Eğitmenler

(2004)

The Edukators a.k.a Die fetten Jahre sind vorbei

Film 2 Saat 7 Dk. Dram, Romantik Almanya, Avusturya 27 Mayıs 2005

7.6

119 OY
PUAN VER
5

Imdb: 7.5 (31.811 OY)

KONUSU
Jan, Jule ve Peter, zenginlerin adaletsiz güçlerine son vermek için bir plan yaparlar. Önceden belirledikleri zenginlerin evlerine girip, onların eşyalarıyla ilginç çalışmalar yapmaktadırlar.

Yine bu eylemlerinden biri sırasında, evine girdikleri Hardenberg tarafından fark edilince, yakalanmamak iç
... Devamı
Jan, Jule ve Peter, zenginlerin adaletsiz güçlerine son vermek için bir plan yaparlar. Önceden belirledikleri zenginlerin evlerine girip, onların eşyalarıyla ilginç çalışmalar yapmaktadırlar.

Yine bu eylemlerinden biri sırasında, evine girdikleri Hardenberg tarafından fark edilince, yakalanmamak için zengin adamı kaçırırlar. İşler ciddileşir. Kafadarlar için durum gitgide daha da zorlaşır...

Adaylıkları ve katıldığı festivallerle adından söz ettiren film, on bir yıldan sonra, Cannes Film Festivali Altın Palmiye ödülüne aday gösterilen ilk Alman filmi.

YORUM YAZ

SPOILER

POPÜLER YORUMLAR

YENİ YORUMLAR

Tüm Yorumlar

@didemkalayci

2 yıl önce

Sonu için de izlenebilir başarılı buldum. Sorgulatan filmler güzeldir. Bana The Dreamers'ı anımsattı

@no_one

5 yıl önce

8 / 10

Film , sinematografik açıdan çok iyi olmasa da kurgusal anlamda , diyaloglardaki manada ve ele aldığı konu bakımdan oldukça güçlü .Ve de gerçekçi bir film ki sonunda dünyanın kurtulduğu , sistemin alaşağı edildiği bir masal mantığından ziyade kabul edilmemesi gereken ama edilmese de gerçekleşen hazin sonla kapanış yapılmış . Eleştiriler ve eylemlerin abartıya kaçmadığı , kapitalizm oyuncularının ve karşıtlarının görüşlerine yer verildiği duru bir yapım . Kapitalizmi ayakta tutan mantık rekabettir ,yapay sistemde izafi tatmin , yaratılan pazar karakterli toplumda kendini ifade yolunun tüketimden ,sahip olunanlardan geçtiğinin empoze edilmesidir . Evet ,zenginler neden daha zengin olmak ister ? Neden ihtiyacı dışında bol sıfırlı hesaplara ihtiyaç duyar ,sahip olup da para hırsından kullanmaya zamanı olmadığı birçok şeye sahip olma gereği duyar ? Çünkü yarış dışı kalmak istemez ,bildiği tek dünyada yabancılaşma gibi bir ihtimali yoktur ,ve
... Devamı
Film , sinematografik açıdan çok iyi olmasa da kurgusal anlamda , diyaloglardaki manada ve ele aldığı konu bakımdan oldukça güçlü .Ve de gerçekçi bir film ki sonunda dünyanın kurtulduğu , sistemin alaşağı edildiği bir masal mantığından ziyade kabul edilmemesi gereken ama edilmese de gerçekleşen hazin sonla kapanış yapılmış . Eleştiriler ve eylemlerin abartıya kaçmadığı , kapitalizm oyuncularının ve karşıtlarının görüşlerine yer verildiği duru bir yapım . Kapitalizmi ayakta tutan mantık rekabettir ,yapay sistemde izafi tatmin , yaratılan pazar karakterli toplumda kendini ifade yolunun tüketimden ,sahip olunanlardan geçtiğinin empoze edilmesidir . Evet ,zenginler neden daha zengin olmak ister ? Neden ihtiyacı dışında bol sıfırlı hesaplara ihtiyaç duyar ,sahip olup da para hırsından kullanmaya zamanı olmadığı birçok şeye sahip olma gereği duyar ? Çünkü yarış dışı kalmak istemez ,bildiği tek dünyada yabancılaşma gibi bir ihtimali yoktur ,verilen iplerin uçlarıdır onu var eden, kendi ipi yoktur ,benliği , görüşü...

