Serseri Aşıklar

(1960)

Breathless a.k.a À bout de souffle

Film 1 Saat 30 Dk. Polisiye, Dram Fransa 21 Ekim 2022

7.5

294 OY
PUAN VER
5

Imdb: 7.7 (88.556 OY)

KONUSU
Michel Marsilya’da bir otomobil çalar ve yolda bir polis öldürür. Paris’te Champ Elysees’te New York Harold Tribune gazetesi için stajyerlik yapan Patricia’yı bulur. Daha önce birkaç kez birlikte olmuşlardır. Michel polis tarafından aranırken eski arkadaşlarıyla buluşup Roma’ya gitmek için gerekli p ... Devamı
Michel Marsilya’da bir otomobil çalar ve yolda bir polis öldürür. Paris’te Champ Elysees’te New York Harold Tribune gazetesi için stajyerlik yapan Patricia’yı bulur. Daha önce birkaç kez birlikte olmuşlardır. Michel polis tarafından aranırken eski arkadaşlarıyla buluşup Roma’ya gitmek için gerekli parayı elde etmeye çabalar. Ancak ikisi de duygularından bir türlü emin olamaz. Başının polisle belaya girmesini istmeyen Patricia büyük bir ikilemde kalır. Onun bu kararsızlığına aldırış etmeyen Michel ise tam bir güven içinde son hazırlıkları yapmaktadır.

Godard’ın yönettiği ilk film olan "Serseri Aşıklar" Fransız Yeni Dalga hareketinin en ünlü işlerinden. Filmde Godard’ın hayranı olduğu Fransız yönetmen Jean-Pierre Melville’in de ufak bir rolü bulunuyor.
Jean-Paul Belmondo

Michel Poi...

Jean Seberg

Patricia F...

Daniel Boulanger

Police Ins...

Henri-Jacques Huet

Antonio Be...

Roger Hanin

Carl Zubart

Van Doude

American J...

Claude Mansard

Claudius M...

Liliane Dreyfus

Liliane / ...

YORUM YAZ

SPOILER

POPÜLER YORUMLAR

YENİ YORUMLAR

Tüm Yorumlar

@superhans

3 yıl önce

10 / 10

Söylenecek fazla söz bırakmayan bir film. Kesinlikle 10/10
G

@geceleridolasan

9 yıl önce

8 / 10

Adı üstünde iki serserinin kısa süreli ilişkisini anlatı

Tam bir kadın-erkek ilişkisini anlatıyor... eski ilişkilerinizde ki anılarınızı hatırlayıp gülümseyebilirsiniz.

Filmde kadının da erkeğin de kendine ait sorunlarıvardı. Sanırım buradaki kopukluk, erkeğin, kadını çantada keklik olarak görüp yanında çanta misali taşımaya kalkışmasıydı. Zaten bunu başaramadığını gördükten sonra da artık bir umudu kalmamıştı.. sanırım yalnızlık hepimizin omuzlarında bir yük ve bunu kimseyle paylaşamayacağımızı kabullenmeliyiz.

@alone

10 yıl önce

8.5 / 10

Sözlerim bitiyor, muazzam.

- Bu çok kötü

- Ne kötü?

- İnsanları ele vermek.

- Hayır bu normal. İhbarcılar ihbar eder, soyguncular soyar, katiller öldürür, sevgililer sever.

@meyziyade

11 yıl önce

birisi de yeni dalga, jean seberg'in kısa saçlı güzelliği muhabbetine girmeden filmi izlerken ne hissettiğini yazsa!

@donna_giovanni

11 yıl önce

1. Bertolucci'nin The Dreamers filminde alıntılanmış olan filmlerden biridir. "New York Herald Tribune"

2. Filmin yönetmeni Jean-Luc Godard, yakın arkadaşıFrançois Truffaut'a -Jules and Jim- afişiyle ilk filminden selam çakar.

3. soundtrack: http://www.youtube.com/watch?v=y8YmTh8TZ38

@carpathia

12 yıl önce

8.1 / 10

Kurallar diye nitelendirilen şeylere bağlı kalmadan güzel şeyler yapılabileceğinin ve daha sinemanın çok daha yeni bir sanat dalı olduğunu(1960'lı yıllar için)kanıtlayan,''YENİ DALGA AKIMININ'' En iyi örneklerinden biridir bu film..(ilk defa jean seberg'in bir filmini izledim ve ölümü büyük bir kayıp olduğunu anladım en azından o dönem filmleri için......)

