8.3

62 OY
PUAN VER
5

Imdb: 8.4 (153.302 OY)

KONUSU
John Luther, başarılı bir dedektif iken dürtülerine yenik düşmesi sonucu bir hata yaparak yaklaşık 7 ay kadar mesleğinden uzaklaştırılır ve döndüğünde ise hiçbir şey eskisi gibi değildir. Evliliğinde bazı problemler ortaya çıkmıştır ve yaptıklarından dolayı hissettikleri ile arka plana itmeye çalışt ... Devamı
John Luther, başarılı bir dedektif iken dürtülerine yenik düşmesi sonucu bir hata yaparak yaklaşık 7 ay kadar mesleğinden uzaklaştırılır ve döndüğünde ise hiçbir şey eskisi gibi değildir. Evliliğinde bazı problemler ortaya çıkmıştır ve yaptıklarından dolayı hissettikleri ile arka plana itmeye çalıştığı iç dünyası arasında bir savaş hakimdir. Mesleğine geri döndüğünü öğrendiği gün, karşısına çıkan davada tanıştığı sanık Alice Morgan ile arasında garip bir bağ oluşur. Sonuç olarak başarılı dedektifimiz meslek arkadaşları ile birlikte çeşitli davaları çözmeye çalışırken yer yer onun iç dünyasına ve özel hayatına dahil oluyoruz.

6 bölümlük mini-dizi olan luther amerikada finalini yapmış ve dizi beğenilmiş. 2. sezon gelebilme ihtimali var diyorlar...
Idris Elba

DCI John L...

Michael Smiley

Benny Silver

Dermot Crowley

DSU Martin...

Warren Brown

DS Justin ...

Ruth Wilson

Alice Morgan

Paul McGann

Mark North

Nikki Amuka-Bird

DCI Erin Gray

Indira Varma

Zoe Luther

YORUM YAZ

SPOILER

YENİ YORUMLAR

Tüm Yorumlar

@parfenrogojin

9 yıl önce

Luther adlı bu muhteşem dizi kesinlikle kaçırılmaması gereken bir kara film klasiği olabilir. Dördüncü sezon çalışmaları henüz başlamış. elimizdeki 3 sezonda ise Luther son derece iyi yazılmış, iyi oynanmış, iyi çekilmiş bir kara film örneği olarak karşımıza çıkıyor. İdris Elba'nın çok etkileyici performansı göz dolduruyor. Dizide/filmde aslında çok yeni birşey yok: polisler, suçlular ve masumlar. Ancak diğer dizilerde görmeye alışık olmadığımız, belki The Fall adlı bir diğer ingiliz nadidesinde tek bir örneğini görebileceğimiz bir şekilde (ya da Dxter'ın 5. sezonundaki katiller gibi) Luther'ın her bir bölümünde karşımıza çıkan suçlular, katiller kesinlikle çok ürkütücüler. Korkutuculukları film gereği süslenip püslenmiş, şiddeti seyirlik hale getirilmiş karakter olmalarından kaynaklanmıyor kesinlikle, zira öyle değiller. Korkutucular çünkü son derece gerçek bir his veriyorlar, çok sıradanlar, ve çok ürkütücü boyutlarda çürümüş durumdal
... Devamı
Luther adlı bu muhteşem dizi kesinlikle kaçırılmaması gereken bir kara film klasiği olabilir. Dördüncü sezon çalışmaları henüz başlamış. elimizdeki 3 sezonda ise Luther son derece iyi yazılmış, iyi oynanmış, iyi çekilmiş bir kara film örneği olarak karşımıza çıkıyor. İdris Elba'nın çok etkileyici performansı göz dolduruyor. Dizide/filmde aslında çok yeni birşey yok: polisler, suçlular ve masumlar. Ancak diğer dizilerde görmeye alışık olmadığımız, belki The Fall adlı bir diğer ingiliz nadidesinde tek bir örneğini görebileceğimiz bir şekilde (ya da Dxter'ın 5. sezonundaki katiller gibi) Luther'ın her bir bölümünde karşımıza çıkan suçlular, katiller kesinlikle çok ürkütücüler. Korkutuculukları film gereği süslenip püslenmiş, şiddeti seyirlik hale getirilmiş karakter olmalarından kaynaklanmıyor kesinlikle, zira öyle değiller. Korkutucular çünkü son derece gerçek bir his veriyorlar, çok sıradanlar, ve çok ürkütücü boyutlarda çürümüş durumdalar. Senarist Neil Cross'un gözlem gücü ve üslubu irkiltici, bunu her bölümde görüyoruz ve ülkesine yönelik bu kapkara bakışın çok etkileyici olduğunu söylememiz gerekiyor. Bu tür katillerin bir çok dizide karşımıza çıkmasına alışık olmamıza rağmen Luther'da bir şekilde onların çürüyüşlerine dahil ediliyoruz, the Fall dizisinde olduğu gibi burada da bence büyük bir etki yaratıyor bu yaklaşım. Luther karakterinin etkileyiciliği ve derinliğiyle katillerin karakter ve psikolojilerinin derinliği aynı. Bu anlamda da bir iyi kötü çatışmasına dahil ediliyoruz. Senarist Cross katilleri -hepsi olmasa bile- genelde çocukluk döneminde darmadağın olmuş karakterler olarak çiziyor. Her bölümde bir şekilde dağılmış, çürümüş karakterlere ve onların başkalarına bedel ödetmesine tanık oluyoruz. Bu üslup bütün bölümler boyunca sabit bir biçimde, etkileyici bir biçimde sürüyor. Kesinlikle kaçırılmaması gereken bir eser.
C