Simon Critchley 'in "Sonsuz Talep" kitabında vurguladığı gibi :"Biri kapitalizmi aşmanın bir yolunu bulacak olsaydı , hiç şüphe yok ki bir şirket parasını ödeyip bu yolun telif ve dağıtım hakkını satın alırdı. "

Filmden güzel bir alıntı yapmak gerekirse ;

Mutlu mu ? Onları mutlu mu sanıyorsun Hardenberg ? Etrafına bak . Arkadaş çevrenden uzaklaş. Sokaklara yürü ! Kimse mutlu görünüyor mu ?Yoksa ürkek hayvan gibi mi ? Oturma odalarına bak . Hepsi sülük gibi TV'ye yapışmış durumda . Zombiler gibi izliyorlar . Mutluluklarını kaybetmiş haldeler . Şehirde dolaş . Bütün pisliği göreceksin , tıka basa kalabalığı , marketlerdeki yığınları ... Aşağı-yukarı , tıpkı robotlar gibi . Kimse kimseyi tanımıyor .Mutluluk çok yakında sanıyorlar .Ama ulaşılamaz , çünkü onu siz çaldınız ! Aynen böyle . Gayet iyi biliyorsun . Ama sana haberlerim var , patron ! Sistemin suyu kaynadı ! Bizler habercileriz . Süreniz dolmak üzere . Sen pis teknolojinin içinde yüzerken , diğerleri nefretle dolu . Nefret dolu kenar mahalle çocukları Amerikan aksiyon filmleri izliyorlar . Bu bir kısmı . Bakalım... Akıl hastaları artıyor . Seri katiller , paramparça ruhlar , yükselen şiddet ... Onları TV programları ve alışverişle sakinleştiremezsin . Antidepresanlar da sonsuza kadar işe yaramayacak . İnsanlar senin pis sisteminden bıktı , usandı.

Filmin hatası ise "özgür aşk" gibi bir terimin araya sıkıştırılmasıydı , kapitalizme karşı olunduğu kadar yozlaşmaya da olunmalı , bir şeyin zıttı sadece o şeyin zıttıdır ,doğru olduğu anlamına gelmez ... 8/10

@miss_nobody

5 yıl önce

Namluyu doğrultan değil, tetiği çeken suçludur diyorsun yani... Diyalogları güzel, mesajı güzel ,içinden bir şey alabileceğiniz filmlerden.
S

@stavrogin

7 yıl önce

8.6 / 10

yönetmen politik film yapma iddiası taşıyan ancak sonunda her zaman sistemin bireyleri nasıl ezip geçtiğini anlatan, umut kırıcı, otorite karşıtlığına dair tüm kavramların içini boşaltan mastürbatörlere "politik" bir film nasıl yapılırın dersini vermiş bu film ile..

@asdf_13

8 yıl önce

7 / 10

Sinema olarak muhteşem değil ama siyasi olarak çok etkileyici olduğunu söyleyebilirim.

@qtarantino

9 yıl önce

7.5 / 10

Politik,sistem karşıtı bir şekilde başlayıp beklenti çıtamı yükseltmişken;filmin ortalarına doğru bu beklentimi karşılamayıp,ne olacağını önceden tahmin edebileceğimiz romantizm ve gerilim yüklü sahnelerle bir nebze hayal kırıklığına uğradım.

Buna rağmen kapitalist düzen hakkında sorgulatan,akıcı bir şekilde izlenebilen,gerilimin ve romantizmin dozajını fazla abartmayan ve sonlara doğru görselliğiyle ziyafet sunan güzel bir film ortaya çıkmış.
A

@anathema

9 yıl önce

7.6 / 10

Bir çok politik düşüncenin ince detay ve diyaloglar ile tanıtıldığı belgesel tadında bir sistem eleştirisi. Daniel Brühl gerçekten izlenesi.

@ecezkc

12 yıl önce

televizyonda izlediğim bir filmdi ancak beni senaryosuyla çok etkileyen bir yapıttı. İzlediğim gece lüks evlere giresim geldi mi GELDİ!
SPOILER

Eğitmenler filmine Benzer Film ekliyorsun.

Arama Sonuçları

Eğitmenler filmini Kategorize ediyorsun.

Bu filmi aşağıdaki seçenekleri işaretleyerek kategorize edebilirsin.

Arama Sonuçları

Eğitmenler filmine Konu ekliyorsun.

Arama Sonuçları

FİLM İLE İLGİLİ İSTATİSTİKLER
GİRİŞ YAP
Şifremi Unuttum!

ÜYE DEĞİL MİSİNİZ?

HEMEN ÜYE OLUN
Aktivasyon Mailim Gelmedi!
ŞİFREMİ UNUTTUM
AKTİVASYON MAİLİ GÖNDER
ÜYE OL