clark

Sheldrake

Jack Webb

Artie Green

YORUM YAZ

SPOILER

POPÜLER YORUMLAR

YENİ YORUMLAR

Tüm Yorumlar

@yigithan300

11 ay önce

8.7 / 10

Ben bir yıldızım yıldızların en parlağı
Zaman nedir ? Zamanda eskimemek mümkün mü hep yeni kalmak hep sevilmek sevilmek demişken bu dünya da en çok hayran olduğumuz kişiler oyunculardır. Bir oyuncu unutulduğunda ölür derler Hollywood'dun da unutulanla işi olmaz Norma Desmond unutulan sesiz sinema oyuncusudur artık yaşlanmıştır ne kadar yetenekli olsa da insanlar sinema perdesinde yaşlı birilerini görmek istemez bu özellikle kadınsa ve daha önce çok güzelse ve yaşlandığında genç yaşından çok farklı gözüküyorsa hiç görmek istemezler. Para içinde bir sarayda boğulurken tesadüfen bir adam onun sarayına gelir . Joe Gillis öyle tanışmış olurlar Joe Gillis paraya ihtiyacı olan ve senaryo yazan bir yazardır. Norma Desmond bu adama aşık olur yalan ve melankoli içinde geçen hayattın dan kurtulmak için ama aşk karşılıksız olmaz Norma Desmond aşkı sever Joe Gillis parayı Joe Gillis başka birine tutulunca paranın önemsiz olduğunu anlar sarayların
... Devamı
Ben bir yıldızım yıldızların en parlağı
Zaman nedir ? Zamanda eskimemek mümkün mü hep yeni kalmak hep sevilmek sevilmek demişken bu dünya da en çok hayran olduğumuz kişiler oyunculardır. Bir oyuncu unutulduğunda ölür derler Hollywood'dun da unutulanla işi olmaz Norma Desmond unutulan sesiz sinema oyuncusudur artık yaşlanmıştır ne kadar yetenekli olsa da insanlar sinema perdesinde yaşlı birilerini görmek istemez bu özellikle kadınsa ve daha önce çok güzelse ve yaşlandığında genç yaşından çok farklı gözüküyorsa hiç görmek istemezler. Para içinde bir sarayda boğulurken tesadüfen bir adam onun sarayına gelir . Joe Gillis öyle tanışmış olurlar Joe Gillis paraya ihtiyacı olan ve senaryo yazan bir yazardır. Norma Desmond bu adama aşık olur yalan ve melankoli içinde geçen hayattın dan kurtulmak için ama aşk karşılıksız olmaz Norma Desmond aşkı sever Joe Gillis parayı Joe Gillis başka birine tutulunca paranın önemsiz olduğunu anlar sarayların bütün giysilerin boş olduğunu ama çok geçtir bir kadına boş bir unut verirsen bedelini ödersin. Kara Filmlerin en iyi öğreneklerinden biri olan
Sunset Blvd. muhteşem kadın oyunculuğu ve Billy Wilder unutulmaz yönetmenliği ile bir başyapıttır.
M

@mahi

2 yıl önce

Filmde,Hollywood’un eskiyen ve popülerliğini kaybetmiş bir yıldızının yaşadıklarını ve hissettiklerini başarılı bir şekilde izliyoruz.Gloria Swanson şöhret düşkünü kadını mükemmel canlandırmış.Bu filmi sinema tarihine meraklı kişilerin ennihayetinde mutlaka izlemeleri gerektiğini düşünüyorum.

@mckurkcu

3 yıl önce

8.5 / 10

Billy wilder bu filmini şöyle tanımlamış: "Bu film bir havuzu olmasını isteyen, sonra o havuza sahip olan ve en sonunda da o havuzun içinde boğulan bir adam hakkındadır." Kendi kurduğu ve sadece kendisinin inandığı bir yalanın içinde yaşayan eski bir film yıldızıyla, gerçek dünyasında beş parasız kaldığı için o yalan dünyada bir rol kapmaya çalışan bir senaristin hikayesi. Hayalini kurduğu dünyayla gerçek dünya arasında bir uçurum olduğunu anladığında ne yapar insan? Ya senarist gibi o dünyaya ulaşmak için kendi ideallerinden ödün verip hileye başvurarak kestirmeden gitmeye çalışır ki kestirme yollar hep tehlikelidir, nereye çıkacağı belli olmaz. Ya da şöhretini kaybetmiş film yıldızı gibi acı verici gerçekliği tümden reddedip mutlu bir hayal dünyası içinde yaşar ki böyle bir yaşam da paranoyaya, sanrılara ve deliliğe yol açar. Zamansız bir film...

@filmist

3 yıl önce

8 / 10

Özgün bir senaryosu var
Norma Desmond rolü efsaneydi.
Özellikle o son sahnelerdeki bakışları, hali, tavrı oyunculuğu yaşamak diye birşey var işte tamda öyle oluyor.
Güzel bir film.
A

@asimgunaydin

3 yıl önce

7.4 / 10

Billy Wilder filmlerini beğenirim.Bu filmde güzel bir çalışması.Oyunculuklar çok iyi.Norma ve Max karekteri (Erich von ST.) benim çok hoşuma gitti.Özgün bir senaryosu var.Ancak filmin açılış sahnesindeki havuzdaki ölmüş adamın ve Norma'nın etrafında dönen senaryo Norma'nın Joe'yu öldürmesiyle olayları anlatanın kim olduğu konusunda boşluk oluşturdu kanımca.Bence film içinde Joe'nun üzerinden bazı olayların senarist Betty,veya Norma'ya aktarılması ve öykünün Joe'nun ölümüyle nasıl yaşadığına gönderme sağlanmalıydı.İyi bir film..

