Başkalarının Hayatı

(2006)

The Lives of Others a.k.a Das Leben der Anderen

Film 2 Saat 17 Dk. Dram, Gizem Almanya, Fransa 9 Mart 2007

8

725 OY
PUAN VER
5

Imdb: 8.4 (412.200 OY)

KONUSU
Sevgilisinin maruz kaldığı durum üzerine yaşadığı baskı ile ilgili sabrı taşan Georg, Doğu Almanya’daki koşulları tüm dünyanın duyması için Der Spiegel’e yazı yazmaya karar verir. Yüzbaşı için aradığı fırsat sonunda doğmuştur. Ama günler boyu izlediği bu iki insanın hayatının kendi üzerinde bıraktığ ... Devamı
Sevgilisinin maruz kaldığı durum üzerine yaşadığı baskı ile ilgili sabrı taşan Georg, Doğu Almanya’daki koşulları tüm dünyanın duyması için Der Spiegel’e yazı yazmaya karar verir. Yüzbaşı için aradığı fırsat sonunda doğmuştur. Ama günler boyu izlediği bu iki insanın hayatının kendi üzerinde bıraktığı etkiler, hayatını ve varoluşunu sorgulamasına neden olacaktır.
Martina Gedeck

Christa-Ma...

Ulrich Mühe

Gerd Wiesler

Sebastian Koch

Georg Dreyman

Ulrich Tukur

Anton Grubitz

Thomas Thieme

Bruno Hempf

Hans-Uwe Bauer

Paul Hauser

Volkmar Kleinert

Albert Jerska

Matthias Brenner

Karl Wallner

YORUM YAZ

SPOILER

POPÜLER YORUMLAR

YENİ YORUMLAR

Tüm Yorumlar

@stiff

3 ay önce

8 / 10

Muhtemelen filmle ilgili her şey yazılmıştır. Yalın bir anlatımı var gibi gözükse de çok fazla detayı barındırıyor. Bir dönem filmi olarak izlenebilir. Politik ya da tarihi bir film olarak izlenebilir. Bağ kurma, dostluk filmi olarak bile izlenebilir. Garip bir aşk ve ihanet olayı da var. Tüm bunların yanında içerisinde acayip bir yalnızlık hikayesi barındırıyor. Gerd Wiesler'in yalnızlığını iliklerime kadar hissederek izledim. Bu kadar sert mizacı olan bir karakterin yalnızlık hikayesi ancak bu kadar dokunaklı anlatılabilirdi. Son sahnelerinde gözlerim doldu.

@menngu

7 ay önce

10 / 10

İyiliğin anahtarı sanatta gizlidir sanatta baskıcı politakanın en büyük düşmanıdır

Bu müziği dinlemiş biri, yani gerçekten dinlemiş biri, kötü bir insan olabilir mi?

@ozyurekmurat

1 yıl önce

8.2 / 10

Bu filmi henüz izlemediyseniz alın bir kenara koyun ve sakin güzel bir akşam kendinize bir hediye verin bu sizin için olsun :)

@ege_undag

3 yıl önce

7.8 / 10

Senaryo, oyunculuklar, çekimler, detaylar gayet başarılı bunlara diyecek yok....

Ama sanki biraz fazla romantik bir bakış açısına sahip. Wiesler’ın dönüşümünü tetikleyecek itici güçler çok zayıf kalmış kanaatimce bu açıdan filmin inandırıcılığı zayıf ve naif. Karakter dönüşümü son derece basit kodlarla derinliksiz işlenmiş ve olması beklenen bir olgu olarak seyircinin kanaatine bırakılmış.

Yine de izlemesi ve gerilimi keyifli fakat sonuç olarak overrated.

@bello

3 yıl önce

8.9 / 10

film konu olarak, hikaye akışı olarak, oyunculuk olarak oldukça güzel. Bunun yanında toplumsal bir öğretisi var; * yasakçı, baskıcı, aşırı kontrolcü, adaletsiz bir ülke yönetimi halkını mahveder, böyle yaşanmışlıklar çok ızdırap verici.
M

@mahi

3 yıl önce

"Bu benim için "...Çok etkilendim ya film bitti hala ağlıyorum.Çok güzeldi.Kafiyesiz bir şiir gibiydi.Süslenmemis sözlerle bu kadar mı kalbe dokunur bir film.10 numara

@aranhyid

4 yıl önce

Bu filmi başka bir filmin gösteriminde arkamda oturan iki kişi konuşurken duymuştum övgüyle bahsettiler keşke teşekkür edebilsem ben de.

