Gülün Adı

(1986)

Der Name der Rose a.k.a The Name of the Rose

Film 2 Saat 10 Dk. Polisiye, Dram Batı Almanya, İtalya 23 Nisan 1987

7.2

127 OY
PUAN VER
5

IMDb: 7.7 (103.442 OY)

KONUSU
İtalya’nın kuzeyindeki bir kilise, gerçekleşen vahşi bir cinayetle karışmıştır. Çalışkan ve saygın bir rahip olan William, genç çömezi Adso ile birlikte araştırma yapmak üzere bölgeye gönderilir.

Kilisedeki rahipler, cinayetin şeytanın işi olduğuna ve kilisenin lanetlendiğine inanmaktadırlar. Cinay
... Devamı
İtalya’nın kuzeyindeki bir kilise, gerçekleşen vahşi bir cinayetle karışmıştır. Çalışkan ve saygın bir rahip olan William, genç çömezi Adso ile birlikte araştırma yapmak üzere bölgeye gönderilir.

Kilisedeki rahipler, cinayetin şeytanın işi olduğuna ve kilisenin lanetlendiğine inanmaktadırlar. Cinayetlerin devamı gelince, bu inanış giderek güçlenir. William, yaptığı araştırmalar sonucunda, limon suyuyla parşömene yazılmış gizli bir not bulur. Notta, uğruna cinayetler işlenebilecek bir kitaptan bahsedilmektedir.

Usta Fransız yönetmen Jean Jacques Annaud’un yönettiği ve Umberto Eco’nun aynı isimli romanından uyarlanan filmde William rolündeki Sean Connery’e, adeta Sherlock Holmes’ün asistanı Watson karakterini andıran genç Adso rolüyle christian Slater eşlik ediyor.

YORUM YAZ

SPOILER

YENİ YORUMLAR

Tüm Yorumlar

@mecnun_hammet

6 ay önce

9 / 10

Bu kadar konuyu aynı anda işleyip kitap yapabilmek ayrı bir dert bunu 2 saate sığdırıp film yapabilmek ayrı bir dert. Filmde boş sahneler sadece 10 dakika falandır. Geri kalan her sahne sürükleyici ve güzel.

@ucharfli

6 ay önce

"Kripto nedir,sembolizm neden vazgeçilemezdir,manipülasyon nasıl yapılır?" gibi soruların başlı başına cevabı olabilir Eco... Öyle büyük ’üstat’

Kitaptaki "Hastalık kovulmaz,yok edilir" kısmının altını çizmişim sadece.Yakışır...Böyle palyatif çözüm önerilerinin hastasıyız :)

Filmde de tıpkı Eco gibi kadınlarla ilgili çiçekli böcekli(!) düşüncelere sahip olan Sean Connery tercihi, organizasyonun boyutunun tahayyülü açısından ilgi çekici. Ne diyelim.İyi seyirler!

@anasumiobalatu

6 yıl önce

7.7 / 10

Gizem severler için iyi bir film. Vakti zamanında iyi bir bütçe ayrılmış olsa çok daha iyi olabilirdi. Hatta bence yeniden çevrim bile yapılabilir.

@yakamoz29

8 yıl önce

9.2 / 10

Gizem ve zeka içeren filmler her zaman beni cezb edmişdir, bunlardan en guzidesi Gülün Adı'dır. Kitabdan uyarlamanın faidesiyle genel ve gerçekci anlatımıyla her türlü duygunun, çelişkilerin ve inandırıcılığın bezeli olduğu bir şaheser, oyuncuların Christian Slater haric harika performansları ve dublaj kadorumuzun başarısıyla diyalog üzerinden işlenen zaki zekanın yansıtılmasınındaki te'siri filmi üst-düzeye taşıyan en mühim materyallerden lakin bazen yargısal hükümler sunması ve mukayese yapıp, dini bütün olan ama bilime de inanan bir adamın yobaz kesimine karşı savaşı gibi sunduğu bölümler aşırı yapmacık bir klişe. Kambur'un yanarken söylediği ilahi hatırladıkca hala hüzünlenmemize sebeb olur.

@geppetto

8 yıl önce

Filmin bir sahnesinde limon suyu ile yazılan papirüs parçasında burçlar kuşağı yer almakta. Manastırın kütüphanesinde monklar yapıtlarını hazırlarken büyük ihtimalle astrolojiyi kullanmışlar fakat film daha sonra neden bunlardan bahsetmiyor? yada o sahnenin amacı açık kapı bırakıp burçlar kuşağının o dönemki yapıtlarda neden içrek olarak kullanıldığı ve ortaçağ manastır kütüphanesinde neden iyi niyetli tarikatlerden saklandığı gibi sorular sormak mı acaba?

@eliferen

10 yıl önce

7.3 / 10

~Bir keşiş gülmemeli çünkü kahkaha ile sesini yükseltenler ancak aptallardır.

~Ve kuşku, Adso, inancın düşmadınır.

~Gülmek korkuyu öldürür ve korku olmadan inanç olmaz. Çünkü şeytan korkusu yoksa tanrıya inanç kalmaz

~Çok bilgelikte çok acı vardır ve bilgisini arttıran acısını da arttırır. Replikleriyle büyüleyen, dönemin yaşam standartlarını, toplumsal sınıf farklılığını, gerek tarihsel açıdan gerek olaya mistik hava katılarak, geç dönem skolastik düşünceyi pek objektif anlatan ilk çağ felsefesi öğretmenimin tavsiye ettiği pek güzel film.

@foolmood

11 yıl önce

7.8 / 10

titiz bir çalışma olmuş.ortaçağ hakkında herşey şeklinde rehber görevi görüyor.oyunculuklar iyi.yönetmenlik üst düzey.bu filmden sonra umberto econun yazdığı ne kadar kitap varsa okudum.foucult sarkacını sıkıla sıkıla bitirmiştim.göstergebilim(uyduruk bir bilme benziyor ama hadi neyse) üzerine ihtisas yapmış eco abi.
Z

@zibidipisi

12 yıl önce

belki de ilk kez " kitabını okumayayım filmi var zeten" diyerek izlediğim filmdir. umberto eco da insafsızlık yapmış 700 sayfa kitap mı yazılır? kitapla oldukça örtüşmesi çok güzel. karakterler oldukça iyi anlatılmış.başarılı.
SPOILER

Gülün Adı filmine Benzer Film ekliyorsun.

Arama Sonuçları

Gülün Adı filmini Kategorize ediyorsun.

Bu filmi aşağıdaki seçenekleri işaretleyerek kategorize edebilirsin.

Arama Sonuçları

Gülün Adı filmine Konu ekliyorsun.

Arama Sonuçları

FİLM İLE İLGİLİ İSTATİSTİKLER
GİRİŞ YAP
Şifremi Unuttum!

ÜYE DEĞİL MİSİNİZ?

HEMEN ÜYE OLUN
Aktivasyon Mailim Gelmedi!
ŞİFREMİ UNUTTUM
AKTİVASYON MAİLİ GÖNDER
ÜYE OL