Hoşgörüsüzlük

(1916)

Intolerance: Love's Struggle Throughout the Ages

Film 2 Saat 43 Dk. Dram, Tarih ABD

7.4

25 OY
PUAN VER
5

IMDb: 7.7 (14.985 OY)

KONUSU
Sessiz filmlerin gelişmesinde önemli bir adım atılmasını sağlayan bu film çağımızın ve eski çağların adaletsizliklerini harmanlayarak anlatan dört hikayeyi içeriyor.

Hikayelerden biri, eski Babil’de işgal sırasında şehir düşmeden önce yüksek rahiplerin yargıladığı bir köylü kızının başından geçenle
... Devamı
Sessiz filmlerin gelişmesinde önemli bir adım atılmasını sağlayan bu film çağımızın ve eski çağların adaletsizliklerini harmanlayarak anlatan dört hikayeyi içeriyor.

Hikayelerden biri, eski Babil’de işgal sırasında şehir düşmeden önce yüksek rahiplerin yargıladığı bir köylü kızının başından geçenler; İkinci öyküde, İsa’nın çarmıha gerilişi ve kurtarmaya çalıştığı halkının hoşgörüsüzlüğü; üçüncüsünde, 1572 yılının Paris’inde St. Bartholomew katliamı sırasında iki gencin evlenme hazırlıkları; ve en son hikayede de, modern Amerika’da genç bir annenin yargılanışı anlatılmakta.

Yönetmen Griffith bir önceki filmi "The Birth of a Nation" aldığı sert eleştiriler üzerine bu filmi çekmişti. Yapıldığı dönemin en pahalı filmi olan yapım, ABD’de tüm zamanların en iyi filmlerinden biri olarak gösteriliyor.
Lillian Gish

The Woman ...

Mae Marsh

The Dear O...

Robert Harron

The Boy (M...

F.A. Turner

The Girl's...

Sam De Grasse

Arthur Jen...

Vera Lewis

Mary T. Je...

Lillian Langdon

Mary, the ...

Olga Grey

Mary Magda...

YORUM YAZ

SPOILER

YENİ YORUMLAR

Tüm Yorumlar

@pudukheba

3 yıl önce

Griffith in " Birth of a nation " filmindeki ırkçı duygulara karşın, bu film her sahnesinde hümanizmi barındırmakta. Dönemi için iddaalı bir dekor, kusursuz bir görsellik sizi bekliyor ve sene 1916 (!) :) Ama yine süresinin uzunluğu ve anlatım tarzıyla algılanması zor bir film. Artık bu yüzden mi bilinmez Griffith bu filmden, çekimler için harcadığı muazzam paraların yarısını bile kazanamadığı için zor zamanlar geçirmiş. Bir daha da böyle iddaalı bir film çekememiş. Sinema tarihi için ve Griffith in yönetmenlik hayatı için destan niteliğinde bir film olmasına rağmen, Griffith in bir şekilde yönetmenlik hayatını bitiren bir film olduğu da söylenebilir.

@vital87

10 yıl önce

10 / 10

Aslında hakkında parşömen parşömen inceleme yazmak istediğim bir film, lakin Fetih 1453 hayal kırıklığının üzerine sadece savaş sahneleri hakkında yorum yazmakla yetinelim. Bunu 1000 kere ona tercih ederim. Labirent tarzı taş döşeme olması gereken kalın surların tek tabakalı gösterildiği ve kağıt gibi yırtıldığı, fırlayan sur taşlarının göze giren yapmacıklığı, kalas iskeleti alev almasın diye hayvan derisiyle kaplı olması gereken yürüyen kulelerin tek bir alev topuyla patlaması saçmalığı yerine; efektle örtülen değil gerçekten dökülen kızgın yağlar, kahramanlarımıza isabet eden taşlar, patlayan değil yıkılan zamanına uygun yürüyen kuleler, neredeyse 100 yıl öncesinin sessiz sineması, 20. yüzyılın ilk çekilen filmlerinden biri, bir baş yapıt, nefes kesen gerçekçilik. Arada ansiklopedik, öz bilgilerin verildiği kat be kat artırılan gerçekçilik. Monoton okunan metinlerle insanlara "kalk kızım, anlat" tarzı tarih dersi verircesine çekilen
... Devamı
Aslında hakkında parşömen parşömen inceleme yazmak istediğim bir film, lakin Fetih 1453 hayal kırıklığının üzerine sadece savaş sahneleri hakkında yorum yazmakla yetinelim. Bunu 1000 kere ona tercih ederim. Labirent tarzı taş döşeme olması gereken kalın surların tek tabakalı gösterildiği ve kağıt gibi yırtıldığı, fırlayan sur taşlarının göze giren yapmacıklığı, kalas iskeleti alev almasın diye hayvan derisiyle kaplı olması gereken yürüyen kulelerin tek bir alev topuyla patlaması saçmalığı yerine; efektle örtülen değil gerçekten dökülen kızgın yağlar, kahramanlarımıza isabet eden taşlar, patlayan değil yıkılan zamanına uygun yürüyen kuleler, neredeyse 100 yıl öncesinin sessiz sineması, 20. yüzyılın ilk çekilen filmlerinden biri, bir baş yapıt, nefes kesen gerçekçilik. Arada ansiklopedik, öz bilgilerin verildiği kat be kat artırılan gerçekçilik. Monoton okunan metinlerle insanlara "kalk kızım, anlat" tarzı tarih dersi verircesine çekilen 1 saatin aksine, telefon da çalsa, zil de çalsa insanın elini pause seçeneğine uzatmak istemeyeceği bir film. Çok kızgınım çok. 10/10
G

@gordion_knot

12 yıl önce

9.9 / 10

Babalarin hayran olduklarii kadar varmis valla. Bosuna usta degiller herhalde benimki de laf mi simdi.

Yalniz yapildigi yillari dusundum de, o nasil engin bir katmanlar sinematografisidir. Nasil bir teknik duyus davranistir. Ne ongorudur !!!

Aferim lan demek istiyorum griffit’e. Eyvallah usta. buyuksun.

Basyapit nedir?

Budur.

@gel_gor_ki

13 yıl önce

9.5 / 10

pudovkin "üstümde büyük bir etki yaratan `hoşgörüsüzlük` filmini gördüm. bu film benim için geleceğin sinema sanatının bir simgesi oldu. onu gördükten sonra sinemanın gerçekten bir sanat olduğuna, hem de büyük gizil güçleri olan bir sanat olduğuna inandım." şeklinde hayranlığını dışavururken,

eisenstein "ben her şeyi griffithe borçluyum." diyecekti.

bana artık ne düşer ki!..
SPOILER

Hoşgörüsüzlük filmine Benzer Film ekliyorsun.

Arama Sonuçları

Hoşgörüsüzlük filmini Kategorize ediyorsun.

Bu filmi aşağıdaki seçenekleri işaretleyerek kategorize edebilirsin.

Arama Sonuçları

Hoşgörüsüzlük filmine Konu ekliyorsun.

Arama Sonuçları

FİLM İLE İLGİLİ İSTATİSTİKLER
GİRİŞ YAP
Şifremi Unuttum!

ÜYE DEĞİL MİSİNİZ?

HEMEN ÜYE OLUN
Aktivasyon Mailim Gelmedi!
ŞİFREMİ UNUTTUM
AKTİVASYON MAİLİ GÖNDER
ÜYE OL