@khaleesiii

5 yıl önce

https://www.youtube.com/watch?v=_2S3h0Sutgs

Bu soundtracki ile beni benden almıştır.

@kahramansmt

6 yıl önce

8 / 10

Hayatta bazı durumlar sizi tek bir çıkış olduğuna inandırır. Eğer sizler o çıkış yerine camdan atlamayı göze alırsanız uçabildiğinizin farkına varırsınız.

filmle alakalı ise o son beni benden aldı.
R

@rectangularr

7 yıl önce

8 / 10

Başrol inanılmaz, Ulrich Mühe,o nasıl bir soğukkanlılıktır. Aslında bu hayatta yaptıklarımız hiçbir zaman istediğimiz boyutta bizi tatmin etmeyecek diyen bir filmdir bence. "Ama yine de güzel tek tük şey yakalama fırsatını belki buluruz günün birinde şayet birilerine ufak da olsa bir iyiliğimiz dokunabilmişse." Bunları söylüyor bize bu film. Bütün film boyunca abimizin o ceketi de kendisi ile bütünleşmişti. Ayrıca ucundan rap müzik dinleyenler, dinlemiş olanlar Batı Berlin'li Fuat Ergin 'in Kalbüm albümündeki Hep Aynı adlı şarkıda bu filmdeki "Gabriel Yared- I'm Martha OST #7 " adlı müziği kullandığını farketmişlerdir. Cidden filmle müthiş uyumlu bu müzik. O gerilimle çok iyi örtüşüyor.

@2760889966651

7 yıl önce

8.3 / 10

"başkalarının aşkıyla başlıyor hayatımız...imreniyoruz başkalarının mahvına"
M

@mfa

7 yıl önce

9 / 10

Atilla Dorsay’ın yeni jenerasyon temsilcilerinin tv filmi gibi yorumlarına takılmayıp mutlaka izleyin. Şunu da belirteyim ki, fikirlerinize saygı duyulmasını istiyorsanız yalnızca yargı belirtmeyip argüman da sunun. Çok beğenilen bir filmi beğenmemiş olabilirsiniz veya yerin dibine sokulan bir filmi çok beğenmiş olabilirsiniz. Ancak yorumunuzun bir dayanağı olsun. Çünkü herkesin ne diyecek diye ağzının içine baktığı ünlü bir yönetmen veya oyuncu falan değilsiniz.

Filme gelince, bu film yine Doğu Almanya’da geçen "Good Bye Lenin!" ne kadar sıcak bir atmosfere sahipse, o kadar soğuk bir atmosfere sahip. Ayrıca filmin yönetmeninin ilk uzun metraj filmi. Atmosferiyle dönemi çok iyi yansıtmış. Başroldeki rahmetli Ulrich Mühe’nin şov yaptığıbir film. Zaten kendisi filmdekine benzer Doğu Almanya’da yaşanmış gerçek bir olayın da kahramanıymış. Afişine aldanmayıp izlemek lazım.
R

@ruyasalikk

8 yıl önce

İyi bir tv filmi,ötesini göremedim.

@carpathia

9 yıl önce

8.7 / 10

2006 yılında yapılan film hayli sofistike içeriğine karşın yalnız aydınların tercih ettiği bir sanat filmi olarak kıyıda köşede kalmamış; hem Oscar almış, hemde alman sineması olarak iyi bir iş çıkarmış.Konusu itibariyle muhalif bir yazarın hayatına gizlice dahil olan bir stasi ajanının yazarla birlikte paralel olarak sistemi sorgulamaya başlamasıdır.Tamda bu nokta hümanist bir düşünceyi ele alan film finaliylede bunu pekiştirmiştir.

@sarhosatlarzama

9 yıl önce

son sahnesini hatırladıkça oturup saatlerce ağlamak istediğim, yeniden izlemek için de en boktan zamanımı kolladığım insan üstü film.
SPOILER

Başkalarının Hayatı filmine Benzer Film ekliyorsun.

Arama Sonuçları

Başkalarının Hayatı filmini Kategorize ediyorsun.

Bu filmi aşağıdaki seçenekleri işaretleyerek kategorize edebilirsin.

Arama Sonuçları

Başkalarının Hayatı filmine Konu ekliyorsun.

Arama Sonuçları

FİLM İLE İLGİLİ İSTATİSTİKLER
GİRİŞ YAP
Şifremi Unuttum!

ÜYE DEĞİL MİSİNİZ?

HEMEN ÜYE OLUN
Aktivasyon Mailim Gelmedi!
ŞİFREMİ UNUTTUM
AKTİVASYON MAİLİ GÖNDER
ÜYE OL