@chtsln

11 yıl önce

3. sezonunun başladığını öğrenmemle beni havalara uçurmuş ingiliz başyapıtı.
B

@bb_king

11 yıl önce

8.9 / 10

süper dizi lan :D

@tenekteplaz

12 yıl önce

8.5 / 10

2. Sezonu ile olgunlaşmaya başlayan dizi. İdris Elba The Wire'da Stringer Bell rolü ile hafızalarda yer etmişti. Bu dizi ile karizmasını perçinliyor adeta.

1 Sezonda bolca mantık hatası ve alışma süreci dolayısıyla biraz beklentilerimi sarsmıştı açıkçası. Ama 2. sezon 4 bölüm olmasına rağmen gayet başarılı bir performans çizdi. Bugünlerde izleyecek böyle kaliteli polisiye dizi bulmak gerçekten zor. İzleyin, İzlettirin.

@mickey3d

12 yıl önce

9 / 10

izlediğim en iyi dizilerden biri diyebilirim. bölüm sayısı az olmasına rağmen insanı yormadan yoğun geçiyor ve her bölüm bence film tadında olmuş. karşınıza çıkan her yeni katil oldukça iyi işlenmiş ve oldukça inandırıcı olmuş. alice morgan'a hayran olmamak elde değil gibi sanki. dizinin müzikleri bile oldukça güzel seçilmiş. oyunculuklar da oldukça iyi. bu dizi bu ülkede yapılsa iki sezonu en az beş sezonda yaparlardı ve insanları sıkarlardı muhtemelen. bu sistem eleştirimden sonra eğer bu tür konuları seviyorsanız kesinlikle izleyin, sevmiyorsanız bile en azından ilk bölüme bakın diyorum ve yorumumu bitiriyorum saygılar..

@mumbles

12 yıl önce

10 / 10

BBC'nin modern uyarlaması Sherlock'un zekası ile Behzat Ç.'nin öfkesinin Idris Elba'nın karizmasıyla harmanlanması sonucu ortaya çıkan polisiye dizi.. 2 sezonu 10 bölümle tamamlayarak BBC'nin tadı damakta bırakma stratejisi yine gerçekleşmiştir.

2011 yılında Idris Elba'ya altın küre ödülünü de kazandıran dizi, BBC'nin haberine göre 3. sezondan sonra bitirilecek ve ardından film gelecek..
SPOILER

Luther dizisine Benzer Dizi ekliyorsun.

Arama Sonuçları

Luther dizisini Kategorize ediyorsun.

Bu diziyi aşağıdaki seçenekleri işaretleyerek kategorize edebilirsin.

Arama Sonuçları

Luther dizisine Konu ekliyorsun.

Arama Sonuçları

DİZİ İLE İLGİLİ İSTATİSTİKLER
GİRİŞ YAP
Şifremi Unuttum!

ÜYE DEĞİL MİSİNİZ?

HEMEN ÜYE OLUN
Aktivasyon Mailim Gelmedi!
ŞİFREMİ UNUTTUM
AKTİVASYON MAİLİ GÖNDER
ÜYE OL