@mamcici

6 yıl önce

8.9 / 10

Muhteşem. Anlatıcının metni olağanüstü. Her satırı çok güçlü. Gloria Swanson çok iyi. Özellikle sessiz sinema dünyasında takılıp kalmış eski starın, günlük hayatını dao döneminabartılı teatral oyunculuğu ile sürdürmesi fikri çokyerinde.Briç masasında eski sinema ouyuncularından birinin Buster keaton olması ve filmdeki tek repliğinin de ''-PAS'' olması filmin ironik anlatımlarından sadece biri. Billy Wilder yine şevkatle yaklaşıyor kahramanlarına.Acımasızca eleştirirken de...

@millennium

7 yıl önce

9.2 / 10

- Siz eskiden büyük bir yıldızdınız.

- Ben hala büyüğüm, ama artık filmler küçüldü.


Ve ekran karşısında kalırsınız öylece...

Günümüzde filmler gitgide küçülmektedir çünkü.

Başyapıtlar arasında bile parıl parıl parlayan bir film.Taklitlerinin dahi Oscar alabildiği nadide örneklerden.
J

@josephwhite

8 yıl önce

9.1 / 10

Sadece hollywood değil yeşilçam a da döndürebilirsiniz bu filmi, anlatılan oldukça evrensel ve çokca doğru. Felsefe 19. yy başlarında daha bir kuvvetli idi ve gitgide ölüyor, belki de sinema sadece bir "eğlence" amacı başka bir şey değil, eğlendiğimizi sanıp yönleniyor muyuz yoksa ? her neyse... gelmiş ve geleceğin en başarılı kara film örneği olabilir, artık eski basit zihinlere sahip değiliz ki böyle filmler çekemiyoruz. Ayrıca gördüğüm en başarılı kadın oyunculuğu ! Oscar ödülleri 1951 den beri şaibe altında diyebiliriz :), Oscar ı o sene alan da fena değilmiş ama yine de bu kadın Norma Desmond rolü ile sonuna kadar haketmiş.

@tutankhom

9 yıl önce

6 / 10

çok fazla oy aldığı için filmin finalinde aşırı derecede süpriz bir final beklediğim ama gelmedi. kötü bir film değil özellikle çekildiği döneme bakarsak. ama şimdiki zamanda izleyip beklentiyi sıfırlamakta baya baya fayda var.
B

@basak

9 yıl önce

10 / 10

Tutku filmi. Hayran kaldım.Norma Desmond karakteri için tekrar izler ve onun gibi şımarırım...

@fthgzl79

10 yıl önce

8.1 / 10

Umduğumdan çok güzel bir film çıktı..Filmde çok güzel replikler var..Mesela ’’nedense ölen insanlara iyi davranıyorlar’’ gibi:)

Filmin son sahnelerinden birinde,Norma’nın ayna karşısındaki hali inanılmazdı..

Müthiş bir film..İzlerken keyif aldım gerçekten..10/8,4

@tenekteplaz

10 yıl önce

6 / 10

Uzun zamandır listemde olan bir filmdi, nihayet izledim.

Şimdi ben bu filmin oyunculuk kısmını mükemmel olarak nitelendiriyorum. Ama, Eksi butonuna abanmadan önce elinizi vicdanınıza koyun Allah aşkına bu filmde oyunculuktan başka ne var? klasikler arasında over rated listesine çok üst sıralardan girer bu film. Resmen boğuldum bu filmi izlerken, ne olacak diye beklerken hiçbişe olmadı iyimi. Nora desmondun abartılı psikozunu izlemek beni açmadı. Sanatsal boyuta falan gireyim demeyin, bu filmi izlerken o boyutta değildim.

@okgokg

10 yıl önce

8.3 / 10

Sesli filmlere geçiş döneminde unutulan bir aktristi anlatan güzel bir kara film. Norma Desmond diye bir karakter var ki tüm film sırf onun hatrına bir çok kez izlenir. En sevdiğim karakterler arasına üst sıralardan girdi.

"I am big, it's the pictures that got small!"

@boun

11 yıl önce

1 / 10

''KELİMELERİ DİZİP BİR İP OLUŞTURURSUNUZ VE ANLAMLARI BOĞARSINIZ''

@skubrick

11 yıl önce

Tutku nasıl kameraya yansır? Kamera bir yıldızı nasıl yansıtır? Sessiz filmlerin ilk defa daha güzel olabileceğini düşündüm. "Biz yüzümüzle anlatırdık" dedi kadın. Bir kaç izlemimi söyleyeceğim buradan sonrası spoiler içerebilir. Şimdi biz artık magazinin insanları ne hallere soktuğunu biliyoruz, ama o dönem yeni ortaya çıktığında, değerlendirildiğinde hakikaten döneminin sorununu yanstııyor. Üstelik burçlarla ilgili diyalog çok hoşuma gitti ve cuk oturdu bence.
SPOILER

Sunset Bulvarı filmine Benzer Film ekliyorsun.

Arama Sonuçları

Sunset Bulvarı filmini Kategorize ediyorsun.

Bu filmi aşağıdaki seçenekleri işaretleyerek kategorize edebilirsin.

Arama Sonuçları

Sunset Bulvarı filmine Konu ekliyorsun.

Arama Sonuçları

FİLM İLE İLGİLİ İSTATİSTİKLER
GİRİŞ YAP
Şifremi Unuttum!

ÜYE DEĞİL MİSİNİZ?

HEMEN ÜYE OLUN
Aktivasyon Mailim Gelmedi!
ŞİFREMİ UNUTTUM
AKTİVASYON MAİLİ GÖNDER
ÜYE OL