Filmde gevşek bir olay örgüsü olduğu gibi; güçlü de bir durumlar tablosu var. Yeni dalganın önemli özelliklerinden biri senaryonun doğaçlama ani gelişen türde olmasıydı ve Serseri Aşıklar filminde de bunu sıkça görebiliyoruz. Diyalogların uzunluğuyla hareketten çok bence bir düşünce akışı mevcut. Serseri Aşıklar aslında kara filmdir, ama aydınlık bir kentte, yaz ortasında geçer. Daha kesin bir şekilde bu kara filmler üzerine bir filmdir. Bu türün kurallarını tersine çevirerek bu tür hakkında bir şeyleri açıklamayı umar. Filmin odak noktası kovalayan ile kovalanan arasındaki mücadele
... Devamı
Kurallar diye nitelendirilen şeylere bağlı kalmadan güzel şeyler yapılabileceğinin ve daha sinemanın çok daha yeni bir sanat dalı olduğunu(1960'lı yıllar için)kanıtlayan,''YENİ DALGA AKIMININ'' En iyi örneklerinden biridir bu film..(ilk defa jean seberg'in bir filmini izledim ve ölümü büyük bir kayıp olduğunu anladım en azından o dönem filmleri için......)

Filmde gevşek bir olay örgüsü olduğu gibi; güçlü de bir durumlar tablosu var. Yeni dalganın önemli özelliklerinden biri senaryonun doğaçlama ani gelişen türde olmasıydı ve Serseri Aşıklar filminde de bunu sıkça görebiliyoruz. Diyalogların uzunluğuyla hareketten çok bence bir düşünce akışı mevcut. Serseri Aşıklar aslında kara filmdir, ama aydınlık bir kentte, yaz ortasında geçer. Daha kesin bir şekilde bu kara filmler üzerine bir filmdir. Bu türün kurallarını tersine çevirerek bu tür hakkında bir şeyleri açıklamayı umar. Filmin odak noktası kovalayan ile kovalanan arasındaki mücadele değil, bana göre durumun görüntüsü üzerinedir. Filmde birşey dikkatimi çekti michel ''Humphery Bogart'' özentisi gibi....

---spoiler---

@ebru_karabulut

12 yıl önce

9 / 10

Godard'ın ince espri anlayışı,Jean Seberg'in kadın doğasını kusursuz yansıtması,Jean Paul Belmondo'nun bir çok kadının hayalindeki serseri aşık performansı.Bu film üzerine çok şey söylenir ya da bu film üzerine saygıyla susulur ve ayda bir izlenir.Zamanların ötesinde eskimeyecek bir sinema eseri.

@happy_alley_cat

13 yıl önce

Bi filmin sapıklık derecesinde doğal ve inanılmaz derecede bişey anlatmaz olması o filmi yüzde yüz "crappy" yapar ama.. ama bu değildi işte!?üstelik baya baya eğlendim sesli falan güldüm lan.

bununla birlikte jean seberg burda bize parisien olmak için illada paris doğumlu olmak gerekmediğini kanıtlamıştır bence.

@foolmood

14 yıl önce

7.2 / 10

ve yeni dalganın marifeti.kendimi yan komşumun hayatını dikizleyen bir röntgenci gibi hissettim.herşey o kadar doğal ve gerçekçi ki .sinemada böyle şeyler görmek ister miyim.sanmıyorum.sinema dediğin biraz kurgudur.hayatın çarpıtılmış hali yani.renklendirilmiş.hızlandırılmış.bence öyle.

tepetaklak giden bir ilişki.aslında tepetaklak giden ilişkinin kendisi değil ilişkiyi yaşayanlar.o kadar depresif bir ruh haliyle çekilmişki jean seberg'in intihar ettiğini öğrenince olay resmen tradejiye dönüştü.yine de akılda kalan birçok sahnesi mevcut.
P

@patricia

15 yıl önce

kadınlar kadınlar kadınlar... erkekler erkekler erkekler...işte tüm bunlar godard dan! kesinlikleizleyin. özellikle siyah beyazın asilligi we asiligi ...dialoglar olageldigi gibi sakin yalın ve olabildigince içten...ama patriciaya aşık olucaksınz :)

@toshiro

15 yıl önce

9 / 10

yeni dalga fransız sinemasının güzel örneklerinden biri a bout de souffle . jean seberg oyunculuk açısından bu filmde kimi çevrelerce sevilmese de kanımca ingilizce konuştuğu sahneler dışında bi sorun yok. filmin sonu ise tekrar tekrar izlenmeli,tekrar tekrar okunan güzel bir mısra gibi..
SPOILER

Serseri Aşıklar filmine Benzer Film ekliyorsun.

Arama Sonuçları

Serseri Aşıklar filmini Kategorize ediyorsun.

Bu filmi aşağıdaki seçenekleri işaretleyerek kategorize edebilirsin.

Arama Sonuçları

Serseri Aşıklar filmine Konu ekliyorsun.

Arama Sonuçları

FİLM İLE İLGİLİ İSTATİSTİKLER
GİRİŞ YAP
Şifremi Unuttum!

ÜYE DEĞİL MİSİNİZ?

HEMEN ÜYE OLUN
Aktivasyon Mailim Gelmedi!
ŞİFREMİ UNUTTUM
AKTİVASYON MAİLİ GÖNDER
ÜYE OL